Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Από ό,τι διαβάζω, ο ένας από τους δύο devs θα συνεχίσει (βασικά και οι δύο ήθελαν, απλώς συνεχίζει αυτός που είχε αρχικά την ιδέα). Οπότε, εκτός Steam πλέον, θα φτιάξει κάτι σε αυτό το στυλ αλλά καθαρό 2D, το οποίο θα διαθέτει σε όσους κατόχους του παιχνιδιού θέλουν, για να παρακολουθούν την εξέλιξη.

 

Δυσάρεστο μεν, αλλά ήταν δύο άνθρωποι, τα έσπασαν και τουλάχιστον έντιμα ανακοίνωσαν την απόσυρση από το Steam. Όχι σαν κάτι άλλες διπλά φίνα ψυχές που παρατάνε τα παιχνίδια που βγάζουν ΕΑ στην τύχη τους και σφυράνε κλέφτικα. Κι έχουν και στρατιές από fanboys να τους υπερασπίζονται, έτσι και πεις δυο αυτονόητα πράγματα...

 

Κατά τα λοιπά, το Early Access πλέον το αναφέρει στην περιγραφή κάθε παιχνιδιού, το παίρνεις as is και μπορεί να αλλάξει στην πορεία. Με την ευκαιρία της κυκλοφορίας του Sunless Sea να γράψω και εδώ ότι η Failbetter παρουσίασε ένα εξαιρετικό early access, και η τωρινή μου πόρωση, το Darkest Dungeon, επίσης έκανε καταπληκτική αρχή και διαρκώς βελτιώνεται αυτές τις μέρες.

 

Θέλω να πω, είναι και λίγο λοταρία το θέμα, το Early Access μπορεί να είναι από εξαιρετική εμπειρία (Sunless Sea, Darkest Dungeon) μέχρι πλήρης απογοήτευση (Spacebase DF9), πάντα θέλει προσοχή.

 

Τον πανικό με τις μαζικές αγορές και το backlog των 100 τίτλων το αφήνω ασχολίαστο :Ρ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειμαι ασχετος απο steam  , απλα το χρησιμοποιω για να αγοραζω παιχνιδια.

 

Τι παιζει με τις καρτες ; Για ποιο λογο εχουν αγοραστικη αξια; Σε τι χρησιμευουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Oι κάρτες είναι συλλεκτικά στοιχεία των διαφόρων παιχνιδιών. "Πέφτουν" (ενεργοποιούνται, δηλαδή) μετά από κάποια ώρα ενασχόλησης με το κάθε παιχνίδι -αν και υπάρχουν και προγραμματάκια που τις ενεργοποιούν αυτόματα, αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, νομίζω στις προηγούμενες σελίδες γράφτηκε κάτι σχετικό.

 

Αγοραστική αξία έχουν για τον ίδιο που λόγο που έχει αγοραστική αξία οτιδήποτε συλλεκτικό: επειδή κάποιοι θέλουν να τις μαζεύουν. Όπως άλλος κάνεις συλλογή από σπιρτόκουτα, ας πούμε.

 

Κάθε παιχνίδι, έχει έναν ορισμένο αριθμό καρτών (παίζει, έχω δει από 5 έως και 15). Αυτές, όταν τις συγκεντρώσει κανείς, μπορεί να τις μετατρέψει σε badge, το οποίο μεταφράζεται σε πόντους συμμετοχής και ανεβαίνει ο παίκτης επίπεδο μέλους. Παράλληλα, ξεκλειδώνει ένα επίπεδο από τα πέντε στο badge, παίρνει ένα background και κάποιο emoticon εμπνευσμένο από το παιχνίδι.

 

Όλα αυτά τα αντικείμενα -εκτός των badges, που είναι αυστηρά προσωπικά- έχουν μια μικρή αξία στο Steam Market. Πολλοί, δε συλλέγουν καθόλου κάρτες, τις πουλάνε και, 5 λεπτά από εδώ, 10 από εκεί (υπάρχουν και κάρτες που αξίζουν αρκετά περισσότερο ενώ αν προλάβει κανείς να τις δώσει στην αρχή-αρχή της κυκλοφορίας τους, ενίοτε φεύγουν για εξωφρενικά υψηλές τιμές) μαζεύεται ένα ποσό που πηγαίνει στο πορτοφόλι του Steam και λειτουργεί ως έκπτωση σε μελλοντικές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα πο απο λιγη σκεψη εβαλα το idle master. Τρεχει απο το μεσημερι και απο τοτε με εχουν κανει add 6 ατομα, level 0 με κλειδωμενο προφιλ. Ignore τους εκανα φυσικα. Κατα καιρους και στο παρελθον με κανουν add κατι τετοιοι αλλα μια στο τοσο. 6 σε 5 ωρες. Δεν ξερω αν συνδεονται αλλα ειναι μια παρατηρηση

 

Επιβεβαιώνω κάτι: Εχω βάλει idle master τις τελευταίες 5-6 μέρες και τρέχει συνέχεια. Με έκαναν add 10+ άτομα με level0 προφιλ. Είναι λίγο ύποπτο όλο αυτό. :huh:

 

Πάντως στο source δεν έχει τίποτε το μεμπτό, το κατέβασα τοπικά αλλά δεν έχω προλάβει να κάνω build -έχει κάτι dependencies-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα early access πρέπει να σταματήσει η τουλάχιστον να μπαίνουν τίτλοι που είναι σε beta και με αυστηρά χρονοδιαγράμματα σαν συμβόλαιο. Δεν μπορεί να διαθέτουν τίτλους τελείως σε alpha κατάσταση και να κάνουν και ένα χρόνο + να βγάλουν την stable έκδοση και αυτό στην καλύτερη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You've been Varoufaki-ed :P

 

Varoufucked εννοείς, το διόρθωσα :P

 

Ασχολήθηκα ένα φεγγάρι με badges και κάρτες αλλά πλέον προτιμώ τις πενταροδεκάρες της πώλησης και ίσως καμιά ανταλλαγή με φίλους αν πρόκειται για badge με αισθητική / συναισθηματική αξία. Πχ έχω συμπληρώσει Hotline Miami, Mark of the Ninja και κανά δυο άλλα και θα συμπληρώσω και του Apotheon.

 

Κατά τα άλλα, το σύστημα έχει γίνει τόσο καζίνο που απλά αρνούμαι να το παρακολουθήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό με τα early access πρέπει να σταματήσει η τουλάχιστον να μπαίνουν τίτλοι που είναι σε beta και με αυστηρά χρονοδιαγράμματα σαν συμβόλαιο. Δεν μπορεί να διαθέτουν τίτλους τελείως σε alpha κατάσταση και να κάνουν και ένα χρόνο + να βγάλουν την stable έκδοση και αυτό στην καλύτερη.

 

Το Early Access μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμο εργαλείο για μικρές ομάδες που χρειάζονται πραγματικά τη βοήθεια των χρηστών προκειμένου να εντοπίσουν αστοχίες, να ενσωματώσουν στοιχεία και γενικά να βελτιώσουν το παιχνίδι.

 

Παράδειγμα φωτεινό και πρόσφατο, οι Red Hook με το Darkest Dungeon (ναι, οκ, μου αρέσει πολύ και το έχετε καταλάβει :Ρ) οι οποίοι καθημερινά είναι παρόντες, διορθώνουν συνεχώς σημεία του παιχνιδιού, και ακούνε τις παρατηρήσεις που γίνονται. Δε σημαίνει αυτό ότι τις αποδέχονται άκριτα, βέβαια, αλλά γίνεται δουλειά όσο εμείς χαιρόμαστε το παιχνίδι έστω και στα 3/5 του, περίπου.

 

Θα πει κάποιος, αυτό είναι beta και συμφωνώ. Αλλά και το Sunless Sea που το έπιασα από ακόμη πιο πρώιμο στάδιο, οι Failbetter ήταν πάντοτε παρόντες, συμμετείχαν στις συζητήσεις, άκουγαν προτάσεις και απαντούσαν.

 

Οι Klei επίσης που έβγαλαν το Invisible, Inc. με το που πέρασαν (οριακά) στη beta, έκαναν εξαιρετική δουλειά, βλέπεις το παιχνίδι σήμερα και είναι τεράστια η διαφορά και η βελτίωση.

 

Και μετά, έρχεται ο αχαρακτήριστος Molyneux (εφεξής καλούμενος Μουλινέξ) με το απλά απερίγραπτο Godus, να κατηγορήσει το Kickstarter και τους backers που τον ανάγκασαν τον καημένο να υποσχεθεί πράγματα που ήταν αδύνατο να γίνουν (και τελικά να βγάλει ένα pay to win ξέρασμα για κινητά και tablets, για pc θα δούμε). 

 

Εδώ ο αντίλογος είναι πως ο Μουλινέξ είναι σεσημασμένος φουμαρολόγος, οπότε θέλει μια πολύ ισχυρή δόση αισιοδοξίας προκειμένου να πιστέψει κανείς τις υποσχέσεις του και δε φταίει το early access για το χάλι του Godus.

 

Ούτε φταίει ένα χρήσιμο εργαλείο που ολόκληρη Double Fine έταζε, έταζε κι έταζε, και τελικά παράτησε το Spacebase DF-9 χαμένο στο διάστημα. Αυτοί που θέλουν να το χρησιμοποιήσουν σωστά, μπορούν, οι υπόλοιποι... άλλα είναι τα θέματά τους.

 

Θα μπορούσε να υπάρχει ένα πλαίσιο, αλλά είναι δύσκολο να σκεφτώ πώς θα περιγραφόταν αυτό. Δηλαδή, θα υποχρεώσεις μια ιδιωτική εταιρία να μη χρεοκοπήσει; Ή δυο τύπους, πρώην συγκατοίκους, να μην τα τσουγκρίσουν και χωρίσουν τα τσανάκια τους; Θέλω να πω, δεν υπάρχει πάντοτε δόλος. Θα μου πεις, ας πρόσεχαν. Δεν είναι πάντοτε έτσι: το μοναδικό project από όσα έχω στηρίξει στο KS που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ είναι το Unwritten: That Which Happened, τερματίστηκε γιατί αρρώστησε μέλος της οικογένειας του βασικού dev. Να τον κυνηγήσεις;

 

Το καταλαβαίνω και συμφωνώ πως είναι εξοργιστική η ελαφρότητα με την οποία προσεγγίζουν κάποιοι το early access, αλλά φοβάμαι πως οι αυστηρότεροι όροι τελικά μπορεί να φοβίσουν και να αποθαρρύνουν αυτούς που χρειάζονται πραγματικά αυτό το εργαλείο και τελικά η σούμα να είναι αρνητική για όσους από εμάς θέλουν να βλέπουν indie προσπάθειες να επιχειρούν πράγματα στα οποία η βιομηχανία του Blingy Shooter XVIII δεν θα έδινε καμία ευκαιρία.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά όμορφο (ίσως και λίγο ρομαντικό) να ακολουθείς ένα early access παιχνίδι, να παίζεις κάτι ζωντανό που εμφανίζει καινούργια πράγματα κάθε λίγο, και το καλύτερο απ'όλα είναι πως νιώθεις οτι συμμετέχεις σε όλα τα στάδια ως την τελική μορφή του.

 

Μακάρι να μπορούσα να πάρω πίσω κάμποσα €€€ που έχω ταίσει κάτι απίστευτες AAA πατάτες, και να τα δώσω σε indie devs. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μου ερχονται μηνυματα απο το steam στο email μου ενω πριν 2 μερες μου ερχοντουσαν... γιατι; μηνυματα που εχουν να κανουν με confirmation trades κλπ.. help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να δώ κάπου πότε έχει μπεί ένα παιχνίδι για τελευταία φορά σε sale και τι τιμή είχε? 

 

Έψαξα στο Steamdb αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...