Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ρε παιδια γινεται να κανω αγορα ενος παιχνιδιου μεσω paypal στο steam account μου χωρις να αποθηκευσει στοιχεια paypal η προσωπικα στοιχεια μετα την αγορα ή αναγκαστικα τα κραταει?

 

Υπάρχει μιά επιλογή κάτω δεξιά απο τα πεδία που συμπληρώνεις που γράφει "Save my payment information so checkout is easy next time", απλά την απενεργοποιείς και δεν κρατάει στοιχεία.

 

post-143955-0-60578000-1360288495_thumb.png

 

 

...πώς επιλέγω σε ποιο δίσκο θα αποθηκεύει τα παιχνίδια το Steam;

 

Όπως αναφέρεται πιο πάνω, υπάρχει επιλογή κατά την εγκατάσταση, αν και δεν την υποστηρίζουν όλα τα παιχνίδια (στο Team Fortress 2 για παράδειγμα δεν δίνεται τέτοια επιλογή). Απλά πρέπει να δημιουργήσεις Steam folder στο νέο drive, αλλά αυτό γίνεται αυτόματα απο το Steam με την επιλογή "Create new Steam library on drive X:\

 

post-143955-0-15122700-1360288630_thumb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O σκληρός οδεύει στα όριά του και ετοιμάζομαι να εγκαταστήσω ένα-δύο μεγάλα παιχνίδια. Προσανατολίζομαι σε δεύτερο σκληρό. Η ερώτηση είναι η εξής: πώς επιλέγω σε ποιο δίσκο θα αποθηκεύει τα παιχνίδια το Steam;

 Επίσης υπάρχει και το http://download.cnet.com/Steam-Mover/3000-2248_4-75764205.html ώστε να μεταφέρεις από τον ένα δίσκο στον άλλο οποιοδήποτε παιχνίδι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κάποιος αν το retail του tomb raider θα μπορούμε να το βάλουμε στο steam? Γιατί να παίζει χωρίς δισκάκι;

 

Και περιμένω κωδικούς από το sleeping dogs και hitman λόγο αγοράς κάρτας amd.

Τα παιχνίδια τα έχω οπότε αν ενδιαφέρεται κάποιος για κάποια αλλαγή μπορεί να μου προτείνει κάτι...

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το Steam, γιατί μόλις πρόσφατα έφτιαξα λογαριασμό εκεί, και ακόμα δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. 

 

Έψαξα μήπως υπήρχε ήδη κάποιο σχετικό θέμα, αλλά δεν βρέθηκε απο την αναζήτηση, οπότε σκέφτηκα να φτιάξω το παρόν, ώστε να υπάρχουν κάπου οι απορίες μας σχετικά με την υπηρεσία. 

 

Λοιπον έχω εγκαταστήσει στο pc μου το Tomb Raider και το Bioshock Infinite απο το σχετικό bundle, και τερμάτισα στο 100% το Tomb Raider οπότε θέλω να κρατήσω τα saves μου και να το απεγκαταστήσω.

 

Πρώτη ερώτηση, τα saves φυλάγονται στο προφίλ μου στον server, οπότε στο μέλλον αν θελήσω να το επανεγκαταστήσω, θα περαστούν κανονικά, ή πρέπει να τα φυλάξω απο κάποια διαδρομή μόνο μου;

 

Δεύτερη ερώτηση, πως πρέπει να απεγκαταστήσω το παιχνίδι απο το pc μου; Διαγράφω με απλό delete; Απο κάποια επιλογή μέσα απο το steam; Απο προσθαφαίρεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το Steam, γιατί μόλις πρόσφατα έφτιαξα λογαριασμό εκεί, και ακόμα δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.

Καλησπερα, για το 2ο πας στο steam/library και δεξι κλικ στο game που θες και εχει επιλογη delete.

Για τα saves νομιζω οτι αν εχεις ενεργοποιημενη την υπηρεσια cloud τα κανει backup αλλα δεν ειμαι σιγουρος και δεν ειμαι και σπιτι να το δοκιμασω.

 

 

Edit : Υπαρχει topic για το Steam εδω http://www.insomnia.gr/topic/455869-steam-official-topic/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πως ενεργοποιείς την υπηρεσία αυτή;

Σε διαφορετική περίπτωση, που βρίσκονται τα saves για να τα φυλάξω;

Το θέμα που μου έδειξες δεν μου το εμφάνισε στην αναζήτηση, sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πως ενεργοποιείς την υπηρεσία αυτή;

Σε διαφορετική περίπτωση, που βρίσκονται τα saves για να τα φυλάξω;

Το θέμα που μου έδειξες δεν μου το εμφάνισε στην αναζήτηση, sorry.

Τα saves ειναι συνηθως στα Documents (ή στο φακελο Μy Games μεσα στα documents). Τo cloud το ενεργοποιεις στα settings του steam στην καρτελα downloads+cloud!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πως ενεργοποιείς την υπηρεσία αυτή;

Σε διαφορετική περίπτωση, που βρίσκονται τα saves για να τα φυλάξω;

Το θέμα που μου έδειξες δεν μου το εμφάνισε στην αναζήτηση, sorry.

επισης σημαντικο ειναι(μιας και το βλεπω οτι δεν εχει αναφερθει)το γεγονος οτι δεν υποστηριζουν ολα τα παιχνιδια cloud saving.

Οσα υποστηριζουν εχουν ενα συννεφακι διπλα τους.

επισης,επειδη προσωπικα την εχω πατησει με το metro2033 ενω υποστηριζει cloud δεν ειχε ανεβασει τιποτα και μετα απο φορματ αναγκάστικα να το ξαναρχισω απο την αρχη,για οσα saves θες να κρατησεις κατεβασε το game save manager οπου ψαχνει αυτοματα και σου κανει backup παιχνιδια+profiles αμα θες να τα παιξεις απο αλλο πισι

(παραδειγμα θες να φορτωσεις τον λογαρισμο και το save σου στο δευτερο σου πισι λεμε τωρα και θες να παιξεις το GTA IV.Σε offline Mode θα εχεις προβλημα και προσωπικα με εσωσε το προγραμματακι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω κ εγώ να ρωτήσω κάτι για το steam. πάω να παίξω call of duty MW3 κ μου ανοίγει το steam! εκεί συνδέομαι κ μου λέει να πληρώσω για να ξανακατεβάσω το παιχνίδι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ζητάει αυτό... για διαφωτίστε με λίγο γιατί τα 'χω μπερδέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θέλω κ εγώ να ρωτήσω κάτι για το steam. πάω να παίξω call of duty MW3 κ μου ανοίγει το steam! εκεί συνδέομαι κ μου λέει να πληρώσω για να ξανακατεβάσω το παιχνίδι αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ζητάει αυτό... για διαφωτίστε με λίγο γιατί τα 'χω μπερδέψει...

Το παιχνίδι το εγκατέστησες μέσω Steam, σωστά; Τότε λογικά δε θα έπρεπε να σου ζητάει να το ξανακατεβάσεις, εκτός κι αν σε ενημερώνει ότι υπάρχουν updates ή λείπουν αρχεία από την εγκατάσταση. Δεν νομίζω ότι σου ζητάει να πληρώσεις ωστόσο - δεν λειτουργεί έτσι το Steam.

 

Επίσης, αν πας Steam->Settings->Interface μπορείς να επιλέξεις για γλώσσα τα ελληνικά (ίσως βοηθήσουν να καταλάβεις τί ζητάει ακριβώς το Steam)(θα χρειαστεί restart του Steam αν αλλάξεις τη γλώσσα για να ενεργοποιηθεί η νέα ρύθμιση). Εναλλακτικά κάνε ένα copy paste το μήνυμα ή screenshot με το μήνυμα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γινεται με καποιο τροπο να ενεργοποιησω καποια παλια παιχνιδια που εχω (και υπαρχουν στο steam) στο steam?

πχ Rome Total War + Shogun Total War + Alexander Invasion

Simcity 4 Deluxe

Age of Mythology + Titans Expansion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι δυνατόν μια ψηφιακή υπηρεσία στην οποία το download είναι το βασικότερο της στοιχείο να μην σε αφήνει να κατεβάζεις ένα παιχνίδι ενώ είσαι in-game ακόμα και σε single player? Πραγματικά μεγάλη απογοήτευση αυτό που είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Αυτό είναι για 'μένα το μεγαλύτερο (ίσως και μοναδικό) μειονέκτημα του στιμ.

Μοναδικό δεν θα το λεγα. Έχει και κάποια άλλα θεματάκια μικρά που έχω εντοπίσει κατά καιρούς. Το συγκεκριμένο είναι χοντρό πάντως.

 

Κάτι άλλο. Είδα στους όρους χρήσεις των κουπονιών πως δεν μπορείς να βάλεις εκπτωτικό κουπόνι πάνω σε ήδη υπάρχουσα προσφορά. Οπότε να χρησιμοποιήσω το 90% off coupon που είχαμε πάρει για το Sniper Ghost Warrior?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...