Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α καλά..αρχίσαμε πάλι..

να σου πω..στην τράπεζα δεν έχεις δώσει τον αριθμό σου;

ή στο email σου;

Δεν εχει νοημα να το συζητησουμε εδω περα γτ θα γινουν διαγραφη τα μηνυματα μας λογω offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει νοημα να το συζητησουμε εδω περα γτ θα γινουν διαγραφη τα μηνυματα μας λογω offtopic.

δε βλέπω τον λόγο όχι..γιατί;εντός τοπικ είμαστε..

η έξτρα ασφάλεια,δεν έβλαψε κανέναν..Πόσο μάλλον όταν έχεις επενδύσει κάπου..

Τώρα άμα το θεωρείς φακέλωμα,βγάλε το modem από την μπρίζα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλέφωνο είναι μια έξτρα διασφάλιση του λογαριασμού μας. Όταν έχουμε ρίξει χρήματα στο steam λογικό είναι να θέλουμε και να ζητάμε όσο τον δυνατόν καλύτερη ασφάλεια.

Αν γίνει καμία στραβή μην αρχίζει ο οποιοσδήποτε μετά να ρίχνει κατάρες.

 

Αν θέλει μια εταιρία να αποκτήσει τηλέφωνα δεν θα τα ζητήσει από την Valve αλλά από τον πάροχο και την τράπεζα. Διότι όποιος έχει διαβάσει τα συμβόλαια θα έχει προσέξει στα ψιλά γράμματα πως δίνει τη συγκατάθεσή του να δίνονται τα στοιχεία του. Εκτός και αν δεν δώσεις τη συγκατάθεσή σου. Δυστυχώς ελάχιστοι είναι όσοι διαβάζουν τα συμβόλαια. Ελπίζω να ανήκεις σε αυτούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φακελωμα

1) Υπάρχουν πολλοί που έχουν επενδύσει χιλιάρικα στο λογαριασμό τους (ειδικά στο εξωτερικό). Αυτοί οι "πολλοί" έχουν πολλά να χάσουν αν τους κλέψουν το account και το email που είναι συνδεδεμένο με αυτό. Το τηλέφωνο είναι μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας. 

 

2) Στο facebook, μαζί σου, να το πω φακέλωμα. Στο Steam όμως? Really? Λες και δεν έχει ήδη όλα τα στοιχεία σου οποιοδήποτε ηλεκτρονικό κατάστημα που ψωνίζεις με κάρτα (συμπεριλαμβανομένου και του αριθμού τηλ.)

 

 

Πατησα οχι τωρα αλλα απο οτι βλεπω θα μας ζαλισει.

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω δε σου ξαναζητάει αριθμό αν απενεργοποιήσεις τελείως το Steam Guard... με ότι συνεπάγεται αυτό..

 

 

edit: με πρόλαβες..

Το τηλέφωνο είναι μια έξτρα διασφάλιση του λογαριασμού μας. Όταν έχουμε ρίξει χρήματα στο steam λογικό είναι να θέλουμε και να ζητάμε όσο τον δυνατόν καλύτερη ασφάλεια.

Αν γίνει καμία στραβή μην αρχίζει ο οποιοσδήποτε μετά να ρίχνει κατάρες.

 

 

 

Δυστυχώς ελάχιστοι είναι όσοι διαβάζουν τα συμβόλαια. Ελπίζω να ανήκεις σε αυτούς.

Όπως επίσης πολλοί δε διαβάζουν τους όρους των ψηφιακών υπηρεσιών που χρησιμοποιούν.. Και μετά βλέπεις κάτι χαριτωμένα σχόλια στο reddit του στυλ "με ποιο δικαίωμα το steam ζητάει τον αριθμό μου?", "ας μου κάνει refund όλα μου τα παιχνίδια για να σηκωθώ να φύγω" κλπ κλπ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βλέπω τον λόγο όχι..γιατί;εντός τοπικ είμαστε..

η έξτρα ασφάλεια,δεν έβλαψε κανέναν..Πόσο μάλλον όταν έχεις επενδύσει κάπου..

Τώρα άμα το θεωρείς φακέλωμα,βγάλε το modem από την μπρίζα.

 

Το τηλέφωνο είναι μια έξτρα διασφάλιση του λογαριασμού μας. Όταν έχουμε ρίξει χρήματα στο steam λογικό είναι να θέλουμε και να ζητάμε όσο τον δυνατόν καλύτερη ασφάλεια.

Αν γίνει καμία στραβή μην αρχίζει ο οποιοσδήποτε μετά να ρίχνει κατάρες.

 

Αν θέλει μια εταιρία να αποκτήσει τηλέφωνα δεν θα τα ζητήσει από την Valve αλλά από τον πάροχο και την τράπεζα. Διότι όποιος έχει διαβάσει τα συμβόλαια θα έχει προσέξει στα ψιλά γράμματα πως δίνει τη συγκατάθεσή του να δίνονται τα στοιχεία του. Εκτός και αν δεν δώσεις τη συγκατάθεσή σου. Δυστυχώς ελάχιστοι είναι όσοι διαβάζουν τα συμβόλαια. Ελπίζω να ανήκεις σε αυτούς.

 

1) Υπάρχουν πολλοί που έχουν επενδύσει χιλιάρικα στο λογαριασμό τους (ειδικά στο εξωτερικό). Αυτοί οι "πολλοί" έχουν πολλά να χάσουν αν τους κλέψουν το account και το email που είναι συνδεδεμένο με αυτό. Το τηλέφωνο είναι μία επιπλέον δικλείδα ασφαλείας. 

 

2) Στο facebook, μαζί σου, να το πω φακέλωμα. Στο Steam όμως? Really? Λες και δεν έχει ήδη όλα τα στοιχεία σου οποιοδήποτε ηλεκτρονικό κατάστημα που ψωνίζεις με κάρτα (συμπεριλαμβανομένου και του αριθμού τηλ.)

 

Εγω το βλεπω καλως η κακως σα φακελωμα.Αν ηθελαν extra security να βρισκε η steam αλλον τροπο και οχι το τηλεφωνο.Πιστευετε ειλικρινα οτι δεν υπαρχουν αλλοι μεθοδοι για καλυτερη ασφαλεια?Και οτι ειναι τυχαιο το οτι ζητανε τηλεφωνο?Εγω δεν το θεωρω φυσιολογικο,μπορει και να ειναι ομως.

Ολα πια ειναι φακελωμα,ΟΛΑ, ακομα κ η μπριζα του μοντεμ που λες που την εχω συνδεδεμενη φακελωνομαι τωρα οχι μονο εγω,ολοι σας.

Το θεμα ειναι οτι προσπαθω να δινω οπου μπορω οσο το δυνατον ειναι λιγοτερα στοιχεια.Αν αισθανεστε ανετα το να δινετε παντου τα στοιχεια σας εσεις μπραβο σας και καλα κανετε,εγω ομως δεν.

Δεν θα γινει τιποτα αμα βαλει καποιος το κινητο του προφανως,αλλα μια χαρα μπορεις να συνεχισεις να εχεις το account σου χωρις να συμβει κατι αν δεν βαλεις το κινητο σου.

Οσο για το account εχω βαλει λιγοτερα απο 20 ευρω,συνεπως δεν με ενδιαφερει και να μου το κλεψουν.

 

Αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το βλεπω καλως η κακως σα φακελωμα.Αν ηθελαν extra security να βρισκε η steam αλλον τροπο και οχι το τηλεφωνο.Πιστευετε ειλικρινα οτι δεν υπαρχουν αλλοι μεθοδοι για καλυτερη ασφαλεια?Και οτι ειναι τυχαιο το οτι ζητανε τηλεφωνο?

Δηλαδή ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να διασφαλίσουν έξτρα προστασία σε όλους τους πελάτες τους παγκοσμίως με τους οποίους ΔΕΝ έχουν φυσική επαφή? Να ζητάνε δείγμα ούρων?

 

Δε ξέρω αν το θυμάσαι, αλλά σχετικά πρόσφατα είχε βρεθεί τρόπος να γίνει bypass το authentication του steamguard από επιτιθέμενους, ενώ παράλληλα είχαν κλαπεί πάρα πολλά accounts με phishing.. Ο αριθμός τηλεφώνου είναι ένα από τα μέτρα προστασίας που έλαβε η Valve από τότε..

 

 

Το θεμα ειναι οτι προσπαθω να δινω οπου μπορω οσο το δυνατον ειναι λιγοτερα στοιχεια.Αν αισθανεστε ανετα το να δινετε παντου τα στοιχεια σας εσεις μπραβο σας και καλα κανετε,εγω ομως δεν.

 

Δεν θα γινει τιποτα αμα βαλει καποιος το κινητο του προφανως,αλλα μια χαρα μπορεις να συνεχισεις να εχεις το account σου χωρις να συμβει κατι αν δεν βαλεις το κινητο σου.

Οσο για το account εχω βαλει λιγοτερα απο 20 ευρω,συνεπως δεν με ενδιαφερει και να μου το κλεψουν.

 

Αυτα.

 

Το να διασφαλίζεις την ιδιωτικότητά σου όπως θεωρείς εσύ σωστό είναι απόλυτο δικαίωμα σου.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μπορείς να γενικεύεις..

Επειδή εσύ έχεις βάλει λιγότερα από 20 ευρώ πρέπει να αφήσουν όλους τους υπολοίπους που έχουν βάλει πάνω από 20 ευρώ απροστάτευτους?

 

Τέλος, το να προσθέσεις τον αριθμό σου είναι προαιρετικό, μπορείς να χρησιμοποιείς το account σου και χωρίς αυτό..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω το βλεπω καλως η κακως σα φακελωμα.Αν ηθελαν extra security να βρισκε η steam αλλον τροπο και οχι το τηλεφωνο.Πιστευετε ειλικρινα οτι δεν υπαρχουν αλλοι μεθοδοι για καλυτερη ασφαλεια?Και οτι ειναι τυχαιο το οτι ζητανε τηλεφωνο?Εγω δεν το θεωρω φυσιολογικο,μπορει και να ειναι ομως.Ολα πια ειναι φακελωμα,ΟΛΑ, ακομα κ η μπριζα του μοντεμ που λες που την εχω συνδεδεμενη φακελωνομαι τωρα οχι μονο εγω,ολοι σας.Το θεμα ειναι οτι προσπαθω να δινω οπου μπορω οσο το δυνατον ειναι λιγοτερα στοιχεια.Αν αισθανεστε ανετα το να δινετε παντου τα στοιχεια σας εσεις μπραβο σας και καλα κανετε,εγω ομως δεν.

Δεν θα γινει τιποτα αμα βαλει καποιος το κινητο του προφανως,αλλα μια χαρα μπορεις να συνεχισεις να εχεις το account σου χωρις να συμβει κατι αν δεν βαλεις το κινητο σου.Οσο για το account εχω βαλει λιγοτερα απο 20 ευρω,συνεπως δεν με ενδιαφερει και να μου το κλεψουν.Αυτα.

 

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση για τη valve μάλλον υπερβάλλεις χωρίς λόγο και εφαρμόζεις το - σωστό κατά τα άλλα- σκεπτικό σου κρίνοντας μόνο από το δικό σου ακκαουντ. Έχει βάση αυτό που λες, απλά είσαι εκτός θέματος. Με την τελευταία πρόταση να είναι τουλάχιστον αστεία και να έρχεται σε αντίθεση με το γενικό (σοβαροφανες; ) ύφος του υπόλοιπου ποστ σου. Φιλικά χωρίς διάθεση για flame

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκέψου ο άλλος να κλαίγεται που του ζητάνε το κινητό από τη valve και να βάζει λεφτά στο πορτοφόλι από την πιστωτική/προπληρωμένη που στα στοιχεία της έχει και το κινητό... :ph34r:

Δε λέω για τον Στέφανο, γενικά μιλάω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...