Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αγοράσεις paysafe από Ελλάδα και τη χρησιμοποιήσεις εκτός Ελλάδος πχ. Γερμανία, δουλεύει κανονικά;

Μην το δοκιμάσεις! Κλειδώνει ο κωδικός και χάνεις τα λεφτά!

 

Μέχρι και το 2013 γινόταν (το είχα δοκιμάσει). Πλέον, αναγνωρίζει τη χώρα αγοράς και σου επιτρέπει να την χρησιμοποιήσεις μόνο σε εκείνη. Αν πας να κάνεις παγαποντιά, σε κλειδώνει τον κωδικό και χάνεις το ποσό χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Και αν αμφιβάλεις, επικοινώνησε με paysafe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην το δοκιμάσεις! Κλειδώνει ο κωδικός και χάνεις τα λεφτά!

 

Μέχρι και το 2013 γινόταν (το είχα δοκιμάσει). Πλέον, αναγνωρίζει τη χώρα αγοράς και σου επιτρέπει να την χρησιμοποιήσεις μόνο σε εκείνη. Αν πας να κάνεις παγαποντιά, σε κλειδώνει τον κωδικό και χάνεις το ποσό χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Και αν αμφιβάλεις, επικοινώνησε με paysafe.

Δηλάδη πριν ~2 μήνες που αγόρασα το Witcher expansion pass απο GOG με κωδικό Paysafe που μου έστειλαν απο Γερμανία στο κινητό πώς δεν είχα θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς flash sales και daily sales φέτος οι εορταστικές εκπτώσεις.

 

No Steam flash or daily sales coming this Autumn and Winter according to leak

 

Steam’s Autumn sale will reportedly run from November 25th at 10am PT and will end on December 1st at 10am PT. The Winter / Holiday sale will reportedly run from December 22nd at 10am PT and end on January 4th at 10am PT.

 

The report comes from the Steamworks developer group, which was picked up on Reddit, where a message was posted discussing the upcoming sales events. According to the message, it appears Flash and Daily Sales will not be returning to these two particular sales.

 

“In past sale events, we’ve asked for two discounts—a duration discount that runs for the length of the sale, and a feature discount that runs in the event that a game is featured on the front page,” the statement reads. “This year, to optimize the sale for customers and to allow us to feature and recommend your products in more ways to more customers, we’re asking for just one discount, to run the length of the sale.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο νέο με παραπάνω, από το...Gamers World Bangladesh

 

ΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΤΙΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΩ.

 

http://www.gamersworldbd.com/2015/11/steam-getting-rid-of-flashdaily-sales.html

 

Πέρα από οτιδήποτε, ο Gabe και το Steam δε μας τα λένε καλά εδώ και αρκετό καιρό, τόσο με αμφισβητούμενες ενέργειες και πολιτικές όσο και με τις ίδιες τις εκπτώσεις τους που δεν εντυπωσιάζουν ούτε με τους τίτλους ούτε με το μέγεθός τους. Το βλέπω σαν ένα ακόμα βήμα προς τη λάθος κατεύθυνση, κυρίως σε ό,τι έχει να κάνει με την ενεργή ενασχόληση του κοινού με το Steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλάδη πριν ~2 μήνες που αγόρασα το Witcher expansion pass απο GOG με κωδικό Paysafe που μου έστειλαν απο Γερμανία στο κινητό πώς δεν είχα θέμα?

 

Τυχερός ήσουν. Ξαναδοκίμασε το αφού βρήκες "κόλπο" /s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ασχολούνται με κάρτες ή έστω κάνουν που και που κανένα trade αλλά ΔΕΝ έχουν smartphone, άσχημα νέα.

 

Starting Dec 9, anyone losing items in a trade will need to have a Steam Guard Mobile Authenticator enabled on their account for at least 7 days. Otherwise, to protect against unauthorized trades, items will be held by Steam for up to 3 days before delivery.

 

http://store.steampowered.com/mobile

 

Κοντολογίς πρέπει οπωσδήποτε να βάλουμε το Steam app στο κινητό αλλιώς το Steam θα καθυστερεί όχι μόνο τις αγοραπωλησίες με πραγματικά χρήματα αλλά ΚΑΙ τα trades. Υπέροχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω θα γίνεται και με Android emulator όπως το Bluestacks.

 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αλλά ακούγεται λογική λύση. Μιλάμε πάντα για emulator που τρέχει σε PC ή για φορητά windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αλλά ακούγεται λογική λύση. Μιλάμε πάντα για emulator που τρέχει σε PC ή για φορητά windows?

Σε PC τρέχει το Bluestacks. Βέβαια, θα χρειαστείς αρχικά και ένα τηλέφωνο στο οποίο θα σου στείλουν έναν κωδικό με SMS για τον authenticator, αλλά δεν χρειάζεται να είναι smartphone.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον steam mobile authenticator: Το έχω δοκιμάσει και τρέχει κανονικά σε bluestacks αλλά και σε tablet που δεν έχει GSM capabilities (δηλ. όλα αυτά που δεν παίρνουν τηλέφωνο). Αρκεί να καταχωρηθεί ένα οποιοδήποτε κινητό σ'αυτή τη σελίδα για να παραλάβει το sms.

 

Πάντως το πρόβλημα με το mobile authenticator είναι οτι δεν μπορεις να βάλεις το ίδιο τηλέφωνο σε 2 accounts, και η volvo δεν λέει να καταλάβει οτι δεν μπορεί να μας υποχρεώσει να αγοράσουμε πχ. άλλους 3 αριθμούς κινητών τηλεφώνων για άλλους 3 λογαριασμους, όταν είμαστε 100000% νόμιμοι και ηθικοί πελάτες που έχουν ήδη πιστοποιήσει τους λογαριασμούς τους ποικιλοτρόπως (και έχουμε αγοράσει παιχνίδια με την ίδια πιστωτική κάρτα, κανονικά, σε όλους τους λογαριασμούς!!). Ούτε θα βάλουμε τα παιδιά να αγοράσουν με το ζόρι τηλεφωνικούς αριθμούς, εννοείται.

 

Μάλλον ο κολοσσός google που επιτρέπει πολλαπλά accounts στο ίδιο τηλέφωνο είναι χαζοί.. :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα ότι μπορείς να έχεις ίδιο τηλέφωνο σε πολλούς λογαριασμούς, αλλά έτσι η Valve θα θεωρεί ότι όλοι αυτοί ανήκουν στο ίδιο άτομο, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Θα το ξαναβρώ και θα το ποστάρω το μεσημέρι.

 

EDIT: Εδώ είναι, νομίζω προστέθηκε πρόσφατα και δεν ξέρω αν ισχύει από τώρα ή θα προστεθεί μελλοντικά:

 
Can I share my phone number between multiple accounts?

Yes. You may use the same phone number on multiple accounts. You may enable Steam Guard Mobile Authenticator on multiple accounts on the same phone by logging in to each account within the app and following the procedure to enable the authenticator on each account. The app will provide codes for all accounts regardless of which account is currently logged in to the app. Accounts with the same phone number may be treated as the same identity with respect to the Steam Subscriber Agreement, policies, or restrictions.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς flash sales και daily sales φέτος οι εορταστικές εκπτώσεις.

 

No Steam flash or daily sales coming this Autumn and Winter according to leak

 

Steam’s Autumn sale will reportedly run from November 25th at 10am PT and will end on December 1st at 10am PT. The Winter / Holiday sale will reportedly run from December 22nd at 10am PT and end on January 4th at 10am PT.

 

The report comes from the Steamworks developer group, which was picked up on Reddit, where a message was posted discussing the upcoming sales events. According to the message, it appears Flash and Daily Sales will not be returning to these two particular sales.

 

“In past sale events, we’ve asked for two discounts—a duration discount that runs for the length of the sale, and a feature discount that runs in the event that a game is featured on the front page,” the statement reads. “This year, to optimize the sale for customers and to allow us to feature and recommend your products in more ways to more customers, we’re asking for just one discount, to run the length of the sale.”

 

Το σκεφτόμουν ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο τώρα με το steam refund αν και δεν έγινε στο προηγούμενο sale. Μπορεί κάποιος να αγοράσει ένα παιχνίδι, να μην κλείσει 2 ώρες και να δει ότι σε 2 μέρες πχ πάει σε μεγαλύτερη προσφορά. Τότε κάνει refund και το ξαναπαίρνει. Μπορεί να θέλει να αποφύγει τέτοιες περιπτώσεις. Μπορεί και όχι.

 

Εν πάση περίπτωση δεν μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα και χάνεται η όλη "μαγεία" του sale. Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το πρόβλημα με το mobile authenticator είναι οτι δεν μπορεις να βάλεις το ίδιο τηλέφωνο σε 2 accounts, και η volvo δεν λέει να καταλάβει οτι δεν μπορεί να μας υποχρεώσει να αγοράσουμε πχ. άλλους 3 αριθμούς κινητών τηλεφώνων για άλλους 3 λογαριασμους, όταν είμαστε 100000% νόμιμοι και ηθικοί πελάτες που έχουν ήδη πιστοποιήσει τους λογαριασμούς τους ποικιλοτρόπως (και έχουμε αγοράσει παιχνίδια με την ίδια πιστωτική κάρτα, κανονικά, σε όλους τους λογαριασμούς!!).

 

Πέρα από αυτό, εξακολουθεί να μου φαίνεται από παράλογο ως εχθρικό το να χρειάζεσαι δύο (2) ηλεκτρονικές συσκευές για να χρησιμοποιήσεις με ανεκτό τρόπο την παροχή μίας (1) ιστοσελίδας. Καταλαβαίνω την ανάγκη προστασίας, που καλύπτεται με ένα mail όπως και τώρα, αλλά η υποχρεωτική χρήση κινητού (διαφορετικά πρακτικά τα trades είναι ανούσια, με 3 μέρες καθυστέρηση) με κάνει να αναρωτηθώ και για το τι προσπαθεί να πετύχει η Valve.

 

GOG και πάλι GOG. Μακάρι να μπορέσω να μεταφέρω όλο μου τον κατάλογο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι μπορείς να έχεις ίδιο τηλέφωνο σε πολλούς λογαριασμούς, αλλά έτσι η Valve θα θεωρεί ότι όλοι αυτοί ανήκουν στο ίδιο άτομο, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Θα το ξαναβρώ και θα το ποστάρω το μεσημέρι.

 

EDIT: Εδώ είναι, νομίζω προστέθηκε πρόσφατα και δεν ξέρω αν ισχύει από τώρα ή θα προστεθεί μελλοντικά:

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Μάλλον ακούστηκαν τα παράπονά μας στο επίσημο reddit. Είναι σίγουρα προσθήκη των τελευταίων 2-3 ημερών γιατί μεχρι προχτές που το συζητούσαμε δεν υπήρχε ούτε καν φήμη γι'αυτό. Αν δουλεύει ήδη, θα το ενεργοποιήσουμε σίγουρα μέσα στο ΣΚ και θα ποστάρω εντυπώσεις :-)

Πέρα από αυτό, εξακολουθεί να μου φαίνεται από παράλογο ως εχθρικό το να χρειάζεσαι δύο (2) ηλεκτρονικές συσκευές για να χρησιμοποιήσεις με ανεκτό τρόπο την παροχή μίας (1) ιστοσελίδας. Καταλαβαίνω την ανάγκη προστασίας, που καλύπτεται με ένα mail όπως και τώρα, αλλά η υποχρεωτική χρήση κινητού (διαφορετικά πρακτικά τα trades είναι ανούσια, με 3 μέρες καθυστέρηση) με κάνει να αναρωτηθώ και για το τι προσπαθεί να πετύχει η Valve.

 

Εντάξει είναι λίγο μπελάς αλλά πραγματικά έχεις ασφάλεια σε κάποιες περιπτώσεις. Συγκεκριμένο περιστατικό, ο μικρός πήγε σ'ενα φίλο του και εκείνος ο πονηρίδης του είπε να κάνει login με το steam του (!) φυσικά δεν κατάφερε γιατί ο πατέρας του το έχει κλειδώσει με το τηλέφωνο. Στα (πολλά) trades πρέπει να είναι λίγο ζόρι, να έχεις δίπλα το κινητό και να επιβεβαιώνεις από εκεί αντί για ένα click στο email που έρχεται.

 

Νομίζω οτι ο "εκβιασμός" της Valve για το mobile authenticator είναι για να γλιτώσουν χιλιάδες ηλίθια support tickets για χαμένα items. :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...