Προς το περιεχόμενο

Το παραμύθι της φοροδιαφυγής


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά δε θα κάτσουμε να συγκριθούμε με τον πάτο του κοινωνικού κράτους, την Αμερική... αν και είμαστε μάλλον χειρότερα πλέον.

Διότι εδώ πληρώνουμε θέλοντας και μη ασφαλιστικές εισφορές χωρίς να απολαμβάνουμε υγεία.

Στην Αμερική τουλάχιστον αν δεν θέλουν δεν πληρώνουν health insurance.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα πιάνεσαι κορόϊδο μόνος σου.

Σιγά μη κάνω ψυχανάλυση στα fora.Γυιός μου ή ανηψιός μου είσαι;

 

Εγώ ότι πουλάω έχει ενσωματωμένο Φ.Π.Α.,εσύ γιατί ειρωνεύεσαι όταν σου τονίζω τα αυτονόητα;

 

Εγγόνια σου είπα;Βάλε κάβα μιά γενιά ακόμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό ειναι το αυτονόητο δηλαδή;

 

η παροχή υπηρεσιών είναι αξία ΤΠΥ/ΑΠΥ + Φπα. Οταν δε μου πληρώνει ο πελάτης το φπα, θα το βάλω απ'τη τσέπη μου;

 

Λαρτζ σε βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kanesaxo, αυτό που σου λέει ο leecherman, είναι όντως αυτονόητο και απολύτως σαφές και συγκεκριμένο. Από τη στιγμή που το Φ.Π.Α. καταβάλλεται κατά τη στιγμή της αγοράς από όλους, είτε ιδιώτες, είτε επαγγελματίες, δεν υπάρχει κανένας λόγος και καμία δικαιολογία, ο οποιοσδήποτε πουλάει είτε προϊόν, είτε υπηρεσία, να αναφέρει τιμή χωρίς Φ.Π.Α. Κάθε άλλο! Μόνο ως προσπάθεια παραπλάνησης είναι λογικό να ερμηνευθεί.

 

Όταν ο πελάτης, όπως λες, δε θέλει να σου καταβάλλει το Φ.Π.Α., δεν του πουλάς. Ακόμα κι αν δεν το βλέπεις από την τυπική/ηθική πλευρά το ζήτημα - που κατά τη γνώμη μου έτσι θα έπρεπε - δες το από την πλευρά του ρίσκου που παίρνεις. Αν ο «πελάτης» είναι ελεγκτής του Σ.Δ.Ο.Ε., τι κάνεις;

 

Τώρα, το «με απόδειξη τόσο και χωρίς απόδειξη τόσο» και το αν κάποιος έχει χάσει πελάτες λόγω αυτού του σκηνικού, αποτελεί αντικείμενο άλλης, πολύ μεγάλης κουβέντας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε με αγαπητέ. Η καθαρή αξία της υπηρεσίας που παρεχω, όταν κοπεί αποδειξη, φορολογουμαι για αυτή. Φυσικά αποδεκτό!

Δε μπαίνω στη διαδικασία να πώ 300 άνευ αποδειξης, αλλά 350 συν φπα, ώστε να πληρώνει την εφορία ο πελάτης. (διαδεδομένη τακτική τω γιατρών το παραπάνω).

Όταν όμως ο πελάτης μου δεν θέλει αποδειξη δε μπορω να κάνω κάτι...

Και σίγουρα δεν μπορώ να τον διώξω. Έτσι τι κράτος χάνει δίπλα.

Τόσο απτό φόρο που αναλογεί σε κάθε απυ/τπυ, όσο κι απ τη μη καταβολή φπα.

Δυστυχώς, αναγκάζομαι αρκετές φορές, να κόβω κάτι μικρότερο και να πληρώνω το φπα που αναλογεί απ τη τσέπη μου...

 

Αν υπάρχουν συντακτικα λάθη, σόρρυ, γράφω από κιν και το αυτόματο κείμενο ειναι οτινανιδικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο με το νεο συστημα των επωνυμων likes, ειναι οτι ξερουμε ποιοι απο το φορουμ ειναι βολεμενοι με το υπαρχον σαπιο καθεστως.

οχι οτι εχει καποια ιδιαιτερη σημασια απλως ειμαι της αποψης οτι ειναι παντα καλο να ξερεις με ποιον μιλας,εντος και εκτος ιντερνετ.

 

Κάπου εδώ φαίνεται οτι ο γράφων δεν έχει καν επισκεφθεί το εξωτερικο και τις λεγόμενες "αναπτυγμένες" χώρες.

Πάγαινε φίλε μου μέχρι της Η.Π.Α. να σου πω εγω τι σημαίνει ασφάλεια, περιθαλψη και κράτος αρωγός.

Πήγαινε στις μισές χώρες της Ευρώπης να δεις ποια ειναι η παιδεία τους.

 

Πλανη: http://en.wikipedia.org/wiki/Tu_quoque

 

Το κακό με τέτοια κείμενα, είναι το δρημή κατηγορώ προς τους κάποιους Ελληνες που είναι ανοργάνωτοι, που εκλεψαν, που έκαναν το κράτος μπάχαλο, που φάγανε, ειναι οτι ξεχνανε πως ζούσαν σε μια χώρα που ήταν το κάστρο της Πρόνοιας. Με κόσμο που πέρναγε δύσκολα, αλλά αν μη τι άλλο, είχε ένα σπίτι να μεινει και ενα ζεστό πιάτο φαί.

 

Το ελληνικο κρατος Προνοιας ειναι της πλακας εδω και δεκαετιες.Επισης ειναι ενας απο τις μεγαλυτερους χωρους απατης και κλεψιας στην ελλαδα.

 

Σε αυτό το "αλλού" που αναφέρει ο φίλος, η ανεργεία χτύπαγε κοκκινο, οι άστεγοι υπήρχαν απ τη 10ετία του 70 και τα τελευταια 20 χρόνια έχουν χάσει εκατομμύρια άνθρωποι τα σπίτια τους, κυνηγώντας το "Αμερικάνικο όνειρο".

 

Και εδω τωρα κοκκινο χτυπαει η ανεργια. Αλλα εδω υποτιθεται εχουμε σοσιαλισμο, η εξουσια απο τον λαο για τον λαο, οχι μια διαστρεβλωμενη εκδοση του Καπιταλισμου που εξουσιαζει τα παντα. Γιατι τοτε φτασαμε στο ιδιο χαλι με τις ΗΠΑ;

 

Μας λέει οτι αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία δε γίνεται τίποτε. Τον τρόπο για να γίνει η αλλαγή της νοοτροπίας αυτής δε βλέπω, γιατι για την ώρα οι μικρομεσαίοι ειναι που πληρώνουν τη νυφη...

 

Ας γινει αυτο που εκανε ο Καποδιστριας οταν παρελαβε και εκεινος ενα μπουρδελο ελληνικο κρατος και μια τριτοκοσμικη κοινωνια.

 

 

*Το μόνο κακό της Ελλάδας είναι οτι δεν παράγουμε.

 

μονο αυτο; εισαι σιγουρος; για ξανασκεψου το.

 

Ο ΕΟΤ θα μπορουσε να ηταν ο πλουσιότερος οργανισμός στην Ευρωπη, Που ήταν ο υπουργός Τουρισμού τόσα χρόνια να τραβήξει αυτιά εκει μέσα για να γίνει εκμεταλλευση των νησιών μας, της φυσικής μας ομορφιάς κτλ κτλ?

Θα μπορουσαμε να ειμασταν μέσα στις 3 Ευρωπαικές χώρες σε εξαγωγή λαδιού, πορτοκαλιών κτλ κτλ....πλέον εισάγουμε γιατί έτσι μας υποχρέωσαν...επειδή κάποιοι δεν έκαναν ποτέ ελέγχους για το που πηγαίνουν τα πακέτα της ΕΟΚ για τους αγρότες.

Θα μπορουσαμε να ειμασταν Νο1 στη κατασκευή καραβιών. Αυτή θα ήταν η βαριά μας βιομηχανία.

Θα μπορούσαμε να είχαμε εκμεταλλευτεί καλύτερα τον ορυκτό μας πλούτο. Μπλέξαμε σε πολιτικά παιχνιδια με Τουρκους και Αμερικάνους και στο τέλος δε κάναμε ΟΥΤΕ μια τρύπα στο νερό.

 

συμφωνωνω.

 

Όλα αυτά μπορουμε να τα κάνουμε και τώρα.

 

σωστα. ενα βημα την φορα. ας ξεκινησουμε με το πιο βασικο: μαζικες απολυσεις ΔΥ και αποδυναμωση των συνδικατων. Πρεπει να εξαλειφθεί ο σημερικος κομματικος στρατος με καθε τροπο. Ο οποιος στην ουσια αυτος κανει κουμαντο στην Ελλαδα οχι τα λαμογια οι πολιτικοι.

 

ετσι δεν παει; ξεκιναμε με τις επειγουσες,δραστικες λυσεις.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κιllik οι παραπάνω απόψεις μου, προδίδουν βολεμένο άτομο?

 

Για να καταλάβω βασικά αν εννοείς εμένα.

 

 

Στο σημείο που μου απαντάς με λινκ της wiki, δεν υπάρχει σελίδα. Δεν οδηγεί κάπου.

Οι ΗΠΑ έχουν κακιστο ασφαλιστικο. Πέθαινες αν δεν είχες ασφάλεια. Εδω δεν ισχύει αυτό. Εχεις δεν έχεις, θα εγχειριστείς.

Αυτό θεωρητικά θα αλλάξει τωρα με τον νόμο του Ομπάμα.

 

Το κράτος πρόνοια δημιουργήθηκε μεταπολεμικά για τον πάμφτωχο λαό και τις καταστροφές που έφερε ο πόλεμος.

Το ότι κάποιοι το εκμεταλλεύτηκαν είναι άλλου Παπά ευαγγέλιο.

 

Σε σχέση με άλλες χώρες, με αδύναμη οικονομία, όπως εμείς, μια χαρά ήταν τα επιδόματα αλλά και διάφορες άλλες παροχές που έδινε η πρόνοια.

Τουλάχιστον εδώ δε πέθαινε κανεις στη πείνα, ουτε τον πέταγαν έξω απ το νοσοκομείο επειδη δεν είχε ασφάλεια.. Πλέον φυσικά και αυτό θα αλλαξει.

 

Τι να γίνει δηλαδή? Να μοιράσουμε τη Γη? Εδω μιλάμε για παραγωγή. Δεν παράγουμε τίποτε, διότι δεν θέλουν να παράγουμε. Το σύστημα ειναι δομημένο έτσι, ωστε μόνο οι μεγάλες εισαγωγικές επιχειρήσεις να πηγαίνουν καλά.

 

Και όχι δεν ειναι το μόνο κακό το ότι δε παράγουμε. Είναι ένα από τα βασικά όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιllik οι παραπάνω απόψεις μου, προδίδουν βολεμένο άτομο?

 

στανταρ. αν δεν εισαι βολεμενος, τοτε εισαι αδαης.

 

Στο σημείο που μου απαντάς με λινκ της wiki, δεν υπάρχει σελίδα. Δεν οδηγεί κάπου.

 

μια χαρα μπαινει σε μενα.

 

Οι ΗΠΑ έχουν κακιστο ασφαλιστικο. Πέθαινες αν δεν είχες ασφάλεια. Εδω δεν ισχύει αυτό. Εχεις δεν έχεις, θα εγχειριστείς.

 

αυτο δεν μου λεει κατι. συγκρινεις ενα καπιλαστικο κρατος με ενα σοσιαλιστικο, δυο ανομοια πραματα. γιατι δεν μου συγκρινεις με ευρωπαικες χωρες οπως η Αγγλια η Γαλλια. ξερεις υπαρχει λογος που στην τελετη εναρξης των ΟΑ του Λονδινου, ειχαν βαλει και το ΕΣΥ τους.

σκεψου το.

 

Το κράτος πρόνοια δημιουργήθηκε μεταπολεμικά για τον πάμφτωχο λαό και τις καταστροφές που έφερε ο πόλεμος.

Το ότι κάποιοι το εκμεταλλεύτηκαν είναι άλλου Παπά ευαγγέλιο.

 

αυτο αστο θα στο απαντησω αργοτερα. με μια ωραια ιστορια που ειμαι σιγουρος δεν ξερεις.

 

Σε σχέση με άλλες χώρες, με αδύναμη οικονομία, όπως εμείς, μια χαρά ήταν τα επιδόματα αλλά και διάφορες άλλες παροχές που έδινε η πρόνοια.

Τουλάχιστον εδώ δε πέθαινε κανεις στη πείνα, ουτε τον πέταγαν έξω απ το νοσοκομείο επειδη δεν είχε ασφάλεια.. Πλέον φυσικά και αυτό θα αλλαξει.

 

σε σχεση με ποιες αλλες χωρες; της λατινικης αμερικης; των πρωην ανατολικων μπλοκ; της αφρικης; της ασιας; ποιες;

σε λιγο θα μας πεις πως το ελληνικο κρατος προνειας, με τα φακελακια, τις μιζες, τις κλεψιες, τις απιστευτες κομπινες, με τους γιατρους που δεν παταγανε για δουλεια, με τα ραντεβου που κλεινοντουσαν μετα απο μηνες,

για ελληνες γιατρους της πλακας με τις αποτυχημενες διαγνωσεις τους και τις θανατηφορες εγχειρισεις τους,κοκ,ηταν παραδεισος.

 

και πεσμου ολα αυτα τα επιδοματα και οι παροχες,ποιος τα πληρωνε ολα αυτα; απο που ερχοντουσαν τα λεφτα; υπηρχαν λεφτα καταρχας η και αυτα ερχοντουσαν απο εξω;

 

Τι να γίνει δηλαδή? Να μοιράσουμε τη Γη? Εδω μιλάμε για παραγωγή. Δεν παράγουμε τίποτε, διότι δεν θέλουν να παράγουμε. Το σύστημα ειναι δομημένο έτσι, ωστε μόνο οι μεγάλες εισαγωγικές επιχειρήσεις να πηγαίνουν καλά.

 

οχι βεβαια. ειπα ξεκιναμε απο τα βασικα. απολυσεις ΔΥ με παραλληλη αναπτυξη των παραγωγικων μας μοναδων. θα δουλεψουν εκει και θα παραγουν και θα ζησουν.

απλη λογικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετά θα αρχίσουν να μαζεύουν φόρους λόγω δικαιοσύνης που θα αισθάνεται ο φορολογούμενος

 

Εγω οταν ακουσα οτι οι επιορκοι (κοινως κλεφτες του δημοσιου) θα πανε σε εφεδρεια*... πως να το πω... πλημμυριζω απο αισθηση δικαιοσυνης. Να φανταστεις το 13 θα δηλωσω και τα πουρμπουαρ.

 

*επιδομα ανεργιας για ανωτατους ανθρωπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρώτα θα φτιαχθεί το κράτος (μηχανογράφηση και απόλυση 400 χιλιάδων διοικητικών υπαλλήλων - ρουσφετιών που θα περισέψουν μετά την μηχανογράφηση που θέλει κανένα 3μηνο περίπου να γίνει) και μετά θα αρχίσουν να μαζεύουν φόρους λόγω δικαιοσύνης που θα αισθάνεται ο φορολογούμενος και λόγω μηχανογράφησης, παραθέτω ένα ενδιαφέρον κείμενο που βρήκα και που αναφέρεται στο φανταστικό ενδεχόμενο να μαζεύανε πριν από οποιαδήποτε άλλη αλλαγή όλους τους αναλογούντες φόρους (φανταστικό γιατί τεχνικά δε γίνεται ανάποδα) :

 

Η υπόθεση του ανώνυμου συγγραφέα πως εάν δεν υπήρχε φοροδιαφυγή, αποδεικνύει πως τότε θα πληρώνονταν περισσότερο και θα προσλαμβάνονταν περισσότεροι!;; Και η φοροδιαφυγή έγινε άμυνα των μη βολεμένων! Η φοροδιαφυγή άμυνα των μη βολεμένων :X Όλα αυτά από την υπόθεση του ανώνυμου συγγραφέα :-D Τόση τεκμηρίωση δεν την αντέχω.

 

Και το ωραίο αυτό πως με τρεις μήνες μηχανογράφηση περισσεύουν 400 χιλιάδες διοικητικοί μπορείς λίγο να μας το εξηγήσεις; Πόσοι είναι οι διοικητικοί υπάλληλοι και πόσοι απαιτούνται για να εργάζονται στην μηχανογράφηση; Ξέρω βέβαια πως εσύ έχεις κάνει την "στρατηγική επιλογή να μην προσπαθείς να πείσεις κανέναν Έλληνα", αλλά ίσως μπορείς να μας χαρίσεις λίγη σοφία παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλο με το νεο συστημα των επωνυμων likes, ειναι οτι ξερουμε ποιοι απο το φορουμ ειναι βολεμενοι με το υπαρχον σαπιο καθεστως.

οχι οτι εχει καποια ιδιαιτερη σημασια απλως ειμαι της αποψης οτι ειναι παντα καλο να ξερεις με ποιον μιλας,εντος και εκτος ιντερνετ.

 

Ο λόγος για τον οποίο σχολιάζω το post σου δεν είναι η ανάγκη μου να αμυνθώ ή να απολογηθώ...Απλά, επειδή προτιμάς να ξέρεις με ποιόν μιλάς όπως γράφεις, νομίζω πως μερικές διευκρινίσεις -απ' τη μεριά μου- είναι απαραίτητες.

 

Θα είμαι σύντομος: Ο λόγος για τον οποίο πάτησα το αναθεματισμένο "like" στο post του Cossutius, είναι επειδή εκφράζει μια ηπιότερη άποψη, απαλλαγμένη από αφοριστικές / ξερολίστικες τάσεις (η τελευταία μόδα σ' αυτή τη χώρα - έχουμε γεμίσει με επαναστάτες / πατριώτες / οικονομολόγους / εθνοσωτήρες του facebook και των blogs).

 

Το κείμενο λοιπόν που παρατίθεται στο αρχικό post δε με πείθει προσωπικά. Λέει μεν αλήθειες, μισές αλήθειες όμως. Στοχοποιεί μια συγκεκριμένη ομάδα πολιτών (τους Δ.Υ.) χωρίς να εστιάζει σε άλλα σημαντικά προβλήματα όπως π.χ. τη φοροδιαφυγή (για να μένω και εντός θέματος) ή την υπολειτουργία του κράτους. Αντίστοιχου ύφους "μανιφέστα" έχω δει μπόλικα από τότε που άρχισε η "κρίση"...

 

Έχω βαρεθεί να ακούω τέλος πάντων τους διάφορους φιλοσόφους του καναπέ να σχολιάζουν τους πάντες και τα πάντα ως ειδήμονες, να μας καλούν (όπως και το κείμενο στο OP) να αλλάξουμε, χωρίς ωστόσο να προτείνουν επί της ουσίας κάποια αξιόλογη λύση. Γαμώτι, ακόμα και ο τίτλος του thread μου φαίνεται "κάπως"...

 

 

σωστα. ενα βημα την φορα. ας ξεκινησουμε με το πιο βασικο: μαζικες απολυσεις ΔΥ και αποδυναμωση των συνδικατων. Πρεπει να εξαλειφθεί ο σημερικος κομματικος στρατος με καθε τροπο. Ο οποιος στην ουσια αυτος κανει κουμαντο στην Ελλαδα οχι τα λαμογια οι πολιτικοι.

 

ετσι δεν παει; ξεκιναμε με τις επειγουσες,δραστικες λυσεις.

 

Βασικό για σένα είναι οι μαζικές απολύσεις ΔΥ. Για μένα είναι όμως η πάταξη των φοροφυγάδων, από τον τελευταίο περιπτερά μέχρι το μεγαλύτερο αρχίδι παράγοντα ποδοσφαίρου. Για κάποιον άλλο προέχει η απέλαση των λαθρομεταναστών. Άλλος πάλι θέλει κλείσιμο στρατοπέδων και ΤΕΙ. Άκρη δε βρίσκεις. Για όλους μας, ανάλογα με το τι ζούμε φαντάζομαι, υπάρχει ένας προσωπικός αντίπαλος, ένας "καθολικός φταίχτης". Παίζει να έχουμε δίκιο και όλοι μάλιστα...

 

Στα περί συνδικάτων και κομματικών στρατών συμφωνούμε απόλυτα. Απλά δεν θεωρώ εν τέλει πως αυτά μπορούν να επιτευχθούν με την απόλυση ΔΥ. Μη σου πω πως τα κομματόσκυλα δε θα τα κουνήσει κανείς, πιθανότερο είναι να απολυθούν "αθώοι"...

 

Υ.Γ. Δεν είμαι ΔΥ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέμε για τους διεφθαρμένους πολιτικούς αλλά αυτοί 300 είναι , εμείς είμαστε (10.000.000 - 300)

μην τα ρίχνουμε όλα σε αυτούς (είναι μεγάλα λαμόγια δεν αντιλέγω), όταν εσύ φίλε Τάκη πας να αγοράσεις μερικά ρούχα και κάνουν 100 ευρώ και του λες "φίλε Δημήτρη, κόψε μια απόδειξη 5 ευρώ και δώστα μου 90 ευρώ αντί 100" τότε είσαι και εσύ στο κόλπο.

 

προσωπικά το έχω κάνει, τα αποφεύγω αυτά αλλά τι να κάνουμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στανταρ. αν δεν εισαι βολεμενος, τοτε εισαι αδαης.

A καλά εντάξει κατάλαβα.

 

Μπορουμε να παιξουμε και τη κολοκυθια.

 

Η απλά μπορεις να πεις οτι διαφωνείς και να επιχειρηματολογίσεις. Γιατι επιχειρηματολογία στη γενική άποψη που εξέφρασα δε βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...