Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.Αν το παιχνίδι έχει κλειδί μπορείς να το δεις είτε με δεξί κλικ και view cdkey είτε από τα links που εμφανίζει στο παιχνίδι στη βιβλιοθήκη σου χωρίς να χρειάζονται οι ταρζανιές που σου έλεγαν στο θέμα των προσφορών. :P

Δεν καταλαβαίνω όμως τι ακριβώς θες να κάνεις με το κλειδί και δε μπορείς.

 

Λοιπόν επειδή όπως είπα έχω πατήσει  δεξί κλικ στο cd-key,  δεν μου το εμφανίζει τίποτα , η μόνη επιλογή που έχω είναι να το κάνω αποθήκευση στο πρόχειρο του steam! , ( θα δοκιμάσω βέβαια και την ιδέα που έπεσε για το Notepad δεν ξέρεις καμιά φορά τι μπορεί να γίνει   :-D ) ,  αλλά στο γενικό δεν το βλέπω το κλειδί.

 

Πάντως υπάρχουν και μερικά παιχνίδια που δεν έχει καθόλου την επιλογή cd-key! και τέλος για να καταλάβεις τι το θέλω ...έπαιζε να γίνει μια trade με ένα άλλο παιχνίδι ...αλλά δεν θυμάμαι αν είχα πάρει 1 ή 2 κλειδιά τότε ( ήταν από εξωτερική σελίδα το giveaway για το game που έχω και απλά είναι κάνει print screen το κλειδί και έτσι το βρήκα αλλά δεν ξέρω αν το είχα βάλει σε εμένα   ... εγώ αυτήν την στιγμή έχω το παιχνίδι αυτό στο library αλλά τι θα πω στον άλλον αν του το δώσω και λέει : Διπλός κωδικός ? ( γιαυτό ψάχνομαι να δω αν μπορώ να βρω το s/n . B) ) 

edit

 

Πάνω στο υπογραμμισμένο τι θες να πεις γιατί δεν το κατάλαβα ( αν λες το link στο mail ..πρέπει να το έχω σβήσει ) άσε που μπορεί να το είχα πάρει με 20 min mail :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To steam key που χρησιμοποιεις για να κανεις activate το παιχνιδι στο steam, δεν εμφανιζεται καπου μετα. Μερικα παιχνιδια εχουν επιλογη 'View CD Key' που ειναι διαφορετικο key για χρηση συνηθως σε 2ο DRM(origin,uplay,etc) που χριαζεται το παιχνιδι ή registration στην σελιδα του παιχνιδιου. Τουλαχιστον εγω αυτο εχω δει μεχρι τωρα στα παιχνιδια μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ακριβως έτσι είναι....να ρωτησω...μετα το update παρατήρησε κανείς στο big picture μια αύξηση της ταχύτητας που φορτώνουν οι σελίδες?Ή είναι ιδέα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι, την πρώτη δημοτικού την έχω περάσει, ξέρω ανάγνωση.Σύνδρομο down επίσης δεν έχω, οπότε καταλαβαίνω.Ψάξε κάτι άλλο να προσπαθήσεις να ειρωνευτείς γιατί και στα προηγούμενα και στα θέματα του steam τη βάση την πιάνω.

 

Η ταρζανιά έγκειται στο γεγονός ότι ενώ έχεις μια πολύ λογική και εύκολη λύση μπροστά σου μπαίνεις σε διαδικασία να σκεφτείς να βάλεις κλειδιά από εδώ, να βάλεις κλειδιά από εκεί, να κλείσεις ακαριαία προγράμματα και άλλα κασκαντεριλίκια.Τα πράγματα είναι απλά.Έχεις δυο κλειδιά μπροστά σου, το ένα λέει "στη βιλαρίμπαακόματρίβουνε" το άλλο λέει "χιροσιμαναγκασάκι".Εσύ δεν ξέρεις ποιό από τα δύο χρησιμοποιείται για να ξέρεις ποιό θα δώσεις.Τι πιο απλό από το να δεις το cd key στο tab του παιχνιδιού.Αν αυτό σου λέει βιλαρίμπα δίνεις το χιροσίμα, αν σου λέει χιροσίμα δίνεις βιλαρίμπα.Δε χρειάζεται να ξέρεις από steam, απλή κοινή λογική θέλει.

Γι αυτό εξακολουθώ να μην καταλαβωαίνω τι τον μπερδεύει και δε μπορεί να βρει την άκρη, γιατί η λύση είναι πολύ απλή.

 

Αν δεν είχες σύνδρομα θα είχες α) ήδη ζητήσει συγνωμή για τα προχθεσινά σου σχόλια για εμάς τους φτωχομπινέδες που ασχολούμαστε να κερδίσουμε 0,20ε και β) δεν θα άρχιζες εσύ πρώτος την ειρωνία για τις "ταρζανιές που σου λένε". Ταρζανιές λοιπόν δεν υπάρχουν, δεν του λέει κανένας τίποτε, αυτός θέλει να κάνει κάτι κι οι άλλοι του λένε δεν γίνεται. Μάθε να μιλάς ωραία να σου απαντάνε με τον ίδιο τρόπο.

 

Δεύτερον, σε μια βιβλιοθήκη με 350 τίτλους, τη δική μου, μόνο 2 τίτλοι έχουν δεξί κλικ--->κλειδι. Το ίδιο προφανώς ισχύει σε ΠΑΡΑ πολλούς χρήστες εδώ μέσα που δεν "το φυσάνε το παραδακι" και δεν γεμίσαμε μια λίστα από ΑΑΑ παιχνίδια. Επομένως, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι η λύση δεξι κλικ-->κλειδί ήταν δόκιμη και έπρεπε να την φανταστούμε, όταν αυτός που ρωτάει δεν έχει αναφέρει ως εκείνη την ώρα τον τίτλο του παιχνιδιου και επιμένει να ρωτάει πως θα "δοκιμάσει" το κλειδί με τον κλασικό τρόπο (Activate Key) χωρις αυτό να ενεργοποιηθεί; Νυχομυριστής του φόρουμ δεν έχω αναλάβει ακόμα, αν θέλεις υπάρχει θέση ανοικτή.

 

Τρίτο, είναι δεοντολογικά σωστό όταν έχεις λόγους να "την πεις" ντε και καλά σε κάποιον -και δεν εξετάζω τους λόγους σου- τουλάχιστον να το κάνεις στο θέμα που βρίσκεται η απάντησή του κι όχι σε στυλ τα λεω στη νύφη να τα ακούσει η πεθερα. "Αμενσιοτο" τύπου twitter μεταξύ χρηστών δεκαετίας είναι το λιγότερο γελοίο. Επίσης υπάρχουν τα pm, δεν δαγκώνω.

 

Αυτό που δεν θα γίνει σίγουρα είναι ΑΝΑ ΤΡΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ να πρέπει κάθομαι να απαντάω στις πονηράδες, στις εξυπνάδες και τις ειρωνίες μιας κλίκας συγκεκριμένων ατόμων που έχει θέματα με το μήκος του ανδρισμού του και θέλει συνεχώς να τον μετράει με των υπολοίπων. Οσοι δεν μπορούν να τηρήσουν τις απλές αρχές του πολιτισμένου διαλόγου μπορούν να γυρίσουν στο μπλα μπλα και να συνεχίσουν να διαπρέπουν στην ανωτάτη καγκουρική χωρίς κανενός είδους επιπλήξεις.

 

Ευχαριστώ που με διαβάσατε κ. Bigi4444

 

@maxdore: Αφού σου δίνει δυνατότητα cdkey δοκίμασε ένα paste σε notepad να το διασταυρώσεις. Δεν θέλει και κατάλληλη ψυχολογική προετοιμασία, ένα copy/paste είναι. Αν θες πες μας για ποιό παιχνίδι πρόκειται έτσι από περιέργεια, όταν υπάρχει δυνατότητα cdkey, το κλειδί είναι ορατό χωρίς copy/paste. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maxdore παλικαρι μου γιατι δεν δινεις και τα δυο κλειδια και πες στον τυπο οτι ενα απο τα δυο δουλευει σιγουρα; υπαρχει περιπτωση να δουλευουν και τα δυο;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω μπερδευτεί στο πως υπολογίζει το Steam τα παιχνίδια μου. Στο profile μου γράφει 616 παιχνίδια, στην εφαρμογή γράφει 615 ενώ στο Steam calculator 617 (641-24 not in store).

 

Τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο οφφτόπικ, αλλά ας το αφήσω εδώ μιας που μόλις μου συνέβη.
Πήγε να κατεβάσει ένα .scr συγκεκριμένα.

http://bartblaze.blogspot.gr/2014/11/malware-spreading-via-steam-chat.html

 

Προσοχή τα λινκς, προσοχή στα filetypes, προσοχή γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο οφφτόπικ, αλλά ας το αφήσω εδώ μιας που μόλις μου συνέβη.

Πήγε να κατεβάσει ένα .scr συγκεκριμένα.

 

http://bartblaze.blogspot.gr/2014/11/malware-spreading-via-steam-chat.html

 

Προσοχή τα λινκς, προσοχή στα filetypes, προσοχή γενικά.

offtopic ναι μιας και υπάρχει steam thread..

 

και  αρχαίο νέο,θα έπρεπε να το γνωρίζεις αφού είχε γίνει σάλος τότε..Και μην είστε περίεργοι με τα links που σας στέλνουν,ειδικά στο άκυρο και δεν γνωρίζετε τί μπορεί να χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα,

Έστειλα σε εναν φίλο το game defy gravity σαν δώρο μέσω του steam αλλά τελικά το αγόρασε σήμερα. Το έστειλε με προώθηση σε άλλον αλλά του γράφει πως το παιχνίδι εξαργυρώθηκε. Πήγε χαμένο ή μπορεί να γίνει κάτι από πλευράς μου.

 

Edit: Όλα εντάξει, το πρόσθεσα στα αντικείμενα.

Επεξ/σία από Dreyar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δει παλιοτερα που χρησιμοποιουσατε το Idle Master, τελικα ειναι safe ή παιζει θεμα με ban?

 

Το ειχα χρησιμοποιησει πριν κατι μηνες, μου εδωσε ολες τις καρτες και δεν εχω φαει ban ουτε μου εκλεψαν τον λογαριασμο. Το εβαλε και ενας φιλος αυτες τις μερες και χαιρεται πολυ που βλεπει 200 + αντικειμενα στο inventory. Καλες συναλλαγες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δει παλιοτερα που χρησιμοποιουσατε το Idle Master, τελικα ειναι safe ή παιζει θεμα με ban?

 

Το ειχα χρησιμοποιησει πριν κατι μηνες, μου εδωσε ολες τις καρτες και δεν εχω φαει ban ουτε μου εκλεψαν τον λογαριασμο. Το εβαλε και ενας φιλος αυτες τις μερες και χαιρεται πολυ που βλεπει 200 + αντικειμενα στο inventory. Καλες συναλλαγες :P

 

me2 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω και 1 εβδομαδα ενας Ρωσος προγραμματιστης εφτιαξε το Steam Spy http://steamspy.com/μια σελιδα που μας εμφανιζει το νουμερο πωλησεων του καθε παιχνιδιου που ειναι διαθεσιμο για αγορα στο steam. Λειτουργει με τον εξης τροπο. Πληκτρολογουμε το ονομα ενος παιχνιδιου και στη συνεχεια η σελιδα ψαχνει στα προφιλ χρηστων στο steam να δει ποσα εχουν το παιχνιδι. Ετσι ο αριθμος πωλησεων που μας εμφανιζει ειναι το συνολο των προφιλ χρησων που εχουν το παιχνιδι(δηλαδη αυτων που το εχουν αγορασει). Κοιταζονας λοιπον τις πωλησεις μεγαλων και γνωστων παιχνιδιων οπως Metal gear ground zeroes Tomb Raider Mortal kombat Shadow ofmordor Batman Arkham aslym, origins Hitman  Εlder Scroll Witcher  Mass effectCall of duty Resident evil street fighter κτλ βλεπουμε πως σε καποιες περιπτωσεις οι πωλησεις της pc εκδοσης ειναι οσες οι πωλησεις της μια απο τις 2 κονσολες η και λιγο παραπανω. Μεχρι τωρα η valve δεν εχει ανακοινωσει ποτε νουμερα πωλησεων τωρα ομως μετο steam spy μπορουμε ανα πασα στιγμη να δουμε ακριβως ποσο εχει πουλησει το καθε παιχνιδι. 

Ηδη καποιοι developers επιβεβαιωσαν οτι το παιχνιδι τους εχει πουλησει στο steam οσο λεει το steam spy

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1022509&page=14

 

Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι η Valve μεχρι τωρα δεν εχει κανει καποια κινηση για να το κλεισει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όμως ότι τα private accounts δεν μπορεί να τα δει και νομίζω δεν είναι και λίγα.

 

Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι η Valve μεχρι τωρα δεν εχει κανει καποια κινηση για να το κλεισει.

Νομίζω ότι δεν έχει δικαίωμα να το κλείσει διότι αν ισχύουν αυτά που λες ο τρόπος που κάνει τις μετρήσεις δεν είναι παράνομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...