Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ronnie1985 είπε

Να ρωτησω κατι κ εγω. Εχω εγκατεστημενα καποια παιχνιδια απο το steam και παντα η πρωτη μου κινηση ειναι οταν ανοιγω το pc να ανοιγω το steam client, να συνδεετε στο account μου κ επειτα ανοιγω οποιο game θελω κ παιζω. Σε λιγο καιρο ομως μετακομιζω κ στο νεο σπιτι για καμποσο καιρο (αγνωστο ποσο) δε θα εχω ιντερνετ. 

Οσο καιρο λοιπον θα μαι χωρις ιντερνετ, τα παιχνιδια αυτα απο το steam θα μπορω να τα παιζω; Η θα προσπαθουν να κανουν συνδεση κ θα βγαζουν ερορ;

εχει συνδεση  σε offline mode, δε θα εχεις κανενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

εχει συνδεση  σε offline mode, δε θα εχεις κανενα θεμα.

Σε ευχαριστω πολυ! Απλα πατω το εικονιδιο του παιχνιδιου κ θα ανοιξει χωρις steam client?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Σε ευχαριστω πολυ! Απλα πατω το εικονιδιο του παιχνιδιου κ θα ανοιξει χωρις steam client?

Όχι, εκτός και αν είναι από τα παιχνίδια που ενώ διατίθενται μέσω Steam είναι εντελώς DRM-free και επομένως θα τρέξουν και χωρίς να τρέχει ο steam client έτσι κι αλλιώς. 

Τα βήματα περιγράφονται στα παρακάτω καθώς και τί πρέπει να προσέξεις:

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=3160-agcb-2555

https://www.howtogeek.com/117424/how-to-make-steams-offline-mode-work/

Επίσης γενικά αν τρέχεις ccleaner ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα ρύθμισέ το να μην σβήσει αποθηκευμένα data του Steam για όσο θέλεις να χρησιμοποιείς το offline mode. 

Το offline mode καλύτερα να το θέσεις πριν μετακομίσεις. Για να κάνεις ένα test για τα παιχνίδια που θα παίζεις offline (πρέπει να έχουν κατέβει ήδη και να έχουν ξεκινήσει μια φορά) και να είναι όλα έτοιμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Όχι, εκτός και αν είναι από τα παιχνίδια που ενώ διατίθενται μέσω Steam είναι εντελώς DRM-free και επομένως θα τρέξουν και χωρίς να τρέχει ο steam client έτσι κι αλλιώς. 

Τα βήματα περιγράφονται στα παρακάτω καθώς και τί πρέπει να προσέξεις:

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=3160-agcb-2555

https://www.howtogeek.com/117424/how-to-make-steams-offline-mode-work/

Επίσης γενικά αν τρέχεις ccleaner ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα ρύθμισέ το να μην σβήσει αποθηκευμένα data του Steam για όσο θέλεις να χρησιμοποιείς το offline mode. 

Το offline mode καλύτερα να το θέσεις πριν μετακομίσεις. Για να κάνεις ένα test για τα παιχνίδια που θα παίζεις offline (πρέπει να έχουν κατέβει ήδη και να έχουν ξεκινήσει μια φορά) και να είναι όλα έτοιμα.

Ok! Που βρισκετα το offline mode μεσα στο steam για να το φτιαξω απο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Ok! Που βρισκετα το offline mode μεσα στο steam για να το φτιαξω απο πριν

Η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά στα δυο links που παραθέτω πιο πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κατι ακομα μηπως γινεται. Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο. Επειδη κανω σχετικα συχνα φορματ στο πισι καθε φορα με αποτελεσμα ο φακελος steam library με τα οποια παιχνιδια εχω κατεβασει κ εγκατησει εκει μεσα χανεται με αποτελεσμα οπιτε περναω φρεσκα τα windows αυτα τα games να τα ξανακατεβαζω απο τον λογαριασμο μου στο steam. 

Μηπως γινεται οπως ειναι ο φακελος steam library να του κανω μια αντιγραφη επικοληση στον εξωτερικο δισκο κ οταν χρειαστει να κανω φορνατ τα windows μετα απλα να τον συνδεω κ να τον κανω αντιγραφη απο εκει ωστενα μη περιμενω ωρες downloading? Θα πετυχει λετε; Η δεν ειναι τοσο απλο κ μπλεκονται κ αλλα οπως registry;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Να ρωτησω κατι ακομα μηπως γινεται. Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο. (..)

Ναι γίνεται, αρκεί όταν εγκαταστήσεις ξανά το steam να προσθέσεις το path της βιβλιοθήκης σου.

Steam client --> Settings --> Downloads --> Steam Library Folders --> Add library folder.

Σε κάποια παιχνίδια θα κάνει έλεγχο μόνο του και σε κάποια άλλα ενδεχομένως να σου κατεβάσει/εγκαταστήσει ότι χρειάζεται. Αυτό θα γίνει αυτόματα την πρώτη φορά που θα τρέξεις το παιχνίδι.

Γιατί δεν φτιάχνεις καλύτερα ένα ξεχωριστό partition στο δίσκο σου ώστε να έχεις εκει την βιβλιοθήκη με τα παιχνίδια; θα γλιτώσεις μια κ καλή την αντιγραφή από τον εσωτερικό στον εξωτερικό και πάλι πίσω.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω στο laptop σε εξωτερικο σκληρο εχω το library με την διαδικασια που ποσταρε ο pigeon.

Toν βαζεις και σαν primary εαν θες και ξεμπερδευεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2020 στις 2:04 ΜΜ, pigeon είπε

Ναι γίνεται, αρκεί όταν εγκαταστήσεις ξανά το steam να προσθέσεις το path της βιβλιοθήκης σου.


Steam client --> Settings --> Downloads --> Steam Library Folders --> Add library folder.

Σε κάποια παιχνίδια θα κάνει έλεγχο μόνο του και σε κάποια άλλα ενδεχομένως να σου κατεβάσει/εγκαταστήσει ότι χρειάζεται. Αυτό θα γίνει αυτόματα την πρώτη φορά που θα τρέξεις το παιχνίδι.

Γιατί δεν φτιάχνεις καλύτερα ένα ξεχωριστό partition στο δίσκο σου ώστε να έχεις εκει την βιβλιοθήκη με τα παιχνίδια; θα γλιτώσεις μια κ καλή την αντιγραφή από τον εσωτερικό στον εξωτερικό και πάλι πίσω.

Σε ευχαριστω πολυ! Βασικα μπαινοντας μεσα στο φακελο αυτον καπου λεει apps common κλπ δε θυμαμαι καλα γιατι δεν ειμαι μπροστα στο pc αυτη τη στιγμη, κ δειχνει τα games που εχω με τους φακελους τους ονομαστικα ενα ενα. Ελπιζω να καταλαβες που εννοω. Αντι να κανω αντιγραφη ολον τον τον φακελο steam library, γινεται να πηγαινω εκειμεσα και να κανω επιλεκτικα οποια παιχνιδια θελω αντιγραφη επικοληση για να τα εχω back up? 

Ο λογος που θελω κατι τετοιο ειναι απλος. Στο συστημα μου εχω εναν 250gb m2 μονο για τα windows κ τα apps. Κ εναν ssd 500GB για να κανω install τα παιχνιδια. Επειδη ομως εχω κ το "μικροβιο" του collector θα μου αρεσε καποια που αξιζουν κ τα εχω πληρωσει κ γουσταρω να τα εχω εχω αυθεντικα, με καποιο τροπο να τα εχω στη συλλογη μου, πχ witcher 3.

Κ δυστυχως αυτο στον ssd δε με βολευει κ πολυ γιατι ειναι μονο 500GB, κ αργα η γρηγορα θα γεμισει. Για αυτο σκεφτηκα αν γινεται επιλεκτικα εναν εναν φακελο του παιχνιδιου μεσα απο το steam library οπως εγραψα κ στην αρχη να το κανω back up στον εξωτερικο σκληρο αντιγραφωντας τα εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό που ζητάς αν πρόκειται για λίγα παιχνίδια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη λειτουργία Backup/Restore που έχει ο Steam client. Στο 1ο μενού βρίσκεται: Steam --> Backup & Restore Games.

Και η αντιγραφή του folder δουλεύει, αρκεί να το ξαναφέρεις στη σωστή θέση μετά. Να ξέρεις πάντως ότι μερικά παιχνίδια χρειάζονται verify μετά την επαναφορά τους. Κάποια το κάνουν αυτόματα όταν τα τρέχεις, κάποια πρέπει να πας με το χέρι:

 δεξι click στον τίτλο --> properties --> local files --> Verify Integrity of Game Files. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pigeon είπε

Γι'αυτό που ζητάς αν πρόκειται για λίγα παιχνίδια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη λειτουργία Backup/Restore που έχει ο Steam client. Στο 1ο μενού βρίσκεται: Steam --> Backup & Restore Games.

Και η αντιγραφή του folder δουλεύει, αρκεί να το ξαναφέρεις στη σωστή θέση μετά. Να ξέρεις πάντως ότι μερικά παιχνίδια χρειάζονται verify μετά την επαναφορά τους. Κάποια το κάνουν αυτόματα όταν τα τρέχεις, κάποια πρέπει να πας με το χέρι:


 δεξι click στον τίτλο --> properties --> local files --> Verify Integrity of Game Files. 

Σε ευχαριστω κ παλι! Ο τροπος που ανεφερα μου φαινεται πιο πρακτικος στη δικη μου περιπτωση. Απλα αντιγραφη επικοληση τον φακελο του παιχνιδιου καθε φορα. Κ οταν χρειαστει εννοειτε πως θα τα περναω στον ιδιο φακελο μεσα στο steam library που θα ειναι κ ολα τα υπολοιπα παιχνιδια. Αυτο με το verify θα το καταλαβω αν το χρειαστει; Δηλαδη θα παω να τρεξω το game κ θα βγαλει καποιο μηνυμα σφαλματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια εγώ όταν επαναφέρω παιχνίδι από backup, του κάνω κι ένα verify για παν ενδεχόμενο. Δεν καθυστερει καθόλου, αν λείπει κάποιο αρχειο ξεκινάει κ κατεβάζει ό,τι χρειαστεί.

Νομίζω (?) όμως ότι το κάνει έτσι κι αλλιως, όταν πας να το τρέξεις 1η φορά μετά την επαναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Σε ευχαριστω κ παλι! Ο τροπος που ανεφερα μου φαινεται πιο πρακτικος στη δικη μου περιπτωση. Απλα αντιγραφη επικοληση τον φακελο του παιχνιδιου καθε φορα. Κ οταν χρειαστει εννοειτε πως θα τα περναω στον ιδιο φακελο μεσα στο steam library που θα ειναι κ ολα τα υπολοιπα παιχνιδια. Αυτο με το verify θα το καταλαβω αν το χρειαστει; Δηλαδη θα παω να τρεξω το game κ θα βγαλει καποιο μηνυμα σφαλματος;

Νομίζω ότι με την ενσωματωμένη λειτουργία όμως μέσω steam τα κάνει και συμπίεση αν δεν κάνω λάθος, οπότε κερδίζεις χώρο. Αν δεν ισχύει ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...