Προς το περιεχόμενο

Internet connection sharing σε arch linux (the patari project)


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν έχω το εξής σενάριο...

 

έχω ένα router το οποίο όμως δεν βρίσκεται στο χώρο μου και το σήμα δεν είναι πολύ δυνατό για να χρησιμοποιήσω ασύρματο bridge για να μοιράσω το ίντερνετ στο διαμέρισμα που μένω.

 

Οπότε σκέφτηκα το εξής σενάριο (το οποίο δουλεύει 100% σε windows), για να πιάσει δουλειά και το δεύτερο raspberry που έχω (ένα από farnell ένα από rs components). To raspberry τρέχει arch linux για λόγους ταχύτητας και command line <3. Μάλλον θα του εγκαταστήσω openbox σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι από γραφικό περιβάλλον.

 

Το raspberry δεν θα είναι συνδεδεμένο σε κάποια οθόνη ή την τηλεόρασή μου. Θα μπεί σε ένα μεγάλλο ikea box μαζί με τέσσερις σκληρούς δίσκους 3x1 terra (3.5" usb) που έχω και 1x120gb (2.5" usb)(/home /swap), στο πατάρι του σπιτιού μου το οποίο έχει παράθυρο ευτυχώς. Το κουτί θα είναι κλειστό αεροστεγώς/υδατοστεγώς σε περίπτωση υγρασίας (εξού και το μεγάλο κουτί).

 

Για να μην τα πολυλογώ και μπαίνω σε πολλές λεπτομέρειες σας παραθέτω ένα σχεδιάγραμμα του τι θέλω ακριβώς να κάνω.

 

raspberry.png

 

Είναι εφικτό αυτό? Σε windows δουλεύει 100% γιατί το έχω δοκιμασμένο... Αλλά για λόγους οικονομίας θέλω να κάνω κατεβαστήρι κάτι που καίει πολύ λίγο ρεύμα όπως το raspberry π και αφού θα είναι ανοικτό 24/7 να του κοτσάρω τους δίσκους επάνω να το κάνω nas. Επειδή τα clients θα είναι windows clients θα το κάνω samba server αντί για nfs server. To transmission θα ήταν καλό να το ελέγχω μέσω web interface για απομακρυσμένη διαχείριση των downloads.

 

Μελλοντικά θέλω να σηκώσω ftp, internet radio και κανέναν apache server... Προς το παρόν θέλω samba και internet connection sharing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μελλοντικά που θες είναι απλά. Αυτά που θες άμεσα μου είναι ξένα.

 

Θα μπορούσες πάντα να κάνεις το pi router: https://wiki.archlinux.org/index.php/Router

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έξυπνο ή όχι, αλλά θα μπορούσε να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...