Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λιγο πηγα να κανω login (ενώ συνήθως δεν χρειάζεται) και μου έβγαλε erro steam servers busy. στα καπακια δοκιμασα και συνδέθηκα κανονικά.

οσο για τα χθεσινα σε καποια φαση πανω δεξια μου εβγαζε ενα admin κατω απο το name και λεω wtf. διαβαζοντας ολα αυτα σημερα στο reddit καταλαβα οτι τους κατουρισαν λιγο εκει στην volvo :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Η πιο επίσημη (για την ώρα) ανακοίνωση που έχουμε είναι η εξής (τα bold είναι δικά μου για έμφαση):

 


We've gotten reports that people sometimes see other people's account information on the account page. Valve has been made aware of this and are working on a fix.

 

Some frequently asked questions:
- No, Steam is not hacked
- Creditcard info and phone numbers are, as required by law, censored and not visible to users

 

Steam is back up and running without any known issues. As a result of a configuration change earlier today, a caching issue allowed some users to randomly see pages generated for other users for a period of less than an hour. This issue has since been resolved. We believe no unauthorized actions were allowed on accounts beyond the viewing of cached page information and no additional action is required by users.

 

25 Dec 2015, 23:16 GMT: The issue now appears to have been resolved, and the Steam Store is back online.

Σύνοψη: Το πρόβλημα ήταν όντως caching issue, και πιστεύουν ότι δεν διέρρευσαν πληροφορίες για αριθμούς τηλεφώνων και (πιστωτικές/χρεωστικές) κάρτες (αυτό μένει να διασταυρωθεί παρακάτω, και υπάρχει και το θέμα του ότι άλλες προσωπικές πληροφορίες διέρρευσαν (πχ e-mails, login names, purchase history)). Στη Valve θεωρούν ότι το πρόβλημα έχει επιλυθεί.

http://steamcommunity.com/discussions/forum/0/458604254431478327

 

Προσωπικά θα περίμενα λίγο πριν προβώ σε συναλλαγές με το store και αν είχα στοιχεία κάρτας μέσα ή συνδεδεμένο paypal, θα τα παρακολουθούσα για λίγο για περίεργες κινήσεις.
Από εκεί και έπειτα όμως, δεν χρειάζεται ούτε πανικός, ούτε να πιστεύετε την κάθε ανεπιβεβαίωτη πληροφορία που ανεβάζει κάποιος στο reddit ή αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο επίσημη (για την ώρα) ανακοίνωση που έχουμε είναι η εξής (τα bold είναι δικά μου για έμφαση):

 

Σύνοψη: Το πρόβλημα ήταν όντως caching issue, και πιστεύουν ότι δεν διέρρευσαν πληροφορίες για αριθμούς τηλεφώνων και (πιστωτικές/χρεωστικές) κάρτες (αυτό μένει να διασταυρωθεί παρακάτω, και υπάρχει και το θέμα του ότι άλλες προσωπικές πληροφορίες διέρρευσαν (πχ e-mails, login names, purchase history)). Στη Valve θεωρούν ότι το πρόβλημα έχει επιλυθεί.

http://steamcommunity.com/discussions/forum/0/458604254431478327

 

Προσωπικά θα περίμενα λίγο πριν προβώ σε συναλλαγές με το store και αν είχα στοιχεία κάρτας μέσα ή συνδεδεμένο paypal, θα τα παρακολουθούσα για λίγο για περίεργες κινήσεις.

Από εκεί και έπειτα όμως, δεν χρειάζεται ούτε πανικός, ούτε να πιστεύετε την κάθε ανεπιβεβαίωτη πληροφορία που ανεβάζει κάποιος στο reddit ή αλλού.

 

Σωστα. Βασικα δεν πιστευω να ειναι καποιος τοσο αδαης/αφελης/παλαβος (βαλε ο,τι θες) που να σωνει το στοιχεια της καρτας του για μελλοντικη χρηση. Επισης πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να δωσει και πραγματικα προσωπικα στοιχεια, οπως τηλεφωνο εκτος και αν ανακαλυψε μολις το διαδικτυο και πιστευει οτι ολος ο κοσμος ειναι πιστοι φιλοι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πήγαινε για σένα η μπηχτή, για τη φοβερή δήλωση στο update2 του λινκ πήγαινε

 

 

σιγά το πράγμα δηλαδή. οταν είχανε τα καλά sales, τρώγαμε και καμιά στραβή. τώρα gaben......

 

2261653.jpg

 

edit: δεν πρέπει να φάνηκαν τίποτα ιδιαίτερα στοιχεία, όπως είπες τα σημαντικά είναι καλυμμένα ακόμα και σε εμάς τους ίδιους. δεν πειράζει, να σφίξουν λίγο οι κώλοι γιατί δε μας τα λένε καλά εδώ και αρκετό καιρό

καλέ ποιά μπηχτή;

Δεν έγινε κάτι! μπι κουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. Βασικα δεν πιστευω να ειναι καποιος τοσο αδαης/αφελης/παλαβος (βαλε ο,τι θες) που να σωνει το στοιχεια της καρτας του για μελλοντικη χρηση. Επισης πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να δωσει και πραγματικα προσωπικα στοιχεια, οπως τηλεφωνο εκτος και αν ανακαλυψε μολις το διαδικτυο και πιστευει οτι ολος ο κοσμος ειναι πιστοι φιλοι του...

Το τηλέφωνο το βάζεις για να κάνεις recovery σε περίπτωση ανάγκης.Όταν μπαίνουν χρόνος και χρήμα στη μέση αφήνεις στην άκρη λεονταρισμούς του τύπου δεν τους δίνω το τηλέφωνό μου, γιατί κάτι θα μου κάνουν, ενώ και κρυφό να είναι σε παίρνουν κάθε 5 λεπτά τηλέφωνο για προσφορές από τον οτε και τη forthnet πχ.

Όταν θα γίνει η στραβή και θα υποκλαπούν στοιχεία τότε θα καταλάβουμε.Το νιωσα πρόσφατα με το steam της κοπέλας μου, αν και ομολογουμένως στάθηκε τυχερή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα γίνει η στραβή και θα υποκλαπούν στοιχεία τότε θα καταλάβουμε.Το νιωσα πρόσφατα με το steam της κοπέλας μου, αν και ομολογουμένως στάθηκε τυχερή.

 

πες την ιστορία για να ξέρουμε τι έγινε, και πώς έπαιξε η valve

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό όμως υπάρχει και το steamguard με το mail εκτός αν υποννοείς γενικά keyloggers οπότε σου σηκώνουν και το mail, σε αυτή τη περίπτωση ναι το κινητό είναι πιο ασφαλές (αλλά και πάλι κάποιος μπορει να πει οτι μπορεί να στο κλέψουνε και μετα νομίζω δε μπορείς να αλλαξεις τα security settings του steamguard χωρις το code από το mobile app λολ). Ίσως η πιο ασφαλής διαδικασία είναι το mail αλλά να το βλέπεις απο αλλού απο εκεί που είναι το steam client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτή τη περίπτωση ναι το κινητό είναι πιο ασφαλές (αλλά και πάλι κάποιος μπορει να πει οτι μπορεί να στο κλέψουνε και μετα νομίζω δε μπορείς να αλλαξεις τα security settings του steamguard χωρις το code από το mobile app λολ).

Για να αφαιρέσεις κάποιον mobile authenticator απλά χρησιμοποιείς τον κωδικό επαναφοράς που σου δόθηκε όταν εγκατέστησες το mobile authenticator (και το τονίζει μάλιστα να τον σημειώσεις και να τον κρατήσεις κάπου ασφαλή). Δεν χρειάζεσαι τον τρέχοντα κωδικό της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι το Far cry 4 δεν είναι σε έκπτωση (έστω και μικρή) μου έκανε εντύπωση.. 

 

Oύτε το 3 έχει κάποια προσφορά...

 

Μόνο ως πακέτο όλα μαζί κάνουν 47.5 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι τα χαλια του εχει σημερα, δεν μπορω να δω το inventory και διαφορα αλλα οπως το profile

yep..το steam community μια συνδέεται μια όχι..

 

Εκεί στην πρέσα να τους βάλουν λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αφαιρέσεις κάποιον mobile authenticator απλά χρησιμοποιείς τον κωδικό επαναφοράς που σου δόθηκε όταν εγκατέστησες το mobile authenticator (και το τονίζει μάλιστα να τον σημειώσεις και να τον κρατήσεις κάπου ασφαλή). Δεν χρειάζεσαι τον τρέχοντα κωδικό της εφαρμογής.

 

A ok είναι guarantee τότε, εγώ απο την άλλη μετα το steamlock ακόμα restricted είμαι (vac servers,market,store) και περιμένω να δουν τα στοιχεία μου απο το support ticket για να με ξανανοίξουν (better safe than sorry dough σε αυτές τις περιπτώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες την ιστορία για να ξέρουμε τι έγινε, και πώς έπαιξε η valve

Ήταν τυχερή για πολλούς λόγους.Επειδή δε χρειάστηκε να επέμβει επί της ουσίας η valve, επειδή το πήρε σε δευτερόλεπτα γραμμή, επειδή ο μάγκας είτε δεν ήταν και φωστήρας είτε δεν είχε τόσο μεγάλη "εγκληματική διάθεση" και επειδή υπάρχει εδώ και λίγο καιρό το refund.

Εξηγούμαι: πριν 1-1,5 μήνα, σκάει μέιλ στο κινητό ότι αγόρασε το τάδε παιχνίδι.Έτυχε και εκείνη τη στιγμή ήταν στο σπίτι με το τηλέφωνο κοντά και με διάθεση να δει τι μήνυμα της ήρθε.Επίσης έτυχε να με βρει κατευθείαν και να με ρωτήσει εάν το ψώνισα εγώ από το λογαριασμό της.Επίσης έτυχε να είμαι κι εγώ στο κινητό και να απαντήσω αμέσως.Μπήκε λοιπόν αμέσως στο steam και άλλαξε τον κωδικό της.Κάποιος της είχε υποκλέψει τον κωδικό (ακόμα δε μπορούμε να καταλάβουμε πώς, είχε πραγματικά πολύ δύσκολο κωδικό, απείρως ασφαλέστερο απ' τον δικό μου, keyloggers κλπ τα αποκλείω και γενικά ήταν σε περίοδο που δε χρησιμοποιούσε pc και steam συχνά.Σκέψου φάση το ανοίγω μια φορά το μήνα) και απέκτησε πρόσβαση.Ευτυχώς το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να της διαγράψει φίλους και να ψωνίσει με τα λεφτά που είχε στο πορτοφόλι της.Όχι όμως να της αλλάξει κωδικό πρώτα ή πολύ περισσότερο και email (για να μη μπορεί να κάνει reset από μόνη της αν χρειαζόταν).Μετά, αφότου επανέκτησε τον έλεγχο και επειδή ο άλλος ήταν τόσο έξυπνος που ό,τι είχε αγοράσει δεν το είχε στείλει ως δώρο αλλού, αλλά το είχε κρατήσει στο inventory της (σημειωτέον, ότι δε μπορούσε να το κάνει ούτε trade για 30 ημέρες...) έκανε αίτημα refund αναφέροντας τους λόγους αυτούς.Φυσικά της το έκαναν δεκτό χωρίς πολλά πολλά και μετά από κάποιες ημέρες της επεστράφη και το ποσό στο πορτοφόλι.

 

Κι έρχομαι εγώ τώρα και λέω: σκέψου να μην κάθονταν όοοολες αυτές οι κωλοφαρδίες ( :X ) και να μην ήταν τόσο ντεμέκ ο άλλος.Να ήξερε δύο πράγματα και να ήθελε να σε ταλαιπωρήσει.Και σου λέω το απλό, σαν πρώτο βήμα να άλλαζε  email και κωδικό ώστε εσύ να μη μπορούσες να ανακτήσεις το λογαριασμό σου.Και μετά να ψώνιζε στέλνοντας το δώρο σε διεύθυνση email ξέρω γω.Τι ακριβώς άκρη θα έβγαζες με τη valve και μετά από πόσο καιρό;Στα 15 και βάλε χρόνια που ασχολούμαι με το net δε μου είχε τύχει ποτέ στραβή με κωδικό και έτυχε την επόμενη μέρα να μου κλέψουν τον κωδικό από ένα λογαριασμό που είχα στο skype για να μιλάω από το κινητό.Ε, δε φαντάζεσαι τι στοιχεία μου ζήτησαν για να επιβεβαιώσουν ότι ήμουν εγώ ο πραγματικός κάτοχος του λογαριασμού.Και τελικά επειδή δε μπορούσα να τα ξέρω όλα αυτά, δε μου έκαναν οι ίδιοι επαναφορά.Το ίδιο ακριβώς θα γινόταν και με το steam.Μέχρι και τι χρώμα βρακί φορούσα όταν ψώνιζα το κάθε παιχνίδι θα ζητούσαν.Τα ίδια που ήθελαν και όταν ήθελα να διαγράψω το λογαριασμό μου από το Lol.

 

Και επειδή δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να σκεφτώ έστω ότι υπάρχει περίπτωση να μου βάλει κάποιος χέρι για την πλάκα του σε λογαριασμό που έχω από το 2004, με 250 παιχνίδια και Χ ώρες επάνω του, νομίζω ότι δε μπορώ να μπω στη διαδικασία να συγκρίνω το τι κακό μπορεί να με βρει αν θα δώσω το κινητό μου στην κακιά τη valve, όταν και χωρίς να θέλω το έχει και η κουτσή μαρία στην Ελλάδα και με ζαλίζει, σε σχέση με το να μην το δώσω εάν γίνει η στραβή.Και να ξέρεις, το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε σε πολλούς τομείς της ζωής μας, είναι ότι δεν πιστεύουμε ότι το πρόβλημα μπορεί να μας χτυπήσει την πόρτα.Έλα όμως που έχουμε τις ίδιες πιθανότητες έστω με τις ξένες πόρτες και επειδή δεν το περιμένουμε, είμαστε απροετοίμαστοι και μετά κλαίμε.Γενικά έχει αρκετές δικλείδες ασφαλείας το steam θα έλεγα, αλλά μία ακόμα απείρως αποτελεσματικότερη, ποτέ δεν θα έβλαπτε.Επίσης είναι η αλήθεια, ότι τελευταία, κατά τη γνώμη μου έστω, έχει αρχίσει και γίνεται κόκκινο πανί για μικρούς και μεγάλους επίδοξους επιτηδείους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...