Προς το περιεχόμενο

Γιατί πάντα στο Linux έχω κάποιο bug


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εδώ και 3 χρόνια που είμαι στο Linux παρατηρώ ότι πάντα έχω όλο και κάποιο bug. Σε άλλο thread έχω αναφέρει μερικά. Τα περισσότερα μέσα σε καμιά βδομάδα λύνονταν ρωτόντας σε φόρουμ ή ψάχνοντας στο google. Και σε εσάς εμφανίζονται συχνά bug; Ή είμαι εγώ γκαντέμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδώ και 3 χρόνια που είμαι στο Linux παρατηρώ ότι πάντα έχω όλο και κάποιο bug. Σε άλλο thread έχω αναφέρει μερικά. Τα περισσότερα μέσα σε καμιά βδομάδα λύνονταν ρωτόντας σε φόρουμ ή ψάχνοντας στο google. Και σε εσάς εμφανίζονται συχνά bug; Ή είμαι εγώ γκαντέμης;

 

Στο αλλο thread σου εξηγησανε οτι οσα ανεφερες δεν ειναι ΟΛΑ bugs , αλλα στον κοσμο του λινουξ πρεπει να κουναμε και λιγο το χερακι μας για να δουλεψει η δουλεια .Επισης μην ξεχνας και την πιθανη ασυμβατοτητα στο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δοκιμαστεί ένα λογισμικό σε βάθος χρόνου είναι σχεδόν σίγουρο ότι εγκυμονεί bugs.

Μόνη λύση -μέχρι στιγμής- είναι να το χρησιμοποιούν πολλοί χρήστες και να κάνουν πολλές αναφορές για σφάλματα που βρίσκουν

ενώ από την άλλη να υπάρχουν πολλοί developers που να διορθώνουν αυτά τα σφάλματα.

 

Στο Debian Stable για παράδειγμα υπάρχουν ιδιαιτέρως αυστηρές προδιαγραφές για το πότε είναι έτοιμη η νέα κυκλοφορία.

Το κακό είναι ότι επειδή έχει περάσει καιρός για να δοκιμαστεί καλά, το λογισμικό που προσφέρει αυτή η διανομή είναι "παλιό".

 

Το Ubuntu κυκλοφορεί κάθε 6 μήνες νέα έκδοση, δεν φτάνει ο χρόνος για αρκετούς ελέγχους του λογισμικού.

Με τις εκδόσεις LTS το πρόβλημα λύνεται (εν μέρει τουλάχιστον).

 

Άλλο ένα θέμα στον κόσμο του Linux είναι η ανεξέλεγκτη ανάπτυξη του.

Υιοθετούνται νέα ενδιαφέροντα πράγματα (π.χ. pulseaudio παλιότερα, systemd τώρα, wayland στο μέλλον)

που παρόλο που είναι εντυπωσιακά και καταπληκτικά δεν έχουν δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου και στην αρχή τουλάχιστον φέρνουν πολλά bugs.

 

Τέλος, οι περισσότερες εταιρείες που δίνουν κλειδαμπαρωμένες εκδόσεις των προγραμμάτων τους για Linux (π.χ. adobe flash, proprietary drivers καρτών γραφικών, skype) είτε δεν θέλουν είτε δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσδιορισε πως εννοεις το bug που συναντας. Πχ το να ανοιξω τον ff και να μην παιζει flash (επειδη δεν εχει το flash), δεν ειναι bug, ειναι ελλειψη κ.ο.κ.

 

Για μενα τα bug χωριζονται σε 2 κατηγοριες. Αυτα που ερχονται απο upstream, δηλαδη μια εφαρμογη εχει απο τη μανα της προβλημα και να το εχουν ολες οι διανομες μεχρι να φτιαχτει, και αυτα που γινονται κατα το compile ή το πακεταρισμα της εφαρμογης απο την ιδια τη διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που είχα πει και στο άλλο ποστ..... το κακό με το debian stable είναι παλιό...... τώρα το lts 12.04 έχει κάποια μικροπροβλήματα...

σε ενοχλει αμα τρεχεις kde 4.4. xfce 4.6 ή gnome 2.xxx αλλα να ενημερωνεις τα πακετα μεσω backports ??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είσαι συνέχεια με το παλιό δεν είναι καλό, και σίγουρα δεν είναι για desktop, βρίσκω ότι το xfce 4.10 είναι καλύτερο του 4.8 για παράδειγμα.

 

Backports είναι ενημερώσεις που πάνε από μια επόμενη έκδοση σε μια προηγούμενη. Δεν νομίζω ότι αξίζει η διαδικασία.

 

Διάλεξε καλύτερα μια distro και μείνει με αυτή, εκεί όταν αντιμετωπίσεις κάποιο bug (όχι πρόβλημα, όχι κάτι δλδ που λύνεται διαβάζοντας το wiki) πες μας και σίγουρα κάτι θα βρεθεί.

Και μην ξεχνάς ότι οι devs πάντα ψάχνουν τα bugs, αν λοιπόν τους τα δηλώσεις θα προσπαθήσουν τα λύσουν, αλλά είναι πολύ σημαντικό να μην μπερδεύεις το bug με πρόβλημα που βασίζεται στις δικιές σου ρυθμίσεις ή σε ασυμβατότητα (γνωστή) με το hardware.

Επίσης όπως είπαν και πιο πάνω, ότι είναι Adobe και να έχει bugs το κάνουμε γαργάρα ή κάνουμε δουλειά μας με κάτι άλλο. Η adobe φαίνεται τα bugs τα λέει features

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όντως αυτό με το flash player είναι σπαστικό...... το κακό είναι ότι τα άλλα προγράμματα που υπάρχουν(gnash και κάτι άλλα) δεν είναι τόσο καλά..... σκέφτομαι να πάω σε κάτι αρκετά σταθερό και πιστεύω πως το Elementary Os είναι εάν σκεφτεί κάποιος πως είναι εδώ και κάνα χρόνο με την ίδια έκδοση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το flash στο linux το ξεχνάς και εσύ και όλοι μάς, η έκδοση 11.3 δεν βγήκε ποτέ για linux και η adobe έχει κάνει σαφές ότι δεν συνεχίσει την ανάπτυξη. Μελλοντικά το flash θα υπάρχει μέσω Chrome και PepperAPI.

 

Οι άλλοι browsers είτε θα πρέπει να τα κάνουν πλακάκια με την adobe ($$) είτε να βρουν άλλη λύση πολύ φοβάμαι.

Το elementary δεν νομίζω να σου λύσει τα flash-issues :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λετε ,αλλα εγω 7 χρονια σε linux προβλημα με flash δεν ειχα και ουτε εχω.

Βλεπω και ακουω τσοντες-yutube,e-radio κανονικοτατα, εκτος αν κανει και κατι αλο το flash που δεν το ξερω και εκει εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το elementary ρωτάω γενικά για το λειτουργικό όχι για το flash..... και εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το μπλε δέρμα αλλά απενεργοποιώ το hardware acceleration και είμαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι προβλήματα είχες μέχρι τώρα και θες να πάς στο elementary..?? Τι είναι αυτό που σε "διώχνει"?? Και τι εννοείς με τον όρο bugs?? Απ' ότι ξέρω και το elementary ουσιαστικά ubuntu είναι... Άρα και εκεί θα έχεις θέματα εφ' όσον είχες και πριν....

 

*Και όσο για την αρχική σου ερώτηση, είναι αναμενόμενο να έχει bugs... Όλα τα λειτουργικά συστήματα και τα προγράμματα έχουν. Απλώς τα Windows και το OS X έχουν από πίσω εταιρίες που χρηματοδοτούν και έτσι έχουν "καλύτερη υποστήριξη"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ακούω ήχο στον chromium, το rhythmbox και το clementine όπως παίζει μουσική σταματάει,το εικονίδιο του ίντερνετ εξαφανίζεται, με sudo halt το λάπτοπ κολλάει,το kde μου βγάζει σφάλμα και γίνεται μαύρη η οθόνη, στο sabayon δεν μπορούσα να γράψω ελληνικά με τόνους,στο opensuse δεν μπορούσα να εγκαταστήσω rpm αρχεία, η μπαταρία δεν κρατάει πολύ,όταν μεταφέρω αρχεία σε usb το σύστημα κολλάει

Αυτά είναι μερικά bug που είχα ανά καιρούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που σε ταλαιπωρουν δεν ειναι bugs :unsure:

Λες να μη μπoρει κανεις να εγκαταστησει rpm ? !! η να μην ακουει ηχο ?

Αν ειχαν ολοι τα δικα σου προβληματα θα ηταν bug.

Μαλλον θα πρεπει να κοιταξεις τα permission σου, τα group κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...