Προς το περιεχόμενο

Το παραμύθι της φοροδιαφυγής


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα τωρα μιλατε σοβαρα? Ψαχνετε για εκθεσεις και ερευνες για το αν ειναι πολλοι οι δημοσιοι υπαλληλοι? Που ζειτε σε αλλη χωρα? Πατε σε μια νομαρχια, σε ενα δημο, σε καμια ΔΕΗ, σε κανενα ΟΣΕ να δειτε μονοι σας αν ειναι πολλοι οι Δ.Υ. Να μην αναφερω καν υπηρεσιες που ο λογος υπαρξης τους ακομα διερευνατε...

10 ατομα για την δουλεια ενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο θα ηταν το 1ο πραγμα που θα εκανα αν ημουν πρωθυπουργος για μια μερα...

 

1)Ανωτατος μισθος Δ.Υ. 800 ευρω. Και πολλα λεω συμφωνα με την υπαρχουσα κατασταση, αλλα τελοσπαντων. Απλα να σας πω πως φετος το καλοκαιρι απο τους γνωστους που εχω οι μονοι που πηγαν διακοπες ηταν δημοσιοι υπαλληλοι (ολων των κατηγοριων απο σκουπιδιαρη, μεχρι αστυνομικο, στρατιωτικο και υπαλληλο νομαρχιας). Οι υπολοιποι δουλευαμε για να τους πληρωνουμε...

 

2)Μαζικες απολυσεις Δ.Υ. Μπηκα την προηγουμενη βδομαδα στο δημαρχειο της πολης μου (πολη 15000 κατοικων) και με επιασαν τα γελια. Σε μια μεγαλη αιθουσα καμια 50αρια ατομα να ξυνονται. Αλλος καπνιζε, αλλος κουβεντιαζε, οι πιο πολλοι κοιτουσαν το κενο και 1-2 επαιζαν πασιεντζα στον υπολογιστη (ισως να ηταν παραπανω αυτοι που θα επαιζαν πασιεντζα αν ηξεραν πως λειτουργει ο υπολογιστης).

Οσον αφορα τα κριτηρια απολυσης 1ο θα ηταν το επιπεδο μορφωσης. Οποιος δεν εχει πτυχιο ανωτατης εκπαιδευσης τον μπουλο. Γεμισε το δημοσιο με αμορφωτους και γιδια που αν δεν ειχαν βυσμα θα ειχαν πεθανει της πεινας. Πηγα σε εφορια τις προαλλες και ολοι υπαλληλοι που ειδα ηταν ΔΕ. Ελεος!!!

 

Ωραία αυτά που λες, όμως δεν διευκρινίζεις τι θα απογίνουν τα χρήματα τα οποία θα εξοικονομηθούν. Έχεις ιδέα για τι ύφεση μιλάμε έτσι και αυτά τα χρήματα φύγουν απο τη πραγματική οικονομία(κάτσε να δείς και με τα 11,5 δις τι έχει να γίνει); Το 25% ανεργία δεν θα είναι τίποτα. Νομίζεις ότι έτσι και μειωθεί ο μισθός του Δ.Υ. θα αυξηθεί ο δικός σου; Είσαι γελασμένος.

 

Σε ότι αφορά το δεύτερο, πέρα του ότι και οι απολύσεις είναι βαθειά υφεσιακό μέτρο με τραγικές συνέπειες στη πραγματική οικονομία, εγώ σε πάρα πολλές υπηρεσίες έχω δει να είναι υποστελεχωμένες. Ειδικά στις εφορίες! 1 άτομο εξυπηρετεί 500. Θα μου πεις είναι 3-4 διευθυντάδες που δεν κάνουν τίποτα απολύτως. Άρα δεν φταίει ο αριθμός, φταίει το ότι δεν τους επιβάλει κάποιος μια πιο παραγωγική εργασία. Άσε στα σχολεία. Κάθε σχολείο έπρεπε να έχει κοινωνικό λειτουργό, ψυχολόγο και νοσοκόμο όπως σε όλα τα σοβαρά κράτη στο εξωτερικό. Όλοι αυτοί είναι Δ.Υ. Εδώ βέβαια έχουν έλλειψη απο καθηγητες.

Τώρα βέβαια για το πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης δεν νομίζω να χρειάζεται να έχεις τελειώσει ΑΕΙ για να λειτουργείς το δημοτολόγιο, το ληξιαρχείο κτλ, η για να κουβαλάς φακέλους απο υπηρεσία σε υπηρεσία...δλδ έλεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ΔΥ δεν χρειάζεται ας απολύθει και ας μείνουν τα χρήματα σε αυτούς που πραγματικά εργάζονται...

 

Θα γίνει χειρότερη η ύφεση....θα αυξηθεί η ανεργία....ε οκ τότε ας συμβάλουμε στην διαιώνιση του κακού. Προσλαβετε και μένα στο δημόσιο...τα ξύνω υπέροχα!!!!Οχι για μένα για την φουκαριαρα την πατρίδα μου....την ύφεση και την ανεργία :lol:

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε στα σχολεία. Κάθε σχολείο έπρεπε να έχει κοινωνικό λειτουργό, ψυχολόγο και νοσοκόμο, μπάτλερ και κυρία επί των τιμών όπως σε όλα τα σοβαρά κράτη στο εξωτερικό.

 

fixed

 

Μόνο που εδώ επειδή είμαστε μάγκες θα διορίζαμε έναν νοσοκόμο, ο οποίος θα έπερνε μια απαλλαγή λόγω αγοραφοβίας πχ, θα διορίζαμε και 2-3 βοηθούς κλπ κλπ.

 

Αλήθεια τι έγινε με αυτή τη τραγική περίπτωση των "σχολικών τροχονόμων" που είχαν το θράσος να κλείνουνε και δρόμους γιατί δε τους διορίζανε μόνιμους Δ.Υ? Σε ποιά άλλα "σοβαρά" κράτη του εξωτερικού υπάρχουν μόνιμοι ΔΥ σχολικοί τροχονόμοι (δε μιλάω για εθελοντές, γονείς ή καθηγητές που κάνουν και αυτή τη δουελιά)?

 

Εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω. Γιατί να μην μετράνε όλες οι αποδείξεις που μπορεί να μαζέψει κάποιος;

 

Έστω ότι κάποιος έχει μεγάλο εισόδημα, ξέρω γω βγάζει 60k το χρόνο. Αν έχει αποδείξεις για όλα σχεδόν τα χρήματα (δηλαδή ξόδεψε τα χρήματα του για προϊόντα και υπηρεσίες, για τις οποίες μάλιστα φορολογήθηκε ήδη μία φορά) που εισέπραξε σε ένα έτος, γιατί να πρέπει να φορολογηθεί ξανά;

 

Με την ίδια λογική γιατί προτάθηκε φόρος επί του τζήρου (όχι επί των κερδών) από μεγάλο "σοβαρό" πολιτικό σχηματισμό για να σωθεί η Ελλάδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Μάλιστα...

 

Σε παρακαλώ, δώσε λίγο βάση σ' αυτά που γράφω. Δεν είναι δυνατόν να κάθομαι να εξηγώ στον καθένα με λεπτομέρειες πράγματα που μπορεί να τσεκάρει άνετα και μόνος του. Στο φινάλε, αν βαριέστε να διαβάσετε αυτά που ποστάρω μη μου απαντάτε. Ή ξέρω 'γω ρίχτε μου κανά μπινελίκι να ξεδώσετε αν ενοχλείστε τόσο πολύ απ' τις απόψεις μου.

 

Δηλαδή πραγματικά λυπάμαι για τον τρόπο που αντιμετώπισες τα γραφόμενά μου. Σου δείχνω το δάσος και κοιτάς το δάκτυλό μου. Πες μου ειλικρινά, έκατσες και διάβασες όλα όσα έγραψα στα τελευταία 2-3 post μου, έλεγξες και τις πηγές που παρέθεσα, και σε προβλημάτισε κυρίως η "μελέτη" του ΕΒΕΑ;

 

Ακόμα κι έτσι να 'ναι όμως:

 

Η μελέτη του ΕΒΕΑ αγαπητέ χρησιμοποιήθηκε από τον ελληνικό Τύπο -παρά την προχειρότητα που τη χαρακτηρίζει- ως "απόδειξη" του υπερπληθυσμού των Δ.Υ. Αν είχες διαβάσει το άρθρο του iospress (δημοσιεύτηκε και στην Ελευθεροτυπία, δεν το σήκωσα από κανένα ξέμπαρκο blog), θα είχες καταλάβει ποιά είναι η σημασία της.

 

Επειδή προφανώς δεν το έκανες (δικό σου λοιπόν το φάουλ), σε παραπέμπω ξανά στο ίδιο άρθρο και συγκεκριμένα στην ενότητα "Το ΕΒΕΑ και οι εκτιμήσεις του".

 

Γιατί όταν τα ΜΜΕ αγαπητέ Malthador "φτιάχνουν" συνειδήσεις, νομίζω πως αξίζει να ψάχνουμε λίγο παραπάνω ποιά είναι η αλήθεια. Η ιδέα που επικρατούσε μέχρι πρόσφατα στην Ελληνική κοινή γνώμη είναι πως είχαμε κοντά 1.000.000 Δ.Υ. ή όχι;

Χμμμ...

 

"μελέτη" ΕΒΕΑ ---> ΜΜΕ ---> Κοινή Γνώμη

 

Καταλαβού;

 

Τέλος πάντων, δεν έχω σκοπό να αποδείξω κάτι. Προσπαθώ απλά να προβληματίσω τους γύρω μου, όπως ακριβώς προβληματίζομαι κι εγώ. Με ενοχλούν οι ξερόλες και ο δογματισμός.

 

Έψαξα, βρήκα κάποια στοιχεία και θεώρησα πως αξίζει να τα μοιραστώ μαζί σας. Όποιος γουστάρει την ψάχνει τη φάση (και μακάρι να με βγάλει λάθος μετά από δικό του ψάξιμο, πολύ θα το χαρώ, μπέσα)...Όποιος δε γουστάρει ας σκυλιάσει ψάχνοντας τρόπο να μου την πει, ας ρίξει και μπινελίκια άμα λάχει, klein mein.

 

Φιλικά...

 

 

 

 

Γίνεται συζήτηση για τον υπερπληθυσμό των Δ.Υ. και ως παράδειγμα φέρνεις ένα κείμενο του ΕΒΕΑ. Ενός οργανισμού που έχει ταχθεί ανοιχτά υπέρ της σμίκρυνσης του κράτους, λόγω ιδίων συμφερόντων. Και μάλιστα το point σου, όπως λες ο ίδιος είναι να δείξεις ότι τα ΜΜΕ αποπροσανατολίζουν.

 

Μετά τι έχει σειρά; Θα συζητήσουμε για την ισότητα των ανθρώπων και θα παραθέτεις ως παράδειγμα κείμενα από το "Ο Αγών μου";

 

Ωραίος ο διαγωνισμός κοινοτυπίας, αλλά δεν πιάνει. Βρες άλλο τρόπο να τρολλάρεις.

 

 

 

inb4, έχω διαβάσει όλα όσα έχουν δημοσιευτεί σε αυτό το νήμα. Οπότε μην προσβληθείς με τον χαρακτηρισμό "τρολλ". Το κοινότυπο "διάβασε αυτα που γράφω πρώτα και μετά απάντα" είναι δέκα φορές προσβλητικότερο από το "τρολλ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, νομίζω, αυτό ακριβώς λέει! Πως, δηλαδή, καλλιεργήθηκε η εντύπωση περί υπερπληθυσμού των δημοσίων υπαλλήλων από επίσημους φορείς, η ανοησία αυτή αναπαρήχθηκε και κανενός το αυτί δεν ίδρωσε, όταν αποδείχθηκε ψευδής. Αν είναι τόσο πρόχειρα τα στοιχεία και κακοφτιαγμένη η μελέτη του ΕΒΕΑ, γιατί δηλαδή θα πρέπει να το παίρνουμε γενικά στα σοβαρά;

 

Καλή ώρα όπως εδώ. Ρωτάμε πόσοι είναι οι διοικητικοί υπάλληλοι και πόσοι θα χρειάζονται μετά από την μηχανογράφηση, ώστε να περισσεύουν 400.000 και αντί απάντησης έρχεται το "η γνώμη μου έχει ειδικό βάρος, γιατί είμαι προγραμματιστής" !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν το 50% ας πούμε των χρηστών ενός τεχνολογικού forum, ακόμα και τώρα δεν έχουν καταλάβει το πρόβλημα και υπεραμύνονται της τρέχουσας κατάστασης, μπορείτε να καταλάβετε για πόσο σίγουρη χρεωκοπία μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ΔΥ δεν χρειάζεται ας απολύθει και ας μείνουν τα χρήματα σε αυτούς που πραγματικά εργάζονται...

 

Θα γίνει χειρότερη η ύφεση....θα αυξηθεί η ανεργία....ε οκ τότε ας συμβάλουμε στην διαιώνιση του κακού. Προσλαβετε και μένα στο δημόσιο...τα ξύνω υπέροχα!!!!Οχι για μένα για την φουκαριαρα την πατρίδα μου....την ύφεση και την ανεργία :lol:

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Ωραία επιχειρήματα....ε ας απολύσουμε καμια 300αριά χιλιάδες Δ.Υ. έτσι επειδή δεν τους γουστάρουμε και δεν πειράζει αν καταρρεύσει εντελώς η οικονομία με αποτέλεσμα να απολύθούν και όσοι Ι.Υ. έχουν απομείνει και να κλείσουν και άλλες τόσες επιχειρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο θα ηταν το 1ο πραγμα που θα εκανα αν ημουν πρωθυπουργος για μια μερα...

 

1)Ανωτατος μισθος Δ.Υ. 800 ευρω. Και πολλα λεω συμφωνα με την υπαρχουσα κατασταση, αλλα τελοσπαντων. Απλα να σας πω πως φετος το καλοκαιρι απο τους γνωστους που εχω οι μονοι που πηγαν διακοπες ηταν δημοσιοι υπαλληλοι (ολων των κατηγοριων απο σκουπιδιαρη, μεχρι αστυνομικο, στρατιωτικο και υπαλληλο νομαρχιας). Οι υπολοιποι δουλευαμε για να τους πληρωνουμε...

 

2)Μαζικες απολυσεις Δ.Υ. Μπηκα την προηγουμενη βδομαδα στο δημαρχειο της πολης μου (πολη 15000 κατοικων) και με επιασαν τα γελια. Σε μια μεγαλη αιθουσα καμια 50αρια ατομα να ξυνονται. Αλλος καπνιζε, αλλος κουβεντιαζε, οι πιο πολλοι κοιτουσαν το κενο και 1-2 επαιζαν πασιεντζα στον υπολογιστη (ισως να ηταν παραπανω αυτοι που θα επαιζαν πασιεντζα αν ηξεραν πως λειτουργει ο υπολογιστης).

Οσον αφορα τα κριτηρια απολυσης 1ο θα ηταν το επιπεδο μορφωσης. Οποιος δεν εχει πτυχιο ανωτατης εκπαιδευσης τον μπουλο. Γεμισε το δημοσιο με αμορφωτους και γιδια που αν δεν ειχαν βυσμα θα ειχαν πεθανει της πεινας. Πηγα σε εφορια τις προαλλες και ολοι υπαλληλοι που ειδα ηταν ΔΕ. Ελεος!!!

 

Και εγώ το ίδιο διαπιστώνω.Μιλάμε ότι έχουν γυρίσει όλον τον κόσμο οι γνωστοί μου ΔΥ.Δεν πρέπει να έχουν αφήσει χώρα που δεν έχουν πάει.Οσο για τα πτυχία που λες δε λένε και τίποτα αν δεν παράγεται έργο.Είπαμε μηχανογράφηση και όσοι περισσεύουν απόλυση άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador:

 

 

 

Έγραψα (μεταξύ άλλων που επέλεξες να αγνοήσεις):

 

Η μελέτη του ΕΒΕΑ αγαπητέ χρησιμοποιήθηκε από τον ελληνικό Τύπο -παρά την προχειρότητα που τη χαρακτηρίζει- ως "απόδειξη" του υπερπληθυσμού των Δ.Υ. Αν είχες διαβάσει το άρθρο του iospress (δημοσιεύτηκε και στην Ελευθεροτυπία, δεν το σήκωσα από κανένα ξέμπαρκο blog), θα είχες καταλάβει ποιά είναι η σημασία της.

 

Επειδή προφανώς δεν το έκανες (δικό σου λοιπόν το φάουλ), σε παραπέμπω ξανά στο ίδιο άρθρο και συγκεκριμένα στην ενότητα "Το ΕΒΕΑ και οι εκτιμήσεις του".

 

Γιατί όταν τα ΜΜΕ αγαπητέ Malthador "φτιάχνουν" συνειδήσεις, νομίζω πως αξίζει να ψάχνουμε λίγο παραπάνω ποιά είναι η αλήθεια. Η ιδέα που επικρατούσε μέχρι πρόσφατα στην Ελληνική κοινή γνώμη είναι πως είχαμε κοντά 1.000.000 Δ.Υ. ή όχι;

 

Εσύ κατάλαβες:

 

Γίνεται συζήτηση για τον υπερπληθυσμό των Δ.Υ. και ως παράδειγμα φέρνεις ένα κείμενο του ΕΒΕΑ. Ενός οργανισμού που έχει ταχθεί ανοιχτά υπέρ της σμίκρυνσης του κράτους, λόγω ιδίων συμφερόντων. Και μάλιστα το point σου, όπως λες ο ίδιος είναι να δείξεις ότι τα ΜΜΕ αποπροσανατολίζουν.

 

O agpr κατάλαβε:

 

Μα, νομίζω, αυτό ακριβώς λέει! Πως, δηλαδή, καλλιεργήθηκε η εντύπωση περί υπερπληθυσμού των δημοσίων υπαλλήλων από επίσημους φορείς, η ανοησία αυτή αναπαρήχθηκε και κανενός το αυτί δεν ίδρωσε, όταν αποδείχθηκε ψευδής. Αν είναι τόσο πρόχειρα τα στοιχεία και κακοφτιαγμένη η μελέτη του ΕΒΕΑ, γιατί δηλαδή θα πρέπει να το παίρνουμε γενικά στα σοβαρά;

 

Πως αλλιώς να στο εξηγήσω αγαπητέ; Η μελέτη του ΕΒΕΑ παρουσιάστηκε από πασίγνωστες εφημερίδες ευρείας κυκλοφορίας ως απόδειξη του υπερπληθυσμού των Δ.Υ. Παρότι πρόχειρη. Παρότι, όπως εσύ ο ίδιος λες, πιθανόν μη αντικειμενική!

 

Μετά τι έχει σειρά; Θα συζητήσουμε για την ισότητα των ανθρώπων και θα παραθέτεις ως παράδειγμα κείμενα από το "Ο Αγών μου";

 

Όταν μαζεύονται τα φάουλ, όταν λείπουν ουσιαστικά επιχειρήματα, το μόνο που μένει είναι η σύνδεση -με κάποιο τρόπο- του συνομιλητή μας με τον φασισμό (ναζισμό στην περίπτωσή μας)...Αλλά δε μασάω, υπήρξα φοιτητής βλέπεις, έχω αποκτήσει ανοσία σε τέτοιου είδους πρακτικές...

 

Το λοιπόν, αν πραγματικά είχες διαβάσει αυτά που γράφω σε συνδιασμό με τα όσα αναφέρονται στα links που παρατέθηκαν, θα είχες καταλήξει στα ίδια συμπεράσματα με τον agpr. Εκτός κι αν βέβαια α) έχω πρόβλημα έκφρασης ή β) έχεις πρόβλημα κατανόησης. Ας το κρίνουν αυτό οι υπόλοιποι συμμετέχοντες όμως αγαπητέ.

 

Πάντως, ακόμα κι όντως να είχα πρόβλημα έκφρασης, αν είχες δώσει βάση στα όσα αναφέρονται στο άρθρο της "Ε" θα είχες καταλάβει το point...εκτός αν έχουν και οι δημοσιογράφοι αντίστοιχα προβλήματα έκφρασης μ' εμένα τον ζαβό φυσικά.

 

Ωραίος ο διαγωνισμός κοινοτυπίας, αλλά δεν πιάνει. Βρες άλλο τρόπο να τρολλάρεις.

 

Είναι όντως κοινότυπο το να προσπαθώ να στηρίξω τα επιχειρήματά μου μέσω προσωπικής έρευνας και παράθεσης στοιχείων. Το original θα ήταν να κάνω paste από "αρλουμπο(ιστο)λόγια" και να προσπαθώ να μειώσω την αξιοπιστία των συνομιλητών μου μέσω βαρύγδουπων προσωπικών χαρακτηρισμών.

 

inb4, έχω διαβάσει όλα όσα έχουν δημοσιευτεί σε αυτό το νήμα. Οπότε μην προσβληθείς με τον χαρακτηρισμό "τρολλ". Το κοινότυπο "διάβασε αυτα που γράφω πρώτα και μετά απάντα" είναι δέκα φορές προσβλητικότερο από το "τρολλ".

 

Αν τα διάβασες όπως ισχυρίζεσαι, τότε δεν έπιασες το νόημά τους. Τι άλλο περιμένεις να σου πω λοιπόν εκτός από "ξαναδιάβασέ τα";

 

Και στο φινάλε δε με χαλάει ο χρακτηρισμός, συμπαθέστατα είναι τα τρολλ...

 

 

 

 

@CROM271

 

Καλα τωρα μιλατε σοβαρα? Ψαχνετε για εκθεσεις και ερευνες για το αν ειναι πολλοι οι δημοσιοι υπαλληλοι? Που ζειτε σε αλλη χωρα? Πατε σε μια νομαρχια, σε ενα δημο, σε καμια ΔΕΗ, σε κανενα ΟΣΕ να δειτε μονοι σας αν ειναι πολλοι οι Δ.Υ. Να μην αναφερω καν υπηρεσιες που ο λογος υπαρξης τους ακομα διερευνατε...

10 ατομα για την δουλεια ενος.

 

Αγαπητέ, αν βάλεις στην άκρη τον εγωισμό σου, ίσως δεις πως με την ίδια λογική ψηφίζαμε τόσα χρόνια αυτούς που ψηφίζαμε, παίρναμε επιδοτήσεις χωρίς να καλλιεργούμε, σφαζόμασταν για μια θέση στο Δημόσιο, φοροδιαφεύγαμε κ.λ.π.

 

Βεβαίως λοιπόν και πρέπει να ψάχνουμε για έρευνες. Αν θέλουμε να αποβάλουμε αυτές τις νοοτροπίες προχειρότητας, ωχαδερφισμού και "άσε, εγώ ξέρω καλύτερα" που μας κατέστρεψαν, έτσι πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε από εδώ και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν3κ21 : Καλύτερα χρησιμοποίησε ποσοστά παρά γενικεύσεις, γιατί υπήρχε και κόσμος που έβλεπε και βλέπει καθαρά τι συμβαίνει και που δε ρίσκαρε να ρίξει τις στροφές του μυαλού του στο 1% και να πάει στο δημόσιο, γιατί λόγω υψηλού δείκτη νοημοσύνης και καθαρού μυαλού αλλά και ψυχοσύνθεσης που αγαπάει τη σκληρή δουλειά, επέλεξε συνειδητά τον δύσκολο δρόμο που έχει πάντα καλό τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν3κ21 : Καλύτερα χρησιμοποίησε ποσοστά παρά γενικεύσεις, γιατί υπήρχε και κόσμος που έβλεπε και βλέπει καθαρά τι συμβαίνει και που δε ρίσκαρε να ρίξει τις στροφές του μυαλού του στο 1% και να πάει στο δημόσιο, γιατί λόγω υψηλού δείκτη νοημοσύνης και καθαρού μυαλού αλλά και ψυχοσύνθεσης που αγαπάει τη σκληρή δουλειά, επέλεξε συνειδητά τον δύσκολο δρόμο που έχει πάντα καλό τέλος.

 

Ναι επέλεξε να παίρνει υπερκοστολογημένα έργα απο το Δημόσιο και να τα υλοποιεί με το μικρότερο δυνατό κόστος με αποτέλεσμα να είναι και κάκιστης ποιότητας. Η τέλος πάντων να εργάζεται για αυτόν ακριβώς τον Ι.Τ. Τελικά δεν είναι Δ.Υ. αλλα κρατικοδίαιτος. Μιλάμε για τεράστια διαφορά. Ποιά ακριβώς η διαφορά του Δ.Υ. με του Ι.Υ. της Intracom(εκτός απο τη μονιμότητα). Κρατικοδίαιτοι δεν είναι και οι 2;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα χρησιμοποίησε ποσοστά παρά γενικεύσεις...

 

Που ακριβώς γενικεύω; Παρέθεσα στοιχεία φίλε μου (νομίζω στα links μου θα βρεις και τα "ποσοστά" που θες), φέρε μου εσύ άλλα επίσημα στοιχεία που αντικρούουν τα δικά μου και τότε συνεχίζουμε την κουβέντα αν θες. Αν δω πως έχεις επιχειρήματα, θα τα εκτιμήσω και ίσως μάλιστα υιοθετήσω και την άποψή σου. Μέχρι τότε όμως, σόρυ αλλά δεν.

 

Α, ο όρος "γενικεύω" περιγράφει την χωρίς point αμπελοφιλοσοφία, η οποία ίσως και να βασίζεται σε κάποιες γενικές αλήθειες ή αντιλήψεις. Δεν περιγράφει την παραπομπή σε ειδικές και με σαφές αντικείμενο έρευνες.

 

...γιατί υπήρχε και κόσμος που έβλεπε και βλέπει καθαρά τι συμβαίνει και που δε ρίσκαρε να ρίξει τις στροφές του μυαλού του στο 1% και να πάει στο δημόσιο, γιατί λόγω υψηλού δείκτη νοημοσύνης και καθαρού μυαλού αλλά και ψυχοσύνθεσης που αγαπάει τη σκληρή δουλειά, επέλεξε συνειδητά τον δύσκολο δρόμο που έχει πάντα καλό τέλος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...