Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να τρέξει κανείς σας το Syberia σε Win 10? Μου βγάζει αυτό:

image.jpg

κι αφού το κλείσω αυτό:

image.jpg

 

Από ψάξιμο στο google, λένε να αλλάξεις συμβατότητα στην εφαρμογή, δοκίμασα και Win7 και XP SP3. Άλλοι λένε το Εκτέλεση σε ανάλυση οθόνης 640x480, αλλά ούτε μ' αυτό παίζει και μου τα κάνει και τεράστια μετά, κάνω πατέντες να τα κλείσω μέχρι να επανέλθει η ανάλυση. Και με Δικαιώματα διαχειριστή δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σημερα νμζ εχει τη πιο δυσκολη επιλογή για ψηφο.

Χωρις να εχω παιξει το undertale νομίζω πως σε όλα τα υπόλοιπα κάτι ενιωθε το ματι μου!!!

 

To the moon δαγκωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορεί να τρέξει κανείς σας το Syberia σε Win 10? Μου βγάζει αυτό:

Σε Windows 10 Pro x64 με όλα τα Updates και AMD HD7950 (με τελευταίους drivers) η έκδοση από Steam, αφού εγκαταστάθηκε, στο πρώτο launch έβγαλε prompt (βασικά τα windows το εμφάνισαν) για εγκατάσταση του "DIRECT PLAY".

 

Μετά από αυτό (επιτυχής εγκατάσταση του DirectPlay), σε launch του Syberia τα Windows εμφάνιζαν (μόνο) το μήνυμα που έχεις στο 2ο screenshot "No available 3d aceleration".

 

Αυτό λύθηκε με δεξί κλικ στο Game.exe (στο φάκελο του syberia) → Ιδιότητες → Συμβατότητα → και επιλογή μόνο του "Λειτουργία μειωμένων χρωμάτων: Χρώμα 8-bit (256)"

Βασικά αυτό το εξηγεί και εδώ: http://steamcommunity.com/app/46500/discussions/0/882957625931190152/?ctp=2#c864959810056123086

 

Σε αυτό το σημείο σε εμένα το παιχνίδι έτρεξε κανονικά.

 

Τέλος μπορείς να παίξεις λίγο με κάποια settings (δεν είναι σαφές πώς ακριβώς λειτουργεί) αν φτιάξεις ένα player.ini text αρχείο στον φάκελο του Syberia και βάλεις μέσα:

800 600 16 0 BaseCMO.cmo

για αρχή (αυτό θα τρέξει το Syberia windowed).

Αυτό το εξηγούν εδώ: http://steamcommunity.com/app/46500/discussions/0/527273789693594778/#c490123197945832643

 

To "0" σημαίνει windowed. Αν το αλλάξεις σε 1 πάει fullscreen. Το resolution δεν νομίζω ότι αλλάζει (ή ότι το game αναγνωρίζει αν το αλλάξεις -- σε μένα ό,τι και να βάλω αντί για "800 600" το resolution μένει εκεί). To ίδιο ισχύει και για το 16... Αν αλλάξει σε 32 δεν δείχνει να υπάρχει κάποια διαφορά (το ίδιο και αν θέσεις 32 bit από το in-game options menu).

 

Edit: Από ό,τι διαβάζω στο gog forum, και η έκδοση του GOG έχει το ίδιο πρόβλημα δυστυχώς (δεν την έχω για να το επιβεβαιώσω). Εκεί προτείνουν και μια εναλλακτική με 3rd party πρόγραμμα (dgVoodoo 2) (δεν το έχω δοκιμάσει) που εξομοιώνει παλιές κάρτες γραφικών

https://www.gog.com/forum/syberia_series/syberia_1_and_2_on_modern_operating_system_solution

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο αναλυτική απάντηση! Έβαλα Χρώμα 8-bit και έφτιαξα και το player.ini στο φάκελο και τώρα βγάζει μόνο το 1ο μήνυμα, αλλά στη συνέχεια το τρέχει το παιχνίδι σε παράθυρο. Το DirectPlay το βρίσκω κάπου για εγκατάσταση;

 

Γιατί στα προγράμματα και δυνατότητες, στο Ενεργοποίηση δυνατοτήτων των Windows όπως λένε με μια αναζήτηση που έκανα, το παραθυράκι που ανοίγει είναι άδειο, δεν μου εμφανίζει λίστα. Εκτός αν υπάρχει τρόπος να κάνω "trigger" την διαδικασία μέσω Steam, μήπως μου το βάλει μόνο του αυτή τη φορά.

 

ΥΓ. Για να το τρέξω σε "γεμάτο" παράθυρο δηλαδή, να αλλάξω την ανάλυση στο .ini? Να την βάλω 1920x1080 δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο αναλυτική απάντηση! Έβαλα Χρώμα 8-bit και έφτιαξα και το player.ini στο φάκελο και τώρα βγάζει μόνο το 1ο μήνυμα, αλλά στη συνέχεια το τρέχει το παιχνίδι σε παράθυρο. Το DirectPlay το βρίσκω κάπου για εγκατάσταση;

 

Γιατί στα προγράμματα και δυνατότητες, στο Ενεργοποίηση δυνατοτήτων των Windows όπως λένε με μια αναζήτηση που έκανα, το παραθυράκι που ανοίγει είναι άδειο, δεν μου εμφανίζει λίστα. Εκτός αν υπάρχει τρόπος να κάνω "trigger" την διαδικασία μέσω Steam, μήπως μου το βάλει μόνο του αυτή τη φορά.

Σε μένα το πρότειναν τα Windows αυτόματα μόλις έτρεξα το παιχνίδι για πρώτη φορά.

Αλλά υπάρχει και αυτή η μέθοδος:

1. Right click Start

2. Click Programs and Features

3. Click Turn Windows features on or off

4. Make sure there is a check in Legacy Components

5. Click the + to expand

6. Check the box for DirectPlay

http://www.overclock.net/t/1568181/help-installing-directplay-on-windows-10

 

Υπάρχει περίπτωση το antivirus ή άλλες εφαρμογές που τρέχουν (έχω διαβάσει και για Skype) να προκαλέσουν πρόβλημα στην εγκατάσταση οπότε μπορεί να χρειαστεί να τα σταματήσεις προσωρινά. 

 

ΥΓ. Για να το τρέξω σε "γεμάτο" παράθυρο δηλαδή, να αλλάξω την ανάλυση στο .ini? Να την βάλω 1920x1080 δηλαδή;

 

Αλλάζεις τον τέταρτο αριθμό από 0 σε 1 για full screen, όπως φαίνεται παρακάτω:

800 600 16 1 BaseCMO.cmo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη διαδικασία με τα 6 βήματα ανέφερα κι εγώ στο προηγούμενο, απλά στα ελληνικά. Όταν ανοίγω το παραθυράκι (μετά το 3ο βήμα) δεν υπάρχει λίστα σε μένα, για να βρω το Legacy Components που έχει σαν υπο-μενού το DirectPlay. Και είμαι με λογαριασμό διαχειριστή κανονικά. Αυτό με το antivirus ή το skype ίσως να ήταν η αιτία που δεν μου το εγκατέστησε εξ' αρχής μόνο του το Steam.

 

Μέσα στο φάκελο του Syberia έχει έναν φάκελο "directx9" που έχει αυτά:

image.jpg

Το dxsetup μου είπε ότι υπάρχει νεότερη έκδοση εγκατεστημένη και το mdxredist το έτρεξα αλλά δεν έβγαλε κάποιον οδηγό εγκατάστασης. Με τα άλλα δεν βγάζω άκρη και δεν ασχολήθηκα. Το πολύ πολύ θα το αφήσω έτσι αφού το τρέχει (θα κλείνω το σφάλμα) ή μπορεί να το βγάλω εντελώς και να το κατεβάσω απ' την αρχή με κλειστά όλα μήπως αυτή τη φορά το βάλει. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτή τη διαδικασία με τα 6 βήματα ανέφερα κι εγώ στο προηγούμενο, απλά στα ελληνικά. Όταν ανοίγω το παραθυράκι (μετά το 3ο βήμα) δεν υπάρχει λίστα σε μένα, για να βρω το Legacy Components που έχει σαν υπο-μενού το DirectPlay. Και είμαι με λογαριασμό διαχειριστή κανονικά.

 

Για την ιστορία, το κενό παράθυρο εκεί είναι ενδεικτικό ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα Windows (το google δίνει πολλά results και όχι μόνο για τα Windows 10).

http://www.thewindowsclub.com/turn-windows-features-on-or-off-blank

^^^Αυτό είναι για windows 8, αλλά η λογική του fix θα πρέπει να ισχύει και στα windows 10 --

ειδικά τα

*) να τρέξεις από command prompt (run as Admin)

sfc /scannow 
*) να τρέξεις command prompt (πάλι run as Admin)

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
*) να φτιάξεις νέο admin account και να δεις αν αυτό διορθώνει το παράθυρο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για την ιστορία, το κενό παράθυρο εκεί είναι ενδεικτικό ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα Windows (το google δίνει πολλά results και όχι μόνο για τα Windows 10).

http://www.thewindowsclub.com/turn-windows-features-on-or-off-blank

^^^Αυτό είναι για windows 8, αλλά η λογική του fix θα πρέπει να ισχύει και στα windows 10 --

ειδικά τα

*) να τρέξεις από command prompt (run as Admin)

sfc /scannow 
*) να τρέξεις command prompt (πάλι run as Admin)

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
*) να φτιάξεις νέο admin account και να δεις αν αυτό διορθώνει το παράθυρο.

 

 

 

Ευχαριστώ και πάλι, η αλήθεια είναι ότι ξαφνιάστηκα με το ότι φαίνεται να έχω προβληματική εγκατάσταση των Windows. Έκανα μια προσπάθεια με cmd και το 2ο (DISM) αλλά αρνείται να τα εκτελέσει. Ίσως θέλει σε Safe mode. Κατέβασα και το FixWin10 το οποίο λογικά τα εκτέλεσε, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Τώρα να κάνω νέο λογαριασμό διαχειριστή, μόνο γι' αυτό και γενικά να το πειράξω περισσότερο δεν νομίζω ότι έχει νόημα, άσε που μπορεί να τα κάνω χειρότερα απ' το πουθενά. Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τα Windows και οι τομείς που αναφέρουν στους οδηγούς ότι μπορεί να είναι προβληματικοί (win. updates, control panel κτλ) λειτουργούν κανονικά, οπότε αφού παίζει, το αφήνω ως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα Portal 2 3.99$ απο Steam ομως δεν ειμαι σιγουρος αν το θελω.. Ο υπολογιστης το σηκωνει κανονικα, δεν το εχω κανει εγκατασταση ακομα βεβαια.. 
Σκεφτομαι να κανω refund και να παρω ενα απο τα εξης:
-Witcher 1&2

-Payday 2

-Just Cause 3 

-Injustice 
-Metal Gear Solid V

-Outlast

Tα specs του pc ειναι:
-Core2Quad 8300 2.5Ghz

-4GB DDR2
-MSI 9800GTX 512MB 

Να κανω refund και να παρω κατι απο τα παραπανω ή να κρατησω το 1$ στο πορτοφολι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το portal2 το σηκώνει, τα άλλα που αναφέρεις δύσκολα έως και καθόλου. Οπότε μείνε με αυτό που έτσι κι αλλιώς είναι παιχνιδάρα και θα το γουστάρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους.. χρονια πολλα και καλη χρονια, να ρωτησω..  Θελω να κανω μια αγορα στο Steam περναει κανονικα η Skrill? Ευχαριστω πολυ και παλι χρονια πολλα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους.. χρονια πολλα και καλη χρονια, να ρωτησω.. Θελω να κανω μια αγορα στο Steam περναει κανονικα η Skrill? Ευχαριστω πολυ και παλι χρονια πολλα!!

Αν εννοείς την skrill κάρτα, είναι κανονική MasterCard, οπότε δεν βλέπω για ποιο λόγο να μην περνάει. Κατευθείαν από το wallet σου όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...