Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Tις τελευταίες ημέρες έχω εξαιρετικά ασταθείς ταχύτητες download στο Steam.

 

Είναι που είναι η σύνδεση αργή (στα 620 άντε και λίγο παραπάνω στο τσακίρ κέφι) τώρα που με ρίχνει στα 200, είναι τραγέλαφος. Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; 

 

Διαβάζω πως μπορεί να είναι θέμα φόρτου στο region. Για κάποιο λόγο με είχε Ιταλία, σκάλωνε άσχημα, πήγα Ελλάδα πάλι σκαλώνει. Δοκίμασα για πλάκα μακρύτερα (Ισραήλ, Αφρική) και είναι τραγικές οι ταχύτητες.

 

Η ταχύτητα σύνδεσης είναι στα πλαίσια που έχω συνηθίσει, το φόρτωμα των υπόλοιπων σελίδων εντάξει, ένα download που έκανα από Nvidia επίσης στις ταχύτητες που θα περίμενα (και πάντως πολύ καλύτερα σε σχέση με το Steam).

 

Προτάσεις, σκέψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ με τη γραμμή μου χρησιμοποιώ αυτή την περίοδο ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Συγχρονισμός στα 20-21 mbps, κατέβασμα ακόμα και με 2 και κάτι ψιλά mb/s, browsing κλπ όλα μια χαρά τόσα χρόνια, αλλά εδώ και μια εβδομάδα επίσης έχω ασταθείς ταχύτητες κατεβάσματος στο steam για πρώτη φορά.Από εκεί που έπιανε 1.5mb/s για πλάκα, τραβάει κάτι 150-200 kb/s ανεξήγητα τελευταία.Όχι πάντα, αλλά σέρνεται αρκετές φορές.Στις ρυθμίσεις δεν έχει αλλάξει κάτι από μόνο του, οπότε υποψιάζομαι ότι μάλλον είναι θέμα των σέρβερ τους φίλε snoob.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Mάλλον θέμα server, ναι, μπήκα και είδα φόρτο και αυτή την ώρα η Ευρώπη έχει με διαφορά τους υψηλότερους όγκους.

 

Ε, πήρα κι εγώ σβάρνα την περιφέρεια, με τα χίλια ζόρια κατέβηκε το 1,3 gb.

 

Καλά, τις ταχύτητες που πιάνεις εσύ ούτε σε όνειρο, 624 kb/s ήταν το καλύτερό μου και γενικά, τελευταίο χρόνο πάνω από 670 δεν έχω δει, ανάθεμα την απόσταση από το κέντρο...

 

Όταν εσένα, ας πούμε, σου κάνει βουτιά στα 150-200, εδώ πέφτει στα 15-20. Κι είναι κρίμα, παρότι η σύνδεση είναι αυτό το χάλι που είναι, πάντοτε μου έδινε max ό,τι μπορούσε, με λογικά σκαμπανεβάσματα. Αυτή την τελευταία εβδομάδα που γράφεις κι εσύ, έχει γίνει ο κακός χαμός, πλακώνει και τα updates το Ascension (αυτό κατέβαινε τώρα) και θέλει υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το φαινόμενο έχει αρχίσει εδώ και αρκετό καιρό. Δεν έχω τόσο μεγάλη πτώση σαν εσένα, αλλά γενικώς το download rate φαίνεται σαν να έχει throttling. Εμένα, εξαρχής, ο client με έβαζε Γερμανία. Όταν τον αλλάζω σε οτιδήποτε άλλο (ακόμα και κοντινότερη χώρα) σέρνεται.

 

 

 

 

Mάλλον θέμα server, ναι, μπήκα και είδα φόρτο και αυτή την ώρα η Ευρώπη έχει με διαφορά τους υψηλότερους όγκους.

 

Ε, πήρα κι εγώ σβάρνα την περιφέρεια, με τα χίλια ζόρια κατέβηκε το 1,3 gb.

 

Καλά, τις ταχύτητες που πιάνεις εσύ ούτε σε όνειρο, 624 kb/s ήταν το καλύτερό μου και γενικά, τελευταίο χρόνο πάνω από 670 δεν έχω δει, ανάθεμα την απόσταση από το κέντρο...

 

Όταν εσένα, ας πούμε, σου κάνει βουτιά στα 150-200, εδώ πέφτει στα 15-20. Κι είναι κρίμα, παρότι η σύνδεση είναι αυτό το χάλι που είναι, πάντοτε μου έδινε max ό,τι μπορούσε, με λογικά σκαμπανεβάσματα. Αυτή την τελευταία εβδομάδα που γράφεις κι εσύ, έχει γίνει ο κακός χαμός, πλακώνει και τα updates το Ascension (αυτό κατέβαινε τώρα) και θέλει υπομονή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τη γραμμή μου χρησιμοποιώ αυτή την περίοδο ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Συγχρονισμός στα 20-21 mbps, κατέβασμα ακόμα και με 2 και κάτι ψιλά mb/s, browsing κλπ όλα μια χαρά τόσα χρόνια, αλλά εδώ και μια εβδομάδα επίσης έχω ασταθείς ταχύτητες κατεβάσματος στο steam για πρώτη φορά.Από εκεί που έπιανε 1.5mb/s για πλάκα, τραβάει κάτι 150-200 kb/s ανεξήγητα τελευταία.Όχι πάντα, αλλά σέρνεται αρκετές φορές.Στις ρυθμίσεις δεν έχει αλλάξει κάτι από μόνο του, οπότε υποψιάζομαι ότι μάλλον είναι θέμα των σέρβερ τους φίλε snoob.

μιλαμε για adsl ή vdsl;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από εδώ το παρακολουθώ: παλιά, αν δε με απατά η μνήμη μου, έβλεπες και πιο αναλυτικά φόρτο ανά server, δε βλέπω να υπάρχει πια τέτοια δυνατότητα.

 

Εγώ με attenuation 34,8 λέω και πάλι καλά που έχω αυτό. Τέλος πάντων, άλλαξα download region και -παρότι έχω χάσει ταχύτητα- μάλλον δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί σε αξιοπρεπή για τα μέτρα μου επίπεδα. Άλλοι αναφέρουν πως δε βλέπουν διαφορά, δεν είναι εγγυημένη λύση, αλλά αξίζει μια δοκιμή. Η Ευρώπη πάλι σκάλωνε άγρια νωρίτερα σήμερα. 

 

Έτσι και συνεχιστεί αυτό το χάλι, στα Steam Sales θα έχουμε δράματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχει κάποιο σάιτ που να δείχνει τη «διαδρομή» που έχει κάνει η τιμή ενός παιχνιδιού στο Steam; Αν έχει βγει σε προσφορά και πότε ή γενικότερα κάθε πότε βγαίνει σε προσφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο σάιτ που να δείχνει τη «διαδρομή» που έχει κάνει η τιμή ενός παιχνιδιού στο Steam; Αν έχει βγει σε προσφορά και πότε ή γενικότερα κάθε πότε βγαίνει σε προσφορά;

Για δοκίμασε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για δοκίμασε αυτό.

 

Είσαι άρχοντας!

 

Ήθελα να πάρω το Rune από το GoG, αλλά επειδή το προτιμώ στο Steam ήθελα να δω αν έχει παίξει σε παραπλήσια τιμή.

 

Τελικά τσίμπησα αυτό το bundle, που το βρήκα από το σάιτ που έδωσες. :P

 

 

Μήπως υπάρχει και κανένα σάιτ που να scanάρει το Steam account και το GoG account και να σου λέει αν έχεις ήδη κάποιο γκέιμ στο ένα ή στο άλλο μαγαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο σάιτ που να δείχνει τη «διαδρομή» που έχει κάνει η τιμή ενός παιχνιδιού στο Steam; Αν έχει βγει σε προσφορά και πότε ή γενικότερα κάθε πότε βγαίνει σε προσφορά;

http://www.steamgamesales.com/

αυτό εδώ με το official API

πχ το batman arkham origins

http://www.steamgamesales.com/4iR2L/batman-arkham-origins

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να απενεργοποιησω το two step verification ;

Το Steam Guard εννοείς; Ναι υπάρχει αυτή η επιλογή στις ρυθμίσεις λογαριασμού, αλλά περιορίζονται κάποιες δυνατότητες στο λογαριασμό σου (π.χ οι ανταλλαγές) μέχρι να περάσουν 15 μέρες αφότου το ενεργοποιήσεις ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Steam έχει μια πλατφόρμα για crowd-sourced μεταφράσεις σε διάφορες γλώσσες. Για την ώρα τουλάχιστον υποστηρίζει κάποιους τίτλους της Valve (CS, Portal, Half Life, L4D, TF2 κα), και το UI του Steam client. Αναφέρουν και 3rd party τίτλους, αλλά δεν φαίνεται να είναι πολλοί ή δημοφιλείς (από όσο είδα με μια γρήγορη ματιά).

 

Για συμμετοχή χρειάζεται login με community Steam account και να υποβάλετε τη μετάφραση ενός αποσπάσματος προς έγκριση (το review γίνεται τυπικά μέσα σε 24ωρο)

 

Όποιος ενδιαφέρεται να συνεισφέρει, ρίχνει μια ματιά εδώ :

http://translation.steampowered.com/index.php

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...