Προς το περιεχόμενο

The [Old] Official Off Topic Thread V


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Δεν σας διώχνουμε αλλά δεν σας δίνουμε και αδεια παραμονης, θελουμε να ζείτε στην Ελλάδα αλλά χωρίς δικαιώματα, να μην μπορείτε να προσφέρετε, ούτε να πάρετε κάτι από το κράτος γιατι ΕΤΣΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nicoc89

    2558

  • viper2005

    2348

  • leftermann

    1563

  • athlios

    1526

To e-shop έχει το καλό ότι καμμμμιά φορά αν δεν τους "κάθεται" καλά το RMA σου - και δεν μπορούν να κάνουν πουστιά, να στραβώσουν κανένα pin και τέτοια - παίζει να δώσουν εντολή να πάρεις πίσω τα λεφτά σου. Μου έχει τύχει.

 

Το πλαίσιο, για να δώσει λεφτά -όχι πιστωτικό- πρέπει να ευθυγραμμιστούν πλανήτες και να λυθεί ικανοποιητικά το πρόβλημα της κβαντικής βαρύτητα βρόχων.

 

Πάντως μαύρισε τους την μέρα, αν σου κάνουν νερά.

 

 

 

Τώρα για άδειες παραμονής τι ψάχνεις ρε Phy, εδώ έχουν μπει τα ούγκανα στη βουλή, αυτά είναι ψηλά γράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε  με τη γκρίνια, για να μη δουλεύουν μαύρα είναι ο νόμος. Το πρόβλημα είναι ο βασικός.Άκου 586.

Συμφωνώ.

Έλα δώσε εσύ παραπάνω όμως... είναι απελπιστική η κατάσταση στην αγορά. Τουλάχιστον να μειώσουν και το πλαφόν... βέβαια είναι και ένας τρόπος να μειωθούν οι άνεργοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω και την αγορά εργασίας εδώ στη Γαλλία. Της πουτάνας γίνεται. Κλείνουν εργοστάσια, τα συμβόλαια αορίστου είναι δυσεύρετα πλεον, οι δουλειές με intérimaires πολύ λίγες, κάτι φίλοι μου που αλλάζουν επάγγελμα (ένας πρώην στρατιωτικός κι ένας πλακάς) πάνε κι οι δύο για σπουδές αναγκαστικά ώστε να βρουν κάτι. Το μόνο που ξέρω πως πάει καλά στην περιοχή και πληρώνει και καλά είναι ο,τι έχει να κάνει με αεροναυπηγική, από φαναρτζήδες μέχρι μηχανολόγους κι ηλεκτρολόγους και ανειδίκευτους. Η Airbus έχει φουλ δουλειά μέχρι το 2020 και τραβάει πολλές μικρότερες εξωτερικές συνεργασίες μαζί της. Γενικά πολλή πούτσα στην Ευρώπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες και καλη ορεξη..

 

Μου εγινε προταση απο το αφεντικο ενος εργοστασιου εδω στην χαλκιδικη να παω αυριο να με δει και να μιλησουμε.

 

Εμενα δεν μου εχει ξανατυχειβκατιβτετοιο, σαν μινι συνεντευξη..

 

Τι πρεπει να προσεξω;

 

Πως να φερομαι;

 

Εγω θεωρησα σωστο να παω χαλαρος ευχαριστως, ευγενικο και οτι προκυψει..

 

Αν εχετε να μου προτιμεται κατι, καλοδεχουμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπερα παιδες και καλη ορεξη..

 

Μου εγινε προταση απο το αφεντικο ενος εργοστασιου εδω στην χαλκιδικη να παω αυριο να με δει και να μιλησουμε.

 

Εμενα δεν μου εχει ξανατυχειβκατιβτετοιο, σαν μινι συνεντευξη..

 

Τι πρεπει να προσεξω;

 

Πως να φερομαι;

 

Εγω θεωρησα σωστο να παω χαλαρος ευχαριστως, ευγενικο και οτι προκυψει..

 

Αν εχετε να μου προτιμεται κατι, καλοδεχουμενο...

Εξαρταται για ποια θεση σε θελει. 

 

Σε καθε περιπτωση (αν και μπορει να πεφτω εντελως εξω γιατι κινουμαι σε χωρο πωλησεων), θα φορουσα τζην/πουκαμισο/σακακι (ουτως ωστε να δειχνεις πως μπορεις να εχεις εναλλαγες στυλ). Ή εστω τζιν και polo. Οχι περιεργο τζην και οχι σταμπες κλπ σε μπλουζα.

 

Θα φερεσαι ευγενικα φυσικα, χαμογελαστα και θα δειχνεις σιγουρος για αυτο που πλασαρεις (τον εαυτο σου δλδ) και τις ικανοτητες σου, αλλα οχι σε σημειο υπεροψιας.

 

Ε αυτα πανω κατω και το ολο θεμα παιζει στο attitude βασικα.

Αν και μιλαω με βαση τις δικες μου εμπειριες, προφανως το dress code διαφερει αναλογα τη δουλεια (αν και αυτο που προτεινα ειναι γενικως safe αν δεν πας για senior level θεση).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τζιν και μπλουζακι μαλλον θα παω απλα.. Χαλαρος και ευγενικος..

 

Ουτε γω ξερω ακομα για ποια θεση προοριζομαι, απλα με συστησανε και το αφεντικο ειπε πες του να ερθει να τον δω.

 

Αυριο πρωι πρωι θα παω.. Μετα θα γραψω εντυπωσεις...επιτυχιας/αποτυχιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ακομα.. Τωρα δουλευω καπου αλλου,4:30 με 8:30 τον ειχα πει αυτο οτι αν βρω δουλεια στον τομεα μου θα φυγω. Τον ειπα οτι θα παω παρασκευη και μου ειπε οκ.. Εγω το μονο που θελω ειναι αν σε παρει να μεινεις μια εβδομαδα σε μενα για να μαθεις στον καινουργιο τα δρομολογια..

 

Εγω σε αυτον που θα παω αυριο αυτο πως να του το πω, ωστε να μην φανει σαν να μην με ενδιαφερει αν με παρει ή οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτάσετε να μιλήσετε για τέτοιες λεπτομέρειες - σε φάση σε πήρε - του λες, ότι επειδή έχεις σαν αρχή να μην κρεμάς κόσμο (πςςς) θα μπορείς να πιάσεις δουλειά σε μία εβδομάδα, και του εξηγείς τον λόγο.

 

Αν δεν είναι μαλάκας, θα το εκτιμήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν φτάσετε να μιλήσετε για τέτοιες λεπτομέρειες - σε φάση σε πήρε - του λες, ότι επειδή έχεις σαν αρχή να μην κρεμάς κόσμο (πςςς) θα μπορείς να πιάσεις δουλειά σε μία εβδομάδα, και του εξηγείς τον λόγο.

 

Αν δεν είναι μαλάκας, θα το εκτιμήσει.

Aυτο βασικα. Ασε που σιγουρα θα σε ρωτησει απο ποτε εισαι διαθεσιμος, οποτε του πετας αυτο που λεει ο κοσιον.

 

Chill congrats :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...