Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Lotof είπε

On fire τα Xbox studios. 

το πλανο του για οικουμενικοτητα στην προσβαση των τιτλων σε ολες τις πλατφορμες, δειχνει ξεκαθαρα οτι πετυχαινει. και σιγουρα αλλαζει τα δεδομενα της αγορας, εξου και η Σονυ τρεχει τωρα να προλαβει τις εξελιξεις.

7 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Αυτα βλεπει και η SONY  και επιτελους ξυπναει και αρχιζει να δινει ολο και παραπανω παιχνιδια στο pc...

μονο που το προβλημα με την Σονυ, ειναι οτι αυτα τα ports θα τα δωσει μετα απο χρονια, σε αντιθεση με την ΜΣ που τα δινει day1 παντου. Οχι οτι την ενοχλει αυτο ιδιαιτερα, κυριαρχει στην αγορα κονσολων (μετα την ΝΙΝ), αλλα αναρωτιεται κανεις ποσο πολλα περισσοτερα θα μπορουσε να βγαζει αν ακολουθουσε την στρατηγικη του αντιπαλου.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Ren_Hoek είπε

Αν κάνω block στην πρόσβαση στο internet για ένα single-player παιχνίδι μέσω του windows firewall, θα μπορώ να ξεκλειδώσω τα achievements του παιχνιδιού στο steam?

Αυτά ξεκλειδώνονται Oflline έτσι και αλλιώς, απλά θα ενεργοποιηθούν την επόμενη φορά που θα μπεις online. Το κακό είναι πως θα ξεκλέιδωθούν όλα ταυτόχρονα και δεν θα μπορείς να δεις πότε ξεκλείδωσες το καθένα ξεχωριστα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οποιον ασχολειται με trading cards στο steam μολις μου ηρθαν 7 καρτες μαζεμενες για το Days Gone μιας και σημερα προσθεσαν καρτες. 2 διπλες θα πανε για ανταλλαγη εχει 13 για ολοκληρωση του badge. Για να δουμε μπας και βαλουν και στο horizon zero dawn. Μπορω να πω απο τις πιο ομορφες trading cards που εχω δει αρκετα καλλιτεχνικες.

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
4 λεπτά πριν, __kostas__ είπε

Τις συνδρομές στα εργαστήρια πρέπει να πληρώσω για να τις κατεβάσω;

Όχι. Υπήρξε κάποιο σχέδιο να πληρώνεις για να βοηθάς και τον δημιουργό, αλλά δεν προχώρησε.
Προσοχή για να παίξουν σωστά πολλά μοντ σου λένε σε ποια άλλα συστήνεται να έχεις συνδρομή, σε ποια έκδοση λειτουργεί, αν λειτουργεί χωρίς dlc κτλπ κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαφνικά σε φρέσκο installation του steam μου βγάζει διαρκώς το failed to load steamui.dll ... έχω προσπαθήσει τα πάντα, chkdsk έχω κάνει δεν έχει πρόβλημα, uninstall - reinstall, όλα τα updates υπάρχουν σε windows 10, δοκίμασα διαφορετικό path σε άλλο δίσκο ssd τα ίδια. Με το που κάνει update online στο πρώτο run extracting κλπ πάει να τρέξει πρώτη φορά και πετάει το error. Έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα; σε ακριβώς το ίδιο setup πριν λίγο καιρό όλα έτρεχαν μια χαρά.

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια το έβαλα στο Google και είναι κοινό πρόβλημα.

https://steamcommunity.com/discussions/forum/search/?gidforum=882959061466924237&include_deleted=1&q="Failed+to+Load+steamui.dll"

https://www.partitionwizard.com/partitionmagic/failed-to-load-steamui-dll.html

Από εδώ και πέρα είναι στα χέρια των Ιντερνετς. Δε μου έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tobajara είπε

Από περιέργεια το έβαλα στο Google και είναι κοινό πρόβλημα.

https://steamcommunity.com/discussions/forum/search/?gidforum=882959061466924237&include_deleted=1&q="Failed+to+Load+steamui.dll"

https://www.partitionwizard.com/partitionmagic/failed-to-load-steamui-dll.html

Από εδώ και πέρα είναι στα χέρια των Ιντερνετς. Δε μου έχει τύχει.

Τα έχω δοκιμάσει όλα δυστυχώς και δεν λύνεται το πρόβλημα. Παρατηρώ ότι τα αρχεία μετά το download, extraction και το update με το steam.exe bootstrap παραμένουν μέσα στον φάκελο temp με καταλήξεις _ στο τέλος πχ "steamui.dll_" και δεν μεταφέρονται ποτέ στον κεντρικό φάκελο του steam..

Για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα, το έλυσα αντιγράφοντας manually τα αρχεία από το temp folder και αφαιρώντας από τις καταλήξεις το _ (μόνο στα αρχεία του main folder) τα υπόλοιπα τα συμπλήρωσε αυτόματα. 🤔

Επεξ/σία από ChrisN.S.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γενικές οδηγίες δες αυτό, μήπως σου έχει διαφύγει κάτι:
https://help.steampowered.com/en/faqs/view/1F39-DCB4-FF28-5748

Και αν γράφουν κάτι τα log (δες κυρίως το bootstrap_log) την ώρα που χτυπάει λάθος:

"C:\Program Files (x86)\Steam\logs\*"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pigeon είπε

Ως γενικές οδηγίες δες αυτό, μήπως σου έχει διαφύγει κάτι:
https://help.steampowered.com/en/faqs/view/1F39-DCB4-FF28-5748

Και αν γράφουν κάτι τα log (δες κυρίως το bootstrap_log) την ώρα που χτυπάει λάθος:

"C:\Program Files (x86)\Steam\logs\*"

 

Τίποτα από αυτά που αναφέρονται δεν είχε βοηθήσει, κατά τη διαδικασία του extraction - update έβγαζε error στιγμιαία ένα ntfs_transaction_failed txt μέσα στο main folder (το παρακολουθούσα live) και δεν μεταφερόταν κανένα αρχείο από το temp..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisN.S. είπε

έβγαζε error στιγμιαία ένα ntfs_transaction_failed txt μέσα στο main folder

Λογικά θα έχεις εγγραφές του παρακάτω τύπου μέσα στο bootstrap_log.txt

[DateTime] Committing NTFS transaction (xxx non-transactional backup files)
[DateTime] Failed to apply update, reverting...

Το συγκεκριμένο πρόβλημα αν θυμάμαι καλά πρωτοεμφανίστηκε γύρω στο 2019 και το διόρθωσαν σε επόμενο patch, υποτίθεται. Το λάθος είναι σίγουρα συνδυασμος λειτουργικού+δίσκου ή ssd. Δες και το παρακάτω, ο συγκεκριμένος το διόρθωσε:

https://steamcommunity.com/discussions/forum/1/3203745634155479256/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ubuntu.υπαρχει τροπος να εγκατασταθει η windows version και οχι του linux ενος game?τι εννοω...στο The Binding of Isaac: Rebirth στην εκδοση linux δεν υπαρχει το τελευταιο dlc..ουτε με proton αλλαζει κατι συνεχιζει και βλεπει μονο την linux εκδοση

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dalan2007 είπε

εχω ubuntu.υπαρχει τροπος να εγκατασταθει η windows version και οχι του linux ενος game?τι εννοω...στο The Binding of Isaac: Rebirth στην εκδοση linux δεν υπαρχει το τελευταιο dlc..ουτε με proton αλλαζει κατι συνεχιζει και βλεπει μονο την linux εκδοση

Γιατί δεν κάνεις απλά ένα dual boot με windows μόνο για τα παιχνίδια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...