Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread V


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες περισσοτερες πληροφοριες γιατι με ενδιαφερει. Στην προπονηση τι ειδους τραυματισμους μπορεις να εχεις?

Συνήθως εάν δεν κάνεις καλές διατάσεις και δεν εκτελείς σωστά την άσκηση, υπάρχουν πιθανότητες για τραυματισμό σε γόνατα/αστραγάλους. Βέβαια ποτέ δεν έτυχε σε κανέναν μας κάτι σοβαρό, αλλά οι διατάσεις θα γίνουν οι καλύτερές σου φίλες. Τώρα εάν κάνετε combat training υπάρχει περίπτωση εάν δεν προσέξεις και ο άλλος σου ρίξει καμιά γερή, να φας καμία ξόσφαλτση στην μύτη, αν και στο combat training συνήθως ρίχνουμε "τζούφιες" απλά και μόνο για να βελτιώσουμε την τεχνική και την άμυνα. Ό,τι άλλο θέλεις, ρώτα με!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nicoc89

    2558

  • viper2005

    2348

  • leftermann

    1563

  • athlios

    1526

Για πες περισσοτερες πληροφοριες γιατι με ενδιαφερει. Στην προπονηση τι ειδους τραυματισμους μπορεις να εχεις?

 

Εξαρταται καθαρα απο το επιπεδο της δικης σου ενασχολησης. Αμα το βλεπεις χαλαρα, κανεις σωστες διατασεις και φορας head guards και μασελα, δεν θα εχεις κανενα θεμα. Αμα τωρα θες να κατεβεις σε αγωνες και κανεις επαγγελματικη προπονηση, τοτε παιζουν σπασμενη μυτη και πλευρα, και σκησιματα σε ζυγωματικα,φρυδια, αυτια κλπ κλπ. Εξαρταται καθαρα απο σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται καθαρα απο το επιπεδο της δικης σου ενασχολησης. Αμα το βλεπεις χαλαρα, κανεις σωστες διατασεις και φορας head guards και μασελα, δεν θα εχεις κανενα θεμα.

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το head guard. Εάν φορέσεις έστω και μία φορά το εν λόγω κράνος, τότε σου εγγυώμαι ότι θα αμελήσεις την άμυνα του κεφαλιού με τα χέρια σου. Καλύτερα να φας καμία ξόσφαλτση και να μάθεις να έχεις σηκωμένα τα χέρια και να προσέχεις, παρά να έχεις το head guard.

 

παιζουν σπασμενη μυτη και πλευρα, και σκησιματα σε ζυγωματικα,φρυδια, αυτια κλπ κλπ

Όσο εφαρμόζεις τις τεχνικές block και άμυνας, αυτά δεν πρόκειται να συμβούν ποτέ. Αρκεί φυσικά να έχεις εκεί το μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a)Συμφωνώ σε όλα εκτός από το head guard. Εάν φορέσεις έστω και μία φορά το εν λόγω κράνος, τότε σου εγγυώμαι ότι θα αμελήσεις την άμυνα του κεφαλιού με τα χέρια σου. Καλύτερα να φας καμία ξόσφαλτση και να μάθεις να έχεις σηκωμένα τα χέρια και να προσέχεις, παρά να έχεις το head guard.

 

B)Όσο εφαρμόζεις τις τεχνικές block και άμυνας, αυτά δεν πρόκειται να συμβούν ποτέ. Αρκεί φυσικά να έχεις εκεί το μυαλό σου.

 

α) Στην αρχη δεν χρειαζεσαι head guard οταν μαθαινεις τους συνδυασμους και τις αμυνες. Ωστοσο, αμα θες να ανεβεις επιπεδο, το head guard ειναι απαραιτητο. Εμενα γενικα δεν με βολευε και δεν το φορουσα σχεδον ποτε αλλα γενικα χρειαζεται. Αμα μαθεις σωστα τις αμυνες, θα τις βγαζεις ειτε φορας ειτε οχι. Για να σου δωσω να καταλαβεις, οταν εκανα εγω προπονησεις ημουν 1.75 και 75-78 κιλα και επαιζα με ατομα 1.85-1.90 και 90-100 κιλα. Κατσε να φας κροσε απο ατομο 95 κιλα και θα παθεις διασειση χωρις να το καταλαβεις. Και εννοειται, μετα απο πολλες μπατσες παιζουν και απειρα "τικ" που σου μενουν.

 

β) Εδω εισαι λαθος φιλε μου. Για τον οποιοδηποτε λογο μπορει ενα χτυπημα να περασει, οι αμυνες δεν ειναι πανακεια και ουτε βγαινουν παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://freepen.gr/2013/%CE%B7-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%AD%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B5/

 

Όποιος έχει προγραμματίσει για Σέριφο, του έχω κακά νέα. Δεν θα μείνει τίποτα στο τέλος. Ευτυχώς πρόλαβα πέρσι και την είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες...

 

Σημερα απι τις 4:30+ που ημουν στο περιφερειακο απο Χαλκιδικη για θεσσαλονικη ειχε κινηση.. Τωρα στην Καρδια ολα τα αμαξια πηγαναν σημειοτων... Εγινε και μια τρακα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες. Χθες κλαπηκαν οι παντοφλες μου στην παραλια. :P Ευτυχώς ηταν παλιες. Οποτε ολη η διαδρομη μεχρι το αμαξι ηταν εμπειρια. Τωρα καταλαβα τι περναγε ο Frodo και οι φιλοι του χD

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πήραν τηλέφωνο απο ενα κεκ να παω για συνέντευξη την πέμπτη
ξέρει κανείς τι ειναι αυτό? δηλαδή πριν μπεις σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ περνάς συνέντευξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://freepen.gr/2013/%CE%B7-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%AD%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%BF-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B5/

 

Όποιος έχει προγραμματίσει για Σέριφο, του έχω κακά νέα. Δεν θα μείνει τίποτα στο τέλος. Ευτυχώς πρόλαβα πέρσι και την είδα.

yeah!!και εγω ειχα προλαβει!βεβαια ηθελα να ξαναπαω στο μελλον.. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλημερες. Χθες κλαπηκαν οι παντοφλες μου στην παραλια. :P Ευτυχώς ηταν παλιες. Οποτε ολη η διαδρομη μεχρι το αμαξι ηταν εμπειρια. Τωρα καταλαβα τι περναγε ο Frodo και οι φιλοι του χD

οδήγηση με παντόφλες? φονιάς ftw?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...