Προς το περιεχόμενο

Το παραμύθι της φοροδιαφυγής


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοροκλοπή:Παλούκωμα.

Φοροδιαφυγή:Λοβοτομή.

Φοροαποφυγή:Δήμευση μέχρι τρίτου βαθμού συγγενίας.

 

Δράκοντα θέλουμε ή έστω έναν Χαμουραμπί (όχι το μπάτσο του inso).

 

Και σε τρεις γεννιές μετά,τα ίδια θα συζητάμε.Ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό,ιδίως άμα έχεις και το καρπούζι και το μαχαίρι εσύ.

Επίσης μετά από είκοσι χρόνια κανένας δεν θα τα θυμάται,εξόν από κάτι γραφικούς,αλλά κι αφνούς θα τους μπανάρουν απ' τις δημόσιες συζητήσεις,γιατί είναι αλήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εναλλακτικά, γιατί πριν αρχίσουμε να απολύουμε κόσμο μαζικά (να γίνει κι αυτό αργότερα, δε διαφωνώ) δεν δοκιμάζουμε να αποδυναμώσουμε αυτό το καρκίνωμα της σύγχρονης Ελλάδας που ονομάζεται συνδικαλισμός;

 

μπορουν να γινουν και τα δυο ταυτοχρονα.

 

 

Αναρωτιέμαι μερικές φορές μήπως οι μαζικές απολύσεις είναι τελικά, παρά το ρίσκο, η εύκολη λύση για τους πολιτικούς...

 

ναι ειναι ρισκο. για την εξουσια τους.

 

Γιατί δηλαδή να μην ισχύει το ακριβώς ανάποδο απ' αυτό το οποίο ισχυρίζεται ο συγγραφέας του άρθρου στο OP: Δηλαδή, η πολιτεία να προτιμά να διώξει κόσμο από το δημόσιο, παρά να κοντραριστεί με μεγαλοεπιχειρηματίες, παράγοντες του αθλητισμού κ.λ.π.

 

τι εννοεις;

 

 

Μου δίνεται επίσης συχνά η εντύπωση πως διεξάγεται ένας πόλεμος από συγκεκριμένα Μ.Μ.Ε εναντίον των Δ.Υ. Λες και προσπαθούν ρε παιδί μου να δημιουργήσουν κλίμα αντιπαλότητας στον κοσμάκη...Λες και προσπαθούν να μας πείσουν για την απόλυτη ορθότητα της κυβερνητικής πολιτικής...

 

Πολεμο; Στην τηλεοραση,απο οτι εχω δει τουλαχιστον, μονο ο ΣΚΑΙ ασκει κριτικη για την μη απολυση ΔΥ μεχρι τωρα.

 

Πολλοί απ' αυτούς που κλωτσάνε είναι πιθανότατα βολεμένοι. Δεν αποκλείεται όμως να υπάρχουν μεταξύ τους και άνθρωποι οι οποίοι αδικούνται πραγματικά και αντιδρούν.

 

υπαρχει μια μαγικη λεξουλα: αξιοκρατια. οποιος ειναι τιμιος,εχει τα προσοντα και δουλευει, δεν εχει να φοβηθει τιποτα. θα απολυθουν αυτοι που πρεπει να φυγουν και θα μεινει ο απαραιτητος ποιοτικος και ποσοτικος αριθμος υπαλληλων.

ετσι δουλευει ενα σωστο κρατος.

 

Κοίτα, για μένα οι αντιδράσεις ως προς τα γραφόμενα του skiabox ήταν εν μέρει λογικές και αναμενόμενες. Πρώτα απ' όλα ο τίτλος του thread είναι επιεικώς ατυχέστατος. Με λίγη φαντασία μάλιστα μπορεί κάποιος να υποθέσει πως δικαιολογεί τους ταπεινούς βιοπαλαιστές φοροφυγάδες. Τα ίδια ισχύουν και για το κείμενο στο πρώτο post, μην λέω πάλι τα ίδια.

 

Μια χαρα τα λεει το κειμενο. απλουστατα δεν αρεσει σε καποιους η αληθεια που εκφραζει.

γιαυτο ξαφνικα μπηκανε στον κοπο να χρησιμοποιοησουν την φαντασια τους και να βγαλουν το ανυποστατο συμπερασμα πως το αρθρο δικαιολογει την φοροδιαφυγη,

 

κλασικη περιπτωση red herring πλανης:

http://en.wikipedia....rring_fallacies

 

 

 

Με τα περί ανάγκης μηχανοργάνωσης του Δημοσίου από την άλλη, δεν νομίζω να διαφωνούν και πολλοί. Προσωπικά βέβαια, όπως είπα και στον ίδιο νωρίτερα, αμφισβητώ τους υπολογισμούς και τους υπερβολικούς αριθμούς του, θεωρώ πως αποτελούν προϊόν πρόχειρης σκέψης και δεν είναι ρεαλιστικοί...

 

Αλλά και πάλι, μπορεί να είμαι λάθος (και θα δεχτώ αν με διορθώσει κάποιος).

 

οι αριθμοι ειναι τεχνικες λεπτομερειες. το θεμα ειναι οτι πρεπει να γινουν ριζικες αλλαγες σε ολους τους τομεις της χωρας,μια καθολικη επανιδρυση κρατους για να μπουν οι σωστες βασεις να σταματησει το πανηγυρι που ειναι η ελλαδα απο την ιδρυση της.

δυστυχως οι πολιτικοι και πολλοι απο τον λαο, δεν θελουν να αλλαξει τιποτα απολυτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον kanesaxo...

 

και μετά θα βγαίναμε να λέγαμε ότι μας ελέγχουν σε κάθε μας κίνηση, μας φακελώνουν, μας τσιπάρουν...

 

κατα τ' άλλα είναι γνωστό πως το κράτος έχει χεσμένους τους πολίτες και κάνει κίνηση μόνο όταν χάνει λεφτά.

 

προσωπικά εγώ δε θα γούσταρα αυτό τον έλεγχο. δε γουστάρω ρε παιδί μου να είμαι φακελωμένος και να ξέρουν ακόμα και τι κωλόχαρτο αγοράζω.

είμαστε αρκετά φακελωμένοι δε χρειάζεται άλλο.

 

νομίζεις και χωρίς αυτά τα μέτρα δεν είναι γνωστό ποιος φοροδιαφεύγει;

αν δεν κόψουν κώλους δε θα γίνει τίποτα.

 

ερώτηση προς όλους (ήθελα να ανοίξω και θέμα):

θεωρείτε τη φοροδιαφυγή κλοπή; (με βάση τις υπάρχουσες συνθήκες)

 

nope

γιατι δεν ειναι...

 

embezzlement απο την αλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορουν να γινουν και τα δυο ταυτοχρονα.

 

Έστω.

 

ναι ειναι ρισκο. για την εξουσια τους.

 

Ναι, εκεί το πήγαινα κι εγώ...

 

τι εννοεις;

 

Πως οι Δ.Υ. μπορούν στην ανάγκη να χρησιμοποιηθούν ως αποδιοπομπαίοι τράγοι. Απολύεις μερικές χιλιάδες, δηλώνεις πως γλύτωσες φράγκα (που όντως θα έχεις γλυτώσει), ο λαός χαίρεται (είτε γιατί όντως πιστεύει πως γίνονται βήματα προόδου, είτε λόγω του συνδρόμου της "κατσίκας του γείτονα") και το σημαντικότερο...δεν αναγκάζεσαι να βρεις λεφτά κηνυγώντας τα βαρβάτα φοροδιαφεύγοντα λαμόγια, δηλαδή τους μεγαλοεπιχειρηματίες και το συνάφι τους.

 

Μπορώ άνετα να φανταστώ μερικούς λόγους για τους οποίους το κράτος δε θα ήθελε να συγκρουστεί ανοικτά με τη μαφία του κεφαλαίου...

 

Πολεμο; Στην τηλεοραση,απο οτι εχω δει τουλαχιστον, μονο ο ΣΚΑΙ ασκει κριτικη για την μη απολυση ΔΥ μεχρι τωρα.

 

Κι άλλο ένα γνωστό κανάλι έχω την εντύπωση. Αλλά καθώς ενδέχεται να κάνω λάθος, θα πάω πάσο.

 

υπαρχει μια μαγικη λεξουλα: αξιοκρατια. οποιος ειναι τιμιος,εχει τα προσοντα και δουλευει, δεν εχει να φοβηθει τιποτα. θα απολυθουν αυτοι που πρεπει να φυγουν και θα μεινει ο απαραιτητος ποιοτικος και ποσοτικος αριθμος υπαλληλων.

ετσι δουλευει ενα σωστο κρατος.

 

Εμ, πως την διασφαλίζεις ρε συ KilliΚ την αξιοκρατία όμως; Ποιός θα αξιολογήσει όλους αυτούς τους Δ.Υ.; Με ποιά κριτήρια (δες προηγούμενο post μου όπου αναφέρω τις ενστάσεις μου όσον αφορά την αξιολόγηση);

 

Τόσα χρόνια για αξιοκρατία μιλάμε και αξιοκρατία δε βλέπουμε. Πως να μη φοβάται ο άλλος πως, ακόμα και αν είναι τίμιος και δουλευταράς, δε θα χάσει τη θέση του από κάποιο κομματόσκυλο; Δε γίνονται σήμερα δηλαδή βυσματοδουλειές; Παντού, από το στρατό και τις σχολές, μέχρι το Δημόσιο...

 

Γιατί καλά τα λες γενικά, στα "τεχνικά" όμως σε χάνω. Είναι αντιφατικό δηλαδή, από τη μια λες πως το κράτος είναι σάπιο και δεν αλλάζει, από την άλλη όμως περιμένεις από το ίδιο αυτό κράτος να λειτουργήσει αξιοκρατικά!

 

Γι' αυτό φωνάζω και λέω πως δεν πρέπει να ξεκινήσουμε από απόλυσεις, αλλά να καταλήξουμε σε αυτές αφού έχουμε πάρει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την εξυγείανση άλλων θεσμών.

 

Μια χαρα τα λεει το κειμενο. απλουστατα δεν αρεσει σε καποιους η αληθεια που εκφραζει.

γιαυτο ξαφνικα μπηκανε στον κοπο να χρησιμοποιοησουν την φαντασια τους και να βγαλουν το ανυποστατο συμπερασμα πως το αρθρο δικαιολογει την φοροδιαφυγη,

 

κλασικη περιπτωση red herring πλανης:

http://en.wikipedia....rring_fallacies

 

Εγώ θεωρώ πως ο συγγραφέας του επίμαχου κειμένου αερολογεί, εσύ συμφωνείς μαζί του. Δεν θα τα χαλάσουμε εδώ, σέβομαι την άποψή σου.

 

Ωστόσο επιμένω, ο συνδυασμός του τίτλου του παρόντος thread, τα γραφόμενα του skiabox στο post #9, καθώς και φυσικά το κείμενο στο post #1, προκαλεί. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φαντασία για να κάνεις τους συνειρμούς και δεν νομίζω πως πρόκειται περί πλάνης. Ειδικά το post #9 κάνει μπαμ δηλαδή.

 

Δεν ενοχλήθηκαν δηλαδή όσοι αντέδρασαν από το κείμενο μόνο, αλλά από το γενικότερο κλίμα που επικρατεί στο thread.

 

οι αριθμοι ειναι τεχνικες λεπτομερειες. το θεμα ειναι οτι πρεπει να γινουν ριζικες αλλαγες σε ολους τους τομεις της χωρας,μια καθολικη επανιδρυση κρατους για να μπουν οι σωστες βασεις να σταματησει το πανηγυρι που ειναι η ελλαδα απο την ιδρυση της.

δυστυχως οι πολιτικοι και πολλοι απο τον λαο, δεν θελουν να αλλαξει τιποτα απολυτως.

 

Δεκτά όλα όσα λες. Ωστόσο δεν θα ήταν κακό αν όσοι κάνουν βαρύγδουπες δηλώσεις ασχολούνταν και λίγο παραπάνω με τις ταπεινές τεχνικές λεπτομέρειες.

 

 

 

Όσα γράφω, τα γράφω σε φιλικό τόνο...απλώς το διευκρινίζω γιατί πολλές φορές ο συνδυασμός σχετικού πάθους, ταχύτητας και γραπτού λόγου οδηγεί σε χωρίς λόγο συγκρούσεις... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάποτε ένας ερμηνευτής και τραγουδοποιός, τραγούδισε το εξης.

Υπερασπίσου το παιδί, γιατί αν γλιτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα.

 

Η καταστροφή της Παιδείας στην Ελλάδα, είναι χειρότερη απ ότι η φοροδιαφυγή στη δεδομένη φάση.

Και αυτό επειδή είναι δεδομένο ότι μεγάλο ποσοστό επιθυμεί να φοροδιαφεύγει για δικούς του λόγους.

Αν μη τι άλλο, περιμέναμε απ την επόμενη γεννιά να το καταφέρει αυτο..πως όμως?Χωρίς εφόδια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21 : Δεν είναι καθόλου προκλητικό το #9 post.Για να ζήσει τα παιδιά του ο ιδιώτης που έχει 100 δικαιώματα λιγότερα από τον κρατικό υπάλληλο, αναγκάζεται στην ουσία να παρανομήσει.(Σου δίνω και ένα συγκεκριμμένο παράδειγμα : αν μια επιχείρηση δώσει σε έναν υπάλληλο 500 ευρώ, αυτός ο υπάλληλος πρέπει να φέρει πίσω στην επιχείρηση 2000 ευρώ για να είναι ισοσκελισμένος ο προυπολογισμός - σύμφωνα με μεγαλο-λογιστή της Αθήνας).Από το 81 και μετά που είναι όλα κομμένα και ραμμένα για τους κρατικούς υπαλλήλους οι υπόλοιποι είναι σε άμυνα.Για εμένα αν δεν εισέλθει στον 20ο αιώνα (δεν είναι λάθος το 20), με καπιταλιστικό σύστημα που να ευνοέι τις επενδύσεις από το εξωτερικό η Ελλάδα και έχει μόνη της έγνοια πως θα ξεγελάσει την τρόικα, τελείωσε.

Και η διαδρομή από το ένα άκρο (της τελευταίας σοβιετίας) μέχρι το να γίνουμε φιλικοί στις επενδύσεις, είναι μεγάλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Αν φέτος εγώ πχ.δεν δηλώσω μια βεβαίωση αποδοχών στην φορολογική μου δήλωση κανόντας την μεσο Τaxis.net δηλ.online,το υπάρχον σύστημα μπορεί να κάνει ταυτοποιήση αυτόματα και να ανακαλύψει οτι δεν δήλωσα το συγκεκριμένο ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά οι αποδοχές θα έπρεπε να δηλώνονται μία φορά (πχ από την επιχείρηση).Η ανάγκη για δήλωση πάνω από μία φορά (γενικά ενός στοιχείου και όχι μόνο μιας αμοιβής) είναι γραφειοκρατεία κράτους του 4ου κόσμου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως οι Δ.Υ. μπορούν στην ανάγκη να χρησιμοποιηθούν ως αποδιοπομπαίοι τράγοι. Απολύεις μερικές χιλιάδες, δηλώνεις πως γλύτωσες φράγκα (που όντως θα έχεις γλυτώσει), ο λαός χαίρεται (είτε γιατί όντως πιστεύει πως γίνονται βήματα προόδου, είτε λόγω του συνδρόμου της "κατσίκας του γείτονα") και το σημαντικότερο...δεν αναγκάζεσαι να βρεις λεφτά κηνυγώντας τα βαρβάτα φοροδιαφεύγοντα λαμόγια, δηλαδή τους μεγαλοεπιχειρηματίες και το συνάφι τους.

 

Μπορώ άνετα να φανταστώ μερικούς λόγους για τους οποίους το κράτος δε θα ήθελε να συγκρουστεί ανοικτά με τη μαφία του κεφαλαίου...

 

και ποιος θα τους ψηφισει μετα;

 

 

Εμ, πως την διασφαλίζεις ρε συ KilliΚ την αξιοκρατία όμως; Ποιός θα αξιολογήσει όλους αυτούς τους Δ.Υ.; Με ποιά κριτήρια (δες προηγούμενο post μου όπου αναφέρω τις ενστάσεις μου όσον αφορά την αξιολόγηση);

 

Νομοθετικα. Τι μετρα θα χρειαστουν; θα μας πουν οι καταλληλοι τεχνοκρατες. που ακριβως ειναι το προβλημα; μια χαρα εφαρμοζεται η αξιοκρατια στον ιδιωτικο τομεα.

 

Τόσα χρόνια για αξιοκρατία μιλάμε και αξιοκρατία δε βλέπουμε. Πως να μη φοβάται ο άλλος πως, ακόμα και αν είναι τίμιος και δουλευταράς, δε θα χάσει τη θέση του από κάποιο κομματόσκυλο; Δε γίνονται σήμερα δηλαδή βυσματοδουλειές; Παντού, από το στρατό και τις σχολές, μέχρι το Δημόσιο...

 

Την αξιοκρατια δεν την βλεπεις,διοτι δεν την θελει ο λαος.Γιατι εχει μαθει να ζει χωρις αυτην.Αλλα καποια στιγμη αυτη η κατασταση πρεπει να αλλαξει.

Τι να γινει ομως τωρα, να μην γινουν τα μετρα επειδη ο αλλος φοβαται; Καποια στιγμη πρεπει να δεχθει τις αλλαγες που πρεπει να γινουν. με το φοβο δεν κανεις τιποτα,ειδικα οταν εχεις φτασει στο πατο του πηγαδιου.

 

 

Γιατί καλά τα λες γενικά, στα "τεχνικά" όμως σε χάνω. Είναι αντιφατικό δηλαδή, από τη μια λες πως το κράτος είναι σάπιο και δεν αλλάζει, από την άλλη όμως περιμένεις από το ίδιο αυτό κράτος να λειτουργήσει αξιοκρατικά!

Γι' αυτό φωνάζω και λέω πως δεν πρέπει να ξεκινήσουμε από απόλυσεις, αλλά να καταλήξουμε σε αυτές αφού έχουμε πάρει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την εξυγείανση άλλων θεσμών.

 

ποιος σου ειπε οτι περιμενω εγω να γινουν ολα αυτα απο το σημερινο καθεστως; μεχρι τωρα συζηταμε τι πρεπει να γινει.δεν σημαινει οτι περιμενουμε πως θα γινει κιολας,οπως ειναι τα πραματα τωρα.

στην πραγματικοτητα δεν προκειται να γινει απολυτως τιποτα. θα πρεπει να χυθει αιμα πρωτα για να αρχισουν οι μεγαλες αλλαγες εδω.

 

 

Εγώ θεωρώ πως ο συγγραφέας του επίμαχου κειμένου αερολογεί, εσύ συμφωνείς μαζί του. Δεν θα τα χαλάσουμε εδώ, σέβομαι την άποψή σου.

 

Ωστόσο επιμένω, ο συνδυασμός του τίτλου του παρόντος thread, τα γραφόμενα του skiabox στο post #9, καθώς και φυσικά το κείμενο στο post #1, προκαλεί. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φαντασία για να κάνεις τους συνειρμούς και δεν νομίζω πως πρόκειται περί πλάνης. Ειδικά το post #9 κάνει μπαμ δηλαδή.

 

Πως ακριβως προκαλει;

 

 

Δεκτά όλα όσα λες. Ωστόσο δεν θα ήταν κακό αν όσοι κάνουν βαρύγδουπες δηλώσεις ασχολούνταν και λίγο παραπάνω με τις ταπεινές τεχνικές λεπτομέρειες.

 

Για ποιο λογο; ο Skiabox δεν κατεβαινει για βουλευτης. Και να κατεβαινε,κανεις δεν θα τον ψηφιζε. ειπαμε,ο ελληνας δεν θελει να αλλαξει τιποτα εδω περα. τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά οι αποδοχές θα έπρεπε να δηλώνονται μία φορά (πχ από την επιχείρηση).Η ανάγκη για δήλωση πάνω από μία φορά (γενικά ενός στοιχείου και όχι μόνο μιας αμοιβής) είναι γραφειοκρατεία κράτους του 4ου κόσμου.

 

Δεν αντιλέγω και συμφωνώ

Και επίσης να παρακρατείται ο φόρος που αναλογεί κάθε μήνα από τον μισθό

 

Αλλά το ερώτημα μου ήταν άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα εφαρμοζεται η αξιοκρατια στον ιδιωτικο τομεα.

Να υποθέσω οτι δεν έχεις δουλέψει ποτέ στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα?

Στον δημόσιο λέγεται βυζμα..στον ιδιωτικο λέγεται "δημόσιες σχέσεις".

 

ειπαμε,ο ελληνας δεν θελει να αλλαξει τιποτα εδω περα. τιποτα.

Πάλι γενικευεις...συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου φυσικά μέσα έτσι?

Αλλωστε με το προηγουμενο ποστ "ο σώζων εαυτον σωθήτω" και φυγετε όλοι απ την Ελλάδα να σωθείτε, μου κάνει για βολεμένο τύπο που ξαφνικά τον ξεβόλεψαν και έχει σαλτάρει..

 

(είδες πόσο εύκολα γίνεσαι εσύ ο βολεμένος με τη λογική του ενυδρείου? Σου είπα...ο Σοπενχάουερ είναι ξεπερασμένος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω οτι δεν έχεις δουλέψει ποτέ στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα?

Στον δημόσιο λέγεται βυζμα..στον ιδιωτικο λέγεται "δημόσιες σχέσεις".

 

δηλαδη στον ιδιωτικο τομεα δεν υπαρχει καθολου αξιοκρατια; ολες αυτες οι κερδοφορες επιχειρησεις, απο τις μικρες μεχρι τις πιο μεγαλες,με "δημοσιες σχεσεις" των υπαλληλων τους τα εχουν καταφερει;

ο σκληρος ανταγωνισμος στον ιδιωιτκο τομεα εργασιας και τα απειρα διπλωματα που πρεπει να εχεις για να βρεις μια καλοπληρωμενη δουλεια,δεν ειναι μια πραγματικοτητα;

η μηπως ξεχασαμε τα απειρα τοπικς εδω περα για τις καμερες και τους secret clients και το κλασικο "κρεμασμα στα αφεντικα" γιατι μας παρακολουθουν αν δουλευουμε η οχι;

ολα αυτα τι ειναι; δημοσιες σχεσεις;

 

Πάλι γενικευεις...συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου φυσικά μέσα έτσι?

Αλλωστε με το προηγουμενο ποστ "ο σώζων εαυτον σωθήτω" και φυγετε όλοι απ την Ελλάδα να σωθείτε, μου κάνει για βολεμένο τύπο που ξαφνικά τον ξεβόλεψαν και έχει σαλτάρει..

 

(είδες πόσο εύκολα γίνεσαι εσύ ο βολεμένος με τη λογική του ενυδρείου? Σου είπα...ο Σοπενχάουερ είναι ξεπερασμένος)

 

γιατι γενικευω; εχεις παραδειγματα να μου δωσεις οπου εχουν γινει μεγαλες αλλαγες απο το 2009, οι οποιες μαλιστα δεν εχουν συνοδευτει απο λαικες αντιδρασεις; ειτε προκειται για συνδικαλιστες,δημοσιους,αγροτες,φοιτητες,ταξιτζηδες,κτλ

για πεσμου.

 

οσο αφορα την γνωμη σου για το τι ειμαι, δεν με ενδιαφερει καθολου.

εσενα ομως σε ενοχλησε αυτο που ειπα γιατι δεν το ξεχασες,το σχολιασες παλι. αρα αγγιξα καποια αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και σε ενδιαφέρει , ειδάλλως δε θα το σχολίαζες καν.

Εγώ δε το κρύβω οτι ενοχλήθηκα. Αν δε με ενοχλούσε θα ήμουν πράγματι "βολεμένος".

Ασε που όπως σου είπα, εκανες προσωπική επίθεση σε κάποιον που δε γνωρίζεις και σακουλιάζεις και όλο το κόσμο με το "κατηγορω σου". Λάθος σου και ωφείλεις να ζητήσεις συγνώμμη. Όχι ότι θα το κάνεις γιατί δε πρόκειτε να παραδεχτείς το λάθος σου, αλλά λέμε τώρα.

 

 

Εγώ δεν έγραψα κάπου οτι δεν υπάρχει καθόλου αξιοκρατία στον ιδ.τομέα. Πρόσεχε τι διαβάζεις.

Σαφώς και υπάρχει. Όπως και υπάρχουν και οι δημόσιες σχέσεις.

 

οι οποιες μαλιστα δεν εχουν συνοδευτει απο λαικες αντιδρασεις;

Το ξύλο που έτρωγαν κάποιοι αθωοι με τις οικογένειές τους στο κέντρο της Αθήνας, το κινημα των αγανακτισμένων που ουσιαστικά υποχρέωσε τη πρωην κυβέρνηση να πάει σε εκλογές και οι απεργίες που έχουν γίνει δεν αποτελούν λαική αντίδραση??

Σαφώς και βάζεις όλο το κόσμο στο ίδιο τσουβάλι. Αλλοι τρεχαν και γκάριζαν, απεργούσαν, ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ μάλιστα, έχαναν μισθούς, άνθρωποι με οικογενειες, που είχαν ξυπνήσει νωρίτερα, από τους επαναστάτες των φόρουμ.

 

Στη θεωρία όλοι καλοί είμαστε. Όταν γκαρίζαν κάποιοι να έρθει ο κόσμος στο κέντρο μπας και αλλάξει κάτι, τους έλεγαν κουμουνιστές, αλήτες και βρωμιάριδες και γέλαγαν μαζί τους απ τις καφετέριες.

Και φτάνουμε στο σημείο πλέον να υπάρχει κόσμος που λέει οτι δεν αντέδρασε κανεις.

 

Αστο γιατί θα πιστέψω πραγματικά οτι ψάχνεις τρόπο να διαφωνείς με όλο το κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξύλο που έτρωγαν κάποιοι αθωοι με τις οικογένειές τους στο κέντρο της Αθήνας, το κινημα των αγανακτισμένων που ουσιαστικά υποχρέωσε τη πρωην κυβέρνηση να πάει σε εκλογές και οι απεργίες που έχουν γίνει δεν αποτελούν λαική αντίδραση??

 

Το κίνημα που σταμάτησε καλοκαίρι για να πάει διακοπές λέμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κίνημα που σταμάτησε καλοκαίρι για να πάει διακοπές λέμε?

Ελα τώρα..μια χαρά υπήρχε το κίνημα, όλο το καλοκαίρι. ...και το πως σταμάτησε όλοι το είδαμε.

Και τα δακρυγονα οταν πήγε να αναζωπυρωθεί πριν τη ψηφισει του 2ου μνημονίου, πάλι τα είδαμε. Οποιος δεν ηταν εκεί που να ξέρει..

Επεσε παραμύθι απ τη τηλεόραση χοντρό πάντως. Πήγαιναν οι δημοσιογράφοι με τους 40 βαθμούς που έτρεχαν όλοι οι οργανωμένοι κάτω απ τα δέντρα και τις σκηνές και ειρωνευόντουσαν για το που ειναι οι αγανακτισμένοι.

Και το βράδυ δεν υπήρχε κανεις να καλυψει τις φωνές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...