Προς το περιεχόμενο

Το παραμύθι της φοροδιαφυγής


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προγραμματιστής δεν είμαι, αλλά εχιε αποδειχθεί στο μπουρδελάκι μας, πως ΑΝ θέλουν να μηχανογραφήσουν κάτι το κάνουν άμεσα. (ισως οχι τέλεια αλλα απ'το τίποτα...).

Κι αυτό ειναι επειδή χάνει χρήματα το κράτος! Βλέπε ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Μπορεί να μην λειτουργεί πληρως και πάντα, αλλά στήθηκε σβέλτα. (ω τι τυχαίο, γλύτωσε το κράτος-ταμεία απο μαιμου συνταγές, ελεγχονται ευκολότερα απο ΣΔΟΕ οι γιατροί κτλ).

Ενιαίος αριθμός ΑΜΚΑ.

Κλειδάριθμος εφορίας.

Και πάει λέγοντας...

 

Εαν θέλαν λοιπόν να πατάξουν τη φοροδιαφυγή, ΟΛΕΣ οι οικονομικές συναλλαγές θα περνούσαν απο πλαστικό χρήμα...Απλά τα πράγματα. Πάνω απο 20-30ε, ολα να περνάνε απο τράπεζα. Τοτε να δώ τι θα κλέβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε kanesaxo, αυτό που σου λέει ο leecherman, είναι όντως αυτονόητο και απολύτως σαφές και συγκεκριμένο. Από τη στιγμή που το Φ.Π.Α. καταβάλλεται κατά τη στιγμή της αγοράς από όλους, είτε ιδιώτες, είτε επαγγελματίες, δεν υπάρχει κανένας λόγος και καμία δικαιολογία, ο οποιοσδήποτε πουλάει είτε προϊόν, είτε υπηρεσία, να αναφέρει τιμή χωρίς Φ.Π.Α. Κάθε άλλο! Μόνο ως προσπάθεια παραπλάνησης είναι λογικό να ερμηνευθεί.

 

Όταν ο πελάτης, όπως λες, δε θέλει να σου καταβάλλει το Φ.Π.Α., δεν του πουλάς. Ακόμα κι αν δεν το βλέπεις από την τυπική/ηθική πλευρά το ζήτημα - που κατά τη γνώμη μου έτσι θα έπρεπε - δες το από την πλευρά του ρίσκου που παίρνεις. Αν ο «πελάτης» είναι ελεγκτής του Σ.Δ.Ο.Ε., τι κάνεις;

 

Τώρα, το «με απόδειξη τόσο και χωρίς απόδειξη τόσο» και το αν κάποιος έχει χάσει πελάτες λόγω αυτού του σκηνικού, αποτελεί αντικείμενο άλλης, πολύ μεγάλης κουβέντας.

Κάνεις μεγάλο λάθος. Στις συναλλαγές μεταξύ επιτηδευματιών οι τιμές αφορούν πάντα καθαρές αξίες, διότι πολύ απλά ο φπα είναι κάτι που "έρχεται και φεύγει".Όταν ο έμπορος θα πει στην επιχείρηση ότι τα 10 γραφεία θα κοστίσουν 5.000 ευρώ, μιλάει για καθαρή αξία. Το ίδιο και ένας ελεύθερος επαγγελματίας ο οποίος παρέχει υπηρεσία χονδρικής. Όταν μιλάει για την αμοιβή του ΟΦΕΙΛΕΙ να μιλάει για καθαρή αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν3κ21 : Καμία ξερολίαση φίλε μου.Ξερόλας είμαι μόνο στο αντικείμενό μου.Ακόμα και στους προγραμματιστές το 75%(σύμφωνα με test που γίνονται από ξένες εταιρίες) είναι σαβούρα.

Τώρα αν εσύ θέλεις να πιστέψεις πιο πολύ τον πολιτικό που θα σου κάνει 2 χρόνια για να μηχανογραφήσει μόνο το ΙΚΑ και θα δημιουργήσει ακόμα μία πληροφοριακή νησίδα και με αυτό το ρυθμό σε κανα 2 αιώνες θα έχει μηχανογραφήσει και το υπόλοιπο δημόσιο για να μπορεί να ζει καλά αυτός ,τα παιδιά του, τα εγγόνια του και ο χορηγός του, δικαίωμά σου.

 

 

Τα περί ξερολίασης δεν πήγαιναν σ' εσένα. Τα σχόλιά μου αναφέρονται σε μια γενικότερη τάση που χαρακτηρίζει την Ελλάδα της "κρίσης". Για παράδειγμα το κείμενο που παραθέτεις στο αρχικό σου post για μένα αποτελεί δείγμα τέτοιας "ξερολίασης" και μονόπλευρης αντιμετώπισης ενός πολύπλοκου θέματος.

 

Τα όσα λες για την μηχανογράφηση του δημοσίου ωστόσο, ομολογώ πως μου φαίνονται κάπως υπερβολικά. Δεν υποτιμώ σε καμία περίπτωση τις ικανότητές σου ως επαγγελματία προγραμματιστή. Η μηχανογράφηση όλου του δημοσίου όμως δεν θεωρώ πως είναι απλώς θέμα συγγραφής κώδικα και αγοράς ικανού υλικού.

 

Έχει ειπωθεί πως αν βάλουμε linux σε όλα τα pc του δημοσίου θα σωθούμε...όσοι διαφωνούν είναι μιζαδόροι και τα παίρνουν από την MS... ;)

 

Με προβληματίζει δηλαδή που σ' αυτό τον τόπο όλοι έχουμε την ιδανική λύση για όλα...αλλά πάντα μας τρώει το γαμημένο το σύστημα!

 

Σοβαρά τώρα όμως, χρειαζόμαστε ουσιαστικές και μελετημένες προτάσεις αγαπητέ για να πάμε μπροστά, πήξαμε στις καναπεδάτες εκτιμήσεις και τους καφενειακούς αφορισμούς...

 

Και όχι, δεν πιστεύω σε κανένα πολιτικό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ ασχολείσου με τα smilies και την αγαπημένη συνήθεια των ελλήνων , δηλαδή την κοροιδία και την ελαφρύτητα.Να δω αν θα σου εξασφαλίσουν τα προς το ζήν αυτά.Και επειδή είσαι στην κατηγορία αυτή που ξέρει από πριν πιο είναι το καλό του και το καλό των παιδιών του και δεν παίρνει από λόγια , απλά μπαίνει σε forums για να κάνει flame-wars, αυτό είναι το τελευταίο μύνημά μου προς εσένα.Στο επόμενο χλευαστικό μύνημα μπαίνεις και σε ignore mode, μαζί με τους άλλους επαγγελματίες flamers-χλευαστές.

 

IHateLove : Το δημόσιο δεν πρέπει να δίνει τη δουλειά έξω και κομματιαστά.Τώρα αυτό έχεις.Μία στο τόσο αποφασίζουν να δώσουν έναν από τους 100 τομείς που χρειάζεται μηχανογράφηση έξω, με αποτέλεσμα να φτιάχνονται μόνο πληροφοριακές νησίδες.

Αυτό θέλει ειδική ξεχωριστή υπηρεσία από 40-50 προγραμματιστές που να ασχοληθεί με τη γενική μηχανογράφηση του δημοσίου ετσι ώστε να επικοινωνούν όλα μεταξύ τους(από νοσοκομεία μέχρι εφορίες και ταμεία).Μόλις δε τελειώσουν το έργο τους απολύονται και σου μένει όλο το σύστημα (άντε να κρατήσεις και 4-5 για συντήρηση).Τώρα είσαι ακόμα βέβαια στο τραγικό τεταρτο-κοσμικό επίπεδο να σου προτείνουν τρίτοι ανεξάρτητοι φορείς (για παράδειγμα ιδιώτες) να σου κάνουν αυτοί με δικά τους έξοδα μηχανογράφηση για να εξυπηρετούνται και αυτοί καλύτερα (πχ πλοιοκτήτες για την ΔΟΥ των πλοίων, Βγενόπουλος για τα νοσοκομεία) και εσύ σαν καλή τελευταία σοβιετία να αρνείσαι.(Αντε να βάλω και την Βόρεια Κορέα μέσα στις σοβιετίες)

 

 

 

Θέλεις να σου πω συγκεκριμμένα πως γίνονται τα ρουσφέτια -το τεχνικό κομμάτι δηλαδή(μιας και γνωρίζω συγκεκριμμένες περιπτώσεις) ή θα σου χαλάσω την αισιόδοξη άποψη που έχεις ότι θα φτιάξουν τα πράγματα?

 

Θα το αντέξω και αυτό, μην ανησυχείς για μένα. Μπορείς να αγνοείς τα μηνύματα, δεν πειράζει, οι υπόλοιποι θα βλέπουν και θα κρίνουν.

 

Λοιπόν, θα μας πεις πόσοι είναι οι διοικητικοί υπάλληλοι και πόσοι χρειάζονται μετά την (μαγική σου) μηχανογράφηση, ώστε να περισσεύουν τετρακόσιες χιλιάδες; Γνωρίζεις ή όχι, αγαπητέ συνέλληνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον kanesaxo...

 

και μετά θα βγαίναμε να λέγαμε ότι μας ελέγχουν σε κάθε μας κίνηση, μας φακελώνουν, μας τσιπάρουν...

 

κατα τ' άλλα είναι γνωστό πως το κράτος έχει χεσμένους τους πολίτες και κάνει κίνηση μόνο όταν χάνει λεφτά.

 

προσωπικά εγώ δε θα γούσταρα αυτό τον έλεγχο. δε γουστάρω ρε παιδί μου να είμαι φακελωμένος και να ξέρουν ακόμα και τι κωλόχαρτο αγοράζω.

είμαστε αρκετά φακελωμένοι δε χρειάζεται άλλο.

 

νομίζεις και χωρίς αυτά τα μέτρα δεν είναι γνωστό ποιος φοροδιαφεύγει;

αν δεν κόψουν κώλους δε θα γίνει τίποτα.

 

ερώτηση προς όλους (ήθελα να ανοίξω και θέμα):

θεωρείτε τη φοροδιαφυγή κλοπή; (με βάση τις υπάρχουσες συνθήκες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση προς όλους (ήθελα να ανοίξω και θέμα):

θεωρείτε τη φοροδιαφυγή κλοπή; (με βάση τις υπάρχουσες συνθήκες)

 

Ναι.

 

Μπορώ να δεχτώ βέβαια πως κάποιος κλέβει επειδή πεινάει (δικαιολογείται, ηθικά έστω) και άλλος λόγω απληστίας. Προφανώς όμως δεν πεινάνε όλοι οι έλληνες φοροφυγάδες.

 

Δεν πιστεύω πάντως για κανένα λόγο στους "επαναστάτες" φοροφυγάδες (βλέπε Ύδρα μεριά) και τους λοιπούς παραβάτες καμπόηδες της φάσης "αφού μας κλέβει το κράτος θα κλέψουμε κι εμείς". Παπαριές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης βρε Κιλλικ, τι πας και χαρακτηριζεις κάποιους ανθρώπους, από τις απόψεις τους σε ένα συγκεκριμενο θέμα?

Ακολουθείς τη λογική του ανεκδότου με το ενυδρείο (δεν έχεις ενυδρείο αρα εισαι gay), ή απλά προσπαθείς να διαφωνήσεις μόνο για να διαφωνείς?

Επίσης η τεχνικές Σοπενχάουερ ειναι πολύ ξεπερασμένες.

Φιλικά στο γράφω. Αν θελεις να διαφωνήσεις κάπου, κάντο, επιχειρηματολόγισε, αλλά μη χαρακτηρίζεις τους άλλους. Δεν έχεις ιδέα0 τι κάνει στη ζωη του ο άλλος.Αλλιώς εύκολα οι άλλοι σε βλέπουν ως γραφικό και χάνεις παντού το δίκιο σου (αν έχεις κάπου

 

να ηξερες ποσοι πεθαινουν μια με δυο μερες μετα απο την εισαγωγη τους στο νοσοκομειο [εδω στας ελλαδας]

Σαφως βρε viper αλλά ειναι διαφορετικό να σε πετάει το νοσοκομείο στο δρόμο, οπως ισχύει στις ΗΠΑ.

 

Το πρόβλημα τέτοιου ειδους κειμενων που παρέθεσε ο τοπικ στάρτερ, ειναι το γενικό κατηγορώ προς όλους, χωρις προτάσεις για λύσεις. Κατηγορίες που στο πρωτο διάβασμα, βρίσκουν σύμφωνους ανθρώπους που θεωρουν τον εαυτό τους θύματα, χωρις να σκεφτουν αν έχουν και οι ίδιοι ευθήνη για τη κατάσταση που επικρατεί.

Αυτοκριτική, λύσεις. Ξέρουμε οτι κάποιοι κλέβανε.

Προσωπικά πιστεύω οτι δεν έκλεβε ολος ο κόσμος.

Ούτε έχουμε όλοι ευθήνες, ή τουλάχιστον τις ίδιες ευθήνες.

Τωρα τι κάνουμε.

 

Κατηγορούμε τον κόσμο που μας ζητάει επιχειρηματολογία και λύσεις ως "βολεμενο" και "αδαή" (λες και βλέπω συζήτηση μεταξυ κομματικων παρατάξεων σε σχολή) ή κάνουμε κουβέντούλα με σκοπό να βρούμε που μπορει να ταιριάζουν οι απόψεις-προτάσεις μας? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μην αγγιζετε τους βολεμενους, αυτοι δεν ειναι παρασιτα που ζουν εις βαρος των ανθρωπων που τουλαχιστον δουλευουν και παραγουν κατι σε αυτη την χωρα.

 

Ιn other news:

 

Ο Λαός στην ανεργία και αυτοί διορίζουν συγγενείς και κολλητούς στη βουλή. - Όργιο διορισμών στην Βουλή

 

Για γέλια και για κλάματα οι εξηγήσεις για τους διορισμούς στη Βουλή

 

 

 

ειναι τελειωμενη αυτη η χωρα. οποιος μπορει και θελει, να φυγει απο δω περα οσο πιο γρηγορα προλαβαινει και να φτιαξει την ζωη του καπου αλλου.

μην ελπιζει να καλυτερεψουν τα πραματα, αυτο δεν προκειται να γινει.

αυτη ειναι η συμβουλη μου απο εμενα.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αποφεύγεις ενα προβλημα δε το λύνεις.. απλα το παρακάμπτεις μεχρι να σου ερθει εκει που θα εισαι κρυμμενος.

Σκοπός είναι να το αντιμετωπίσεις και να κάνεις το καλύτερο δυνατό για τη χώρα σου και την οικογενειά σου.

 

Παρεπιπτόντος επειδή είσαι και σινεφιλ, μου θύμισες τον επίτροπο της Gondor στον Αρχοντα των δαχτυλιδιών που ήθελε ντε και καλά να κάψει το γιό του και να αυτοκτονήσει, επειδή θεωρουσε πως όλα τελειωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. αλλα εδω βλεπεις ειμαστε σε ενα φορουμ και μολις αναφερθηκε οτι πρεπει να ξεκινησουν μαζικες απολυσεις απο τον δημοσιο τομεα, αρχισατε να κλωτσατε μερικοι. σε φορουμ. στο ιντερνετ.

τι θα συμβει στην πραγματικη ζωη, οταν τα λαμογια πολιτικοι υποχρεωθουν τελικα να κανουν αυτες τις απολυσεις,ως μερος μιας σειρας μετρων που πρεπει να γινουν για να σωθει η χωρα;

πως θα αντιδρασετε τοτε; θα επιτρεψετε να συμβει αυτο; η θα αρχισουν να κατεβαινουν οι διακοπτες απο την ΔΕΗ,την ΕΥΔΑΠ,θα κλεισουν τα τελωνεια και θα γεμισουν σκουπιδια οι δρομοι, "για το καλο του λαου" που ειναι το παραμυθι που πουλατε εδω και χρονια;

 

εσυ Cossuitus οπως βλεπεις την σημερινη πραγματικοτητα, μου εγγυασαι οτι ο λαος δεν ειναι χωρισμενος σε βολεμενους και μη βολεμενους και πως ο αγωνας σωτηριας της χωρας ειναι κοινος;

και πως αυτη η κατασταση που χειροτερευει συνεχως, δεν θα οδηγησει οταν γινει το μεγαλο μπαμ, σε εμφυλιο πολεμο;

το εγγυασαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μην αγγιζετε τους βολεμενους, αυτοι δεν ειναι παρασιτα που ζουν εις βαρος των ανθρωπων που τουλαχιστον δουλευουν και παραγουν κατι σε αυτη την χωρα.

 

Ιn other news:

 

Ο Λαός στην ανεργία και αυτοί διορίζουν συγγενείς και κολλητούς στη βουλή. - Όργιο διορισμών στην Βουλή

 

Για γέλια και για κλάματα οι εξηγήσεις για τους διορισμούς στη Βουλή

 

 

 

ειναι τελειωμενη αυτη η χωρα. οποιος μπορει και θελει, να φυγει απο δω περα οσο πιο γρηγορα προλαβαινει και να φτιαξει την ζωη του καπου αλλου.

μην ελπιζει να καλυτερεψουν τα πραματα, αυτο δεν προκειται να γινει.

αυτη ειναι η συμβουλη μου απο εμενα.

 

Ρε συ Plissken, δε διαφωνούμε επί της ουσίας μαζί σου. Όλοι θέλουμε να πάρουνε πόδι τα παράσιτα, είτε αυτοί είναι βυσματικοί ξύστες Δ.Υ., είτε είναι λαμόγια φοροφυγάδες.

 

Νομίζω είναι ξεκάθαρο πως οι ενστάσεις που εκφράζουμε κάποιοι, αφορούν το κείμενο που παρατίθεται στο αρχικό post. Χρειαζόμαστε ουσιαστικές και πλήρεις προτάσεις, όχι γραφικότητες (προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν αναφέρομαι σ' εσένα) απ' αυτές που αραδιάζουν οι διάφοροι bloggers της δεκάρας, σαν άλλοι παππούδες σε καφενείο - φάση "αν ήμουν εγώ πρωθυπουργός" και τα ρέστα.

 

Ακόμα και τα links που παρέθεσες, αν το καλοσκεφτείς, αλλού δείχνουν πως είναι το πρόβλημα, όχι συγκεκριμένα στους Δ.Υ.

 

Και μη μου πεις πως οι "κομματικοί στρατοί των Δ.Υ." βγάζουν μόνοι τους πολιτικούς που μας καβαλάνε τόσα χρόνια... Μια χαρά κομματόσκυλα είναι και οι επιδοματοφάγοι ένδοξοι αγρότες μας, οι φιλοσοφημένοι ριζοσπάστες φοιτητές μας, οι ελληνοποιημένοι κολασμένοι λαθρομετανάστες μας, οι φοροαπαλλαγμένοι τίμιοι επιχειρηματίες μας κ.λ.π.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα N3k21 συμφωνω οτι δεν ειναι μονο οι ΔΥ το προβλημα σε αυτη την χωρα. φυσικα και ειναι και αυτοι που αναφερεις και οι πρεπει να αντιμετωπιστουν αναλογως.

 

ομως προσεξε κατι. μολις εγινε αναφορα για μαζικες απολυσεις ΔΥ, καποιοι απο δω μεσα κλωτσησανε. δεν θελουν να γινει αυτο το πραμα. και προσπαθουν να πεισουν οτι ειναι ενα αχρειαστο μετρο

που δεν θα βοηθησει στην βελτιωση της χωρας.

 

εδω ειναι το ζουμι της υποθεσης. οτι απο την μια μιλαμε για την εξυγιανση του κρατικου μηχανισμου την οποια ολοι υποτιθεται ζητανε ολοι, ο φιλτατος skiabox προτεινε την πιο σωστη και λογικη λυση,οτι με την μηχανογραφηση θα λυθουν πολλα προβληαμτα

και αμεσως μπηκανε καποιοι να τον απαξιωσουν. διοτι αυτη την στιγμη αισθανονται οτι απειλεται το βολεμα τους στο οποιο εχουν καλομαθει εδω και δεκαετιες.

 

καταλαβες; αλλο τι πρεπει να γινει και αλλο οτι καποιοι δεν θελουν να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγκιά είναι να μπορείς να κλέψεις και να μη κλέβεις,όλα τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε.

 

Αν το κατανοούσαν όλοι αυτό, πιστεύω ότι τα προβλήματα για τα οποία συζητάμε δε θα υπήρχαν...

 

Κάνεις μεγάλο λάθος. Στις συναλλαγές μεταξύ επιτηδευματιών οι τιμές αφορούν πάντα καθαρές αξίες, διότι πολύ απλά ο φπα είναι κάτι που "έρχεται και φεύγει".Όταν ο έμπορος θα πει στην επιχείρηση ότι τα 10 γραφεία θα κοστίσουν 5.000 ευρώ, μιλάει για καθαρή αξία. Το ίδιο και ένας ελεύθερος επαγγελματίας ο οποίος παρέχει υπηρεσία χονδρικής. Όταν μιλάει για την αμοιβή του ΟΦΕΙΛΕΙ να μιλάει για καθαρή αξία.

 

Εγώ θεωρώ ότι δεν κάνω κανένα λάθος. Ο Φ.Π.Α. - είτε εκπίπτει μέσω παραστατικών προς τους επαγγελματίες, είτε όχι (όταν μιλάμε για ιδιώτες) - οφείλει να συμψηφίζεται κατά την αναφορά της τελικής τιμής, προκειμένου να μην υπάρχουν παρανοήσεις (είτε από σκοπιμότητα, είτε όχι). Ο μοναδικός που θεωρώ ότι είναι θεμιτό να αναφέρει την καθαρή αξία (οπότε και ο επαγγελματίας πελάτης εκλαμβάνει ως δεδομένο ότι στο τιμολόγιο που θα εκδοθεί θα προστεθεί ο Φ.Π.Α.), είναι εκείνος που πουλάει τα προϊόντα του, ή παρέχει τις υπηρεσίες του αποκλειστικά και μόνο σε επαγγελματίες και ποτέ, ούτε σε μία περίπτωση, σε ιδιώτες.

 

στον kanesaxo...

θεωρείτε τη φοροδιαφυγή κλοπή; (με βάση τις υπάρχουσες συνθήκες)

 

Η φοροδιαφυγή δεν εμπίπτει σε ειδική κατηγορία παραπτωμάτων, ώστε να ...θεωρείται ή όχι κλοπή, αναλόγως του τι πιστεύει ο καθένας (είναι κλοπή, ανεξαρτήτως συνθηκών, όπως είναι κλοπή και το να βουτήξεις ένα προϊόν από το ράφι ενός καταστήματος, ανεξαρτήτως του αν το κάνεις διότι πεινάς, ή διότι απλά είσαι κλέφτης. Το γιατί κάποιος κάνει ένα παράπτωμα, δεν αλλάζει τη φύση του παραπτώματος).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης βρε Κιλλικ, τι πας και χαρακτηριζεις κάποιους ανθρώπους, από τις απόψεις τους σε ένα συγκεκριμενο θέμα?

 

 

παρντον; ο ανθρωπος λειτουργει ως καλουπι για το σχημα που εχουν οι αποψεις που εκφραζει. επομενως ναι θα σχηματιζω μια σχετικη ιδεα για τον συνομιλητη μου, μεσα απο αυτα που μου λεει.

 

επισης αν προσεξες, εγω δεν επεσα στην πλανη να χρησιμοποιησω το ποιος εισαι και τι συμφερον εχεις για να επιχειρηματολογησω κατα των αποψεων σου.

και δεν εχει νοημα καν να το κανω αυτο.

αν καποιος ειναι βολεμενος, θα πει αυτα που συμφερουν να πει και δεν προκειται να ακουσει καν μια αλλη αποψη που απειλει τα προσωπικα του συμφεροντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιάζω και μέρη από το προηγούμενο κείμενό σου μιας και δεν πρόλαβα νωρίτερα:

 

 

σωστα. αλλα εδω βλεπεις ειμαστε σε ενα φορουμ και μολις αναφερθηκε οτι πρεπει να ξεκινησουν μαζικες απολυσεις απο τον δημοσιο τομεα, αρχισατε να κλωτσατε μερικοι. σε φορουμ. στο ιντερνετ.

τι θα συμβει στην πραγματικη ζωη, οταν τα λαμογια πολιτικοι υποχρεωθουν τελικα να κανουν αυτες τις απολυσεις,ως μερος μιας σειρας μετρων που πρεπει να γινουν για να σωθει η χωρα;

πως θα αντιδρασετε τοτε; θα επιτρεψετε να συμβει αυτο; η θα αρχισουν να κατεβαινουν οι διακοπτες απο την ΔΕΗ,την ΕΥΔΑΠ,θα κλεισουν τα τελωνεια και θα γεμισουν σκουπιδια οι δρομοι, "για το καλο του λαου" που ειναι το παραμυθι που πουλατε εδω και χρονια;

 

 

Εναλλακτικά, γιατί πριν αρχίσουμε να απολύουμε κόσμο μαζικά (να γίνει κι αυτό αργότερα, δε διαφωνώ) δεν δοκιμάζουμε να αποδυναμώσουμε αυτό το καρκίνωμα της σύγχρονης Ελλάδας που ονομάζεται συνδικαλισμός;

 

 

μα N3k21 συμφωνω οτι δεν ειναι μονο οι ΔΥ το προβλημα σε αυτη την χωρα. φυσικα και ειναι και αυτοι που αναφερεις και οι πρεπει να αντιμετωπιστουν αναλογως.

 

ομως προσεξε κατι. μολις εγινε αναφορα για μαζικες απολυσεις ΔΥ, καποιοι απο δω μεσα κλωτσησανε. δεν θελουν να γινει αυτο το πραμα. και προσπαθουν να πεισουν οτι ειναι ενα αχρειαστο μετρο

που δεν θα βοηθησει στην βελτιωση της χωρας.

 

Αναρωτιέμαι μερικές φορές μήπως οι μαζικές απολύσεις είναι τελικά, παρά το ρίσκο, η εύκολη λύση για τους πολιτικούς...

 

Γιατί δηλαδή να μην ισχύει το ακριβώς ανάποδο απ' αυτό το οποίο ισχυρίζεται ο συγγραφέας του άρθρου στο OP: Δηλαδή, η πολιτεία να προτιμά να διώξει κόσμο από το δημόσιο, παρά να κοντραριστεί με μεγαλοεπιχειρηματίες, παράγοντες του αθλητισμού κ.λ.π.

 

Μου δίνεται επίσης συχνά η εντύπωση πως διεξάγεται ένας πόλεμος από συγκεκριμένα Μ.Μ.Ε εναντίον των Δ.Υ. Λες και προσπαθούν ρε παιδί μου να δημιουργήσουν κλίμα αντιπαλότητας στον κοσμάκη...Λες και προσπαθούν να μας πείσουν για την απόλυτη ορθότητα της κυβερνητικής πολιτικής...

 

Πολλοί απ' αυτούς που κλωτσάνε είναι πιθανότατα βολεμένοι. Δεν αποκλείεται όμως να υπάρχουν μεταξύ τους και άνθρωποι οι οποίοι αδικούνται πραγματικά και αντιδρούν.

 

 

εδω ειναι το ζουμι της υποθεσης. οτι απο την μια μιλαμε για την εξυγιανση του κρατικου μηχανισμου την οποια ολοι υποτιθεται ζητανε ολοι, ο φιλτατος skiabox προτεινε την πιο σωστη και λογικη λυση,οτι με την μηχανογραφηση θα λυθουν πολλα προβληαμτα

και αμεσως μπηκανε καποιοι να τον απαξιωσουν. διοτι αυτη την στιγμη αισθανονται οτι απειλεται το βολεμα τους στο οποιο εχουν καλομαθει εδω και δεκαετιες.

 

καταλαβες; αλλο τι πρεπει να γινει και αλλο οτι καποιοι δεν θελουν να γινει.

 

Κοίτα, για μένα οι αντιδράσεις ως προς τα γραφόμενα του skiabox ήταν εν μέρει λογικές και αναμενόμενες. Πρώτα απ' όλα ο τίτλος του thread είναι επιεικώς ατυχέστατος. Με λίγη φαντασία μάλιστα μπορεί κάποιος να υποθέσει πως δικαιολογεί τους ταπεινούς βιοπαλαιστές φοροφυγάδες. Τα ίδια ισχύουν και για το κείμενο στο πρώτο post, μην λέω πάλι τα ίδια.

 

Με τα περί ανάγκης μηχανοργάνωσης του Δημοσίου από την άλλη, δεν νομίζω να διαφωνούν και πολλοί. Προσωπικά βέβαια, όπως είπα και στον ίδιο νωρίτερα, αμφισβητώ τους υπολογισμούς και τους υπερβολικούς αριθμούς του, θεωρώ πως αποτελούν προϊόν πρόχειρης σκέψης και δεν είναι ρεαλιστικοί...

 

Αλλά και πάλι, μπορεί να είμαι λάθος (και θα δεχτώ αν με διορθώσει κάποιος).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...