Προς το περιεχόμενο

απεγκατασταση linpus linux και εγκατασταση windows


katerinakipat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας,

 

 

 

πηρα ενα νεο λαπτοπ το οποιο ειχε linpus linux και οταν το ανοιγα μ εβγαζε αυτο root@localhost /J#

 

 

και προσπαθουσα να εγκαταστησω τ windows αλλα μετα απο ενα σημειο εβγαζε σφαλμα.! και ειδα σε ενα φορουμ dd dev if= ... και κατι αλλα και δεν τα θυμαμαι ...και τωρα δεν γινεται τιποτα .............απεγνωσμενα τ βοηθεια σας...καποιος ασ μοιραστεί τσ γνωσεις τ

 

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε ενδιαφέρει τι λειτουργικό εξ αρχής εάν θές να περάσεις κάτι καθαρό , πχ windows . Απλά ξεκινάς την διαδικασία από το δισκάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 7 θέλουν ntfs η καθαρό για να κάνουν εγκατάσταση

 

αν θες την εντολή κατέβασε το linux mint

βάλτο με unetbootin σε ενα usb

κανε boot από αυτό

άνοιξε κονσόλα (terminal)

 

 

sudo -i

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=446 count=1

 

και μετά με το gparted μέσα απο το λειτουργικό που είσαι το κάνεις format το δίσκο (/dev/sda) σε ntfs

 

μπορείς να κατεβάσεις το gparted να κάνεις boot από αυτό και να το κάνεις κατευθείαν από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω η μαλλον ειχα 3 διαμερισματα στο σκληρο 2 windows 7 και 1 linux. Kαποιο προβλημα που ειχε το 1ο windows εκανα upgrade για να το επιδιορθωσω. Μολις μπηκα μετα την διαδικασια μου εβγαζε ο υπολογιστης μονο τα διαμερισματα με τα win 7. Μπορειτε να μου πειτε τι συνεβη και δεν μου βγαζει οπως πριν να επιλεξω και το linux. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς σβήστηκε από τον mbr ο grub.

 

Πρέπει να μπεις με ένα live cd(οποιοδήποτε) και να τον επαναφέρεις. Κάνε ένα search στο forum. Υπάρχει η διαδικασία.

 

Υ.Γ. Γιατί δεν άνοιξες καινούριο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς σβήστηκε από τον mbr ο grub.

 

Πρέπει να μπεις με ένα live cd(οποιοδήποτε) και να τον επαναφέρεις. Κάνε ένα search στο forum. Υπάρχει η διαδικασία.

 

Υ.Γ. Γιατί δεν άνοιξες καινούριο θέμα;

Δεν ανοιξα καινουργιο θεμα γιατι υπαρχει μια διαδικασια που δεν την γνωριζω (Τοpic moved) kai επειδη ειμαι νεος στο forum καταλαβαινεις. Σε ποιο τιτλο να ψαξω για την διαδικασια,εδω μεσα γινετε χαμος απο θεματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βήματα είναι τα εξής:

 

1. Kάνεις boot από το live cd

 

2. Ανοίγεις μία κονσόλα και γράφεις fdisk -l για να βρεις το σωστό δίσκο. Αυτός θα είναι ο δίσκος που έχεις εγκατεστημένα τα λειτουργικά. Αν έχεις ένα δίσκο τότε λογικά θα είναι ο /dev/sda.

 

3. Αφού βρήκες τον σωστό δίσκο γράφεις στην κονσόλα:

 

 

>
sudo grub-install /dev/sdΧ

 

όπου Χ το γράμμα του δίσκου. a,b,c κλπ

 

και μετά

 

 

>
sudo update-grub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βήματα είναι τα εξής:

 

1. Kάνεις boot από το live cd

 

2. Ανοίγεις μία κονσόλα και γράφεις fdisk -l για να βρεις το σωστό δίσκο. Αυτός θα είναι ο δίσκος που έχεις εγκατεστημένα τα λειτουργικά. Αν έχεις ένα δίσκο τότε λογικά θα είναι ο /dev/sda.

 

3. Αφού βρήκες τον σωστό δίσκο γράφεις στην κονσόλα:

 

 

>
sudo grub-install /dev/sdΧ

 

όπου Χ το γράμμα του δίσκου. a,b,c κλπ

 

και μετά

 

 

>
sudo update-grub

Φιλε μου εκανα ολες τις ενεργειες με το live cd (των linux) αλλα μου βγαζει το διαμερισμα που ειναι εγκατεστημενo το λειτουργικο με διαφορετικη χωριτικοτητα απ'οτι πραγματι ειναι αντι για 25 50 gb. Παρ'ολα αυτα μπορω να μπω μεσω του live cd στο system 25gb. Tα περασα ολα με τις εντολες sudo (εκτος τα windows) αλλα κανενα αποτελεσμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...