Προς το περιεχόμενο

Πρώτες επίσημες πληροφορίες για το LG Optimus G superphone (Ενημερώθηκε)


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η LG έδωσε σήμερα περισσότερες πληροφορίες για το πολυφημολογούμενο smartphone που πρόκειται να κυκλοφορήσει και να αποτελέσει τη ναυαρχίδα των συσκευών της. Έχει την ανεπιβεβαίωτη ονομασία Optimus G, ενώ τις προηγούμενες ημέρες διέρρευσαν στο Internet φωτογραφίες που κατά πάσα πιθανότητα το απεικονίζουν.Η ανακοίνωση της εταιρείας αναφέρει ότι το συγκεκριμένο smartphone θα είναι προϊόν συνεργασίας τριών από τις καλύτερες μονάδες της (LG Chem, LG Display και LG Innotek) και επίσης πρόκειται να είναι η πρώτη τετραπύρηνη LTE συσκευή που θα ενσωματώνει το chip Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064. Σύμφωνα με την LG όχι μόνο θα είναι ταχύτητο, αλλά θα προσφέρει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, πιο μικρό πάχος και φωτεινότερη οθόνη με νέα τεχνολογία αφής.

 

Η μπαταρία λέγεται ότι θα μπορεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα για 800 κύκλους φορτίσεων της συσκευής ή διαφορετικά θα έχει 60% καλύτερες επιδόσεις από τις σημερινές μπαταρίες των smartphones. Η νέα οθόνη είναι τεχνολογίας True HD IPS+, διαφημιζόμενη ως "η πιο καθαρή από τις υπόλοιπες AMOLED οθόνες", θα έχει ανάλυση 1280 x 768 pixels (περίπου 4.7"ιντσών) με πυκνότητα 320ppi, και θα έχει μειωμένες απαιτήσεις για ενέργεια. Το σημαντικά μειωμένο πάχος του Optimus G οφείλεται στην τεχνολογία G2 Touch Hybrid Display η οποία μειώνει το κενό ανάμεσα στο εξωτερικό γυαλί με την LCD οθόνη, κάτι που συναντάται σε όλα σχεδόν τα smartphones που κυκλοφορούνε στην αγορά. Η συγκεκριμένη τεχνολογία υπάρχει πιθανότητα να είναι η ίδια που θα χρησιμοποιηθεί στη νέα γενιά iPhone.

 

Link.png Site: pocketnow.com

 

Ενημέρωση 28/08:

 

Περισσότερα τεχνικά χαρακτηριστικά ήρθαν στη δημοσιότητα σήμερα για το Optimus G, τα οποία αναφέρουν ότι η συσκευή θα διαθέτει όπως αναφέρθηκε τετραπύρηνο επεξεργαστή Snapdragon S4 Pro APQ8064 χρονισμένο στο 1.5GHz, 2GB RAM, 13ΜΡ φωτογραφική μηχανή και 1.3ΜΡ κάμερα για video κλήσεις. Θα κυκλοφορήσει με Android 4 Ice Cream Sandwich χωρίς να είναι γνωστό εάν θα υπάρξει δυνατότητα αναβάθμισης, ενώ θα είναι διαθέσιμο σε δύο χρωματισμούς, κόκκινο και μαύρο. Περισσότερες πληροφορίες αναμένουμε στην έκθεση IFA του Βερολίνου σε λίγες ημέρες όπου και το Insomnia θα δηλώσει παρόν.

 

optimusgltenttdocomo.jpg

 

Link.png Site: engadget.com

post-39041-0-97646300-1346143630_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα οθόνη είναι τεχνολογίας True HD IPS+, διαφημιζόμενη ως "η πιο καθαρή από τις υπόλοιπες AMOLED οθόνες"

 

Ξερουν πως υπαρχει Super Amoled Plus ετσι? :P

Και εκτος αυτου σαν κατοχος του s3 που δεν ειναι Plus και καλυτερα(λογω καταναλωσης) μπορω να πω σε συγκριση με το Οne X στον Γερμανο.προτιμω πολυ περισσοτερο να εχω τοσο ωραια χρωματα και τελειο μαυρο,παρα ακομα περισσοτερη καθαροτητα σε τοσο υψηλα ppi! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς άστοχη η παρατήρηση "η ποιο καθαρή απο τις υπόλοιπες amoled"..Πραγματικά εκτός τοπου και χρόνου. Η amoled φημίζεται για το απόλυτο μαυρο, κυρίως και μετα για χρώματα, αντιθεση κλπ. Για καθαρότητα ουδέποτε φημιζόταν ή θεωρούνταν ότι εχει καποιο πλεονεκτήμα απο τις υπόλοιπες..

Πάλι καλα που δεν ειπανε "καλυτερο λευκο και απο τις amoled", όταν ειναι γνωστό ότι εκεί υστερούν οι amoled .. Επισης , που κολαει το "απο τις υπόλοιπες amoled " όταν δεν ειναι καν amoled.. Καλα για ποιους τα γραφούν αυτά, για τους εντελώς άσχετους; Ελπίζω τα υπολοιπα στοιχεία που ακούγονται υπερκορυφαια, να μην ειναι ανάλογα αυτών που γραφει για την οθόνη...

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρυση και αγια η amoled ειδικα σε εσωτερικους χωρους μακραν πολυ καλη αλλα εξω στον καταγαλανο ουρανο και ειδικα τωρα το καλοκαιρι παραλια και σχετικα μου ερχοταν ωρες-ωρες να το σουταρο στο νερο το S3 μου.

Προτιμω καλυτερη φωτεινοτητα-ευκρινεια παρα καλυτερη αυτονομια.

Κατα τα αλλα ολα μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα οθόνη είναι τεχνολογίας True HD IPS+' date=' διαφημιζόμενη ως "η πιο καθαρή από τις υπόλοιπες AMOLED οθόνες"

 

Ξερουν πως υπαρχει Super Amoled Plus ετσι? :P

Και εκτος αυτου σαν κατοχος του s3 που δεν ειναι Plus και καλυτερα(λογω καταναλωσης) μπορω να πω σε συγκριση με το Οne X στον Γερμανο.προτιμω πολυ περισσοτερο να εχω τοσο ωραια χρωματα και τελειο μαυρο,παρα ακομα περισσοτερη καθαροτητα σε τοσο υψηλα ppi! :)[/quote']

 

Κι εγώ σχεδόν ίδια οθόνη με σένα έχω, αλλά του one x είναι καλύτερη ..

Ειδικά σε εξωτερικούς χώρους δεν υπάρχει σύγκριση

Εντάξει το μαύρο είναι φανταστικό , αλλά δεν είναι το παν..

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HTC One X με διπύρηνο snapdragon S4 είναι το ίδιο ισχυρό με τις τετραπύρηνες λύσεις των άλλων εταιριών που έχουν μείνει στους Α9, π.χ. SGIII. Με δύο extra πυρήνες το LG Optimus G θα πάρει τα πρωτεία στις επιδόσεις και αν έχει και δύο γίγα ram όπως φημολογείται ο ανταγωνισμός θα δει τη σκόνη του. Οπότε, αφού μπορεί να δούμε ένα αρκετά καλό άλμα στις επιδόσεις των smartphone θεωρώ την είδηση ενδιαφέρουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε δηλαδη απο cortex A9 σε Α15 συν 2 gb ram θα εχει διαφορα και σε δυναμη και καλυτερη καταναλωση στανταρ θα ειναι προαγγελος του GS4 φανταζομαι.

Βεβαια μην περιμενετε πολυ συντομα Νοεμβριο-Δεκεμβριο ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σχεδόν ίδια οθόνη με σένα έχω, αλλά του one x είναι καλύτερη ..

Ειδικά σε εξωτερικούς χώρους δεν υπάρχει σύγκριση

Εντάξει το μαύρο είναι φανταστικό , αλλά δεν είναι το παν..

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

 

Συγνωμη φιλε μου αλλα δεν συμφωνω..

Δεν εχεις ιδια σχεδον ιδια οθονη με εμενα,απλα εχεις super amoled στην ιδια αναλυση...big deal...

Του S3 σε πληροφορω ειναι αρκετα πιο φωτεινη απο του galaxy nexus και ειδικα στους εξωτερικους χωρους δινει ρεστα...

Παρακαλω ενημερωσου λιγο πριν κρινεις χωρις κανενα υποβαθρο...

Και για του λογου το αληθες οτι δεν λεω μονο λογια ριξε μια ματια εδω και by the way,κοιτα που ειναι το one x στο ιδιο τεστ:

 

http://www.gsmarena....eview-761p2.php

 

 

Sunlight legibility is splendid too - the HD Super AMOLED isn't the brightest around, but its reflectivity is so low that even outside in the brightest day, you'll still be able to see what's on the screen quite clearly. As a matter of fact, the Galaxy S III managed to top our sunlight legibility charts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ είναι πολύ διαφορετική.. ζήσε το όνειρο..

Καμιά φορά ομως καλό είναι να δεχόμαστε κάποιες αλήθειες

 

Εγώ που τα χω βάλει και τα 3 δίπλα δίπλα μάλλον έχω πρόβλημα στα μάτια

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ είναι πολύ διαφορετική.. ζήσε το όνειρο..

Καμιά φορά ομως καλό είναι να δεχόμαστε κάποιες αλήθειες

 

Εγώ που τα χω βάλει και τα 3 δίπλα δίπλα μάλλον έχω πρόβλημα στα μάτια

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

 

Προσωπικη σου γνωμη απλα...

εχω δουλεψει με ενα καρο κινητα απο αχρωμα nokia μεχρι το πρωτο με super amoled το galaxy s1,οποτε πιστευω δεν μου κανουν πουλακια τα ματια μου...

εγω που το χρησιμοποιω το s3 καθημερινα(δυστυχως περισσοτερο απ'οσο θα επρεπε) δεν εχω παραπονο με την οθονη του.

στην τελικη αν δεν σου αρεσει η οθονη του nexus σου πουλα το και παρε one x η οποιοδηποτε αλλο με ips οθονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, δε σχολιασα ποια οθόνη ειναι καλυτερη. Προτιμω με 1000 τις amoled, αλλα ειναι προσωπική μου γνώμη. Δεκτό ότι άλλοι προτιμουν τις διάφορές lcd για άλλους λογους. Αυτό που σχολιασα ειναι το σχολίο, και τη σύγκρισή που κανει που ειναι εκτός τοπου και χρόνου. Αν εγραφε, η δικη μας οθόνη ειναι καλύτερη απο amoled, ok, θα περιμέναμε να τη δουμε. Αυτά που γραφει όμως, να μη τα ξανασχολιασω, ειναι αρες μαρες κουκουνάρες απο κάθε άποψη.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, δε σχολιασα ποια οθόνη ειναι καλυτερη. Προτιμω με 1000 τις amoled, αλλα ειναι προσωπική μου γνώμη. Δεκτό ότι άλλοι προτιμουν τις διάφορές lcd για άλλους λογους. Αυτό που σχολιασα ειναι το σχολίο, και τη σύγκρισή που κανει που ειναι εκτός τοπου και χρόνου. Αν εγραφε, η δικη μας οθόνη ειναι καλύτερη απο amoled, ok, θα περιμέναμε να τη δουμε. Αυτά που γραφει όμως, να μη τα ξανασχολιασω, ειναι αρες μαρες κουκουνάρες απο κάθε άποψη.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

EDIT:

Δεν πηγαινε για εσενα φιλε μου το σχολιο πηγαινε για τον αλλον τυπα που ειρωνικα μου ειπε "ζησε το ονειρο"...απλα λεω μην εχουμε μπερδεμματα,λαθος quote κιολας... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικη σου γνωμη απλα...

εχω δουλεψει με ενα καρο κινητα απο αχρωμα nokia μεχρι το πρωτο με super amoled το galaxy s1' date='οποτε πιστευω δεν μου κανουν πουλακια τα ματια μου...

εγω που το χρησιμοποιω το s3 καθημερινα(δυστυχως περισσοτερο απ'οσο θα επρεπε) δεν εχω παραπονο με την οθονη του.

στην τελικη αν δεν σου αρεσει η οθονη του nexus σου πουλα το και παρε one x η οποιοδηποτε αλλο με ips οθονη...[/quote']

 

Δεν είπα ότι δε μου αρέσει η samoled , είναι πολύ καλή απλά έχει και τα αρνητικά της

 

Και φυσικά δεν πρόκειται να πουλήσω το nexus για τα καλύτερα specs μιας και το μόνο που θέλω ειναι επίσημο κ άμεσο support και αυτό δε θα μου το δωσει καμιά lg/samsung /HTC οπότε ας κρατήσουν τις ναυαρχιδες τους για αυτούς που τις αγοράζουν

 

Δεν έχω καμιά διάθεση να κλαίγομαι που δε θα πάρω τη τάδε αναβάθμιση , ούτε να ξημεροβραδιάζομαι στο xda και έχω καταλήξει πλέον ότι τα specs είναι άχρηστα χωρίς το σωστό λειτουργικό και σωστή υποστήριξη

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...