Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυο διαφορετικα pc , δυο διαφορετικοι λογαριασμοι, και εχουμε βαλει να μπορει να βλεπει το library του ενος ο αλλος, και να μπορουμε να παιζουμε τα παιχνιδια που εχει ο ενας και ο αλλος .

Οταν εννοω κατεβαζουμε , εννοω οτι μπαινω εγω μεσα , βλεπω ενα παιχνιδι που εχει ο φιλος μου, το κατεβαζω και και παιζω , Αλλα ! οταν το κατεβαζω με βαζει να παιξω μονο online (μεσω steam) το παιχνιδι , και δεν μπορω Offline. Σιγουρα κατι κανω λαθος στη διαδικασια του download του παιχνιδιου απο την βιβλιοθηκη του φιλου μου, αυτο προσπαθω να λυσω . Ισως και να ειναι πολυ ευκολο ή (υποθετω) δεν αφηνει το steam να το κατεβασω/παιξω offline διοτι δεν ειναι αγορασμενο απο τον δικο μου λογαριασμο και αφηνει μονο online και οταν δεν ειναι ο φιλος με τον δικο του λογαριασμο μεσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δυο διαφορετικα pc , δυο διαφορετικοι λογαριασμοι, και εχουμε βαλει να μπορει να βλεπει το library του ενος ο αλλος, και να μπορουμε να παιζουμε τα παιχνιδια που εχει ο ενας και ο αλλος .

Οταν εννοω κατεβαζουμε , εννοω οτι μπαινω εγω μεσα , βλεπω ενα παιχνιδι που εχει ο φιλος μου, το κατεβαζω και και παιζω , Αλλα ! οταν το κατεβαζω με βαζει να παιξω μονο online (μεσω steam) το παιχνιδι , και δεν μπορω Offline. Σιγουρα κατι κανω λαθος στη διαδικασια του download του παιχνιδιου απο την βιβλιοθηκη του φιλου μου, αυτο προσπαθω να λυσω . Ισως και να ειναι πολυ ευκολο ή (υποθετω) δεν αφηνει το steam να το κατεβασω/παιξω offline διοτι δεν ειναι αγορασμενο απο τον δικο μου λογαριασμο και αφηνει μονο online και οταν δεν ειναι ο φιλος με τον δικο του λογαριασμο μεσα .

 

Τρίτη ερώτηση στο FAQ:

post-175401-0-63599600-1488369224_thumb.jpg

 

Αν ήταν να έπαιζες offline τα shared, τότε όλοι θα αγόραζαν ένα παιχνίδι και στην ουσία θα το είχαν άπειρες φορές νόμιμα να το δώσουν σε φίλους, συγγενείς, κτλ. Επίσης, δε θα υπήρχε όριο για 10 devices/5 accounts αφού αν έπαιζε offline το Steam δε θα μπορούσε να ελέγξει αν το παιχνίδι το παίζουν 5 ή 3242515 χρήστες.

 

Άρα δεν κάνεις τίποτα λάθος, δε γίνεται αυτό που θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο διαφορετικα pc , δυο διαφορετικοι λογαριασμοι, και εχουμε βαλει να μπορει να βλεπει το library του ενος ο αλλος, και να μπορουμε να παιζουμε τα παιχνιδια που εχει ο ενας και ο αλλος .

Οταν εννοω κατεβαζουμε , εννοω οτι μπαινω εγω μεσα , βλεπω ενα παιχνιδι που εχει ο φιλος μου, το κατεβαζω και και παιζω , Αλλα ! οταν το κατεβαζω με βαζει να παιξω μονο online (μεσω steam) το παιχνιδι , και δεν μπορω Offline. Σιγουρα κατι κανω λαθος στη διαδικασια του download του παιχνιδιου απο την βιβλιοθηκη του φιλου μου, αυτο προσπαθω να λυσω . Ισως και να ειναι πολυ ευκολο ή (υποθετω) δεν αφηνει το steam να το κατεβασω/παιξω offline διοτι δεν ειναι αγορασμενο απο τον δικο μου λογαριασμο και αφηνει μονο online και οταν δεν ειναι ο φιλος με τον δικο του λογαριασμο μεσα .

 

Τώρα γίνεσαι ξεκάθαρος. Γιατί με το προηγούμενο μήνυμα σου κατάλαβα ότι και ο p4n0s86.

 

Εσείς έχετε κάνει Family share την library. Ίσως να λειτουργήσει εάν έχει offline το steam ο κάτοχος του παιχνιδιού και ο άλλος μείνει online

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το χω κάνει ποτέ, για να κάνεις share το library πρέπει να είναι στο ίδιο δίκτυο, σωστά; Δεν μπορώ ας πούμε να δώσω πρόσβαση σε κάποιον που μένει πχ σε άλλη πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς, δεν χρειάζεται να είναι στο ίδιο δίκτυο. Θα πρέπει, όμως, να συνδεθείς σε εκείνον τον υπολογιστή με τον λογαριασμό σου και να τον εξουσιοδοτήσεις για κοινή χρήση της συλλογής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς, δεν χρειάζεται να είναι στο ίδιο δίκτυο. Θα πρέπει, όμως, να συνδεθείς σε εκείνον τον υπολογιστή με τον λογαριασμό σου και να τον εξουσιοδοτήσεις για κοινή χρήση της συλλογής σου.

 

Αλήθεια; Δεν το γνώριζα. Δηλαδή συνδέομαι, πάω settings -> family και τσεκάρω Authorize library sharing on this computer κι αν κάνω logout και συνδεθεί ο άλλος με το δικό του account θα έχει πρόσβαση στα παιχνίδια μου; Γιατί όμως από κάτω στο κουτί που θα εμφανίζει τι έχω εξουσιοδοτήσει μου λέει No local accounts found?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί δείχνει άλλους λογαριασμούς (νομίζω ότι εμφανίζονται αφού πρώτα κάνεις εξουσιοδότηση του υπολογιστή) που έχουν συνδεθεί στο Steam από τον συγκεκριμένο υπολογιστή. Ο φίλος σου θα πρέπει να έχει συνδεθεί τουλάχιστον μία φορά στο Steam από τον υπολογιστή του για να μπορείς να τον επιλέξεις (εφόσον συνδεθείς κι εσύ από τον υπολογιστή του) και να τον εξουσιοδοτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια; Δεν το γνώριζα. Δηλαδή συνδέομαι, πάω settings -> family και τσεκάρω Authorize library sharing on this computer κι αν κάνω logout και συνδεθεί ο άλλος με το δικό του account θα έχει πρόσβαση στα παιχνίδια μου; Γιατί όμως από κάτω στο κουτί που θα εμφανίζει τι έχω εξουσιοδοτήσει μου λέει No local accounts found?

Μπορειτε να συνδεθει ο ενας στου αλλου το pc, μεσω teamviewer , να τσεκαρετε τις σχετικες επιλογες, και voila. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να συνδεθει ο ενας στου αλλου το pc, μεσω teamviewer , να τσεκαρετε τις σχετικες επιλογες, και voila. 

 

Ναι μάλλον έτσι θα γίνει, απλά είχα την εντύπωση τόσο καιρό πως το Family Share είναι μόνο τοπικά, δεν γνώριζα ότι μπορείς να το δώσεις και σε κάποιον που βρίσκεται αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μάλλον έτσι θα γίνει, απλά είχα την εντύπωση τόσο καιρό πως το Family Share είναι μόνο τοπικά, δεν γνώριζα ότι μπορείς να το δώσεις και σε κάποιον που βρίσκεται αλλού.

Μπορεις , ειναι ωραια μαγκια, εχει τους περιορισμους της, αλλα ειναι κομπλε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις , ειναι ωραια μαγκια, εχει τους περιορισμους της, αλλα ειναι κομπλε. 

 

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα σε κάποιο game? Πχ είδα ότι το GTAV δεν εξαιρείται απ' το Family Share άρα θα μπορεί να παίξει. Αν για οποιονδήποτε λόγο κάνει κάτι online, παίζει να με banάρουν; Λογικά ναι απ' τη στιγμή που είναι το δικό μου ε; Γενικά τι άλλο πρέπει να προσέξω; Για περιορισμούς, ξέρω ότι δεν μπορούμε να παίζουμε ταυτόχρονα ένα game, αν παίζω εγώ κάποιο άλλο γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ είδα ότι το GTAV δεν εξαιρείται απ' το Family Share άρα θα μπορεί να παίξει.

Το GTA V και γενικά τα παιχνίδια που απαιτούν λογαριασμό σε άλλη πλατφόρμα δεν είναι διαθέσιμα για κοινή χρήση.

 

Αν για οποιονδήποτε λόγο κάνει κάτι online, παίζει να με banάρουν; Λογικά ναι απ' τη στιγμή που είναι το δικό μου ε;

Θέλει προσοχή. Αν πάρει αποκλεισμό VAC σε κάποιο παιχνίδι που προστατεύεται με VAC, θα πάρεις κι εσύ στον λογαριασμό σου για το ίδιο παιχνίδι.

 

Για περιορισμούς, ξέρω ότι δεν μπορούμε να παίζουμε ταυτόχρονα ένα game, αν παίζω εγώ κάποιο άλλο γίνεται;

Δεν είναι έτσι. Οποιοδήποτε παιχνίδι σου ξεκινήσεις εσύ, αυτόν θα τον βγάλει, ακόμα και αν παίζει κάποιο άλλο παιχνίδι σου.

 

Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες και συχνές ερωτήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μια ερώτηση, επειδή ο σκληρός που έχω περασμένο το steam φτάνει στο μαξ του μπορώ να κατεβασω παιχνίδια και να τα κανω install σε ενα διαφορετικό σκληρό ο οποίος όμως δεν έχει μέσα το steam? Είναι καθαρός σκληρός 500αρης που μου περισσεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργείς έναν φάκελο στον δίσκο στον οποίο θες να εγκαθίστανται τα παιχνίδια και μετά πηγαίνεις Steam > Ρυθμίσεις > Λήψεις > Φάκελοι συλλογής Steam > Προσθήκη φακέλου και τον επιλέγεις. Όταν κατεβάζεις ένα παιχνίδι θα μπορείς να επιλέξεις να γίνεται εκεί η εγκατάσταση ή μπορείς να τον ορίσεις και ως προεπιλεγένο φάκελο για να γίνεται αυτόματα κάθε φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδες καλησπέρα μια ερωτηση θελω να κανω σιγουρα θα χει απαντηθει...εχω ενα λογαριασμο steam στο εμαιλ μου αν θελησω να το πουλησω μπορει να γινει αλλαγη εμαιλ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...