Προς το περιεχόμενο

Το παραμύθι της φοροδιαφυγής


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό βέβαια το ονομάζουν μερικοί συζήτηση ή διάλογο

Ότι δεν καταλλήγει σε τσακωμό και κατηγορίες, ειναι συζήτηση. Συνήθως αυτός που δεν έχει επιχειρήματα και ξέρει οτι είναι λάθος, ξεκινάει να κατηγορεί για να τσαντίσει τον άλλο. Γνωστή τεχνική που δε πιάνει σε όλους..Μπορεις να ρίξεις μια ματιά στη κουβέντα και θα το αντιληφθείς εύκολα

 

Εγώ, εσύ και ο δίπλα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ψηφίσουμε εκείνον που θα αντιπροσωπεύσει τα κοινωνικά συμφέροντα της χώρας αλλά τελικά αυτό που εγώ, εσύ και ο δίπλα κάνουμε είναι να ψηφίζουμε αυτόν που θα ωφελήσει τα δικά μας προσωπικά συμφέροντα και τα παιδιά μας αλλά χεστήκαμε για τον γείτονα.

Γενίκευση. Γιατί το κάνετε αυτό?Κακή συνήθεια βρε φιλαράκι και στο λέω γιατί το κάνουν και πολλοί γνωστοί μου. Δε ξέρεις πως λειτουργεί ο συμφορουμίτης σου.

Ναι σε μεγάλο ποσοστό είμαστε σταρχιδιστές και λειτουργούμε με τον τρόπο που λες. Αυτό δε σημαίνει οτι όλοι λειτουργούν έτσι. Αν εγώ και εσύ δώσουμε το καλό παράδειγμα και γίνει μόδα η καταπολέμηση της διαφθοράς, δε θα αλλάξουν πολλά?

Είμαι ο πρώτος που λέω οτι οι πολιτικοί έχουν την ευθήνη για ότι έχει συμβεί, αλλά και ο λαός, είναι υποχρεωμένος κάποια στιγμή να αλλάξει. Αφού οι διαμαρτυρίες και τα κινήματα των αγανακτισμένων δεν πιάσαν τόπο και πολεμήθηκαν τόσο απ τη τηλεόραση και τους πολιτικούς, άλλαξε τροπάριο...γίνε νόμιμος. Χτύπα το σύστημα με τα δικά του όπλα. Ουτοπικό??

 

 

Κι εδώ η απόδειξη αυτού που έγραψα πριν. Όχι μόνο δεν ενδιαφερόμαστε για κάποιον που επιλέγει να φύγει αλλά την ίδια στιγμή τον κατακρίνουμε, τον καταριομαστε και τον καταδικάζουμε. Μπρος φίλος και πίσω εχθρός δηλαδή. Αυτή είναι η Ιθάκη?

Οι στίχοι του Πασχαλίδη, σου βγάζουν κατάρες και καταδίκη για αυτόν που θα φύγει? Μήπως κατάλαβες κάτι λάθος?

Κανεις δε κατηγορεί αυτόν που φεύγει. Εγω είπα οτι δεν είναι λύση..

 

Και στο εξωτερικό κάποιος δουλεύει σοβαρά απλά εκεί υπάρχει διευκόλυνση μέσω της οργάνωσης. Αντιθέτως στην ελλάδα, η εκμετάλλευση έχει γίνει βασική προϋπόθεση.

Κάποτε δε πρέπει να αλλάξει αυτό?Ποιός θα το αλλάξει?Ο πολιτικός?

 

Αν έχεις αποδεκτεί ότι αυτοί δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα το ουσιαστικό και περιμένεις από τον απλό πολίτη που έχει ένα μαγαζί στον Πειραιά να πάρει όλη τη κατάσταση στα χέρια του τότε something is very wrong.

Είμαστε η όχι δημοκρατική χώρα? Αν ο απλός πολίτης που έχει μαγαζί στο Πειραιά δε κουνήσει τον πισινό του, ε δε θα αλλάξει τίποτε...λογικό ειναι.

Ειπαμε...πριν λιγο καιρό κάποιοι έχαναν μεροκάματα, και έτρεχαν στο κέντρο της Αθήνας.

Αν αυτοί οι κάποιοι ήταν ΟΛΟΙ, τα πράγματα σίγουρα δε θα ήταν τόσο τραγικά.

Αγγλος συνάδελφος μου έλεγε εχθές, οτι για το μόνο πράγμα που φταίτε οι Ελληνες πολίτες, ειναι που ποτέ δε ξεσηκωθήκατε. Οι περισσότεροι είστε βολεμένοι. Και είχε δίκιο. Φαντάσου πόσο βόλεμα έπεφτε στον καναπέ, που πίστευαν τα κανάλια για τους 20-30χιλιάδες και οτι οι Αγανακτισμένοι έκλεισαν το μαγαζί το καλοκαίρι...(το καλοκαίρι εντομεταξύ έγιναν απίστευτες διαμαρτυρίες)

 

Μια πιο ρεαλιστική εκτίμηση από μένα είναι η εξής:

1) αλλαγή νοοτροπίας

2) κυνήγι σε πιο οργανωμένη χώρα

Ποιό απ τα 2 είναι το ευκολότερο? :-)

 

triapoulakiakathontan να ξέρεις οτι εν μέρη συμφωνώ με τις απόψεις σου απλά έχω και εγώ τις ενστάσεις μου.

Αν μη τι άλλο τα επιχειρήματά σου είναι σεβαστά.

 

 

 

κοιτα να δεις,το κινημα ξεκινησε απο μια ψευτικη ειδηση για καποιο συνθημα για την ελλαδα,που ειχαν γραψει οι ισπανοι σε ενα πανο τους.

δηλαδη η αφορμη του κινηματος ηταν ο εγωισμος του ελληνα.αν εναι δυνατον.

Aν μη τι αλλο κάποιοι κουνήθηκαν έστω και λόγω εγωισμού...φαντάσου τους άλλους που ήταν αραγμένοι στον καναπέ...

Το κίνημα αυτό έφερε εκλογές.

Εκλογές στις οποίες δε ψήφισε το 30% των Ελλήνων....

 

(Υποθέτω πως ήθελες να πεις διαφθορά πάντως...μάλλον σκεπτόσουν το νήμα με τις φωτιές καθώς έγραφες τα παραπάνω :P :) )

χαχαχα..σωστός. Δαίμων του πληκτρολογίου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χωρις να δινω αφεση αμαρτιων στους ΔΥ, τα ματια μου εχουν πεταχτει εξω με διαφορους επιχειρηματιες και κατοχους μεγαλων εταιριων. Σαφως και προσφερουν θεσεις εργασιας και αυτο ειναι καλο, αλλα αυτες οι "περαιωσεις" το τι λεφτα τους αφηνουν να φανε και να κρυψουν δε φανταζεστε. πολλα εκατομμυρια απο ΦΜΥ που κρατανε απο τους απλους εργαζομενους και αντι να τους αποδωσουν, κανουν μια περαιωση.. οσο τα ακουω απο γνωστο μου προσωπο που δουλευει ως ορκωτος ελεγκτης και τα βλεπει καθημερινα, φριττω...

 

και η ευκολη λυση ειναι ο απλος μισθωτος που δεν μπορει να κρυψει πολλα.. αντε να κανει μια δευτερη δουλεια μαυρη. και παλι, 24 ωρες εχει η μερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αυτός που δεν έχει επιχειρήματα και ξέρει οτι είναι λάθος, ξεκινάει να κατηγορεί για να τσαντίσει τον άλλο.

 

Θα λεγα ότι συνήθως υπάρχουν σημεία και από τις δυο πλευρές. Αυτό που τουλάχιστον εγώ βλέπω είναι

α) ο ένας ή και οι δύο να αδυνατούν να δουν την οπτική και τα επιχειρήματα του άλλου

β) να μην την αποδέχονται για διάφορους λόγους όπως άρνηση της ταυτότητας του άλλου, αφέλεια, έλλειψη κατανόησης ή σε πιο extreme περιπτώσεις να έχουν πληρωθεί για να στηρίξουν μία συγκεκριμένη θέση.

 

Γενίκευση. Γιατί το κάνετε αυτό?Κακή συνήθεια βρε φιλαράκι και στο λέω γιατί το κάνουν και πολλοί γνωστοί μου. Δε ξέρεις πως λειτουργεί ο συμφορουμίτης σου.

 

Απλοποιημένο παράδειγμα ήταν αλλά νομίζω χάνεις το point εδώ. Αν εγώ ήμουν μεσήλικας, είχα τρία παιδιά θα θρέψω και την άλλη μέρα διάβαζα την απολυση μου ενώ η αγορά βρίσκεται σε ύφεση και δεν υπάρχει κράτος πρόνοιας, θα είχα επιπλέον κίνητρο να ψηφίσω κάποιον με την προϋπόθεση να με βάλει σε μια θέση. Λόγω της κατάστασής μου, θα αναγκαζόμουν να αγνοήσω το συμφέρον του γειτονα και αυτό δεν με κάνει απαραίτητα "σταρχιδιστη". Τα πράγματα περιπλέκονται και γίνεται όλο και πιο δύσκολο.

 

 

Αφού οι διαμαρτυρίες και τα κινήματα των αγανακτισμένων δεν πιάσαν τόπο και πολεμήθηκαν τόσο απ τη τηλεόραση και τους πολιτικούς, άλλαξε τροπάριο...γίνε νόμιμος. Χτύπα το σύστημα με τα δικά του όπλα. Ουτοπικό??

 

Σχεδόν ουτοπικό. Αν με ρωτήσεις ποια είναι η λύση, θα σου απαντήσω ότι δεν ξέρω. Είμαι σίγουρος ότι δεν αρκείται απλά σε μία απάντηση

 

Εγω είπα οτι δεν είναι λύση..

 

Δεν ξέρω αν είναι κοινωνική λύση (παρότι στην ιστορία υπήρχαν φαινόμενα μαζικής μετανάστευσης) αλλά την θεωρώ μια θεμιτή προσωπική λύση για κάποιον που είναι αποφασισμένος και έτοιμος για μια τέτοια διαδικασία.

 

Κάποτε δε πρέπει να αλλάξει αυτό?Ποιός θα το αλλάξει?Ο πολιτικός?

Είμαστε η όχι δημοκρατική χώρα? Αν ο απλός πολίτης που έχει μαγαζί στο Πειραιά δε κουνήσει τον πισινό του, ε δε θα αλλάξει τίποτε...λογικό ειναι.

 

Θεωρείς ότι ο απλός πολίτης που έχει ένα μαγαζί είναι ικανός την ίδια μέρα κιόλας να αναλάβει μόνος του όλους τους ισολογισμούς, τα οικονομικά βιβλία, να αναθεωρήσει νομοσχέδια, να κάνει προτάσεις με συστήματα και να ασκήσει την κατάλληλη επιρροή ώστε να πάρει μια πορεία η πόλη/χώρα του?

(key words: απλός πολίτης, ίδια μέρα, μόνος του)

 

Ποιό απ τα 2 είναι το ευκολότερο?

 

Νομίζω το κατάλαβες λάθος. Δεν είναι το ένα ή το άλλο. Είναι το ένα και το άλλο.

Από τη στιγμή που κάποιος καλείται να ζήσει σε ένα διαφορετικό περιβάλλον, τότε αναγκάζεται να λειτουργήσει με την εκάστοτε νοοτροπία. Κανείς δεν έφυγε απλά και λύθηκαν όλα.

 

 

 

Για να επαναφέρω το θέμα on topic, το να χτυπηθεί η φοροδιαφυγή δεν μου λέει κάτι. Αν δεν σταματήσει ο δημόσιος φορέας να ζημιώνει τη χώρα με πλάγιους τρόπους, τότε θα πάνε περισσότερα χρήματα σε ανίκανους και μη παραγωγικούς ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Killik : Ετσι ακριβώς όπως τα λες.Αυτή η συγκεκριμμένη ανθρωπο-γεωγραφία με τα συγκεκριμμένα μυαλά και με τη ροή χρήματος και εξουσίας σε μορφή δέντρου, όπου όσο πιο ψηλά είσαι τόσο λιγότερο μυαλό και δεξιότητες διαθέτεις δε σώζεται με ειρηνικό τρόπο όπως φάνηκε και στις εκλογές.Απλά κάποια στιγμή θα είναι τόσοι πολλοί οι άνεργοι και θα πέσει τόσο πολύ πείνα που θα κινηθούν εναντίον του κομματικού κράτους και θα έχουμε σκηνές από το τελευταίο Batman.

Και ένα μύνημα προς τους βολεμένους-παρασυρμένους-παραπλανημένους :

Η ανοργανωσιά κύριοι οδηγεί στην καταστροφή και στο απόλυτο χάος με μαθηματική ακρίβεια.

Κρατήστε το αυτό.

 

α μπραβο. και πολυ φοβαμαι αυτες τις σκηνες ισως τις δουμε το 2013, μακαρι να πεσω εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ποστάρουμε και τσάμπα, καθώς κανείς δεν ασχολείται με τα πρώτα posts όπου σαφώς αναφέρω ότι η σειρά με την οποία θα φτιάξουν τα πράγματα είναι μία και μοναδική.

 

α μπραβο. και πολυ φοβαμαι αυτες τις σκηνες ισως τις δουμε το 2013, μακαρι να πεσω εξω.

 

Είδα και κάτι θετικό στις ειδήσεις.Επιτέλους θα αρχίσουν να μετράνε όλους τους λογαριασμούς που πληρώνεις (ΔΕΗ - τηλέφωνο - νερό) στα έξοδα.Είναι σίγουρα κάτι θετικό αυτό , στα αμερικάνικα πρότυπα από ότι έλεγε το ρεπορταζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ποστάρουμε και τσάμπα, καθώς κανείς δεν ασχολείται με τα πρώτα posts...

 

Ίσα ίσα αγαπητέ, κυρίως με τα πρώτα posts ασχολούμαστε (ακόμα)...

 

...όπου σαφώς αναφέρω ότι η σειρά με την οποία θα φτιάξουν τα πράγματα είναι μία και μοναδική.

 

Says who? Κοινώς, εσύ μπορεί να αναφέρεις σαφώς οτιδήποτε γουστάρεις, δικαίωμά σου. Τι δίνει όμως στα γραφόμενά σου τέτοιο κύρος ώστε να τα αποδεχτούμε κι εμείς αξιωματικά;

 

Επειδή εσύ και κάποιος blogger (ή ό,τι είναι ο τύπος τέλος πάντων) υποστηρίζετε κάτι συγκεκριμένο, δεν σημαίνει πως όσοι διαφωνούμε είμαστε βολεμένοι, παρασυρμένοι ή παραπλανημένοι.

 

Τα κείμενα που παρέθεσα στο προηγούμενο post μου τα τσέκαρες, έστω από περιέργεια; Γιατί σου κάνει εντύπωση που κάποιοι προτιμούν να παταχθεί πρώτα η διαφθορά και μετά να αρχίσουν, εάν χρειάζεται, και οι απολύσεις Δ.Υ.;

 

Τέλος πάντων, σεβαστά τα όσα ισχυρίζεσαι και πιστεύεις αλλά παραμένουν, μέχρι να μας πείσεις με ουσιαστικά επιχειρήματα, άποψή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ποστάρουμε και τσάμπα, καθώς κανείς δεν ασχολείται με τα πρώτα posts όπου σαφώς αναφέρω ότι η σειρά με την οποία θα φτιάξουν τα πράγματα είναι μία και μοναδική.

 

 

 

Είδα και κάτι θετικό στις ειδήσεις.Επιτέλους θα αρχίσουν να μετράνε όλους τους λογαριασμούς που πληρώνεις (ΔΕΗ - τηλέφωνο - νερό) στα έξοδα.Είναι σίγουρα κάτι θετικό αυτό , στα αμερικάνικα πρότυπα από ότι έλεγε το ρεπορταζ.

Μπα,κορόϊδο πιάνεσαι νεοέλληνα,ως συνήθως δηλαδή.

 

Πότε ρε Σταύρε δούλεψε το κράτος υπέρ του πολίτη και θα δουλέψει και τώρα;

 

Να σου πω εγώ πως θα εξελιχθεί η φάση:Θα μαζεψουμε όσο περισσότερα έξοδα μπορεί ο καθένας μας μέσω παντοειδών αποδείξεων και αφού κόψουν φάτσες και βγάλουν συμπέρασμα,καταργούν την επόμενη χρονιά τις αποδείξεις,κρατώντας όμως το τεκμήριό τους.Φρικιαστικό;

Δηλαδή,επέδειξες έξοδα 15.000 € και την επόμενη χρονιά σε φορολογώ για 10.000€ έσοδα.Ένα παράδειγμα.

 

 

Ψάξου λίγο πάνω σ´ αυτό,ενθυμούμενος τα τεκμήρια των δίλιτρων+ αυτοκινήτων,όταν κόψανε μεγάλο τμήμα της εισφοράς,σμπρώχνοντας το κοσμάκη σε αξιοπρεπείς λύσεις μετακίνησης και μετά τους σκίσανε το πάτο στα τεκμήρια,χρηματοδοτώντας ταυτόχρονα τις επισφάλειες των Σαρακάκηδων αφού μειώθηκε η εισφορά και μάντεψε ποιός ανέλαβε τις επιδοτήσεις:ο φορολογούμενος κουτό παιδί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω. Γιατί να μην μετράνε όλες οι αποδείξεις που μπορεί να μαζέψει κάποιος;

 

Έστω ότι κάποιος έχει μεγάλο εισόδημα, ξέρω γω βγάζει 60k το χρόνο. Αν έχει αποδείξεις για όλα σχεδόν τα χρήματα (δηλαδή ξόδεψε τα χρήματα του για προϊόντα και υπηρεσίες, για τις οποίες μάλιστα φορολογήθηκε ήδη μία φορά) που εισέπραξε σε ένα έτος, γιατί να πρέπει να φορολογηθεί ξανά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εδώ φορολογούν 2 φορές τους τόκους των καταθέσεων, τι να λέμε τώρα (συν την αρχική φορολογία των χρημάτων που θα καταθέσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και κάτι θετικό στις ειδήσεις.Επιτέλους θα αρχίσουν να μετράνε όλους τους λογαριασμούς που πληρώνεις (ΔΕΗ - τηλέφωνο - νερό) στα έξοδα.Είναι σίγουρα κάτι θετικό αυτό , στα αμερικάνικα πρότυπα από ότι έλεγε το ρεπορταζ.

 

Και τα έσοδα που θα απομένουν στον φορολογούμενο μετά την αφαίρεση των δαπανών θα φορολογούνται με συντελεστή από 25 εώς 40%. Περίμενε να δούμε αν θα περάσει αυτό από την κρισάρα της τροϊκας και τα ξαναλέμε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leecherman : Εντάξει μια θετική είδηση έγραψα μη βαράς.Γενικότερα δεν προτείνω σε κανέναν να επενδύσει τη ζωή του στην Ελλάδα.Κόντρα σε τόσα εκατομμύρια πλανεμμένους που ζουν εις βάρος σου δε λέει να πας.Ειδικά αν έχεις δεξιότητες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεις το μεγαλύτερο παγκόσμιο κορόιδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι αν θέλεις να φύγεις απ την Ελλάδα και φυσικά αν έχεις τη δυνατότητα να φύγεις.

 

 

Βέβαια εδώ παίζει ρόλο και σε τι κατάσταση ειναι ο άλλος. Αν έχει την οικονομική δυνατότητα να φύγει και φυσικά τα προσόντα για να εργαστεί στο εξωτερικό, θα πάει. Φυσικά θα πρέπει να έχει κάνει μια καλή ψαχτική ή να έχει γνωστούς στη χώρα που θα πάει.

Πράγματα τα οποία αμελούν οι περισσότεροι, πιστεύοντας οτι θα πάνε στην Ολλανδία πχ και θα βρουν δουλειά σε 1 μήνα.

 

Ο άνεργος εδώ και 3-4 μήνες, που φυτοζωεί με το ταμείο ανεργίας και βρισκει παντου κλειστές πόρτες, δε μπορώ να φανταστώ με ποιό τρόπο θα φύγει στο εξωτερικό. Ακόμα και αν βρει χρήματα για εισητήρια...

 

Εκεί που θέλω να καταλλήξω, ειναι πως το εξωτερικό είναι για λίγους.

Δε μπορούν να φύγουν όλοι. Δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να το κάνουν, αλλά ούτε και τα προσόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21 : Νομίζω ότι ανέφερα για ποιο λόγο έχει ειδικό βάρος η άποψη μου.Δε διαβάζεις τα posts μου?

 

 

Με συγχωρείς, ειλικρινά όμως δεν έχω καταλάβει που ακριβώς αναφέρεσαι. Ξαναδιάβασα τα posts σου για να σιγουρευτώ, πιθανόν να μου διαφεύγει κάτι. Αν θες μου λες...

 

Στην περίπτωση όπου αναφέρεσαι στην επαγγελματική σου ιδιότητα, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν αμφιβάλω πως είσαι ικανότατος προγραμματιστής και πως γνωρίζεις καλύτερα απ' όλους μας το τι χρειάζεται για την μηχανοργάνωση του Δημοσίου όσον αφορά τον τεχνικό τομέα αυτής. Ως εδώ καλά!

 

Αν διάβαζες το link που παρέθεσα νωρίτερα, θα παρατηρούσες πως δίνονται κάποια νούμερα σχετικά με τον αριθμό των Δ.Υ. ανά κατηγορία. Μπορείς μάλιστα να ψάξεις και για νεώτερα στοιχεία απλά πραγματοποιώτας σχετική αναζήτηση στο Google. Για να μπω στο ψητό, εφόσον δεν γνωρίζεις ποιοί Δ.Υ. απασχολούνται σε κάθε υπηρεσία του κράτους, είναι αδύνατο να μιλάς για μηχανοργάνωση με ακρίβεια.

 

Για να το κάνω λιανά, μπορείς να διώξεις "χαρτοκουβαλητές", "σφραγιστές" και "υπογραφείς" με σωστή μηχανοργάνωση, δεν μπορείς να διώξεις όμως δασκάλους, νοσηλευτικό προσωπικό, αστυνομικούς και πυροσβέστες! Δεν γίνεται, εκτός πια και αν βάλεις ρομπότ στη θέση τους (εκεί θα μιλάμε για πλήρη μηχανοργάνωση πλέον :P ).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ φορολογούν 2 φορές τους τόκους των καταθέσεων, τι να λέμε τώρα (συν την αρχική φορολογία των χρημάτων που θα καταθέσεις)

 

πως, που, ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...