Προς το περιεχόμενο

Γιατί πάντα στο Linux έχω κάποιο bug


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι το θέμα είναι ότι αυτά τα 2 συγκεκριμένα μου εμφανίστικαν από την πρώτη στιγμή...... εκτός αυτού δεν κάνω τπτ άλλο από την εγκατάσταση 2-3 εφαρμογών δηλαδή δεν είναι περίεργο να εμφανίζονται τόσα προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσα λες και ξαναλές βγάζω το συμπέρασμα ότι έχεις δοκιμάσει 2-3-5-10 distro αλλά δεν έχεις ασχοληθεί με καμία παρά μόνο επιφανιακά.

 

1) που δεν είχες ήχο στον chrome? στο flash? βλέπε προηγούμενα posts

2) δεν μπορούσες να βάλεις rpm, τώρα άλλαξες σύστημα? για πότε μιλάμε? εμείς για πιο σύστημα να σε βοηθήσουμε?

3) sabayon = bleeding edge, αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό ψάξε το. Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι, και οι μεν και οι δε θα αντιμετωπίσουνε προβλήματα (δεν είναι bug, είναι feature). Επίσης πάλι παρελθοντικός χρόνος. Να σε βοηθήσουμε για το sabayon ή για το suse? Είναι άσχετα μεταξύ τους αν εξαιρέσεις τον kernel.

4) μπαταρία: τι διαφορά είχες σε σχέση με τα windows? τι διανομή είχες? τι έτρεχες? αυτά όλα είναι θέμα ρυθμίσεων σε μεγάλο βαθμό

5) τι filesystem έχει το usb? έχεις δικαιώματα? πως γίνεται το mount? εδώ με ποιά διανομή είσαι?

 

οπως βλέπεις το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν είσα σταθερός σε κάτι, να το μάθεις και να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λέω και πάλι αυτά τα προβλήματα μου έχουν συμβεί μέσα σε 1-2 χρόνια..... και δεν είναι από δικές μου ρυθμίσεις...... κατά 90% έχω χρησιμοποιείσαι ubuntu ή διανομές βασισμένες σε ubuntu οπότε ξέρω πως δουλεύει,,,, και ξαναλέω σχεδών ότι πρόβλημα είχα το έλλησα ψάχνοντας στο ίντερνετ ή ρωτόντας σε forum αλλά το θέμα είναι ότι δεν έπρεπε να υπήρχαν τα προβλήματα αυτ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεφέρε μου ένα πρόβλημα με το ubuntu (γιατί δεν μου έχεις πει κάποιο) και πες μου και ποια έκδοση του ubuntu είχες.

Αν ας πούμε είχες πρόβλημα με το ext4 το 2009-10 όταν το ubuntu το πρωτοχρησιμοποιήσε τότε και πάλι δεν είναι bug του linux αλλά του ext4, θα το έβαζα στα θέματα του bleeding edge (ο θεός να το κάνει το ubuntu bleeding, αλλά η αποδοχή τεχνολογιών που δεν έχουν δοκιμαστεί είναι σίγουρο να έχει προβλήματα).

 

Όσο για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να υπάρχουν προβλήματα: το gnu/linux είναι ένα ανώριμο λειτουργικό για desktop χρήση. Βελτιώθηκε πολύ τα τελευταία χρόνια, αλλά το 2006 δεν ήταν έτοιμο για desktop παρά το γεγονός ότι ήταν μια χαρά για web servers.

Τα όποια προβλήματα έχει διορθώνονται μόνο μέσω μιας συλλογικής προσπάθειας (το μεγαλύτερο ατού του open source).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...