Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι παίζει με τα invites spam? Με κάνουν μια στις τόσες κάτι άκυροι με private profile. Τι τους θέλουν τους friends? Κερδίζουν τίποτα αν έχουν 100ντάδες φίλους ή κάνουν σπαμ μηνύματα αν τους δεχτείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα. Είδα αυτά που λέγατε για τα level και έχω απορία πως ανεβαίνεις? Υπάρχει κάπου κάποιος αξιόπιστος οδηγός για να ακολουθήσω? Eχω 7 παιχνίδαι και είμαι ακόμη 1 lvl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Είδα αυτά που λέγατε για τα level και έχω απορία πως ανεβαίνεις? Υπάρχει κάπου κάποιος αξιόπιστος οδηγός για να ακολουθήσω? Eχω 7 παιχνίδαι και είμαι ακόμη 1 lvl

δεν έχει σημασία πόσα παιχνίδια εχεις. lvl ανεβαίνεις μόνο αν κάνεις craft badges αν συμπληρώσεις όλες τις κάρτες ενος παιχνιδιού. πάντως δεν υπάρχει κανένας λόγος ή κανένα όφελος αν ανέβεις lvl. για φιγούρα είναι μόνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για αγορές από το steam χωρίς πιστωτική ; Διάβασα σε παλιό πόστ με χρεωστική eurobank visa; Είναι απλή η διαδικασία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για αγορές από το steam χωρίς πιστωτική ; Διάβασα σε παλιό πόστ με χρεωστική eurobank visa; Είναι απλή η διαδικασία ;

 

Η χρεωστική ναι είναι σχετικά απλή διαδικασία να την βγάλεις από τράπεζα ή ακόμα και με prepaid. Βεβαια για ακόμη πιό απλά πράγματα το Steam δέχεται και paysafe που την αγοράζεις από περίπτερο.

 

Γενικά: 

 

Η χρεωστική είναι πολύ καλή λύση γιατί δίνεις όσα λεφτά έχει το παιχνίδι και τελείωσε. Απλά πρέπει να πας σε τράπεζα και για να την βγάλεις αλλά και να τις βάζεις λεφτά όταν θες να κάνεις αγορές.

 

Η prepaid ακριβώς τα ίδια με την παραπάνω απλά σε κάθε φόρτιση (δηλαδη κάθε που βάζεις λεφτά) πέρνει προμήθεια γύρω στα 2 ευρώ εαν θυμάμαι καλά. 

 

Η paysafe προφανώς και είναι η πιό απλή μέθοδος καθώ αγοράζεις από περίπτερο και τέλος. Απλά το θέμα της paysafe είναι οτι έχει συγκεκριμένα ποσα (5, 10, 20, 50) που σημαίνει πως εάν το παιχνίδι κάνει 20.80 εσύ πρέπει να πάρεις 2 paysafe  (20,5) και θα σου αφήσει μέσα στο steam το υπόλοιπο (4,20).

 

Άποψη μου η χρεωστική είναι  η πιό ωραία λύση. Ειδικά εαν κάνεις και winbank η I-bank είναι ότι πρέπει ( για άμεσες μεταφορές από κάρτα σε κάρτα). Και όχι eurobank, πλέον Εθνική και Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά με τις τιμές στο μάρκετ? Θέλω να πουλήσω κάποιες κάρτες αλλά με μπερδεύουν κάποια πράγματα.

 

1. Η ενδεικτική τιμή που έχει η κάρτα (πχ starting from 0.09 euro) είναι η τιμή που παίρνουν οι πωλητές (άρα ο αγοραστής δίνει 10-11 λεπτα?) ή είναι η τιμή που δίνουν οι αγοραστές οπότε αυτός που την πουλάει παίρνει πιο λίγα?

 

2. Το starting from 0.09 σημαίνει οτι 9 λεπτά είναι η φτηνότερη-καλύτερη προσφορά και ανεβαίνουν οι τιμές ή 9 λεπτά είναι η ακριβότερη?

 

3. Για να πουλήσω τις κάρτες που θέλω μέσα σε 1-2 μέρες με το καλύτερο δυνατό κέρδος τι τιμή να τις βάλω?

 

4. Παίζει ρόλο τι παιχνίδι είναι? πχ οι κάρτες απο τα giveaway games πουλιούνται εύκολα ή ελάχιστοι τις αγοράζουν και θα πρέπει να περιμένω καιρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή έναρξης είναι αυτή που πληρώνει ο αγοραστής. Ο πωλητής παίρνει λιγότερο. Π.χ. για κάρτα με τιμή έναρξης 0,09€ ο αγοραστής πληρώνει αυτή την τιμή ενώ ο πωλητής θα πάρει 0,07€. Το «starting from» σημαίνει ότι αυτή είναι η μικρότερη τιμή για το συγκεκριμένο αντικείμενο. Οι υπόλοιπες αγγελίες πώλησης θα έχουν μεγαλύτερη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά με τις τιμές στο μάρκετ? Θέλω να πουλήσω κάποιες κάρτες αλλά με μπερδεύουν κάποια πράγματα.

 

1. Η ενδεικτική τιμή που έχει η κάρτα (πχ starting from 0.09 euro) είναι η τιμή που παίρνουν οι πωλητές (άρα ο αγοραστής δίνει 10-11 λεπτα?) ή είναι η τιμή που δίνουν οι αγοραστές οπότε αυτός που την πουλάει παίρνει πιο λίγα?

 

2. Το starting from 0.09 σημαίνει οτι 9 λεπτά είναι η φτηνότερη-καλύτερη προσφορά και ανεβαίνουν οι τιμές ή 9 λεπτά είναι η ακριβότερη?

 

3. Για να πουλήσω τις κάρτες που θέλω μέσα σε 1-2 μέρες με το καλύτερο δυνατό κέρδος τι τιμή να τις βάλω?

 

4. Παίζει ρόλο τι παιχνίδι είναι? πχ οι κάρτες απο τα giveaway games πουλιούνται εύκολα ή ελάχιστοι τις αγοράζουν και θα πρέπει να περιμένω καιρό?

 

Starting from σημαίνει ότι οι τιμές αρχίζουν από τόσο, και φτάνουν όσο νομίζει ο πωλητής. Η τιμή δεν είναι αυτό που παίρνει καθαρά ο πωλητής, υπάρχει κι ένα ποσοστό που παίρνει το Steam και οι δημιουργοί του παιχνιδιού. 

 

Παρακολούθησε τη διακύμανση της τιμής της κάρτας, υπάρχουν γραφήματα για την κάθε μία. Αν δεις ότι η κάρτα κάνει βουτιά το συγκεκριμένο διάστημα, μην τη δώσεις, περίμενε λίγο. Αν βλέπεις ότι έχει ανέβει, εκμεταλλεύσου το και πούλα άμεσα. Λογικά, όσο χαμηλότερα τη δώσεις, τόσο γρηγορότερα θα φύγει.

 

Ναι, παίζει ρόλο το παιχνίδι αλλά και η κατηγορία της κάρτας. Οι foil είναι σπανιότερες και κοστολογούνται πολύ ψηλότερα από τις κοινές. Εκτός κι αν είναι κάποια σπάνια ή προλάβεις την αρχή της κυκλοφορίας τους (έχω δει κάρτα να φεύγει την πρώτη μέρα στο ευρώ και τη δεύτερη στα 7 λεπτά...), μην περιμένεις να βγάλεις κάτι παραπάνω από μερικά λεπτά.

 

Προφανώς, παιχνίδια που τα έχει πάρει το σύμπαν δωρεάν ή πάμφθηνα (και συχνά με μόνο κίνητρο το ότι έχουν κάρτες, πράγμα που εμένα μου φαίνεται παράλογο αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...) παρουσιάζουν υπερπροσφορά και οι τιμές συνήθως καταποντίζονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 οτι λέει ο Snoob. Υπάρχει ένα ωραίο εργαλείο εδώ που τσεκάρεις το στατιστικά τις κάρτες από backpack σου και αποφασίζεις αν είναι η ώρα να πουλήσεις. Πάντως πολύ κακό για το τίποτε, η διαφορά του max κέρδους από το όσο-όσο ξεπούλημα είναι της τάξης των 0.02 ~ 0.05 ευρώ, στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον.

 

Προφανώς, παιχνίδια που τα έχει πάρει το σύμπαν δωρεάν ή πάμφθηνα (και συχνά με μόνο κίνητρο το ότι έχουν κάρτες, πράγμα που εμένα μου φαίνεται παράλογο αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...) παρουσιάζουν υπερπροσφορά και οι τιμές συνήθως καταποντίζονται.

 

Λολ εσύ δηλαδή ποιος είσαι κύριος, που θα εμποδίσεις να πέφτει χρήμα στη γκανιότα του gaben; Εντάξει πέρα από την πλάκα, μεγάλη παγίδα σε όσους παίρνουν παιχνίδια μόνο για τις κάρτες. Ναι μεν μπορεί να παίρνεις τα λεφτά σου πίσω (αμφιβάλλω με τη 15% μίζα) αλλά ουσιαστικά πάνε πάλι στο wallet για κάρτες/badges ή παιχνίδια από το market.

 

Δηλαδή έτσι και φύγουν τα λεφτά από το πορτοφόλι, χαιρέτα τα. You've been Varoufaki-ed :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

 

Το Under the ocean, παιχνιδι στο steam σε early access εδω και πολυ καιρο, αφαιρεθηκε απο το store page. Διαβαστε την ειδηση εδω . 

 

Μεσα στον πανικο του προπερσυνου; summer sale, το ειχα αγορασει μετα απο παρΟτρυνση καποιου. Νομιζω οτι θυμαμαι σωστα ποιος το ειχε προτεινει αλλα δεν θα τον προδωσω. Η ερωτηση ειναι η εξης: Για ποιον λογο εχω στο Library ενα κ%@#%παιχνιδο που δεν εχω παιξει ποτε, εχω πληρωσει κανονικα για να το παρω ωστε να αφαιρεθει απο το store; ΤΙ ΤΡΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;

 

Λιγη κρατη στις αγορες, υπαρχει αυριο σε αντιθεση με το ρητο "Σαν να μην υπαρχει αυριο" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...