Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread V


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα μπώ σε διαδικασία να δικαιολογήσω το αυτονόητο. Πάω σε ένα νησί για ελεύθερο, με μία παρέα που δεν την ξέρουν οι δικοί μου και θέλω ένα κινητό φθηνό για να μπορώ να κάνω μία ενημέρωση ανα δύο μέρες. ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΜΕ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nicoc89

    2558

  • viper2005

    2348

  • leftermann

    1563

  • athlios

    1526

Όχι η υπερβολή είναι να τρέχεις να βρεις κινητό για να σε παίρνει η μάνα σου στο ελεύθερο καμπινγκ. Η κόρη μου είναι ΔΕΚΑ, εσύ είσαι ΕΝΗΛΙΚΑΣ. Αυτή είναι η υπερβολή. Δεν είναι θέμα χαλαρού, είναι θέμα σεβασμού στη ζωή του άλλου. Όταν μεγαλώνεις ένα παιδί και έχεις γραπωθεί επάνω του ώστε ενήλικας πια να ανησυχεί για το που θα τον βρεις στο ελεύθερο καμπινγκ, σημαίνει πως τον έχεις κάνει το ίδιο εξαρτητικό με εσένα. Και πες πως εσύ δεν έχεις ζωή και είσαι έτσι. Το παιδί σου όμως γιατί να νοιάζεται για αυτά στις διακοπές του;

εεε επειδη εχεις αλλη λογικη δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη ο αλλος γουσταρει να ενημερωνει.αλλες οικογενεις ετσι ειναι μαθημενες.οσο για το οτι αφησες τη 10χρονη κορη σου χωρις επικοινωνια για 5 μερες και το βρισκεις ωραιο γελαω γελαω πολυ.δηλαδη πηγαν και το σχολειο απαγορευσε επικοινωνια κατασταση?το να την επαιρνες τηλ ή εκεινη εσενα τη τριτη μερα να σου πει τα νεα της και το ελα daddy τι κανεις θα σας χαλαγε και θα εκανε παρεμβολη ο ενας στη ζωη του αλλου?

 

κοιτα που και το απλο ελα τι κανεις εγινε ενοχληση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπώ σε διαδικασία να δικαιολογήσω το αυτονόητο. Πάω σε ένα νησί για ελεύθερο, με μία παρέα που δεν την ξέρουν οι δικοί μου και θέλω ένα κινητό φθηνό για να μπορώ να κάνω μία ενημέρωση ανα δύο μέρες. ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΜΕ.

 

Μήπως και έχεις κανα πατέρα σαν τον φρένζυ και σου τα έχει σκάσε αλλιώς; Του στυλ "ΟΧΙ ΡΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική επίθεση λόγω απουσίας επιχειρημάτων;

 

καθολου πρωτότυπο but a good conversation stopper.

Σκέψου λογικά. Ένα παιδί 18 χρονών (που μένει ακόμα με τους γονείς του με ό,τι συνεπάγεται αυτό) λείπει σε διακοπές για 2 εβδομάδες. Δηλαδή θέλεις να πεις ότι το λογικό είναι από την μέρα που θα φύγει μέχρι την ημέρα που θα επιστρέψει να μην έχει ανταλλάξει κουβέντα με τους γονείς του; Εάν πεις ναι, τότε λυπάμαι τα παιδιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η μάνα μου και της το αναγνωρίσω απο την πρώτη Λυκείου μου είχε πεί. "Δεν με νοιάζει τι ώρα θα γυρίσεις, ούτε που θα πας αν δεν γυρίσεις, αρκεί να μου στείλει ένα μήνυμα οτι είσαι καλά" Μια χαρά εμπιστοσύνη μου έχει και μου έδινε πάντα χώρο, απλα η γυναίκα δεν ήθελε να έχει το άγχος οτι μπορεί να πήγε κάτι στραβά.

 

Αυτό είναι που οσυ λέμε Frenzy και δεν καταλαβαίνεις. ΑΛΛΟ η καταπίεση και ΆΛΛΟ η ενημέρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε επειδη εχεις αλλη λογικη δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη ο αλλος γουσταρει να ενημερωνει.αλλες οικογενεις ετσι ειναι μαθημενες.οσο για το οτι αφησες τη 10χρονη κορη σου χωρις επικοινωνια για 5 μερες και το βρισκεις ωραιο γελαω γελαω πολυ.δηλαδη πηγαν και το σχολειο απαγορευσε επικοινωνια κατασταση?το να την επαιρνες τηλ ή εκεινη εσενα τη τριτη μερα να σου πει τα νεα της και το ελα daddy τι κανεις θα σας χαλαγε και θα εκανε παρεμβολη ο ενας στη ζωη του αλλου?

 

κοιτα που και το απλο ελα τη κανεις εγινε ενοχληση...

Ε ναι. Δεν επιτρεπόταν να έχει κινητό ή χρήματα μαζί της, και δεν επιτρεπόταν η επικοινωνία. Πήραμε ένα μεηλ με το τι έκαναν την τρίτη ημέρα κι ένα μεηλ με την ώρα που θα γυρνούσαν. Το βρίσκω ωραίο γιατί κι η μικρή ένιωσε πως είναι να πρέπει να ακολουθείς κανόνες έξω από τους συνηθισμένους της οικογένειάς σου κι εμείς σα γονείς μάθαμε να χαλαρώνουμε λίγο από το απόλυτο κοντρολ. Δεν μας έκανε χειρότερους γονείς, αντίθετα μάλιστα. Και δεν έπαθε κάτι η μικρή, αντίθετα γύρισε και ήταν πιο αυτόνομη (για λίγες ημέρες τουλάχιστον) ήθελε να κάνει δουλειές μόνη της στο δωμάτιό της χωρίς να της το πούμε, την έβλεπες πως ένιωθε πιο ολοκληρωμένη σαν άνθρωπος.

 

 

το έλα τι κάνεις έχει διαφορά με το "έλα τι κάνεις, έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

 

το έλα τι κάνεις έχει διαφορά με το "έλα τι κάνεις, έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις,έλα τι κάνεις"

Αυτό σου λέμε τόση ώρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, δεν θα πάρεις κινητό, θα ρίξεις ένα τηλεφώνημα από καρτοτηλέφωνο όταν και αν;

Εγώ προσωπικά θα πάρω κινητό επειδή θέλω να μιλάω και με τους φίλους μου, την κοπέλα μου κτλ και δεν γίνεται να τα θυμάμαι όλα τα νούμερα απ'έξω. Ειδικά τώρα που οι περισσότεροι στέλνουν SMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσπα, frenzy θα την βρώ την λύση. Thnx για το ενδιαφέρον. 10€ ευτυχώς ε΄χω ακόμα να τα δώσω και δεν θα είναι μίας χρήσης, θα το κρατήσω κανονικά για κινητό μετα. Αυτό που έχω τώρα είναι ακριβό αλλα ρουφάει την μπαταρία σαν νεράκι. Τι να το κάνω, πάντα κλειστό είναι μια και ποτε δεν έχω φορτιστή μαζί μου και όπως προείπα δεν πολυ κοιμάμαι σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο worries, κουβέντα κάνουμε, δεν είναι επί προσωπικού. Και υπάρχουν έτσι κι αλλιώς χιλιάδες τρόποι να καταστρέψεις ένα παιδί εκτός της υπερπροστασίας. Κι αυτό ισχύει για όλους μας. Η anne clarke το λέει πιο όμορφα όμως:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες το έχω ζήσει (έτσι είναι η μάνα του κολλητού μου) και έχω καταλάβει τι έχεις στο μυαλό σου σαν κατάσταση τόσην ώρα που μου την λες. Γιαυτό προσπαθώ να σου ξεκολλήσω το μυαλό. τα βάζεις όλα σε ένα τσουβάλι.

 

Τέσπα φεύγω γιατι έτσι όπως το πάω θα με πάρει το βράδυ και τελικά θα ψάχνω για καρτοτηλέφωνο σε νησί που δεν έχει βενζινάδικο. (φτιάξε εικόνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frenz,αλήθεια ρε απογαλακτίστηκες απ' τη κοράκλα;Αληθεύει ότι το σχολιό σας απαγόρευσε επικοινωνία;

Ζεις Ελλάδα;

 

Εδώ το westie μου που το αφήνω στη πεθερά να μην το έχω μες τα πόδια μου στο μαγαζί και ενοχλεί τους μπελάτες,αν δεν το δω το βράδυ παθαίνω κάτι,φαντάσου να μην το έβλεπα κάθε βράδυ,θάχα πάθει κατάθλιψη...

 

Άλλοι καιροί,ω τέμπορα-ω μόρες.(δεν ξέρω τι σημαίνει,μη μου το καταλογίσεις,το είδα γραμμένο κάπου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frenz,αλήθεια ρε απογαλακτίστηκες απ' τη κοράκλα;Αληθεύει ότι το σχολιό σας απαγόρευσε επικοινωνία;

Ζεις Ελλάδα;

 

Εδώ το westie μου που το αφήνω στη πεθερά να μην το έχω μες τα πόδια μου στο μαγαζί και ενοχλεί τους μπελάτες,αν δεν το δω το βράδυ παθαίνω κάτι,φαντάσου να μην το έβλεπα κάθε βράδυ,θάχα πάθει κατάθλιψη...

 

Άλλοι καιροί,ω τέμπορα-ω μόρες.(δεν ξέρω τι σημαίνει,μη μου το καταλογίσεις,το είδα γραμμένο κάπου).

 

ο σκυλος ειναι αλλο... :wub: :wub: :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...