Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πειτε λεπτομεριες παιδες!!πως την κατεβαζουμε την μπετα?μου το κανει και σε εμενα δυστυχως το παραπανω προβλημα.

 

1. Steam

2. Settings

3. Account

4. Στη σελίδα του account χαμηλά δεξιά Beta Partitipation -> Change σε επιτρέπει τη beta

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να είναι σταθερή. Μην λύσουμε ένα πρόβλημα και αποκτήσουμε 10!

Μπορούμε να γυρίσουμε στην έκδοση που είμαστε τώρα αν μπούμε στην Beta? 

 

Edit: Τέλειο. Problem Solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για όποιον δεν το πήρε χαμπάρι σήμερα έγινε officially available σε όλους τους χρήστες του Steam μάλλον το πιο σημαντικό feature της πλατφόρμας από τότε που δημιουργήθηκε μέχρι σήμερα: το Steam In-Home Streaming. Με host ένα Windows gaming PC, μπορούμε να στριμάρουμε τα παιχνίδια της βιβλιοθήκης του Steam σε οποιoνδήποτε άλλο υπολογιστή (Windows, Linux ή Mac) είναι συνδεδεμένος στο ίδιο δίκτυο. Πρακτικά, έχοντας ένα gaming pc στο σπίτι, με αυτό το μαγικό μετατρέπονται όλα τα pc's του σπιτιού σε gaming pc's.

 

Όσα παιχνίδια έχω δοκιμάσει από το PC μου (i5-4670, 770 GTX, 8 GB) στο Macbook Air μου (mid-2011) έχουν δουλέψει απρόσκοπτα με μηδενικό latency. Δεν ξέρω πως το έχουν κάνει, αλλά είναι εξωφρενικά απίστευτο το αποτέλεσμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα κι εγώ,  πιστεύω πως θα βοηθήσει φοβερά όσους έχουν ένα απλό htpc και έχουν μακριά από την tv του σαλονιού το καλό pc...

Με wireless lan το δοκίμασες;

Δηλαδή πλέον όταν θα πηγαίνεις σε δεύτερο μηχάνημα να μπεις με το λογαριασμό σου δε θα σε βγάζει από το πρώτο;Προφανώς έτσι; ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για όποιον δεν το πήρε χαμπάρι σήμερα έγινε officially available σε όλους τους χρήστες του Steam μάλλον το πιο σημαντικό feature της πλατφόρμας από τότε που δημιουργήθηκε μέχρι σήμερα: το Steam In-Home Streaming. Με host ένα Windows gaming PC, μπορούμε να στριμάρουμε τα παιχνίδια της βιβλιοθήκης του Steam σε οποιoνδήποτε άλλο υπολογιστή (Windows, Linux ή Mac) είναι συνδεδεμένος στο ίδιο δίκτυο. Πρακτικά, έχοντας ένα gaming pc στο σπίτι, με αυτό το μαγικό μετατρέπονται όλα τα pc's του σπιτιού σε gaming pc's.

 

Όσα παιχνίδια έχω δοκιμάσει από το PC μου (i5-4670, 770 GTX, 8 GB) στο Macbook Air μου (mid-2011) έχουν δουλέψει απρόσκοπτα με μηδενικό latency. Δεν ξέρω πως το έχουν κάνει, αλλά είναι εξωφρενικά απίστευτο το αποτέλεσμα.

Πιο πάνω στην ώρα δεν μπορούσε να έρθει. Σήμερα πρωί πρωί είχα αποφασίσει να κάνω αναδιάταξη του χώρου (και κάποιες απαραίτητες αγορές -καλώδια, wifi κάρτα) για να φέρω το καλό PC κοντά στην TV. Τώρα η αλλαγή αναβάλλεται :D

 

Πάρα πολύ βολικό, αν και μένει να το τεστάρω σε πολύ απαιτητικούς τίτλους (δοκίμασα λίγο Assassins Creed: Brotherhood, MK 9). Επίσης δεν δοκίμασα τίποτα σε multiplayer.

 

Δηλαδή πλέον όταν θα πηγαίνεις σε δεύτερο μηχάνημα να μπεις με το λογαριασμό σου δε θα σε βγάζει από το πρώτο;Προφανώς έτσι; ^_^

Μέσα στο ίδιο LAN σίγουρα δεν σε βγάζει (αυτό μπορεί να ίσχυε και πριν όμως). Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα σε PC από άλλο LAN ή δίκτυο με άλλη εξωτερική IP. Λογικά εκεί δε θα σε αφήνει.

 

 

Παρεμπιπτόντως, εδώ λέει ακόμα ότι θέλει opt-in στην beta του Steam Client, αλλά αυτό δεν πρέπει να ισχύει πλέον.

  • Opt into the Steam client beta on two computers.
  • Login to the Steam beta client on both computers with the same account.
  • Go to the computer where you want to play and start playing your game.
https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=3629-RIAV-1617

 

Όσο δοκίμασα ήταν (μόνο) με WLAN. Ήταν αρκετά ok. Ελάχιστο ως καθόλου lag, εκτός από το Assassins Creed: Bro που είχε μια δυσκολία στη μετάβαση μεταξύ των menu και του main game. Ίσως πρέπει να παίξω λίγο παραπάνω με τις ρυθμίσεις.

 

Edit: Στο forum (και στο support page) γενικά προτείνουν wired σύνδεση για καλύτερη εμπειρία. Τα jitters συνήθως έχουν να κάνουν με wireless συνδέσεις (ή πολύ υψηλό resolution setting).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μην έχει μπερδέματα με δίκτυο μέσω powerplug γιατί στο faq το αναφέρουν σαν ενδεχόμενο.

Anyway, η αρχή έγινε, σίγουρα θα βελτιωθεί με τον καιρό και νομίζω πως είναι μια πολύ αξιόλογη δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να υπήρχε steam στα προγράμματα της τηλεόρασης ώστε να το τρέχουμε κατευθείαν εκεί. Σε android υπάρχει δυνατότητα στριμαρίσματος η μόνο μεταξύ windows υπολογιστών? Ακόμα και μεταξύ windows με linux ακόμα από τι είδα δεν είναι ενεργοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σημερα εκανα την δοκιμη μεταξυ του desktop και του windows tablet και εμεινα με το στομα ανοιχτο!!πραγματικα απιστευτο και οπως ειπε ο φιλος Malthador με μηδενικο latency!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με προβληματίζει ιδιαίτερα δυσάρεστα το γεγονός ότι δεν παρατηρώ αυξημένο ενδιαφέρον από την pc gaming scene για το gaming cloud γενικότερα ή για το pc game streaming ειδικότερα. Και είναι κάτι που δεν το βλέπω μόνο εδώ, αλλά και σε μεγάλα fora του εξωτερικού. Τι διάολο, είμαι από τους λίγους που πηδάω από τη χαρά μου όταν καταφέρνω να streamάρω ένα παιχνίδι από το pc μου σε άλλο pc μου, στο κινητό μου, στο tablet μου κλπ; Είμαι από τους λίγους που το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο feature;

 

Anyway, πάμε παρακάτω. Το setup του host pc μου έχει ως εξής: i5-4670, 770 GTX με 2 GB μνήμη, 8 GB RAM, ο δίσκος του OS (Windows 7) είναι SSD, ενώ ο φάκελος του Steam βρίσκεται σε HDD δίσκο. Το guest pc μου είναι ένα Macbook Air του 2011 με i5, κάρτα την HD 3000, 4 GB RAM και SSD δίσκο (με το τελευταίο OSX πάνω του). Με αυτά τα δύο μηχάνακια έχω στριμάρει απρόσκοπτα ως τώρα τα: Darksiders, Dark Souls, Arkham Origins, Neverwinter Nights 2, Risen, Mass Effect, Shadowrun Returns. Το μόνο πρόβλημα ως τώρα είναι ότι ορισμένες φορές εάν γίνει disconnect το mba από το Steam πιθανόν να χρειαστεί restart για να «δει» το host pc.

 

 

Το είδα κι εγώ,  πιστεύω πως θα βοηθήσει φοβερά όσους έχουν ένα απλό htpc και έχουν μακριά από την tv του σαλονιού το καλό pc...

Με wireless lan το δοκίμασες;

Δηλαδή πλέον όταν θα πηγαίνεις σε δεύτερο μηχάνημα να μπεις με το λογαριασμό σου δε θα σε βγάζει από το πρώτο;Προφανώς έτσι; ^_^

 

Το θέμα είναι να μην έχει μπερδέματα με δίκτυο μέσω powerplug γιατί στο faq το αναφέρουν σαν ενδεχόμενο.

Anyway, η αρχή έγινε, σίγουρα θα βελτιωθεί με τον καιρό και νομίζω πως είναι μια πολύ αξιόλογη δυνατότητα.

 

Ναι, πλέον δεν σε πετάει όταν συνδέεσαι σε δεύτερο πισί. To mba είναι συνδεδεμένο ασύρματα στο modem/router ενώ το Windows pc είναι συνδεδεμένο με powerline στο modem/router.

 

To modem/router είναι αυτό το σάπιο που δίνει ο ΟΤΕ με τις vdsl συνδέσεις. Ακόμα και σε αυτό παίζει τέλεια το In-home Streaming. Ωστόσο το ψάχνω για να τσιμπήσω ένα καλό Dual-Band router για να έχω τα ιδανικότερα αποτελέσματα.

 

 

 

Καλό θα ήταν να υπήρχε steam στα προγράμματα της τηλεόρασης ώστε να το τρέχουμε κατευθείαν εκεί. Σε android υπάρχει δυνατότητα στριμαρίσματος η μόνο μεταξύ windows υπολογιστών? Ακόμα και μεταξύ windows με linux ακόμα από τι είδα δεν είναι ενεργοποιημένο.

 

Για την ώρα γίνεται να στριμάρεις μόνο από Windows PC σε Windows, OSX ή Linux. Βέβαια, στην official σελίδα του Steam γράφει ξεκάθαρα:

 

Play your Windows games on devices running other operating systems
Currently Mac OS X, Linux, and SteamOS, with support for more systems coming soon.

 

Ε, τι διάολο, τα «more systems» θα είναι το android και το iOS, δεν παίζει κάτι άλλο.

 

Αν σε ενδιαφέρει πάντως να στριμάρεις Steam games σε android, έχω κάνει ένα ποστ για το limelight, το οποίο επίσης παρουσιάζει πολύ καλά αποτελέσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει σε android μιλάμε θα το τρέχω στο ouya στην τηλεόραση και πλέον θα έχω κονσόλα των 80 ευρώ που θα τρέχει το τελευταίο witcher :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν βάλουν υποστήριξη για linux λέτε να μπορέσουμε να στριμάρουμε παιχνίδια σε raspberry pi? Τι δουλειά κάνει ο επεξεργαστής του υπολογιστή που παίρνει περιεχόμενο. Αν αντέχουν οι ταμπλέτες τέτοιο στριμαρισμα νομίζω θα αντέχει και το raspberry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από τόσα χρόνια μπόρεσα να παίξω αξιοπρεπώς παιχνίδι στο σαπάκι το λαπτοπ 6αετιας. :P

είχα κάποια μικρά θέματα αλλά λογικό είναι (με usb wifi στικακι στο κεντρικό pc ) .

αφού φτιάξω το δίκτυο λίγο πιστεύω θα είναι κομπλέ .

 

gj valve

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...