Προς το περιεχόμενο

Το παραμύθι της φοροδιαφυγής


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

N3k21 : Θα πρόσεξες ότι μιλώ σε όλα τα posts τότε για το διοικητικό προσωπικό.

Αρα συμφωνείς μαζί μου.

Ακόμα και οι άλλες κατηγορίες πάντως που αναφέρεις, χωράνε περικοπές, αλλά πρώτα ξεκινάς από αυτούς που εμποδίζουν τους άλλους (με τη γραφειοκρατεία τους) να δουλέψουν και εμποδίζουν και τις επενδύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

πως, που, ποτε?

 

καταθέτεις χρήματα για τα οποία έχεις πληρώσει φόρο (κρατήσεις μισθού/σύνταξεις, φόρος αν πουλήσεις κάποιο ακίνητο, κέρδη από τυχερά παιχνίδια κτλπ κτλπ), ο τόκος που παίρνεις για αυτά τα χρήματα μετά πχ από 1 χρόνο έχει φορολογηθεί (κρατήσεις), ύστερα τον δηλώνεις στην εφορία και τον ξαναφορολογούν αν δεν κάνω λάθος... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα τα ωα... Τα μερισματα τριπλοφορολογουνται και μαλιστα αδρα.

κανα 40% στα κερδη της εταιριας

25% στο μερισμα

και 10-15% ποσο ειναι για το "ως εισοδημα"

καπου στο 65% χαχαχχα οτι να'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21 : Θα πρόσεξες ότι μιλώ σε όλα τα posts τότε για το διοικητικό προσωπικό.

Αρα συμφωνείς μαζί μου.

 

Ρε συ skiabox, αν άνοιγες ένα θέμα με τίτλο π.χ. "περιττό διοικητικό προσωπικό και πως να το απομακρύνουμε μηχανογραφώντας το Δημόσιο" δε θα είχαμε κοντραριστεί καν, θα συμφωνούσα από την αρχή μαζί σου.

 

Ξεκίνησες όμως ένα νήμα το οποίο τιτλοφορείται "το παραμύθι της φοροδιαφυγής", δημοσιεύοντας μάλιστα ένα -άγνωστης προέλευσης και συμφερόντων κείμενο- το οποίο τα χώνει στους Δ.Υ.

 

Και μάλιστα παρουσίασες την φοροδιαφυγή ως "άμυνα" των μη βολεμένων.

 

 

Έρχομαι λοιπόν εγώ και διαβάζω τα posts σου. Μετά διαβάζω και κάτι τέτοιο:

 

http://www.iospress....ios20100919.htm

 

 

Μετά, για να δέσει το γλύκο βλέπω κι αυτό (το credit πάει στον MiDi_MiLiZ ο οποίος το δημοσίευσε πρώτος):

 

http://tro-ma-ktiko....#f31cba68c7ebdd

 

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν: Μήπως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση; Μήπως υπάρχουν τσάτσοι βολεμένοι Δ.Υ. αλλά και τσάτσοι βολεμένοι φοροφυγάδες;

 

Και λέμε μερικοί, αν είναι έτσι τα πράγματα, πρέπει να βρεθεί μια λύση. Καλώς. Τι είναι πιο λογικό να γίνει; Να απολύσεις μαζικά Δ.Υ. θεσπίζοντας νέα νομοθετικά πλαίσια και μπλα μπλα μπλα; Ή μήπως να αρχίζει να εφαρμόζεις τους ήδη υπάρχοντες νόμους, χρησιμοποιώντας τις ήδη υπάρχουσες κρατικές υπηρεσίες, ώστε να περιορίσεις την χασούρα από τη φοροδιαφυγή; Ή στο φινάλε ας γίνουν και τα δύο μαζί, προσωπικά συμφώνησα με αυτό σε post του KilliK νωρίτερα.

 

Αυτό που είπε ο Cossutius νωρίτερα είναι το απόλυτως λογικό αλλά τρέξανε μερικοί να τον βγάλουνε βολεμένο! Δηλαδή, πρώτα χτυπάς τη διαφθορά και μετά ξαναχτίζεις το κράτος, δημιουργείς νέους θεσμούς.

 

Γιατί ένα διεφθαρμένο κράτος αποκλείεται να λειτουργήσει αξιοκρατικά, όσο και να χτυπάμε κάτω τους κώλους μας. Τους δικούς του θα προστατέψει και για τους υπολοίπους...έχει ο Θεός.

 

Ειλικρινά ρε συ, μπες στον κόπο να ξαναδείς τα post μου αν θες, δε νομίζω πως απέχουν τόσο πολύ οι απόψεις μας τελικά.

 

Και τέλος πάντων, με χαρακτηρισμούς και αφορισμούς δεν επιτυγχάνεται τίποτα. Ή κάνουμε κουβέντα σεβόμενοι τους υπολοίπους συμμετέχοντες (κοινώς καλό θα ήταν να λείπουν τα "βολεμένοι", "πλανεμένοι" κ.λ.π, ειδικά αν δεν ξέρουμε ποιός είναι και τι κάνει στη ζωή του ο άλλος) ή ας πάμε να γ@μηθούμε ν' ασπρίσουμε.

 

Όσα έγραψα παραπάνω, τα έγραψα φιλικά και με σεβασμό. :)

 

Ακόμα και οι άλλες κατηγορίες πάντως που αναφέρεις, χωράνε περικοπές,

 

Ανάλογα ποιόν θα ρωτήσεις. Είναι κι αυτός ένας παράγοντας αγαπητέ, δηλαδή το τι θεωρείται προτεραιότητα από τις διάφορες πληθυσμιακές ομάδες. Όλοι πολίτες είμαστε και έχουμε ίσα δικαιώματα. Π.χ. ο κάτοικος ενός ακριτικού νησιού δε θα ήθελε να μειωθεί το νοσηλευτικό ή το στρατιωτικό προσωπικό, ο κάτοικος της πρωτεύουσας σίγουρα αναρωτιέται γιατί συντηρούμε τόσες θέσεις στρατιωτικών. ;)

 

αλλά πρώτα ξεκινάς από αυτούς που εμποδίζουν τους άλλους (με τη γραφειοκρατεία τους) να δουλέψουν και εμποδίζουν και τις επενδύσεις.

 

Νομίζω πως ξεκαθαρίσαμε το ότι στην ουσία συμφωνούμε. Το θέμα είναι πως πρέπει πρώτα να βρεθεί ποιοί και πόσοι είναι πραγματικά αχρείαστοι και όντως εμποδίζουν.

 

Αν το ίδιο το κράτος δεν ξέρει με ακρίβεια τον πραγματικό αριθμό των Δ.Υ. που απασχολεί και οι εκθέσεις των αρμοδίων υπηρεσιών έχουν τραγικά λάθη ή την wikipedia ως πηγή...κλάφ' τα...

 

Εσύ (δεν ειρωνεύομαι) πως είσαι σίγουρος για τους αριθμούς που παρέθεσες; Θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποια πηγή;

 

 

Υ.Γ.

 

Ελπίζω να συνεχίσουμε την κουβέντα σε φιλικό τόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έρχομαι λοιπόν εγώ και διαβάζω τα posts σου. Μετά διαβάζω και κάτι τέτοιο:

 

http://www.iospress....ios20100919.htm

 

 

 

Μπουρδες λεει...

Στον πίνακα που καταγράφει το ποσοστό των δημοσίων υπαλλήλων επί του συνόλου των εργαζομένων κάθε χώρας, η Ελλάδα καταλαμβάνει τη 14η θέση επί συνόλου 17 ευρωπαϊκών κρατών, με επίδοση 11,4%. Βρίσκεται δηλαδή πολύ κάτω από την πρώτη στην κατάταξη Σουηδία (30%) ή τη Δανία (29%), τις χώρες που υποτίθεται ότι αποτελούσαν το προεκλογικό πρότυπο του σημερινού πρωθυπουργού. Αλλά η Ελλάδα υπολείπεται πολύ και από τη Γαλλία (21,2%) και τη Μεγάλη Βρετανία (17,8%), παρά τις έντονες περικοπές της τελευταίας. Η χώρα μας ξεπερνά –και μάλιστα ελάχιστα- μόνο την Ιρλανδία (11,0%), την Ολλανδία (10,7%) και τη Γερμανία (10,2%). Όπως παρατηρεί η μελέτη, η θέση της Ελλάδας στην κατάταξη αυτή παραμένει τις τελευταίες δεκαετίες σταθερή.

 

το 11,4% στο 3,7 (εργαζομενοι) ειναι; 421κ δυ.. αρα δεν αναφερεται στους εργαζομενους (ας το αλλαξουν)

 

Αντε πες να βαλουμε στους εργαζομενου και τους ανεργους. Αρα εχουμε 4,7εκ (εργαζομενοι + ανεργοι) το οποιο 11,4% ειναι; 535κ .. Μπα κατι αλλο θα θελει να πει ο ποιητης

 

 

Πες οτι αναφερεται στο ενερο πληθυσμο

το 11,4% στο 5,5εκ ειναι 627κ δυ... Τι στο.. Ουτε εδω αναφερεται;

 

Να βαλουμε και τους κυπριους; Και τους ποντιους μπας και βγει το ποσοστο χαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουρδες λεει...

 

 

το 11,4% στο 3,7 (εργαζομενοι) ειναι; 421κ δυ.. αρα δεν αναφερεται στους εργαζομενους (ας το αλλαξουν)

 

Αντε πες να βαλουμε στους εργαζομενου και τους ανεργους. Αρα εχουμε 4,7εκ (εργαζομενοι + ανεργοι) το οποιο 11,4% ειναι; 535κ .. Μπα κατι αλλο θα θελει να πει ο ποιητης

 

 

Πες οτι αναφερεται στο ενερο πληθυσμο

το 11,4% στο 5,5εκ ειναι 627κ δυ... Τι στο.. Ουτε εδω αναφερεται;

 

Να βαλουμε και τους κυπριους; Και τους ποντιους μπας και βγει το ποσοστο χαχαχαχαχ

 

Ναι, λέει μπούρδες. Ενώ οι έγκυροι bloggers έχουν πιάσει τον παπά απ' τα @@ και έχουν θεία φώτιση...

 

Πρώτα απ' όλα πες μου, γιατί θεωρείς πως τα νούμερα δε βγαίνουν; Δεν κατάλαβα τι ακριβώς προσπαθείς να δείξεις με τον συλλογισμό σου. Με τι συγκρίνεις τα αποτελέσματα των υπολογισμών σου;

 

Μήπως --------> http://en.wikipedia....nfirmation_bias

 

 

Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή:

 

1) Σου δίνω ένα άρθρο το οποίο αμφισβητεί τα περί υπερπληθυσμού των Δ.Υ. Οι αρθογράφοι δεν έκαναν στατιστική έρευνα από το μηδέν, στοιχεία παραθέτουν. Ούτε καν διάβασες όλο το άρθρο, έριξες μια ματιά στις τελευταίες παραγράφους και κατέληξες σε συμπεράσματα.

 

2) Μέσα στο εν λόγω άρθρο λοιπόν, μεταξύ άλλων, γίνεται αναφορά σε μια έρευνα που πραγματοποιήθηκε και δημοσιεύτηκε το 2005, σύμφωνα με την οποία οι Δ.Υ. στην Ελλάδα είναι περίπου το 11,4 % των εργαζομένων. Ο τίτλος της έρευνας παρατίθεται αλλά εσύ δεν μπήκες στον κόπο να την ψάξεις. Ιδού λοιπόν, πάρε το PDF και μελέτα το:

 

http://papers.ssrn.c...ract_id=1861528

 

 

3) Μέσα στην έρευνα αυτή, παρότι δεν παρουσιάζονται ακριβή νούμερα του αριθμού των Δ.Υ. και των εργαζομένων κάθε χώρας, αναφέρεται η πηγή αυτών των στοιχείων (με υποσημείωση στην αντίστοιχη σελίδα - στο τέλος του paper παρατίθεται φυσικά και αναλυτική βιβλιογραφία).

 

Δεν ξέρω τι βλέπετε εσείς, εγώ πάντως βλέπω μια ακαδημαϊκού επιπέδου δημοσίευση, ενυπόγραφη μάλιστα. Αν θέλουμε να καταρρίψουμε τα συμπεράσματα τέτοιων ερευνών, προσπαθούμε να βρούμε στοιχεία αγαπητέ, δεν εφαρμόζουμε απλή μέθοδο των τριών χρησιμοποιώντας αόριστα νούμερα, ούτε υιοθετούμε τις απόψεις του κάθε τρόμπα που ποστάρει στο facebook.

 

Για τους έχοντες υπομονή και πανεπιστημιακές VPN συνδέσεις ιδού και η σχετική πηγή των ερευνητών:

 

http://www.oecd-ilib...outlook-2003-en

 

Εγώ πάντως πρόσβαση δεν έχω. Δε με νοιάζει κιόλας βασικά να το ψάξω παραπάνω για την ώρα.

 

Εάν θεωρείτε πως έχει κύρος το κείμενο ενός blogger αλλά διατίθεστε να απορρίψετε μια πανεπιστημιακή έρευνα χωρίς πρώτα να της ρίξετε μια ματιά, τότε με γειά σας με χαρά σας. Όποιος θέλει να προβληματιστεί, θα προβληματιστεί. Δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας.

 

Να σημειώσω ξανά πως η αντίστοιχη "μελέτη" του ΕΒΕΑ, έβγαλε το συμπέρασμα πως απασχολούνται από το ελληνικό κράτος περίπου 1.000.000 Δ.Υ., συμπεριλαμβάνοντας τους στρατεύσιμους (!) και έχοντας ως πηγή την Wikipedia! Η εν λόγω μελέτη έχει δημοσιευτεί και μάλιστα έχω παραθέσει σε προηγούμενο post μου link για όποιον ενδιαφέρεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το νέο φορολογικό γνωρίζει κανείς τι σκατά θα συμβαίνει με όσους δεν καταναλώνουν αλλά αποταμιεύουν;

 

Και επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει με τις αγορές απο εξωτερικό....Κάποιοι καταναλώνουν απλά δεν είναι κορόιδα ώστε να συντηρούν τους ντόπιους εμπόρους - μαγαζάτορες με τις υπερβολικές τιμές τους.

 

Θα αφήσουμε το υπάρχων μπουρδελο φορολογικό για πάμε σε μεγαλύτερο μπουρδελο έχω την αίσθηση...

 

 

Sent from my New iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό "νέο" φορολογικό;Ακόμα σκέφτονται τον τρόπο που θα μας τον φορέσ...θα μας τα πάρουν για το οικονομικό έτος 2012.

Κάτι ακούστηκε για το αμερικάνικο σύστημα,όπου όλες οι αποδείξεις περνάνε και εκπίπτουν απο το εισόδημά σου και φορολογείσαι πάνω στο κεφάλαιο που περισσεύει, απο 25% στην καλύτερη...

Απο την μία είναι σωστό μέτρο, αφού απο την στιγμή που έχεις καταναλώσει, το κράτος έχει πάρει φόρους.Απο την άλλη αυτό το "πόσο τις % να βάλουμε Μπάμπη", χωράει πολύ συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταθέτεις χρήματα για τα οποία έχεις πληρώσει φόρο (κρατήσεις μισθού/σύνταξεις, φόρος αν πουλήσεις κάποιο ακίνητο, κέρδη από τυχερά παιχνίδια κτλπ κτλπ), ο τόκος που παίρνεις για αυτά τα χρήματα μετά πχ από 1 χρόνο έχει φορολογηθεί (κρατήσεις), ύστερα τον δηλώνεις στην εφορία και τον ξαναφορολογούν αν δεν κάνω λάθος... :P

 

those fuckers

:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21 : Δεν έχω χρόνο να διαβάζω άλλα σεντόνια.Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις και όποιον θέλεις.Στο τέλος βέβαια όλοι υπόκεινται στις συνέπειες των λάθων επιλογών και της επιλογής λάθος ατόμων για να πιστέψουν.Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να σημειώσω ξανά πως η αντίστοιχη "μελέτη" του ΕΒΕΑ, έβγαλε το συμπέρασμα πως απασχολούνται από το ελληνικό κράτος περίπου 1.000.000 Δ.Υ., συμπεριλαμβάνοντας τους στρατεύσιμους (!) και έχοντας ως πηγή την Wikipedia! Η εν λόγω μελέτη έχει δημοσιευτεί και μάλιστα έχω παραθέσει σε προηγούμενο post μου link για όποιον ενδιαφέρεται.

 

 

Το έκανες μία φορά το φάουλ, τώρα το κάνεις και δεύτερη.

 

Για ποιό λόγο αναφέρεις το κείμενο του ΕΒΕΑ; Τι ακριβώς αποδεικνύει αυτό; Δεν προσδίδεις κάποια έμφαση στα λεγόμενά σου χρησιμοποιώντας αυτό ως επιχείρημα, ίσα ίσα που κάνεις και τα υπόλοιπα λόγια σου να φαίνονται αστεία. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ding ding ιδέα!!!

 

Με την οποία και οι ξυσταρχιδιστες ΔΥ θα απασχολούνται και καμία ιδιωτική επιχείρηση δεν θα φόρο διαφεύγει.

 

Πως;

 

Θα βάλουμε καθε υπεραριθμο ΔΥ δίπλα σε κάθε ταμειακή μηχανή για να βλέπει αν κόβονται αποδείξεις :lol:

 

Έτσι και κανείς δεν απολυεται και η φοροδιαφυγή σε μεγάλο ποσοστό θα καταπολεμηθεί...

 

Ding ding κατέρρευσε η ιδέα....

 

Οι ΔΥ θα χρηματίζονται απο της επιχειρήσεις :(

 

Αν τους βάλουμε κάμερα και προσλαβουμε άλλους τόσους να τους παρακολουθούν .....λύνουμε και την ανεργία εξ´ολοκληρου!!!

 

Πάω για Νόμπελ....τέλος!!!!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο θα ηταν το 1ο πραγμα που θα εκανα αν ημουν πρωθυπουργος για μια μερα...

 

1)Ανωτατος μισθος Δ.Υ. 800 ευρω. Και πολλα λεω συμφωνα με την υπαρχουσα κατασταση, αλλα τελοσπαντων. Απλα να σας πω πως φετος το καλοκαιρι απο τους γνωστους που εχω οι μονοι που πηγαν διακοπες ηταν δημοσιοι υπαλληλοι (ολων των κατηγοριων απο σκουπιδιαρη, μεχρι αστυνομικο, στρατιωτικο και υπαλληλο νομαρχιας). Οι υπολοιποι δουλευαμε για να τους πληρωνουμε...

 

2)Μαζικες απολυσεις Δ.Υ. Μπηκα την προηγουμενη βδομαδα στο δημαρχειο της πολης μου (πολη 15000 κατοικων) και με επιασαν τα γελια. Σε μια μεγαλη αιθουσα καμια 50αρια ατομα να ξυνονται. Αλλος καπνιζε, αλλος κουβεντιαζε, οι πιο πολλοι κοιτουσαν το κενο και 1-2 επαιζαν πασιεντζα στον υπολογιστη (ισως να ηταν παραπανω αυτοι που θα επαιζαν πασιεντζα αν ηξεραν πως λειτουργει ο υπολογιστης).

Οσον αφορα τα κριτηρια απολυσης 1ο θα ηταν το επιπεδο μορφωσης. Οποιος δεν εχει πτυχιο ανωτατης εκπαιδευσης τον μπουλο. Γεμισε το δημοσιο με αμορφωτους και γιδια που αν δεν ειχαν βυσμα θα ειχαν πεθανει της πεινας. Πηγα σε εφορια τις προαλλες και ολοι υπαλληλοι που ειδα ηταν ΔΕ. Ελεος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανες μία φορά το φάουλ, τώρα το κάνεις και δεύτερη.

 

Για ποιό λόγο αναφέρεις το κείμενο του ΕΒΕΑ; Τι ακριβώς αποδεικνύει αυτό; Δεν προσδίδεις κάποια έμφαση στα λεγόμενά σου χρησιμοποιώντας αυτό ως επιχείρημα, ίσα ίσα που κάνεις και τα υπόλοιπα λόγια σου να φαίνονται αστεία. :/

 

Μάλιστα...

 

Σε παρακαλώ, δώσε λίγο βάση σ' αυτά που γράφω. Δεν είναι δυνατόν να κάθομαι να εξηγώ στον καθένα με λεπτομέρειες πράγματα που μπορεί να τσεκάρει άνετα και μόνος του. Στο φινάλε, αν βαριέστε να διαβάσετε αυτά που ποστάρω μη μου απαντάτε. Ή ξέρω 'γω ρίχτε μου κανά μπινελίκι να ξεδώσετε αν ενοχλείστε τόσο πολύ απ' τις απόψεις μου.

 

Δηλαδή πραγματικά λυπάμαι για τον τρόπο που αντιμετώπισες τα γραφόμενά μου. Σου δείχνω το δάσος και κοιτάς το δάκτυλό μου. Πες μου ειλικρινά, έκατσες και διάβασες όλα όσα έγραψα στα τελευταία 2-3 post μου, έλεγξες και τις πηγές που παρέθεσα, και σε προβλημάτισε κυρίως η "μελέτη" του ΕΒΕΑ;

 

Ακόμα κι έτσι να 'ναι όμως:

 

Η μελέτη του ΕΒΕΑ αγαπητέ χρησιμοποιήθηκε από τον ελληνικό Τύπο -παρά την προχειρότητα που τη χαρακτηρίζει- ως "απόδειξη" του υπερπληθυσμού των Δ.Υ. Αν είχες διαβάσει το άρθρο του iospress (δημοσιεύτηκε και στην Ελευθεροτυπία, δεν το σήκωσα από κανένα ξέμπαρκο blog), θα είχες καταλάβει ποιά είναι η σημασία της.

 

Επειδή προφανώς δεν το έκανες (δικό σου λοιπόν το φάουλ), σε παραπέμπω ξανά στο ίδιο άρθρο και συγκεκριμένα στην ενότητα "Το ΕΒΕΑ και οι εκτιμήσεις του".

 

Γιατί όταν τα ΜΜΕ αγαπητέ Malthador "φτιάχνουν" συνειδήσεις, νομίζω πως αξίζει να ψάχνουμε λίγο παραπάνω ποιά είναι η αλήθεια. Η ιδέα που επικρατούσε μέχρι πρόσφατα στην Ελληνική κοινή γνώμη είναι πως είχαμε κοντά 1.000.000 Δ.Υ. ή όχι;

Χμμμ...

 

"μελέτη" ΕΒΕΑ ---> ΜΜΕ ---> Κοινή Γνώμη

 

Καταλαβού;

 

Τέλος πάντων, δεν έχω σκοπό να αποδείξω κάτι. Προσπαθώ απλά να προβληματίσω τους γύρω μου, όπως ακριβώς προβληματίζομαι κι εγώ. Με ενοχλούν οι ξερόλες και ο δογματισμός.

 

Έψαξα, βρήκα κάποια στοιχεία και θεώρησα πως αξίζει να τα μοιραστώ μαζί σας. Όποιος γουστάρει την ψάχνει τη φάση (και μακάρι να με βγάλει λάθος μετά από δικό του ψάξιμο, πολύ θα το χαρώ, μπέσα)...Όποιος δε γουστάρει ας σκυλιάσει ψάχνοντας τρόπο να μου την πει, ας ρίξει και μπινελίκια άμα λάχει, klein mein.

 

Φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...