Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώ στενά το θέμα και μπορώ να πω ότι βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα τη στάση της Valve. Δεν είναι καθόλου σπάνιο να δέχεται επίθεση το σύστημα μιας εταιρείας, αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο μία εταιρεία να μην κάνει καθόλου δηλώσεις αφού έχει χακευτεί. Ή έχουν υπερβολική εμπιστοσύνη στον εαυτό τους ή απλά τζογάρουν. Πραγματικά δεν κατανοώ τη στάση τους. Το store έχει ακόμα σοβαρά προβλήματα και αυτό είναι πάρα πολύ ανησυχητικό.

 

Πολύ απλά, το Steam έχει γιγαντωθεί τόσο τα τελευταία χρόνια, που η Valve, με τις ιδιαιτερότητες της και το τρόπο που έχει στηθεί σαν επιχείρηση, δε μπορεί να σηκώσει το βάρος του. Χρόνο με το χρόνο η κατάσταση φαίνεται να χειροτερεύει. Φοβάμαι πως το φετινό φιάσκο θα μοιάζει με αστείο μπροστά στο τι μπορεί να γίνει στο μέλλον αν δεν αλλάξουν το μοντέλο τους άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες πήγα να βάλω 10 ευρώ στο πορτοφόλι αλλά μου το απέρριψε (χρεωστική Πειραιώς). Υπάρχει περιπτωση να είναι λόγω αυτών που γίνονται τις τελευταίες μέρες ή καθαρά capital controls;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αυτό.

 

και μένα την δέχεται εδώ και μια βδομάδα..

πρώτα την κάνει decline,πατάω edit στον τρόπο πληρωμής και είτε ξαναγράφω τον αριθμό της κάρτας είτε απλώς πατάω επόμενο,και έτοιμο! πλερώθηκε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πήγα να βάλω 10 ευρώ στο πορτοφόλι αλλά μου το απέρριψε (χρεωστική Πειραιώς). Υπάρχει περιπτωση να είναι λόγω αυτών που γίνονται τις τελευταίες μέρες ή καθαρά capital controls;

 

3 αγορές έχω κάνει μέχρι ώρας στο steam εχθές και προχθές, με χρεωστική Πειραιώς και κατευθείαν την δέχτηκε. Δεν έχω αποθηκεύσει όμως τα στοιχεία της κάρτας κλπ, κάθε φορά τα ξαναγράφω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το Commandos Behind Enemy Lines και όταν πάω να το τρέξω μου βγάζει ένα μήνυμα "i can not find directx 5" και δε ξεκινάει ποτέ.

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το Commandos Behind Enemy Lines και όταν πάω να το τρέξω μου βγάζει ένα μήνυμα "i can not find directx 5" και δε ξεκινάει ποτέ.

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω?

Προφανως θα το εχουν και αλλοι αυτο φιλε μου.Googlare καλυτερα και στανταρ θα βρεις τι φταιει αλλιως περιμενε κανενα παιδι απο δω μεσα να σε συμβουλεψει σε περιπτωση που γνωριζει.

ΥΓ.Τελικα μου τη δεχτηκε την καρτα με την δευτερη προσπαθεια.Τσιμπησα resident evil zero hd :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολύ απλά, το Steam έχει γιγαντωθεί τόσο τα τελευταία χρόνια, που η Valve, με τις ιδιαιτερότητες της και το τρόπο που έχει στηθεί σαν επιχείρηση, δε μπορεί να σηκώσει το βάρος του. Χρόνο με το χρόνο η κατάσταση φαίνεται να χειροτερεύει. Φοβάμαι πως το φετινό φιάσκο θα μοιάζει με αστείο μπροστά στο τι μπορεί να γίνει στο μέλλον αν δεν αλλάξουν το μοντέλο τους άμεσα.

 

Elaborate. Πώς εννοείς τον τρόπο που έχει στηθεί;

 

Εννοείς ότι η πελατειακή της βάση μεγαλώνει γρηγορότερα από την ίδια την εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://en.wikipedia.org/wiki/Valve_Corporation#Organizational_structure
 
Δε γνωρίζω από διοίκηση επιχειρήσεων και δε μπορώ να πω αν φταίει το μοντέλο της επίπεδης επιχείρησης, αλλά τουλάχιστον όσων αφορά την εφαρμογή του, στη συγκεκριμένη περίπτωση, φαίνεται να αποτυγχάνει. Μεγαλώνει η πελατειακή βάση, μαζί και οι απαιτήσεις, ωστόσο η Valve φαίνεται να αδυνατεί να συμβαδίσει. Προβλήματα με τους servers κάθε φορά που έχουμε sales, το support τους ανύπαρκτο, όπως ήταν πάντα, και η ενημέρωση επίσης.
 
Ναι, ήταν θέμα με το caching των servers. Ναι, δεν προκύψανε θέματα ασφαλείας. Παρ'όλα αυτά η Valve οφείλει να δώσει εξηγήσεις στους πελάτες της καθώς δεν είναι όλοι σχετικοί με IT για να καταλάβουν τι παίχτηκε. Η στάση τους δείχνει ανευθυνότητα και η ταπεινή μου άποψη είναι πως φταίει που δεν υπάρχει διοίκηση για να τραβήξει αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το Commandos Behind Enemy Lines και όταν πάω να το τρέξω μου βγάζει ένα μήνυμα "i can not find directx 5" και δε ξεκινάει ποτέ.

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω?

 

Δες εδώ:

http://steamcommunity.com/app/6800/discussions/0/537405286637766703/?tscn=1449061191#c492378265879590651

 

Επίσης εδώ έχει αρκετές λύσεις για τυχόν άλλα προβλήματα:

http://pcgamingwiki.com/wiki/Commandos:_Behind_Enemy_Lines

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ:

http://steamcommunity.com/app/6800/discussions/0/537405286637766703/?tscn=1449061191#c492378265879590651

 

Επίσης εδώ έχει αρκετές λύσεις για τυχόν άλλα προβλήματα:

http://pcgamingwiki.com/wiki/Commandos:_Behind_Enemy_Lines

Μ έφτιαξες thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...