Προς το περιεχόμενο

Αγορά Linux διανομής


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τι ακριβώς παίζει με της διανομές linux που είναι επί πληρωμή; Ξέρω μόνο το Red Hat και το Suse. Νομίζω όμως κάνουν κάνα 50αρικο για 1 χρόνο(αν θυμαμαι καλά το είδα στο red hat). Δηλαδή μετά από 1 χρόνο δεν δουλεύει το λειτουργικό; Ή δεν έχω την τεχνική υποστήριξη; Αυτό που λένε με τεχνική υποστήριξη είναι μέσο ίντερνετ ή έρχεται κάποιος στο χώρο σου; Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς; Λογικά θα είναι ποιο bug-free και ποιο σταθερά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψάχνω γιατί εδώ και 3 χρόνια είχα linux μου αρέσει σαν λειτουργικό αλλά πάντα μου βγάζει κάποιο bug μικρό η μεγάλο. για αυτό επέστρεψα στα windows7....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψάχνω γιατί εδώ και 3 χρόνια είχα linux μου αρέσει σαν λειτουργικό αλλά πάντα μου βγάζει κάποιο bug μικρό η μεγάλο. για αυτό επέστρεψα στα windows7....

σε καθε λειτουργικο υπαρχουν bugs!!! απλα στα windows ειναι γεματο ζωυφια και δεν φαινονται αλλα στο linux γενικα τα ζωυφια φαινονται και διορθωνονται σε χρονο dt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά πάντα με Ubuntu ή κάποια άλλη διανομή είχα κάποιο bug.... 3 χρόνια πάντα θυμάμαι να έχω κάποιο bug.... μπορεί να το έλυνα με κάποιο ψάξιμο το θέμα είναι να μην τρώω όλη μου την ώρα στο να το φτιάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να πληρώσεις υποστήριξη στην Red Hat (γιατί αλλιώς έχεις updates μόνο για ένα μήνα νομίζω) βάλε CentOS (RHEL χωρίς ό,τι κλειστό βάζει η RH) ή και Debian stable δεν υπάρχει κάτι πιο σταθερό από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα debian stable και δεν μπορούσα να ανοίξω το wifi

 

Αυτό δεν είναι bug, αλλά έλλειψη firmware. Που επίτηδες παραλείφθηκε από την default εγκατάσταση, λόγο του ότι ήταν non-free (το debian έχει μια σχετικά αυστηρή πολιτική με τα non-free πακέτα). Συνήθως υπάρχει κάποιο non-free πακέτο linux-firmware, για το οποίο φυσικά θα πρέπει να συνδεθείς με ethernet για να το κατεβάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα debian stable και δεν μπορούσα να ανοίξω το wifi

 

To debian stable δεν κανει για desktop χρηση.Ειναι αρχαιο.

 

Αν εκανες οτι οφειλες να κανεις, και ειχες παλι προβλημα τοτε προφανως ο kernel δεν θα υποστηριζε την καρτα σου ή δεν θα υπηρχε εξωτερικο module --> κατι που δεν προκειται να στο προσφερει η Χ εταιρια, παρα ειναι καθαρα upstream θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ακούω ήχο στον chromium, το rhythmbox και το clementine όπως παίζει μουσική σταματάει,το εικονίδιο του ίντερνετ εξαφανίζεται, με sudo halt το λάπτοπ κολλάει,το kde μου βγάζει σφάλμα και γίνεται μαύρη η οθόνη, στο sabayon δεν μπορούσα να γράψω ελληνικά με τόνους,στο opensuse δεν μπορούσα να εγκαταστήσω rpm αρχεία, η μπαταρία δεν κρατάει πολύ,όταν μεταφέρω αρχεία σε usb το σύστημα κολλάει

Υ.Γ. όλα αυτά έχουν διορθωθεί είτε έχω αλλάξει διανομή και ησύχασα αλλά στα windows μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά δεν είναι bugs αλλά ρυθμίσεις που δεν έχεις κάνει. Στο arch ας πουμε αν ακολουθήσεις το begginers guide κατά γράμμα δεν έχεις κανένα τέτοιο πρόβλημα.

 

Αντίστοιχα και στις άλλες διανομές είναι κάποιες ρυθμίσεις που λογικά θα πρέπει να κάνεις.

Οι τόνοι στα ελληνικά είναι ίσως το μόνο που του ταιριάζει ο όρος bug αλλά εκεί φταίει το Qt και λύνεται εύκολα ορίζοντας αυστηρά το locale στο συστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα άλλα bug είναι..... πχ. ότι δεν έχω ήχο στο chromium και στο firefox, ότι κολλάει το σύστημα όταν μεταφέρω αρχεία μέσω USB, και γενικά δεν ήταν από ρυθμίσεις αλλά από bug...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καθε λειτουργικο υπαρχουν bugs!!! απλα στα windows ειναι γεματο ζωυφια και δεν φαινονται αλλα στο linux γενικα τα ζωυφια φαινονται και διορθωνονται σε χρονο dt

Στα Windows έχουν στρώσει τα χαλιά για τον χειμώνα και κρύβονται απο κάτω,στο Linux επειδή έχουν βάλει μάρμαρο άσπρο το bug φαίνεται απο την εξώπορτα και το πατάνε χάμου σε χρόνο dt.

 

Μια φορά ξέφυγε ένα bug του kernel σχετικό με την κατανάλωση και την μικρή διάρκεια μπαταρίας στα laptop,αυτό δεν διορθώθηκε σε χρόνο dt γιατί είχε κρυφτεί πίσω απο το κομοδίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...