Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το Steam έχει μια πλατφόρμα για crowd-sourced μεταφράσεις σε διάφορες γλώσσες. Για την ώρα τουλάχιστον υποστηρίζει κάποιους τίτλους της Valve (CS, Portal, Half Life, L4D, TF2 κα), και το UI του Steam client. Αναφέρουν και 3rd party τίτλους, αλλά δεν φαίνεται να είναι πολλοί ή δημοφιλείς (από όσο είδα με μια γρήγορη ματιά).

 

Για συμμετοχή χρειάζεται login με community Steam account και να υποβάλετε τη μετάφραση ενός αποσπάσματος προς έγκριση (το review γίνεται τυπικά μέσα σε 24ωρο)

 

Όποιος ενδιαφέρεται να συνεισφέρει, ρίχνει μια ματιά εδώ :

http://translation.steampowered.com/index.php

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά.

 

Η Valve ψάχνει θύματα άτομα να μεταφράσουν τα παιχνίδια της αφιλοκερδώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Είναι αποκλειστικά σε εθελοντική βάση.

Μπορείς να επιλέξεις να το δεις ετσι, ή μπορεις να το δεις ως μια ευκαιρία να μεταφραστούν παιχνιδια στα ελληνικά που δεν επρόκειτο ποτε να μεταφραστούν επίσημα.

 

Σαν ιδεα ή πείραμα το crowd sourced translation έχει επισης ενδιαφέρον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι ακριβώς θύματα, εθελοντικά γίνεται, αν και υπάρχουν και δωράκια μερικές φορές! Ούτως ή άλλως, από μόνοι τους κάποιοι Έλληνες παίκτες ζήτησαν πριν από χρόνια να προστεθεί και η ελληνική γλώσσα για μετάφραση και πιστεύω δεν είναι σωστό να μη συνεχιστεί η δουλειά που άρχισαν από όσους θέλουν να βοηθήσουν.

Praetorian, είσαι αυτός που έκανε χθες application;

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι :)

Από σπόντα το πήρα είδηση* - από το forum του Dreamfal Chapters όπου κάποιος ανέφερε ότι αντί να περιμένουν για τις μεταφράσεις ίσως βόλευε η πλατφόρμα του Steam (ή κάποια παρόμοια). Που είναι μάλλον και το τυπικό use case. Fans παιχνιδιών που δεν θέλουν να περιμένουν μήνες ή χρόνια (ή γνωρίζουν πως δεν πρόκειται να γίνει ποτέ) για μια μετάφραση του αγαπημένου τους παιχνιδιού στη μητρική τους γλώσσα, ή έχουν εντοπίσει πολλαπλά λάθη και ελλείψεις στην υπάρχουσα επίσημη μετάφραση και θα ήθελαν να έχουν τη δυνατότητα να επέμβουν με διορθώσεις. 

 

*Δεν θυμάμαι να το είχα πετύχει να αναφέρεται αλλού. Πχ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και για το Black Mesa mod που την τελευταία φορά που έλεγξα είχε στηθεί από κάποιον ένα custom forum για αυτή τη δουλειά, αλλά το σύστημα δεν δούλευε πολύ καλά -κατά τη γνώμη μου. 

 

Σκοπεύω να βοηθήσω όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου και με δεδομένο ότι έχω ακόμα την εκκρεμότητα από το project του Monkey Island 2 SE που τρέχει ακόμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://steamcommunity.com/groups/tradingcards#announcements/detail/163582965920702191
 


All new games purchased as a gift and placed in the purchaser's inventory will be untradable for 30 days. The gift may still be gifted at any time. The only change is to trading.

We've made this change to make trading gifts a better experience for those receiving the gifts. We're hoping this lowers the number of people who trade for a game only to have the game revoked later due to issues with the purchaser's payment method.

 

πάνε οι traders...

απευθείας αγορές τα gifts πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν έχεις κάποιο φίλο ή πολύ έμπιστο, νομίζω ότι παρακάμπτεται το θέμα.

 

Αλλά απαιτείται τεράστια εμπιστοσύνη. Σαφώς τους πετσοκόβει τους traders, όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πάνε οι traders...

απευθείας αγορές τα gifts πλέον..

 

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το trading, βαριόμουν και μόνο στη σκέψη.

 

Το θέμα μου είναι άλλο: τα κλειδάδικα επηρεάζονται με κάποιον τρόπο από αυτή την αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το trading, βαριόμουν και μόνο στη σκέψη.

 

Το θέμα μου είναι άλλο: τα κλειδάδικα επηρεάζονται με κάποιον τρόπο από αυτή την αλλαγή;

 

Δε νομίζω, ούτως ή άλλως η πληρωμή γινόταν εκτός steam και ο τύπος στο "χάριζε" μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγές στο Steam Trading

 

Καλησπέρα , μπορεί κάποιος πιο πεπειραμένος απο την αφεντιά μου να μου απαντήσει με σιγουριά πως ακριβώς έχει η κατάσταση στο steam trading μετα την αλλαγή περι  χρόνου αναμονης 30!! ημερων για pc game gift trading? Στο steam γραφει  Steam restricts all gifts from being used in a Steam trade for 30 days after their original purchase date. However, you can still use the ‘Send A Gift’ feature to send this game to a friend at any time. Τώρα τι να καταλάβει κανεις? Ότι εαν το αγοράσεις και το 'βαλεις στην άκρη' για μελλοντική συναλλαγή περιμένεις 30 μέρες ενω εαν το κανεις αποστολή απευθείας μπορεί ο επομενος να το 'εξαργυρώσει ΄και αυτος απευθείας ?  Πλησιάζουν και γιορτές (αυτος ειναι εξάλλου ο λογος που εγινε η αλλαγή πιστευω) οπότε καλό θα ηταν να είμαστε ενημεροι για το τι συμβαίνει .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ερώτηση. Γίνεται τα παιχνίδια που αγοράζω εγω στο steam μου, να μπορούν να τα παίζουν τα υπόλοιπα μέλη της οικογενείας ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ PC (στο οποίο είναι εγκατεστημένα) αλλά απο τους δικούς τους steam λογαριασμούς?

 

Αν δεν γίνεται, τότε αναγκαστικά πρέπει να μοιραζόμαστε το ίδιο steam acc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν να παίζουν ορισμένα από τα παιχνίδια σου μέσω του Family Sharing κάνοντας σύνδεση από τον λογαριασμό τους, αρκεί εσύ να τους έχεις εξουσιοδοτήσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτό δεν γίνεται. Μόνο σε έναν λογαριασμό μπορεί να τρέχει το παιχνίδι μια δεδομένη χρονική στιγμή. Βασικά οποιοδήποτε παιχνίδι και να ανοίξεις, αν παίζει κάποιος άλλος κάποιο παιχνίδι σου (όχι απαραίτητα αυτό που άνοιξες) εκείνη τη στιγμή μέσω Family Sharing θα πρέπει να σταματήσει (έτσι ήταν παλιά τουλάχιστον, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγές στο Steam Trading

 

Καλησπέρα , μπορεί κάποιος πιο πεπειραμένος απο την αφεντιά μου να μου απαντήσει με σιγουριά πως ακριβώς έχει η κατάσταση στο steam trading μετα την αλλαγή περι  χρόνου αναμονης 30!! ημερων για pc game gift trading?

Μπορείς να το βάλεις στην άκρη αλλά δεν μπορείς να το δώσεις αυτούσιο σε κάποιον με ανταλλαγή εντός 30 ημερών (με αυτή την επιλογή θα το είχε και αυτός ως gift και θα μπορούσε, για παράδειγμα, να το στείλει σε κάποιον άλλο κ.ο.κ.). Μπορείς όμως να το στείλεις ως δώρο και αναγκαστικά ο παραλήπτης θα πρέπει να το εξαργυρώσει στον δικό του λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...