Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Άσχετο με steam, αλλά φίλος μου κατάφερε να αγοράσει απο PSN και στο humble bundle του έστειλαν κανονικά κωδικό stripe στο κινητό για επιβεβαίωση.

Τα παραπάνω (προφανώς) χρησιμοποιώντας απευθείας την κάρτα.

 

Ποιάς τράπεζας είναι η κάρτα του φίλου σου;

 

Δοκίμασα με τη Debit Visa μου της Πειραιώς να αγοράσω το Bandai-Namco bundle από το humblebundle. Με την ίδια ακριβώς κάρτα έχω αγοράσει χιλιάδες φορές πριν τα CC από όλο τον πλανήτη, τόσο digital, όσο και physical goods.

 

Τώρα έφαγα χυλόπιτα με μήνυμα που έγραφε «Your card does not support this type of purchase». Δεν μου γράφει δηλάδη ότι έγιε declined από την τράπεζα, μου γράφει ότι φταίει η κάρτα μου. Καινούριο αυτό. :S

 

Εν τω μεταξύ, μίλησα με την τράπεζα και μου ανέφεραν ότι τόσο το humblebundle.com όσο και το Steam εμφανίζονται στο σύστημά τους σαν καταστήματα με ηλεκτρονικά παιχνίδια και θα έπρεπε να γίνεται αποδεκτή η κάρτα μου. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

με πιστωτική Citybank/Alphabank έκανα αγορά σήμερα πάντως...

Και χρεωστική (Enter) MasterCard της Alpha πέρασε σήμερα σε αγορά (περίπου 20+ ευρώ) από το Steam (με τη δεύτερη προσπάθεια - ενδέχεται να είχα κάνει κάποιο λάθος στα στοιχεία την πρώτη φορά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πειραιώς, prepaid mastercard.

 

Πήρα τηλέφωνο στο helpdesk τους και με ενημέρωσαν ότι η κάρτα γίνεται declined στο humble store λόγω της ΠΝΠ. Του απαντάω «μα γνωρίζω περίπτωση ατόμου που τα κατάφερε με κάρτα της τράπεζάς σας». Η απάντησή του ήταν «αποκλείεται»...

 

Αυτό που καταλαβαίνω πάντως, είναι ότι το όλο θέμα είναι απολύτως random. Ότι κάτσει, σε όποιον κάτσει, με όποια κάρτα και από όποια τράπεζα.

 

Αφήνω μόνο μία πιθανότητα να μου έκοψε τη συναλλαγή γιατί ήταν 8 η ώρα το πρωί και μπορεί να είχε capάρει το διαθέσιμο ποσό για εξωτερικό. Θα δοκιμάσω πάλι σήμερα τα μεσάνυχτα και θα ενημερώσω αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω νομιζω πως απλα καποιοι εδω μεσα τρολλαρουν πως κανουν κανονικα αγορες!Δεν εξηγειται αλλιως!!!

Μια ειναι η λυση για αυτο,και ακουει στο ονομα Screenshot  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν τρολλάρει κανείς. Το απόγευμα αγόρασα κανονικά παιχνίδι από το de.gamesplanet.com με τη debit Visa της Πειραιώς. Αγορές με prepaid & maestro λογικά δεν γίνονται. Έχει να κάνει με το τύπο κάρτας αν θα περάσει η αγορά ή όχι και το ηλεκτρονικό κατάστημα φυσικά.

PayPal & PaySafe επίσης δεν λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παίδες δεν τρολλάρει κανείς. Το απόγευμα αγόρασα κανονικά παιχνίδι από το de.gamesplanet.com με τη debit Visa της Πειραιώς. Αγορές με prepaid & maestro λογικά δεν γίνονται. Έχει να κάνει με το τύπο κάρτας αν θα περάσει η αγορά ή όχι και το ηλεκτρονικό κατάστημα φυσικά.

PayPal & PaySafe επίσης δεν λειτουργούν.

 

Σήμερα το απόγευμα εννοείς; Αν ναι, τότε στις 8 η ώρα το πρωί που δοκίμασα εγώ στο Humble Store δεν είχε capάρει το όριο (αφού λες ότι το απόγευμα έγινε δεκτή η πληρωμή). Κι εγώ επίσης με debit Visa της Πειραιώς.

 

Επομένως, το πιστεύω ακόμα περισσότερο ότι είναι εντελώς random το όλο θέμα.

 

Το αστείο είναι ότι στο helpdesk μου επιβεβαιώσαν ότι τόσο το humble store, όσο και το Steam, έχουν κωδικό του τύπου «καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών παιχνιδιών» και μου είπαν ότι αυτός ο κωδικός είναι μέσα στη λίστα των επιτρεπόμενων συναλλαγών από την ΠΝΠ. Αλλά όταν πάω να κάνω συναλλαγή μου την μπλοκάρει το σύστημα λόγω της ΠΝΠ.

 

Σκέτη παράνοια μιλάμε.

 

 

Edit: Οκ, μόλις συνέβη το πιο απίθανο πράγμα. Κατάφερα και αγόρασα από το humble store με χρεωστική Visa της Alpha, που μέχρι χτες την απέρριπτε το κατάστημα. :S

 

Randomιά σκέτη λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω νομιζω πως απλα καποιοι εδω μεσα τρολλαρουν πως κανουν κανονικα αγορες!Δεν εξηγειται αλλιως!!!

Για ποιόν λόγο ακριβώς να τρολλάρω? Τι κέρδος έχω? Στην ίδια βάρκα είμαστε όλοι. -_-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το απόγευμα εννοείς; Αν ναι, τότε στις 8 η ώρα το πρωί που δοκίμασα εγώ στο Humble Store δεν είχε capάρει το όριο (αφού λες ότι το απόγευμα έγινε δεκτή η πληρωμή). Κι εγώ επίσης με debit Visa της Πειραιώς.

 

Επομένως, το πιστεύω ακόμα περισσότερο ότι είναι εντελώς random το όλο θέμα.

 

Το αστείο είναι ότι στο helpdesk μου επιβεβαιώσαν ότι τόσο το humble store, όσο και το Steam, έχουν κωδικό του τύπου «καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών παιχνιδιών» και μου είπαν ότι αυτός ο κωδικός είναι μέσα στη λίστα των επιτρεπόμενων συναλλαγών από την ΠΝΠ. Αλλά όταν πάω να κάνω συναλλαγή μου την μπλοκάρει το σύστημα λόγω της ΠΝΠ.

 

Σκέτη παράνοια μιλάμε.

 

 

Edit: Οκ, μόλις συνέβη το πιο απίθανο πράγμα. Κατάφερα και αγόρασα από το humble store με χρεωστική Visa της Alpha, που μέχρι χτες την απέρριπτε το κατάστημα. :S

 

Randomιά σκέτη λέμε.

 

Επιβεβαιώνω και εγώ,μπόρεσα με χρεωστική Πειραιώς να πάρω το Bundle Namco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...