Προς το περιεχόμενο

Synaptics ForcePad: Η εξέλιξη του trackpad έρχεται το 2013


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα σημαντικότερα εξαρτήματα ενός φορητού υπολογιστή, το trackpad είναι υπεύθυνο για την πλοήγηση στα μενού του λειτουργικού συστήματος και στις εφαργμοές του αφού αντικαθιστα το ποντικι που έχουμε όλοι μας στους επιτραπέζιους υπολογιστές, Η εταιρεια Synaptics η οποία εξοπλίζει τη συντριπτική πλειοψηφία των trackpads που υπάρχουν στα laptops/ultrabooks της αγοράς, ανακοίνωσε σήμερα την νέα γενιά με τίτλο ForcePad αλλά παραλληλα και ένα νέο τύπο πληκτρολογιου, το ThinTouch.Η μεγάλη διαφορά του ForcePad με το κλασσικό trackpad είναι η δυνατότητα αναγνώρισης της πίεσης που ασκούμε στην επιφάνεια του με τα δάκτυλα μας η οποία μπορει να φτάσει έως τα 1000 γραμμάρια και συνολικά 64 διαφορετικών επιπέδων πίεσης. Μερικές περιπτώσεις που μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ForcePad είναι κυρίως σε παιχνίδια αλλά και σε εφαρμογές ζωγραφικής, παιχνίδια κ.α

 

Το ForcePad έχει σημαντικά λιγότερα μηχανικά μέρη από ένα trackpad κάτι που δίνει την ευκαιρία στους κατασκευαστές για ακόμα πιο λεπτούς φορητούς υπολογιστές ή μεγαλύτερες μπαταρίες για μεγαλύτερη αυτονομία.

 

Επιπλέον η Synaptics φαίνεται έτοιμη να απαγκιστρωθεί από την κατασκευή αποκλειστικά trackpad και ανακοίνωσε σήμερα το ThinTouch το οποίο προοριζεται αποτελέσει μια σημαντική αλλαγή στα πληκτρολόγια που διαθέτουν οι περισσότεροι φορητοί υπολογιστές.

 

Σύμφωνα με το βίντεο παρουσίασης του ThinTouch, η διαδικασια "πατήματος" ενός πλήκτρου έχει σημαντικά μικρότερο ύψος, καλύτερο οπίσθιο φωτισμό ενώ το TouchPad απενεργοποιείται αυτόματα αν πληκτρολογούμε κάτι.

 

Οι πρώτοι φορητοί υπολογιστες που θα διαθέτουν τις τεχνολογίες ForcePad και ThinTouch θα παρουσιαστούν στην CES 2013 ενώ τα πρώτα συστήματα μέσα στο 2013 και τα οποία θα "τρεχουν" Windows 8.

 

 

Link.png Site: Synaptics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάλι ένα βήμα μπροστά η Apple... γατάκια...

Το εχει και στα macbook αυτο " δυνατότητα αναγνώρισης της πίεση που ασκούμε στην επιφάνεια του με τα δάκτυλα μας η οποία μπορει να φτάσει έως τα 1000 γραμμάρια και συνολικά 64 διαφορετικών επιπέδων πίεσης",ετσι?

Ψιψινακι!

 

Να υποθεσω οτι εκτος απο τα ultrabooks και laptops,θα μας κανουν τη χαρη να το βαλουν και στα keyboards των windows tablets?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει και στα macbook αυτο " δυνατότητα αναγνώρισης της πίεση που ασκούμε στην επιφάνεια του με τα δάκτυλα μας η οποία μπορει να φτάσει έως τα 1000 γραμμάρια και συνολικά 64 διαφορετικών επιπέδων πίεσης"' date='ετσι?

Ψιψινακι!

 

Να υποθεσω οτι εκτος απο τα ultrabooks και laptops,θα μας κανουν τη χαρη να το βαλουν και στα keyboards των windows tablets?[/quote']

 

Έχεις δίκιο δε το χεί η apple αυτο. Αν όμως έχεις δουλέψει με MacBook θα ξέρεις ότι το trackpad εκεί δεν εχε καμμιά σχέση με το trackpad των windows.. Καμμια επαφη.. Στα windows όταν δεν είχα ποντίκι μου σπάνε τα νεύρα ενώ στο Mac το ποντίκι το χω και κοσμεί τον εσωτερικό χώρο της ντουλάπας μου.. Καμμια επαφή..

Μένει να δούμε αυτο το καινούριο trackpad αν θα κάνει δουλίτσα στα windows μόνο!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο δε το χεί η apple αυτο. Αν όμως έχεις δουλέψει με MacBook θα ξέρεις ότι το trackpad εκεί δεν εχε καμμιά σχέση με το trackpad των windows.. Καμμια επαφη.. Στα windows όταν δεν είχα ποντίκι μου σπάνε τα νεύρα ενώ στο Mac το ποντίκι το χω και κοσμεί τον εσωτερικό χώρο της ντουλάπας μου.. Καμμια επαφή..

Μένει να δούμε αυτο το καινούριο trackpad αν θα κάνει δουλίτσα στα windows μόνο!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Προσωπικα χρησιμοποιω ή το razer naga με 15 κουμπια για τις συντομευσεις ή τη touchscreen!

Το trackpad ειναι μονο για ωρα αναγκης και γενικα το αποφευγω,οσο καλο και να ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο δε το χεί η apple αυτο. Αν όμως έχεις δουλέψει με MacBook θα ξέρεις ότι το trackpad εκεί δεν εχε καμμιά σχέση με το trackpad των windows.. Καμμια επαφη.. Στα windows όταν δεν είχα ποντίκι μου σπάνε τα νεύρα ενώ στο Mac το ποντίκι το χω και κοσμεί τον εσωτερικό χώρο της ντουλάπας μου.. Καμμια επαφή..

Μένει να δούμε αυτο το καινούριο trackpad αν θα κάνει δουλίτσα στα windows μόνο!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Νομίζω είναι καιρός να μάθουμε να συγκρίνουμε όμοια πράγματα γιατί όσο δίκιο και να έχουμε το χάνουμε...

 

Συγκρίνεις το trackpad στο Macbook με το trackpad στα Windows? σε ποιο laptop;

 

Μπορείς να συγκρίνεις τη χρήση των gestures του trackpad από το Mac OSX σε σχέση με τα windows και θα έχεις πολύ δίκιο...είναι μακράν καλύτερη. Η υποστήριξη σε windows ακόμα και για two finger scrolling είναι άθλια. Εγώ έχω βάλει εφαρμογή τρίτου για να το κάνω σωστά.

 

Μετά μπορείς να συγκρίνεις την ποιότητα του trackpad σε macbook και σε οτιδήποτε άλλο laptop φέρει windows ή οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό. Εδώ η γνώμη μου είναι ότι το trackpad του macbook είναι ανώτερο από τε περισσότερα, αλλά όχι από όλα. Συγκεκριμένα είμαι πολύ ικανοποιημένος από το trackpad του Dell XPS μου. Και από το πληκτρολόγιό του ακόμα περισσότερο, αλλά αυτό είναι offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν με βόλεψε αυτό το trackpad. Πάντα κουβαλάω ποντίκι.

 

Είναι η τρίτη μέρα που έχω στην κατοχή μου έναν Macbook Air ...... και πραγματικά το ποντίκι, ποιό πολύ σε μπερδεύει παρά σε βολεύει ..... και εγώ της δικής σου άποψης ήμουν.

Με το trackpad μπορείς να κάνεις τα πάντα και περισσότερα .... και ποιό γρήγορα.

Τσάμπα αναχωνόμουν που έχει μόνο μία θύρα usb.

http://youtu.be/bWp6ENR_mTA

 

Φαντάζομε αυτό της Synaptics που είναι (όπως λένε) το καλύτερο στον πλανήτη ....... άντε γεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχ Οχ, πάλι τα ίδια... Και πριν 2 χρόνια είχαν ανακοίνωση κάτι παρόμοιο σαν αντίδραση για το Magic TrackPad και το MagicMouse.

Απλά τότε δεν υπήρχε λόγος για κανέναν να το χρησιμοποίηση γιατί τα Win 7 δεν θα υποστήριζαν σε μεγάλο βαθμό. Και τώρα με τα Win 8 βρήκαν τρόπο να έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το εχει και στα macbook αυτο " δυνατότητα αναγνώρισης της πίεση που ασκούμε στην επιφάνεια του με τα δάκτυλα μας η οποία μπορει να φτάσει έως τα 1000 γραμμάρια και συνολικά 64 διαφορετικών επιπέδων πίεσης",ετσι?

Ψιψινακι!

 

Να υποθεσω οτι εκτος απο τα ultrabooks και laptops,θα μας κανουν τη χαρη να το βαλουν και στα keyboards των windows tablets?

 

Κι όμως. Το πληκτρο caps lock ενεργοποιείται ανάλογα με την πίεση που ασκείται όταν το πατάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως. Το πληκτρο caps lock ενεργοποιείται ανάλογα με την πίεση που ασκείται όταν το πατάς.

 

Ανάλογα με τον χρόνο που το πατάς, όχι με την πίεση που του ασκείς. Αν του χώσεις μια με δύναμη δε θα ενεργοποιηθεί. Αν το πατήσεις και έχει διάρκεια το πάτημα όμως, τότε θα ανάψει το λαμπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ένα βήμα μπροστά η Apple... γατάκια...

 

γιατι παντα μια ειδηση να εχει ποστ ακυρα απο ανθρωπους οι οποιοι φερονται λες και τους ανηκει η εταιρεια...δλδ δεν το βαρεθηκατε πια αυτο....εχει καταντησει πολυ κουραστικο ....

 

και ως προσ τον φιλο μου τον jmiliad ...φιλε μου τα γατακια η microsoft δεν τα εχει αφησει ποτε ξεκρεμαστα οπως η apple με το τωρινο της λογισμικο...εχεις υπολογιστη που η εταιρεια τον υποστηριζει για 3 μαξ 4 χρονια απο πλευρας λογισμικου βλεπε mac late 2008 ...οποτε μια η αλλη ...και σου μιλαω εκ πειρας γιατι εχω mac....αλλα να λεμε τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχει και στα macbook αυτο " δυνατότητα αναγνώρισης της πίεση που ασκούμε στην επιφάνεια του με τα δάκτυλα μας η οποία μπορει να φτάσει έως τα 1000 γραμμάρια και συνολικά 64 διαφορετικών επιπέδων πίεσης",ετσι?

Ψιψινακι!

 

Να υποθεσω οτι εκτος απο τα ultrabooks και laptops,θα μας κανουν τη χαρη να το βαλουν και στα keyboards των windows tablets?

 

 

Έχει όλα τα άλλα; Κάτι παραπάνω έπρεπε να βάλουν για να μην κάνει ΤΟΣΟ μπαμ από που είναι εμπνευσμένη η ιδέα... γατάκι (δις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...