Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φέτος για πρώτη φορά, συμπλήρωσα τη συλλογή των εκπτώσεων, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στο πως μοιράζουν τις κάρτες. Με 24 κάρτες δυο φορές.
Σε όλες τις παλιότερες εκπτώσεις είχα 50-55 κάρτες και έπρεπε να ψάξω για ανταλλαγές για να φτιάξω το έμβλημα έστω και μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Μου είχε κάνει εντύπωση στη διάρκεια των εκπτώσεων (όπου έτρεχα discovery queues για τις κάρτες) πόσο άσχετες με τις προτιμήσεις μου ήταν οι προτάσεις που μου έκανε το Steam.

Κάθισα από περιέργεια σήμερα να δω μία σειρά προτάσεων, για να σημειώσω τα κριτήρια: 5 μου προτάθηκαν γιατί είναι "popular", άλλα 5 επειδή είναι καινούργια στο Steam, ένα λόγω user reviews και 1 "just to see" αν θα με ενδιέφερε.

Εντωμεταξύ, άσχετα τελείως με τις προτιμήσεις μου, από 12 παιχνίδια το 1 ήταν turn-based (του '16, φοβερό "discovery") τα υπόλοιπα ήταν στην πλειψηφία τους ιαπωνικής αισθητικής action και ένα δεν ήταν καν διαθέσιμο στις επιλεγμένες γλώσσες μου.

Εντωμεταξύ υπάρχει Cultist Simulator, Pathfinder: Kingmaker, Pathfinder: Adventures, Atom RPG που δεν είναι στη λίστα μου και βρίσκονται πολύ πιο κοντά στις προτιμήσεις μου (και αντίστοιχα παιχνίδια που έχω, σε αντίθεση με τις γιαπωνεζιές που το μοναδικό τέτοιας αισθητικής που έχω είναι το Valkyria Chronicles), αλλά δεν τα είδα ούτε μία φορά μέσα στις γιορτές και, προφανώς, ούτε σε αυτή τη σειρά που έτρεξα δοκιμαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Snoob είπε

Μου είχε κάνει εντύπωση στη διάρκεια των εκπτώσεων (όπου έτρεχα discovery queues για τις κάρτες) πόσο άσχετες με τις προτιμήσεις μου ήταν οι προτάσεις που μου έκανε το Steam.

Κάθισα από περιέργεια σήμερα να δω μία σειρά προτάσεων, για να σημειώσω τα κριτήρια: 5 μου προτάθηκαν γιατί είναι "popular", άλλα 5 επειδή είναι καινούργια στο Steam, ένα λόγω user reviews και 1 "just to see" αν θα με ενδιέφερε.

Εντωμεταξύ, άσχετα τελείως με τις προτιμήσεις μου, από 12 παιχνίδια το 1 ήταν turn-based (του '16, φοβερό "discovery") τα υπόλοιπα ήταν στην πλειψηφία τους ιαπωνικής αισθητικής action και ένα δεν ήταν καν διαθέσιμο στις επιλεγμένες γλώσσες μου.

Εντωμεταξύ υπάρχει Cultist Simulator, Pathfinder: Kingmaker, Pathfinder: Adventures, Atom RPG που δεν είναι στη λίστα μου και βρίσκονται πολύ πιο κοντά στις προτιμήσεις μου (και αντίστοιχα παιχνίδια που έχω, σε αντίθεση με τις γιαπωνεζιές που το μοναδικό τέτοιας αισθητικής που έχω είναι το Valkyria Chronicles), αλλά δεν τα είδα ούτε μία φορά μέσα στις γιορτές και, προφανώς, ούτε σε αυτή τη σειρά που έτρεξα δοκιμαστικά.

Πιστεύω είναι αναλόγως πόσο έχεις "εκπαιδεύσει" τον αλγόριθμο, τρέχοντας συχνά προτεινόμενες λίστες, αλλά και μαρκάροντας παιχνίδια ως ignore. Εγώ ότι ανοίγω που δεν με ενδιαφέρει το βάζω αυτόματα ignore list και η λίστα 9/10 έχει παιχνίδια που πλησιάζουν στα γούστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω, από περιέργεια το "σκάλισα" λίγο ακόμη, ακολουθώντας τη λίστα για τις επικείμενες κυκλοφορίες, κι εκεί οι προτάσεις είναι κλάσεις ανώτερες.

Εντωμεταξύ, έχω τρελαθεί να βάζω σε ignore τα διάφορα anime, κι αυτό εκεί, επιμένει (αυτά στο discovery queue, όπως είπα στα upcoming είναι πολύ ανώτερες οι προτάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν απο λιγες ημερες το Steam αρχισε να μου κατεβαζει για ενημερωσεις με πολυ χαμηλη ταχυτητα απο 200kb μεχρι 400kb. Εχω 50 VDSL και δεν ειχα ποτε θεμα. Εκανα καποιες ενεργειες οπως να διαγραψω cookies και εκκαθαριση μνημης μεσα απο το steam.. αλλα το προβλημα εξακολουθει και υπαρχει.. καμια ιδεα? Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο site που να ανανεώνει λίστα με τα παιχνίδια που για τον όποιο λόγο "αποχώρησαν" εντελώς από το Steam;

Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την εντύπωση ότι ο αριθμός της library μου μειώθηκε κατά ένα αλλά τρέχα γύρευε ποιο είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

Υπάρχει κάποιο site που να ανανεώνει λίστα με τα παιχνίδια που για τον όποιο λόγο "αποχώρησαν" εντελώς από το Steam;

Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την εντύπωση ότι ο αριθμός της library μου μειώθηκε κατά ένα αλλά τρέχα γύρευε ποιο είναι...

Έχω την εντύπωση ότι αγορασμενος τίτλος δεν φεύγει από το library ακόμα και αν αποχωρήσει από το store. Ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι ποτέ τέτοια περίπτωση 

Μήπως ήταν κανένα limited time free παιχνίδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mike299 said:

Έχω την εντύπωση ότι αγορασμενος τίτλος δεν φεύγει από το library ακόμα και αν αποχωρήσει από το store. Ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι ποτέ τέτοια περίπτωση 

Μήπως ήταν κανένα limited time free παιχνίδι?

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου γίνονται revoke παιχνίδια αν το ζητήσει ο developer. Θυμάμαι πριν λίγο καιρό έγινε θέμα όταν ο developer του Urban War Defense έκανε revoke κάπου 20,000 keys τα οποία είχαν πωληθεί μέσω IndieGala με την αιτιολόγηση πως δεν είδε ποτέ πληρωμή απο το συγκεκριμένο bundle site (source). Αν δεν κάνω λάθος όμως, σε περίπτωση revoke υπάρχει σχετικό pop-up message όταν φορτώσει το Steam client.

Στο θέμα των removed games, και εγώ απο όσο ξέρω/έχω δει δεν αφαιρούνται απο το account - σε περίπτωση αποχώρησης απο το store απλά απενεργοποιούνται οι νέες αγορές (εδώ δε, μπορείς να ενεργοποιήσεις removed παιχνίδια αν έχεις κωδικό - απο boxed version ή Amazon κ.τ.λ. ακόμα και μετά την αποχώρηση).

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συμβεί και μένα όπως εχω αναφέρει παλαιότερα να μειωθεί ο αριθμός στην library ανευ λόγου αλλά τρέχα γύρευε αν έχεις πολλά να βρείς τι και πως.

Παλαιότερα οταν είχα λίγα παιχνίδια και μπορούσα να το τσεκάρω είχε αφαιρεθεί απο κάποια παιχνίδια η library entry για beta testing όπου την είχαν ξεχωριστά απο το main game. Νομίζω πχ. το L4D ήταν έτσι όπως και τα Red Orchestra & Rising Storm που έγιναν merged κάποια στιγμή.

Σίγουρα πάντως revoke δεν παίζει γιατί όπως ειπώθηκε σε τέτοια περίπτωση βγαίνει pop up μήνυμα το οποίο δεν φεύγει αν δεν τσεκάρεις κουτάκι "I read this message" και πατήσεις accept οπότε αποκλείεται να μην το δεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν εδώ έπρεπε να το αναφέρω, εκανα format στο pc, εγκατεστησα το steam, εβαλα το username και τον κωδικο σωστα και μου ζητάει να επαληθευσω  στο steamguard τον λογαριασμο μου μέσω email και δεν θυμαμε σε ποιο email ειχα κανει λογαριασμο, ειναι ευκολο να βρω σε ποιο email ειχα κανει λογαριασμο και πως?

υ.γ: εψαξα 3 email και δεν εχω κανει σε αυτα λογαριασμο

Aν βρω το user του email θα μπω, γιατι σε ολα τα mail εχω το ιδιο pass

Oκ παιδια, μου εβγαλε μήνυμα στην ανάκτηση e-mail και το θεμα επιλύθηκε. Πάντως βλακεία να ζητουν τοσα πολλά για να μπεις σε ενα λογαριασμό

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, GIANNIS400 είπε

 

Oκ παιδια, μου εβγαλε μήνυμα στην ανάκτηση e-mail και το θεμα επιλύθηκε. Πάντως βλακεία να ζητουν τοσα πολλά για να μπεις σε ενα λογαριασμό

κάποιοι έχουν επενδύσει πολλά χρήματα στην πλατφόρμα,και συνεχίζουν να επενδύουν..
Κάποιοι βγάζουν χρήματα μέσα από κει..
Αν θεωρείς ότι θα έπρεπε να είναι χαλαρό το σύστημα σύνδεσης/επαναφοράς κωδικού, μάλλον κάνεις κάτι λάθος..και ας ξεκινήσουμε από το email σου για αρχή :) .
Καλή συνέχεια και άλλη φορά πιο προσεκτικός

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μου έχασε όλες τις κατηγορίες που είχα χωρίσει τους τίτλους στην βιβλιοθήκη μου.

Το έκανε και σε κανέναν άλλο ή μόνο εγώ είμαι ο γκαντέμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...