Προς το περιεχόμενο

Το παραμύθι της φοροδιαφυγής


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

agpr : Είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής οπότε ξέρω πόσο εύκολο project είναι η μηχανογράφηση του δημοσίου.

Τότε αντί για 7000 άτομα στο υπουργείο θα έχεις 7 όμως.

Αντί για 300 ΔΟΥ θα έχεις 10 (η αυστραλία για όλη την ήπειρο έχει 30)

Στην πολεοδομία θα έχεις μία πολεοδομία για την Αθήνα με 3 υπαλλήλους (όπως και στο Βανκούβερ του Καναδά όπως έχει αναφερθεί σε άλλο site)

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει και οι βολεμένοι, είναι ότι χωρίς μεταρρυθμίσεις θα χάσουν και αυτοί τα πάντα.

Ετσι κι αλλιώς ποιά η έννοια να μην γίνονται απολύσεις αν φθάσουν να παίρνουν όλοι 300 ευρώ maximum?

Και ναι δεν χάνω χρόνο να πείσω κάποιον Ελληνα, έναν άνθρωπο δηλαδή με τη χειρότερη νοοτροπία του κόσμου, που έχει γίνει ο παγκόσμιος περίγελος και το χειρότερο παράδειγμα στη ανθρώπινη ιστορία, γιατί ο χρόνος μου είναι πολύτιμος (δεν παρασύρθηκα ευτυχώς από τους άλλους να ακολουθήσω κάποιον εύκολο δρόμο, κάτι που ξεκίνησε την 10ετία του 80).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρόσεξε με αγαπητέ. Η καθαρή αξία της υπηρεσίας που παρεχω, όταν κοπεί αποδειξη, φορολογουμαι για αυτή. Φυσικά αποδεκτό!

Δε μπαίνω στη διαδικασία να πώ 300 άνευ αποδειξης, αλλά 350 συν φπα, ώστε να πληρώνει την εφορία ο πελάτης. (διαδεδομένη τακτική τω γιατρών το παραπάνω).

Όταν όμως ο πελάτης μου δεν θέλει αποδειξη δε μπορω να κάνω κάτι...

Και σίγουρα δεν μπορώ να τον διώξω. Έτσι τι κράτος χάνει δίπλα.

Τόσο απτό φόρο που αναλογεί σε κάθε απυ/τπυ, όσο κι απ τη μη καταβολή φπα.

Δυστυχώς, αναγκάζομαι αρκετές φορές, να κόβω κάτι μικρότερο και να πληρώνω το φπα που αναλογεί απ τη τσέπη μου...

 

Αν υπάρχουν συντακτικα λάθη, σόρρυ, γράφω από κιν και το αυτόματο κείμενο ειναι οτινανιδικο...

 

δεν το επιασα αυτο...

αφου ετσι και αλλιως κλικα εισαστε...

 

 

 

Κιllik οι παραπάνω απόψεις μου, προδίδουν βολεμένο άτομο?

 

Για να καταλάβω βασικά αν εννοείς εμένα.

 

 

Στο σημείο που μου απαντάς με λινκ της wiki, δεν υπάρχει σελίδα. Δεν οδηγεί κάπου.

Οι ΗΠΑ έχουν κακιστο ασφαλιστικο. Πέθαινες αν δεν είχες ασφάλεια. Εδω δεν ισχύει αυτό. Εχεις δεν έχεις, θα εγχειριστείς.

Αυτό θεωρητικά θα αλλάξει τωρα με τον νόμο του Ομπάμα.

 

Το κράτος πρόνοια δημιουργήθηκε μεταπολεμικά για τον πάμφτωχο λαό και τις καταστροφές που έφερε ο πόλεμος.

Το ότι κάποιοι το εκμεταλλεύτηκαν είναι άλλου Παπά ευαγγέλιο.

 

Σε σχέση με άλλες χώρες, με αδύναμη οικονομία, όπως εμείς, μια χαρά ήταν τα επιδόματα αλλά και διάφορες άλλες παροχές που έδινε η πρόνοια.

Τουλάχιστον εδώ δε πέθαινε κανεις στη πείνα, ουτε τον πέταγαν έξω απ το νοσοκομείο επειδη δεν είχε ασφάλεια.. Πλέον φυσικά και αυτό θα αλλαξει.

 

Τι να γίνει δηλαδή? Να μοιράσουμε τη Γη? Εδω μιλάμε για παραγωγή. Δεν παράγουμε τίποτε, διότι δεν θέλουν να παράγουμε. Το σύστημα ειναι δομημένο έτσι, ωστε μόνο οι μεγάλες εισαγωγικές επιχειρήσεις να πηγαίνουν καλά.

 

Και όχι δεν ειναι το μόνο κακό το ότι δε παράγουμε. Είναι ένα από τα βασικά όμως.

 

να ηξερες ποσοι πεθαινουν μια με δυο μερες μετα απο την εισαγωγη τους στο νοσοκομειο [εδω στας ελλαδας]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agpr : Είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής οπότε ξέρω πόσο εύκολο project είναι η μηχανογράφηση του δημοσίου.

Τότε αντί για 7000 άτομα στο υπουργείο θα έχεις 7 όμως.

Αντί για 300 ΔΟΥ θα έχεις 10 (η αυστραλία για όλη την ήπειρο έχει 30)

Στην πολεοδομία θα έχεις μία πολεοδομία για την Αθήνα με 3 υπαλλήλους (όπως και στο Βανκούβερ του Καναδά όπως έχει αναφερθεί σε άλλο site)

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει και οι βολεμένοι, είναι ότι χωρίς μεταρρυθμίσεις θα χάσουν και αυτοί τα πάντα.

Ετσι κι αλλιώς ποιά η έννοια να μην γίνονται απολύσεις αν φθάσουν να παίρνουν όλοι 300 ευρώ maximum?

Και ναι δεν χάνω χρόνο να πείσω κάποιον Ελληνα, έναν άνθρωπο δηλαδή με τη χειρότερη νοοτροπία του κόσμου, που έχει γίνει ο παγκόσμιος περίγελος και το χειρότερο παράδειγμα στη ανθρώπινη ιστορία, γιατί ο χρόνος μου είναι πολύτιμος (δεν παρασύρθηκα ευτυχώς από τους άλλους να ακολουθήσω κάποιον εύκολο δρόμο, κάτι που ξεκίνησε την 10ετία του 80).

 

Θα περισσεύουν 400.000 διοικητικοί υποστηρίζεις. Πόσοι υπάρχουν και πόσοι θα μείνουν; Μία πολεοδομία με τρεις υπαλλήλους μόνο για ολόκληρη την Αθήνα!!! :-D Για δώσε και το άλλο site να γελάσουμε.

Εντυπωσιάζομαι από την εντύπωση που έχεις τους Έλληνες...συμπατριώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@snapback.pngkanesaxo:

Μιά τελευταία (συνήθως κοιμάμαι νωρίς...),επέτρεψέ μου και μετά σιωπώ,έχω καταλάβει απόλυτα πού βρίκεσαι.

 

Εσύ έχεις μόνο το ΦΠΑ.Υπολογισέ τον μέσα στη τιμή και αν ο πελάτης δεν θέλει και περιμένει να του κόψεις απ' τη τιμή,μη του κάνεις τη δουλειά.Μαλακίες λέω ε;

 

Το οικογενειακό μου εισόδημα,εκτός απ' τη λιανική συμπληρώνεται και από παροχή υπηρεσιών,που αν δεν το γνωρίζεις (σαν πνευματικός κάματος) επιβαρύνεται ακόμη και με ΦΜΥ (άλλα 20κάτι τα εκατό),τα οποία προκαταβάλω και περιμένω να μου τα γυρίσουν πίσω την επόμενη χρονιά.Κι είναι τόσο ηλίθιοι που δεν τον συμψηφίζουν σαν κάβα.

 

Κάθε μέρα περνάνε δυοτρία πελατάκια στο λιανοπούλι και την ώρα της πληρωμής μου λένε ότι δεν θέλουν απόδειξη.Είτε μόνοι τους είτε αν είναι κι άλλοι μαζί,τους εξηγώ ότι εγώ προσωπικά γουστάρω να συνεχιστεί αυτό το μπουρδέλο (όπως το καταντήσαμε) και όπως λέει κι ο Λούσυ,θέλω να συνεχίσω ν'ακούω το σκουπιδιάρικο το πρωί να κοπανάει κάδους.Απλό είναι,θα μας πιάσει χλαπάτσα αν εγώ κι εσύ που μπορούμε να πληρώσουμε τα του καίσαρα δεν το κάνουμε.Ποιός θα τα πληρώσει;Ο Αφγκανομπαγκλαπάκης ή ο Αλβανόγυφτος;

Όσο είμαι στα πράματα κι αντέχω,μετά βουνό+καραμπίνα+χορταράκια+κοτούλες κλπκλπ.

 

Η μαγκιά είναι να μπορείς να κλέψεις και να μη κλέβεις,όλα τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε.

Επεξ/σία από leecherman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agpr : Είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής οπότε ξέρω πόσο εύκολο project είναι η μηχανογράφηση του δημοσίου......

 

αν ποτέ σου συμμετείχες σε κάποιο Project για το δημόσιο παρακαλώ μην μιλάς, πήγαινε στη βίλα , κάνε μια βόλτα με την Ferrari σου και απλά μην προκαλείς

 

η χώρα σιγά σιγά φτιάχνεται, πλέον δεν θα δίνει 1.000.000 ευρώ για 1 υπολογιστικό σύστημα του τάδε υπουργείου για να φιλοξενήσει κάποιο Site που είναι συνέχεια Down.

 

είμαι 100% σίγουρος ότι από κάτι τέτοια τουλάχιστον το 50% πηγαίνει στους λογαριασμούς αυτών των διεφθαρμένων.

 

ΥΓ: με το παραπάνω θέλω να πω ότι παλιά γινόταν γλέντι κανονικό, τώρα σιγά σιγά αυτά θα γίνονται μόνο σε ταινίες, κοιτάξτε το καλό κομμάτι της κρίσης "όχι πια κλέψιμο των χρημάτων μας", αυτό είναι το 1 κομμάτι (η σπατάλη)

 

τώρα μένει η φοροδιαφυγή, Dont worry όλα θα φτιάξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει και οι βολεμένοι, είναι ότι χωρίς μεταρρυθμίσεις θα χάσουν και αυτοί τα πάντα.

Ετσι κι αλλιώς ποιά η έννοια να μην γίνονται απολύσεις αν φθάσουν να παίρνουν όλοι 300 ευρώ maximum?

 

Εγώ θα παρακαλέσω, τόσο εσένα όσο και τους υπόλοιπους συμφορουμίτες οι οποίοι θεωρείτε πως θα σωθούμε απολύοντας μαζικά ΔΥ, να εξηγήσετε:

 

1) Ο δασκαλάκος στο πιο ξεχασμένο νησί του Αιγαίου, ο νοσηλευτής σε κέντρο υγείας κωμόπολης της Θράκης ή ο πυροσβέστης των 800 ευρώ τι είναι; Δεν είναι Δ.Υ. αυτοί; Για πείτε!

 

2) Τα νούμερα αυτά που παίζουν (π.χ. οι 400.000 διοικητικοί υπάλληλοι που λες) τα έχεις τσεκάρει; Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά δηλαδή πως αυτοί οι 400.000 κάθονται και "διοικούν" (κοινώς τα ξύνουν); Σε ποιά υπηρεσία ανήκουν όλοι αυτοί; Άμα ξέρει κάποιος με βεβαιότητα, τότε να τους σουτάρουμε! Τι καθόμαστε; Ή μήπως πετάγονται βαρβάτα νούμερα παρέα με βαρύγδουπες εκφράσεις όπως το εν λόγω "διοικητικοί υπάλληλοι" καθαρά για εντυπωσιασμό;

 

3) Με τι κριτήρια θα απολύθει τόσος κόσμος; Ποιός μπορεί να εγγυηθεί πως δεν θα πειραχθούν παραγωγικά άτομα προκειμένου να σωθούν γνωστοι γνωστών και κομματόσκυλα;

 

Συνοψίζοντας λοιπόν, θα ήθελα να μάθω, ποιούς θεωρείτε δημοσίους υπαλλήλους (οι οποίοι μάλιστα δεν παράγουν κανένα απολύτως έργο), ποιούς θα έπρεπε να απολύσει πρώτους το κράτος (αφού μιλάμε για μαζικές απολύσεις) και τέλος, πως θα επιτευχθεί διαφάνεια στην περίπτωση πραγματοποίησης τέτοιων απολύσεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Με τι κριτήρια θα απολύθει τόσος κόσμος; Ποιός μπορεί να εγγυηθεί πως δεν θα πειραχθούν παραγωγικά άτομα προκειμένου να σωθούν γνωστοι γνωστών και κομματόσκυλα;

 

 

με τι κριτήρια μπήκε τόσος κόσμος στο δημόσιο? πόδι να πάρουν όλοι όσοι περισσεύουν, έχουμε 500.000 ΔΥ όταν σε άλλες χώρες με x3 πληθυσμό έχουν το μισό.

είναι πάρα πολλά άτομα που βολεύτηκαν, αυτοί πρώτοι πρέπει να πάρουν πόδι και ούτε ευρώ αποζημίωση.

το δημόσιο χρειάζεται αναδιαμόρφωση, δηλαδή να δουν πόσα άτομα χρειάζονται και να τους υποβάλουν όλους σε αξιολόγηση γνώσεων,

δηλαδή, θέλει 200.000 το δημόσιο; οι 500.000 να αξιολογηθούν και να μπουν οι καλύτεροι 200.000

 

όσοι λέτε, "¨με ποια κριτήρια θα αξιολογηθούν; " απλά είστε τραγικοί, με τα κριτήρια που θα αξιολογηθούν όλοι άρα δεν τίθεται θέμα αν αδικείται κάποιος...

 

 

ΥΓ: πρόσφατα έπεσε το όριο σίτισης από τα 60κ στα 20κ (45κ) ανάλογα τη σχολή, και πιάσαμε τη κουβέντα μεταξύ μας

" βγάζει τόσα ο πατέρας σου, κόπηκες? " , " τι δουλειά κάνει ο πατέρας σου "

 

και μπορώ να σου πω ότι αρκετοί είχαν 1 γονιό δημόσιο υπάλληλο, μερικοί και τους 2....

θέλω να πω ότι ας μην μιλάμε καλύτερα γιατί είμαστε όλοι στα σκατά, όλοι έχουμε βολεμένους και για αυτό κάνουμε σαν τα κοκόρια τώρα γιατί μάθαμε στη καλοπέραση.

 

δεν σηκώνω αντίθετες γνώμες για το (ΥΓ) παραπάνω, μην μπαίνετε στον κόπο να σχολιάσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περισσεύουν 400.000 διοικητικοί υποστηρίζεις. Πόσοι υπάρχουν και πόσοι θα μείνουν; Μία πολεοδομία με τρεις υπαλλήλους μόνο για ολόκληρη την Αθήνα!!! :-D Για δώσε και το άλλο site να γελάσουμε.

Εντυπωσιάζομαι από την εντύπωση που έχεις τους Έλληνες...συμπατριώτη.

 

Καλά εσύ ασχολείσου με τα smilies και την αγαπημένη συνήθεια των ελλήνων , δηλαδή την κοροιδία και την ελαφρύτητα.Να δω αν θα σου εξασφαλίσουν τα προς το ζήν αυτά.Και επειδή είσαι στην κατηγορία αυτή που ξέρει από πριν πιο είναι το καλό του και το καλό των παιδιών του και δεν παίρνει από λόγια , απλά μπαίνει σε forums για να κάνει flame-wars, αυτό είναι το τελευταίο μύνημά μου προς εσένα.Στο επόμενο χλευαστικό μύνημα μπαίνεις και σε ignore mode, μαζί με τους άλλους επαγγελματίες flamers-χλευαστές.

 

IHateLove : Το δημόσιο δεν πρέπει να δίνει τη δουλειά έξω και κομματιαστά.Τώρα αυτό έχεις.Μία στο τόσο αποφασίζουν να δώσουν έναν από τους 100 τομείς που χρειάζεται μηχανογράφηση έξω, με αποτέλεσμα να φτιάχνονται μόνο πληροφοριακές νησίδες.

Αυτό θέλει ειδική ξεχωριστή υπηρεσία από 40-50 προγραμματιστές που να ασχοληθεί με τη γενική μηχανογράφηση του δημοσίου ετσι ώστε να επικοινωνούν όλα μεταξύ τους(από νοσοκομεία μέχρι εφορίες και ταμεία).Μόλις δε τελειώσουν το έργο τους απολύονται και σου μένει όλο το σύστημα (άντε να κρατήσεις και 4-5 για συντήρηση).Τώρα είσαι ακόμα βέβαια στο τραγικό τεταρτο-κοσμικό επίπεδο να σου προτείνουν τρίτοι ανεξάρτητοι φορείς (για παράδειγμα ιδιώτες) να σου κάνουν αυτοί με δικά τους έξοδα μηχανογράφηση για να εξυπηρετούνται και αυτοί καλύτερα (πχ πλοιοκτήτες για την ΔΟΥ των πλοίων, Βγενόπουλος για τα νοσοκομεία) και εσύ σαν καλή τελευταία σοβιετία να αρνείσαι.(Αντε να βάλω και την Βόρεια Κορέα μέσα στις σοβιετίες)

 

με τι κριτήρια μπήκε τόσος κόσμος στο δημόσιο? πόδι να πάρουν όλοι όσοι περισσεύουν, έχουμε 500.000 ΔΥ όταν σε άλλες χώρες με x3 πληθυσμό έχουν το μισό.

είναι πάρα πολλά άτομα που βολεύτηκαν, αυτοί πρώτοι πρέπει να πάρουν πόδι και ούτε ευρώ αποζημίωση.

το δημόσιο χρειάζεται αναδιαμόρφωση, δηλαδή να δουν πόσα άτομα χρειάζονται και να τους υποβάλουν όλους σε αξιολόγηση γνώσεων,

δηλαδή, θέλει 200.000 το δημόσιο; οι 500.000 να αξιολογηθούν και να μπουν οι καλύτεροι 200.000

 

όσοι λέτε, "¨με ποια κριτήρια θα αξιολογηθούν; " απλά είστε τραγικοί, με τα κριτήρια που θα αξιολογηθούν όλοι άρα δεν τίθεται θέμα αν αδικείται κάποιος...

 

 

ΥΓ: πρόσφατα έπεσε το όριο σίτισης από τα 60κ στα 20κ (45κ) ανάλογα τη σχολή, και πιάσαμε τη κουβέντα μεταξύ μας

" βγάζει τόσα ο πατέρας σου, κόπηκες? " , " τι δουλειά κάνει ο πατέρας σου "

 

και μπορώ να σου πω ότι αρκετοί είχαν 1 γονιό δημόσιο υπάλληλο, μερικοί και τους 2....

θέλω να πω ότι ας μην μιλάμε καλύτερα γιατί είμαστε όλοι στα σκατά, όλοι έχουμε βολεμένους και για αυτό κάνουμε σαν τα κοκόρια τώρα γιατί μάθαμε στη καλοπέραση.

 

δεν σηκώνω αντίθετες γνώμες για το (ΥΓ) παραπάνω, μην μπαίνετε στον κόπο να σχολιάσετε...

 

Θέλεις να σου πω συγκεκριμμένα πως γίνονται τα ρουσφέτια -το τεχνικό κομμάτι δηλαδή(μιας και γνωρίζω συγκεκριμμένες περιπτώσεις) ή θα σου χαλάσω την αισιόδοξη άποψη που έχεις ότι θα φτιάξουν τα πράγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή λες ότι αν γίνει αξιολόγηση θα περάσουν πάλι αρκετοί χωρίς κόπο;

 

φίλε, να σου χαλάσω την άποψη που έχεις για αυτό;

δεν είναι όπως παλιά η χώρα, τώρα ο κάθε πολιτικός κοιτάει την θέση του και δεν τολμάει να κάνει μλκιες γιατί θα φάει στρούγκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@snapback.pngkanesaxo:

Μιά τελευταία (συνήθως κοιμάμαι νωρίς...),επέτρεψέ μου και μετά σιωπώ,έχω καταλάβει απόλυτα πού βρίκεσαι.

 

Εσύ έχεις μόνο το ΦΠΑ.Υπολογισέ τον μέσα στη τιμή και αν ο πελάτης δεν θέλει και περιμένει να του κόψεις απ' τη τιμή,μη του κάνεις τη δουλειά.Μαλακίες λέω ε;

 

Το οικογενειακό μου εισόδημα,εκτός απ' τη λιανική συμπληρώνεται και από παροχή υπηρεσιών,που αν δεν το γνωρίζεις (σαν πνευματικός κάματος) επιβαρύνεται ακόμη και με ΦΜΥ (άλλα 20κάτι τα εκατό),τα οποία προκαταβάλω και περιμένω να μου τα γυρίσουν πίσω την επόμενη χρονιά.Κι είναι τόσο ηλίθιοι που δεν τον συμψηφίζουν σαν κάβα.

 

Κάθε μέρα περνάνε δυοτρία πελατάκια στο λιανοπούλι και την ώρα της πληρωμής μου λένε ότι δεν θέλουν απόδειξη.Είτε μόνοι τους είτε αν είναι κι άλλοι μαζί,τους εξηγώ ότι εγώ προσωπικά γουστάρω να συνεχιστεί αυτό το μπουρδέλο (όπως το καταντήσαμε) και όπως λέει κι ο Λούσυ,θέλω να συνεχίσω ν'ακούω το σκουπιδιάρικο το πρωί να κοπανάει κάδους.Απλό είναι,θα μας πιάσει χλαπάτσα αν εγώ κι εσύ που μπορούμε να πληρώσουμε τα του καίσαρα δεν το κάνουμε.Ποιός θα τα πληρώσει;Ο Αφγκανομπαγκλαπάκης ή ο Αλβανόγυφτος;

Όσο είμαι στα πράματα κι αντέχω,μετά βουνό+καραμπίνα+χορταράκια+κοτούλες κλπκλπ.

 

Η μαγκιά είναι να μπορείς να κλέψεις και να μη κλέβεις,όλα τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε.

 

Αρχικά, όχι δεν έχω μόνο το ΦΠΑ. Εχω το ΦΕΜ 3% , και ΦΕΜ 20%. Τα οποία κι εγώ προκαταβάλλω (που συνήθως ειναι το κέρδος μου) και περιμένω να τα πάρω το επόμενο έτος με την εκκαθάριση και φυσικά να ελεγχώ γιατί το κράτος τελευταία θεωρεί οτι κανείς δε μπορεί να πάρει επιστρεφόμενα.

Επειδή δουλεύω επαρχία και οι τιμές των υπηρεσιών μου, εχουν "ταρίφα" απο τον ανταγωνισμό αγαπητέ, ΔΕ γίνεται να κάνω αυτό που λές.

Δηλαδή να λεω στον εκάστοτε πελάτη "η Χ εργασία κοστίζει 369ε" (για να πω την τιμή με το ΦΠΑ μέσα). Ετσι θα πάνε στο διπλανό γραφείο για να πληρώσουν 300.

Δηλαδή μου λές να είμαι ήσυχος με τη συνείδηση μου αλλά να μην δουλεύω...Διότι, πραγματικά όποιος πελάτης ζητήσει απόδειξη η τιμολόγιο, πληρώνει το ΦΠΑ και το παίρνει κανονικά. Δεν έχω αρνηθεί ποτέ κάτι τέτοιο.

Εν ολίγοις, επειδή λόγω δουλειάς βλέπω τι γίνεται, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο ιδιώτης ΔΕΝ θέλει να πληρώνει φπα. Ο επαγγελματίας πάλι θέλει, διότι συμψηφίζει τα τιμολόγια και το φπα του. (εκεί παλι κανουν μαγειρέματα για να γλυτώνουν τη παρακράτηση αλλά άλλη κουβέντα αυτή).

Καλή η λογική σου δε λέω, αλλά ολοι οι πολίτες πρέπει με τη μία να ζητούν απόδειξη, να πληρώνουν το φπα, οι επαγγελματίες να μη κάνουν τη Χ δουλειά χωρίς απόδειξη. Δηλαδή να πιέζουν το πελάτη να του τη δώσουν...

Δεν το βλέπω ομως εφικτό.

 

 

 

 

δεν το επιασα αυτο...

αφου ετσι και αλλιως κλικα εισαστε...

 

 

δεν το επιασα αυτο...

αφου ετσι και αλλιως κλικα εισαστε...

 

Εγραψα "έτσι το κράτος χάνει διπλά", απλά το κινητό εβαλε τους τόνους οπου ναναι. Δε κατάλαβα ομως τι εννοείς με το "κλίκα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

3) Με τι κριτήρια θα απολύθει τόσος κόσμος; Ποιός μπορεί να εγγυηθεί πως δεν θα πειραχθούν παραγωγικά άτομα προκειμένου να σωθούν γνωστοι γνωστών και κομματόσκυλα;

 

 

Γραπτές εξετάσεις στο αντικείμενό τους, τύπου πανελλαδικών/ΑΣΕΠ. Θεωρητικά, οι παραγωγικότεροι θα γράψουν καλύτερα, άρα θα παραμείνουν στις θέσεις τους.

 

Από 'κει και πέρα, αν σε μία υπηρεσία που έχει 10 παραγωγικά άτομα, αλλά χρειάζεται μόνο 8, ε τι να κάνουμε, tough luck. Όποιος είναι παραγωγικός θα αναζητήσει αλλού την τύχη του και θα πετύχει, αφού θα είναι ορεξάτος για δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή λες ότι αν γίνει αξιολόγηση θα περάσουν πάλι αρκετοί χωρίς κόπο;

 

φίλε, να σου χαλάσω την άποψη που έχεις για αυτό;

δεν είναι όπως παλιά η χώρα, τώρα ο κάθε πολιτικός κοιτάει την θέση του και δεν τολμάει να κάνει μλκιες γιατί θα φάει στρούγκα

 

Ρε καλέ μου φίλε δε θέλουμε αξιολόγηση λέμε.Μηχανογράφηση θέλουμε και όσοι περισσεύουν να πάνε να κάνουν κανονικές δουλειές.Δε θέλουμε να πληρώνεται κάποιος επειδή μεταφέρει ένα χαρτί από το ένα σημείο στο άλλο, είτε επειδή βάζει μια σφραγίδα είτε μια υπογραφή.Νομίζω ότι είμαι σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι κριτήρια μπήκε τόσος κόσμος στο δημόσιο? πόδι να πάρουν όλοι όσοι περισσεύουν, έχουμε 500.000 ΔΥ όταν σε άλλες χώρες με x3 πληθυσμό έχουν το μισό.

 

Η ξεφτίλα ξέρεις ποιά είναι; Πως στην πραγματικότητα είμαστε τόσο πίσω ως κράτος που χρειαζόμαστε τόσους Δ.Υ. Αλλά αυτή είναι μια άλλη, μεγάλη κουβέντα την οποία δεν έχει νόημα να ξεκινήσουμε εδώ...

 

είναι πάρα πολλά άτομα που βολεύτηκαν, αυτοί πρώτοι πρέπει να πάρουν πόδι και ούτε ευρώ αποζημίωση.

το δημόσιο χρειάζεται αναδιαμόρφωση, δηλαδή να δουν πόσα άτομα χρειάζονται και να τους υποβάλουν όλους σε αξιολόγηση γνώσεων,

δηλαδή, θέλει 200.000 το δημόσιο; οι 500.000 να αξιολογηθούν και να μπουν οι καλύτεροι 200.000

 

όσοι λέτε, "¨με ποια κριτήρια θα αξιολογηθούν; " απλά είστε τραγικοί, με τα κριτήρια που θα αξιολογηθούν όλοι άρα δεν τίθεται θέμα αν αδικείται κάποιος...

 

Το δημόσιο όμως δεν είναι ενιαίο αδερφέ...Ποιοί τομείς στελεχώνονται από χασομέρηδες και ποιοί είναι παραγωγικοί; Ποιοί τομείς απασχολούν τον μεγαλύτερο αριθμό ατόμων ή διαθέτουν παράλογα πολλά διοικητικά στελέχη;

 

Πρώτα απαντάς στα παραπάνω ερωτήματα και μετά προχωράς σε δραστικές λύσεις. Αρχικά μειώσεις μισθών των απαράδεκτα υψηλόμισθων, κόψιμο των επιδομάτων, τακτικοί έλεγχοι παραγωγικότητας, διαφάνεια...στη συνέχεια απολύσεις ίσως και όσων πράγματι παρασιτούν.

 

Βέβαια, εύκολος τρόπος για να τσακώσεις τα παράσιτα δεν υπάρχει. Μιλάς για αξιολόγηση. Πως θα γίνεις όμως σωστή αξιολόγηση ρε συ; Θα τους βάλεις να γράψουν διαγώνισμα; Θα τους αξιολογήσουν οι "πελάτες" τους;

 

Ένας θεσμός όπως η αξιολόγηση των Δ.Υ. δεν θα λειτουργήσει ποτέ αν δεν "μορφωθούμε" ως λαός...π.χ. φαντάσου μαθητές να χαντακώνουν αξιόλογο καθηγητή επειδή τους πιέζει ενώ το λαμόγιο - "χαλαρός" να περνάει με άριστα. Ή φαντάσου φιλόλογο να αξιολογείται με κριτήριο την γνώση χρήσης Η/Υ...

 

Γιατί μην περιμένεις κάτι διαφορετικό...έτσι θα πάει η φάση και στο υπογράφω...άλλωστε ποιός θα κάνει την αξιολόγηση; Θα βάλουμε Δ.Υ. να ελέγξουν Δ.Υ. Πλάκα έχει...

 

ΥΓ: πρόσφατα έπεσε το όριο σίτισης από τα 60κ στα 20κ (45κ) ανάλογα τη σχολή, και πιάσαμε τη κουβέντα μεταξύ μας

" βγάζει τόσα ο πατέρας σου, κόπηκες? " , " τι δουλειά κάνει ο πατέρας σου "

 

και μπορώ να σου πω ότι αρκετοί είχαν 1 γονιό δημόσιο υπάλληλο, μερικοί και τους 2....

θέλω να πω ότι ας μην μιλάμε καλύτερα γιατί είμαστε όλοι στα σκατά, όλοι έχουμε βολεμένους και για αυτό κάνουμε σαν τα κοκόρια τώρα γιατί μάθαμε στη καλοπέραση.

 

δεν σηκώνω αντίθετες γνώμες για το (ΥΓ) παραπάνω, μην μπαίνετε στον κόπο να σχολιάσετε...

 

Ρε συ, το ίδιο βολεμένος είναι ο ταχυδρόμος που ξεροσταλιάζει κάθε μέρα με το μεγαλοστέλεχος π.χ. της Δ.Ε.Η να πούμε; Σκέψου το λίγο αυτό που σου λέω...

 

 

Καλά εσύ ασχολείσου με τα smilies και την αγαπημένη συνήθεια των ελλήνων , δηλαδή την κοροιδία και την ελαφρύτητα.Να δω αν θα σου εξασφαλίσουν τα προς το ζήν αυτά.Και επειδή είσαι στην κατηγορία αυτή που ξέρει από πριν πιο είναι το καλό του και το καλό των παιδιών του και δεν παίρνει από λόγια , απλά μπαίνει σε forums για να κάνει flame-wars, αυτό είναι το τελευταίο μύνημά μου προς εσένα.Στο επόμενο χλευαστικό μύνημα μπαίνεις και σε ignore mode, μαζί με τους άλλους επαγγελματίες flamers-χλευαστές.

 

skiabox, δυστυχώς ένα ακόμα χαρακτηριστικό των "νεοελλήνων" (και όχι φαντάζομαι των ελλήνων γενικότερα) είναι ο μηδενισμός, η ξερολίαση και η απαξίωση οποιασδήποτε διαφορετικής άποψης.

 

Είναι σημαντικό να καταλάβουμε όλοι πως δίκιο και λογική υπάρχουν και στους γύρω μας, ακόμα και αν διαφωνούμε εν τέλει.

 

Και όσο για το μέλλον των παιδιών μας, μια είναι η λύση: Καλλιέργεια της Παιδείας και της κριτικής σκέψης. Γιατί δε βλέπω να βάζουμε μυαλό αλλιώς, ακόμα και σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς χωρισμένοι σε στρατόπεδα είμαστε, Ι.Υ. εναντίον Δ.Υ. και δραχμή εναντίον ευρώ...Κι όλα αυτά τη στιγμή που οι διάφοροι "αγαπούλες" λυμαίνονται τη χώρα και τις ζωές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν3κ21 : Καμία ξερολίαση φίλε μου.Ξερόλας είμαι μόνο στο αντικείμενό μου.Ακόμα και στους προγραμματιστές το 75%(σύμφωνα με test που γίνονται από ξένες εταιρίες) είναι σαβούρα.

Τώρα αν εσύ θέλεις να πιστέψεις πιο πολύ τον πολιτικό που θα σου κάνει 2 χρόνια για να μηχανογραφήσει μόνο το ΙΚΑ και θα δημιουργήσει ακόμα μία πληροφοριακή νησίδα και με αυτό το ρυθμό σε κανα 2 αιώνες θα έχει μηχανογραφήσει και το υπόλοιπο δημόσιο για να μπορεί να ζει καλά αυτός ,τα παιδιά του, τα εγγόνια του και ο χορηγός του, δικαίωμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...