Προς το περιεχόμενο

cpu-atom


nick0lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποιαδήποτε διανομή με lxde

lubuntu ας πούμε

το crunchbang είναι debian με openbox έτοιμο αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι

 

δες βίντεο στο youtube με puppy, σου αρέσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε unetbootin

κατέβασε μια διανομή

βάλε την διανομή σε ενα usb με unetbootin

κανε boot απο to usb

 

δοκίμασε το χωρίς εγκατάσταση

 

δοκίμασε και μια άλλη, και μια άλλη

ε και ότι σου αρέσει κανε κανονική εγκατάσταση

υπόψιν όταν τρέχεις από το usb(ram) δεν είναι η κανονική ταχύτητα, θα είναι πιο γρήγορη όταν κάνεις κανονική εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 1 gb με linux mint lxde (ή lubuntu κλπ), δεν είχα ποτέ θέμα με την μνήμη, ποιο πολύ ο atom ο μονοπύρηνος ήταν το θέμα, εσύ με τον διπύρηνο δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε αν και δεν ειμαι πολυ ψαγμενος με linux απο αυτα τα λιγα που εχω δοκιμασει...αν θες ετοιμες διανομες στημμενες αν θες την γνωμη μου βαλτου lubuntu αλλιως linux mint 13 xfce και μετα αν θες του περνας το lxde περιβαλλον γιατι με το xfce ψιλοργουσε και οταν του περασα το lxde ανοιγε πιο γρηγορα στο boot και ειχε καλυτερη ανταποκριση απτο xfce...και θα εισαι μια χαρα πιστευω :) (crunchbang linux παλι μια καλη επιλογη που ειναι με openbox αλλα δεν θα στο προτινα γιατι οπως ειπε και ο martinoff απο πανω..δεν εινα ευκολη διανομη για αρχη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά έβαλα lubuntu τελικά, αρκετά ποιό ζωηρό απ'τα... (μην βαράτε...) win7.

Ενδιαφέρον και το crunchbang αλλά δεν ξέρω αν βολέψει τον αδερφό μου, κύριο χρήστη του netbook.

Φαίνεται ότι θέλει μάλλον extra παραμετροποίηση, αλλά δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο.

Όταν σπούδαζα είχα αρκετό και τότε το pc μου έτρεχε gentoo 1.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν με το gentoo ένιωθες άνετα τότε ίσως να θες να δοκιμάσεις το arch, αλλά θέλει χρόνο (φαντάσου το σαν το gentoo αλλά με binary πακέτα).

Αν δεν θες να ασχοληθείς τότε ένα lubuntu είναι νομίζω μια χαρά.

 

Όσο για τα win7, εγώ τα βρίσκω οκ και δεν βαράω/βαράμε, αλλά το LXDE καταναλώνει ΠΟΛΥ λίγους πόρους που η οποιαδήποτε σύγκριση είναι ανώφελη ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το arch διάβαζω τα καλύτερα και μάλλον έτσι πρέπει να είναι, δεν το έχω χρησιμοποιήση και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Προσωπικά είμαι fun του portage και του compile,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά:

1) το compile στον atom θα πονέσει :shock:

2) αν θες έχει και το arch επιλογή για compile του κόσμου όλου (ABS στο wiki)

 

επίσης να σε προετοιμάζω, διαβάζεις τα καλύτερα γιατί εδώ μέσα είμαστε μερικοί που ασχολιόμαστε, κάποιοι μάλιστα πολύ και έχουν άποψη (ξέρουν ποιοι, εγώ δεν είμαι μέσα). Αυτό δεν κάνει το arch την ιδανική διανομή σε καμία περίπτωση. Αν όμως σου αρέσει η λογική του τότε ίσως και να βρεις την distro της καρδίας σου B)

 

Το gentoo ωραίο, πολύ ωραίο, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα διαφορά από το τόσο specific compile και όταν έπαιζα μαζί του είχα dual-cpu system, ας πούμε υπήρχε λόγος να τα κάνω compile όλα αλλά και πάλι δεν είδα τπτ βελτιώσεις τρελλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...