Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για strategy RTS/TBS με θέμα τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο έχουμε τίποτα?

Ευχαριστώ!

 

Νομίζω στο συγκεκριμένο sub-genre, "αρμόδιος"/expert είναι ο Snoob :P Το τελευταίο του είδους που είχα παίξει ήταν πρίν αρκετό καιρό το Company of Heroes (3,24), έχει και το sequel στα 4,99 που έχω ακούσει γενικά καλά πράγματα αλλά γενικά δεν το'χω παίξει για να το προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

RTS υπάρχουν διάφορα, αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

 

Εξαιρετικό TBS με αμέτρητα DLC ώστε -μετά τα γενικά campaigns- να εντρυφήσει κανείς στο μέτωπο της αρεσκείας του, με ιστορικά και υποθετικά σενάρια, είναι το Panzer Corps.

 

Επίσης πάρα πολύ καλό είναι το Order of Battle: World War II. Πολύ καλές ιδέες, με σενάρια για χερσαίες και θαλάσσιες επιχειρήσεις, είναι το πρώτο "προσβάσιμο" (δηλαδή δεν χρειάζεσαι διδακτορικό στην ιστορία και να έχεις εντρυφήσει στα σύμβολα του ΝΑΤΟ για να το καταλάβεις) που ασχολήθηκε με τον Σίνο-Ιαπωνικό πόλεμο, πέρα από τα "κλασικά" σενάρια σε Ευρώπη και Ειρηνικό.

 

Στις κριτικές πληρώνει ακριβά την (παντελώς λανθασμένη, κατά την άποψή μου, και το έχω εξηγήσει κατ' επανάληψη στους devs, αλλά δεν τους πείθω) απόφαση να πλασαριστεί ως "free to play". Να είμαστε ξεκάθαροι, ΔΕΝ είναι free to play: δωρεάν δίνει τα 3 εκπαιδευτικά σενάρια και το πρώτο από τα επιμέρους DLC, συν τη δυνατότητα να δείτε απλά το δεύτερο. Πλάκωσε ο λαός του Steam, έπεσε στο paywall και τους έχει αλλάξει τον αδόξαστο στις αρνητικές -εν μέρει δικαιολογημένα, για την παραπλάνηση.

 

Πάντως, και πόλεμο Ρωσίας-Φινλανδίας μπορείτετε να δείτε, και μία (γενικά υποθετική) εκστρατεία για το πώς θα εξελίσσονταν τα πράγματα αν ο Χίτλερ είχε επιμείνει στη ναυπήγηση ενός κλασικού στόλου, αντί να ρίξει το βάρος στα υποβρύχια. Και σύντομα έρχεται νέα εκστρατεία με τους Βρετανούς στη Βιρμανία. Γενικά, καταπιάνονται με σενάρια που τα συναντάμε σπάνια σε μη εξειδικευμένα/grognard wargames.

 

Mια καλή περίπτωση είναι και τα δύο Battle Academy (δυτικό και ανατολικό μέτωπο, αντίστοιχα). Το 2, είναι πιο δομημένο, με άξονα τη Μάχη του Κουρσκ, το 1 έχει περισσότερα DLC και, αυτή τη στιγμή, το βασικό παιχνίδι βρίσκεται σε εξευτελιστική τιμή, στα €3,74, αν δεν θέλει κάποιος να ρισκάρει (μην αφήσετε να σας ξεγελάσει το καρτουνίστικό στυλ, αν αρχίσετε τις ταρζανιές και δεν υποστηρίξετε πεζικό με άρματα και το αντίστροφο, η ΑΙ θα σας λιανίσει).

 

Υ.Γ. Βρίσκεται στα σκαριά το Panzer Corps II, αλλά αργεί ακόμη και για να φτάσει σε υλικό το πρώτο, θα χρειαστεί πολύ καιρό.

 

Επίσης, ένα διαμαντάκι υπό ανάπτυξη είναι το Burden of Command, δεν είναι κλασικό wargame αλλά πατώντας πάνω σε νόρμες του είδους (hex-based strategy) χτίζει ένα RPG όπου ο παίκτης προσπαθεί να ηγηθεί μιας ομάδας Αμερικανών στρατιωτών μετά τις αποβάσεις στη Νορμανδία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα τσεκάρω! 

Για strategy RTS/TBS με θέμα τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο έχουμε τίποτα?

Ευχαριστώ!

RTS---> Company of heroes (το πρώτο θεωρώ είναι πολύ καλύτερο το δεύτερο ενώ έχει καλές ιδέας πάσχει)

TBS---> Hearts of Iron 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βρήκα κάτι να με τρελάνει φέτος, θα δώσω κάνα κοσαρικάκι έτσι για το "καλό" :-D  να πάρω μερικά που είναι wishlisted εδώ και αιώνες. Προς το παρόν πήρα:

 

How to Survive

Submerged

 

Και ακολουθούν τα:

 

Knock-Knock (οπωσδήποτε)

The Swapper

Tesla Effect

Machinarium

Gray Matter

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμής έχω πάρει:

 

Asseto Corsa + Dreampacks

Batman Arkham City

Batman Arkham Asylum

Batman Arkham Origins

Bioshock Collection

Brothers - A Tale of Two Sons

Dishonored

Fallout 3

Half Life 1,Opposing Force,Blue shift + Orange Box

Hitman Absolution

Inside

Insurgency

Left 4 Dead 1,2 Bundle

Metro Bundle (2033,Last Light)

Ori and the Blind Forest

Portal 1,2 Bundle

Submerged

Syberia I,II Bundle

 

 

Και σκέφτομαι για τα

 

The Witcher 1,2

S.T.A.L.K.E.R.: Bundle

Mass Effect Collection

Outlast

 

Να δω πότε θα τα παίξω όλα αυτά.Η πρόθεση υπάρχει πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι είναι αυτά τα season passses Που ακούω και σε pc και σε consoles? Πχ βλέπω ότι έχει το tekken. Πρέπει να έχεις season pass για να παίξεις online ή πχ είναι σαν dlc? Επίσης λήγουν? Δλδ είναι seasaon pass για 9 μήνες-1χρόνο/?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι είναι αυτά τα season passses Που ακούω και σε pc και σε consoles? Πχ βλέπω ότι έχει το tekken. Πρέπει να έχεις season pass για να παίξεις online ή πχ είναι σαν dlc? Επίσης λήγουν? Δλδ είναι seasaon pass για 9 μήνες-1χρόνο/?

 

Συνήθως είναι κάτι σαν συλλογή των DLC ενος παιχνιδιού - π.χ. στο προαναφερθέν Tekken 7 βλέπω περιέχει τα εξής:

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DLC Schedule

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1st DLC ''Summer 2017"

 

New Game Mode

 

50+ Costumes (some of these believed to be swimsuits according to file directories within the game)

 

2nd DLC ''Winter 2018''

 

New Character from a different licence 

 

Costumes for said character

 

New stage

 

3rd DLC ''Spring 2018''

 

New Character from a different licence

 

Costumes for said character

 

New stage

 

Η γενική "ιδέα" είναι πως προπληρώνεις τώρα το "πάσο" και σου δίνει όλα τα μελλοντικά DLC σε ελαφρώς μειωμένη τιμή - αν και ορισμένα παιχνίδια έχουν εξαιρέσεις (για παράδειγμα το season pass του Borderlands 2 όταν κυκλοφόρησε έγινε "διάσημο" επειδή δεν περιείχε όλα τα DLC του παιχνιδιού - οπότε είναι καλό να διαβάζεις για το εκάστοτε season pass που σε ενδιαφέρει τι (θα) περιέχει πριν την αγορά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βρήκα διάφορα συμπαθητικά, κάποια και σε ιστορικό χαμηλό (είναι βέβαια σχετικά πρόσφατα ή/και δεν τα βρίσκω αλλού).

 

Πήρα το Frost και το Quarantine από Steam, τα υπόλοιπα από άλλα sites. "Ψιλοπράγματα", όμως, ό,τι έχω ψηλά στη λίστα είτε είναι ακυκλοφόρητο, είτε δεν είχε έκπτωση (εξαίρεση τα δύο DLC για το Renowned Explorers, αλλά δεν με βλέπω να το παίρνω απόφαση).

 

Βρήκα και κάποια άλλα ενδιαφέροντα στο Steam που τα έχω ήδη, θα ήθελα να τα πάρω για να τα χαρίσω εδώ, αλλά ας όψεται το τουρμποπυρηνικό σύστημα με τα gifts. Δεν πειράζει, από αλλού, σε άλλη ευκαιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απλά, συμπληρώνεις "σκηνές" τις οποίες μετά αν θέλεις μπορείς να προβάλεις μέσω του προφίλ σου.

 

Ας ρωτήσω με τη σειρά μου, έχει παίξει κανείς το Stardew Valley, μήπως και μπορέσω να καταλάβω τι είδους παιχνίδι είναι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα αρκετά oldies & remastered, έτσι λόγω της μελαγχολίας για την εποχή που το gaming ήταν στην ημερησία διάταξη.

 

Αυτά που έχουν μπεί στη λίστα "Play ASAP" είναι:

Submerged (Το πρότεινε εδώ ένας συμφορουμίτης και όντως το παιχνιδάκι είναι διαμαντάκι!)

Machinarium

Brothers - A Tale of Two Sons

Ori and the Blind Forest

Darksiders II

Dishonored (Thank Snoob!!!!)

 

Και για τις διακοπές, στο linux laptopάκι:

Bastion

Portal 1 & 2

Trinology (Trine 1, 2 & 3)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτήσω με τη σειρά μου, έχει παίξει κανείς το Stardew Valley, μήπως και μπορέσω να καταλάβω τι είδους παιχνίδι είναι;

 

Το παίζω αυτό τον καιρό!

 

Είναι ένα πολύ ευχάριστο χασομέρικο παιχνίδι όπου στήνεις τη δική σου ρουτίνα (λέγε με αγρόκτημα) και το παιχνίδι σου βάζει στόχους - τυράκια όσο προχωράς. Στον πυρήνα του έχει ομοιότητας με browser games, υπό την έννοια ότι σπέρνεις - θερίζεις - αρμέγεις - πουλάς και φτου κι απ'την αρχή, αλλά η συνταγή έχει εμπλουτιστεί με πολλά στοιχεία crafting και αυτοματοποίησης (αυτόματες ταϊστρες, αυτοπότιστα, η γυναίκα σου φροντίζει τα ζώα - ω ναι!), συλλογής πόρων από πολλές διαφορετικές πηγές, μαγείρεμα, ψάρεμα, εξερεύνηση σε ορυχεία για μάχες και συλλογή μετάλλων, συλλογές διαφόρων ειδών και σχέσεις και φιλίες με τους κατοίκους του χωριού. Διάφορες περιοχές ξεκλειδώνουν σταδιακά, υπάρχει σαφής μεσομακροπρόθεσμη στοχοθεσία αλλά κατά βάση είναι sandbox που κάνεις ό,τι θες (και έχει και μπόλικα cosmetics γιατί θες ΑΥΤΗ την ταπετσαρία με αυτό το φωτιστικό).

 

Έχει συγκριθεί αρκετά με το Harvest Moon, του οποίου αποτελεί σαφής βελτίωση και πιο ενεργή. Θα έλεγα πως στον πυρήνα του είναι ένα isometric console action στο στυλ πχ του Terranigma (SNES εποχές) με πολλές και διάφορες επαναλαμβανόμενες δραστηριότητες και minigames που όλα μα όλα συνδέονται μεταξύ τους αλλά έχεις πάρα πολλούς δρόμους στο gameplay σου. Αν δε σου αρέσουν τα ζώα απλά δεν ασχολείσαι, αν βαριέσαι το σκάψιμο και το πότισμα ή τα κάνεις αυτόματα ή απλά ασχολείσαι με κάτι άλλο, αν οι μάχες δε σου γεμίζουν το μάτι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αποκτήσεις μέταλλα, αν δε θες ούτε αυτό τα αγοράζεις από τον έμπορο, μπορείς να είσαι φίλος με όλους ή ένας ακοινώνητος μισάνθρωπος κλπ κλπ κλπ.

 

Προσωπικά μου αρέσει για την πολύ ευχάριστη επανάληψή του, το sandbox χαρακτήρα του και το τριπάκι του προγραμματισμού που σε βάζει: να ρυθμίζεις τις σοδειές, να κατανέμεις τη μέρα σου ώστε να σου μείνει χρόνος να κάνεις το τάδε, να κρατάς κενή από δραστηριότητες την τάδε μέρα ώστε να πας στο μπουντρούμι ή να μαζέψεις ξύλα, να προνοήσεις για το χώρο των μαντριών και των οπωροφόρων, να αρχίσεις να παράγεις μαρμελάδες και δεν ξέρω τι άλλο και κάπου εδώ έχεις πιάσει το νόημα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...