Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτάξτε ποιος είχε βάλει το χεράκι του και φτάσαμε εδώ στο cs:go :-D :-D

 

https://www.youtube.com/watch?v=u7_AKu_Ot1c#t=1h10m35s

ειχε αναφερθεί μετα τις προπροηγουμενες εκλογές οτι δούλευε στην valve

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι η μοναδικότητα ενός λογαριασμού, αλλά η διασταύρωση με το πραγματικό steam account του χρήστη για να δουν παιχνίδια, items κλπ.  Αυτή είναι η διαφορά με τα δικά τους API keys.

 

Και τα δυο χρειάζονται, για να γίνει κλήση στο WebApi της Valve χρειάζεται ένα SteamID64 και ένα API key. Το API key είναι κρυφό και δεμένο με το site και το SteamID-64 χρησιμεύει για να διαβάσουν τη λίστα με τα παιχνίδια, items του συγκεκριμένου account, όπως ακριβώς το γράφεις.

 

Η απορία μου είναι, γιατί ασχολούνται -αν πράγματι ασχολούνται- με το openID και το SteamID-64 ενώ μπορούν εύκολα να δουν από τις κλήσεις μέσω API key ποιό domain ζητάει τί, και σε τί volume βεβαιώς. Υπάρχει μάλιστα κι ένα κατεβατό που μπορούν να πατήσουν αν θέλουν: Steam Web API Terms of Use.

 

Το σίγουρο είναι οτι έχει αποκτήσει ενδιαφέρον η υπόθεση :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα τώρα κατάλαβα.. τόση ώρα μίλαγες για το OpenID από πλευράς Valve και το API του κάθε domain...

 

Εγώ μίλαγα από πλευράς τρίτων website, πως χρησιμοποιούν εκείνα το OpenID και για τα API των δικών τους χρηστών...

Συνεννόηση φιστίκι που λέμε  :P :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

More Updates to The Steam Customer Review System

 

Μια από τις αλλαγές:

 

Customers that received the game from a source outside of Steam (e.g. via a giveaway site, purchased from another digital or retail store, or received for testing purposes from the developer) will still be able to write a review of the game on Steam to share their experience. These reviews will still be visible on the store page, but they will no longer contribute to the score.

 

 

Επί της ουσίας, το Steam ακυρώνει όλους όσους αγοράζουν κλειδιά και δεν παίρνουν παιχνίδια απευθείας από αυτό, τιμωρώντας τους με αυτήν την τακτική και μετατρέποντας τους σε καταναλωτές δεύτερης κατηγορίας που η γνώμη τους δεν μετράει όσο των άλλων.

 

Αν το Steam θέλει να μπει σε τέτοια μονοπάτια, ας καταργήσει πλήρως τα keys. Η λογική του "πάρτε το από εμένα για να έχετε όλα τα προνόμια που έχουν και οι υπόλοιποι" είναι το λιγότερο μαφιόζικη και αρχή για πολλά άσχημα πράγματα. Αν δεν μπορείς να ελέγξεις ποιοι devs εκμεταλλεύονται το σύστημα για να ανεβάσουν το παιχνίδι τους, αυτό είναι δικό σου θέμα. Ο χρήστης/καταναλωτής της πλατφόρμας σου δεν φταίει σε κάτι για να τον τιμωρήσεις.

 

Ούτε το ότι πήρα το παιχνίδι μέσω του Humble Bundle, του Bundle Stars, του GreenManGaming, του official store του developer (όπως έκανα με το Cities Skylines) ή μέσω κάποιου καταστήματος λιανικής (καθώς πολλά παιχνίδια είναι πλέον μόνο κουτί και Steam code, πχ το MGS Phantom Pain) και όχι από το Steam Market σημαίνει πως κινούμαι σε γκρίζες ζώνες, σε γκρίζες αγορές ή ακόμη και στα σύνορα της πειρατείας. Αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό και ο μόνος νόμιμος τρόπος για να αγοράζεις games είναι μέσω του Steam Store, παρακαλώ να με ενημερώσει κάποιος.

 

Μερικές πρώτες σκέψεις, καθώς βλέπω πως σε κάτι άλλα forums πανηγυρίζουν για τα νέα φίλτρα, περνώντας στα πολύ ψιλά την παραπάνω αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

More Updates to The Steam Customer Review System

 

Μια από τις αλλαγές:

 

 

Επί της ουσίας, το Steam ακυρώνει όλους όσους αγοράζουν κλειδιά και δεν παίρνουν παιχνίδια απευθείας από αυτό, τιμωρώντας τους με αυτήν την τακτική και μετατρέποντας τους σε καταναλωτές δεύτερης κατηγορίας που η γνώμη τους δεν μετράει όσο των άλλων.

 

Αν το Steam θέλει να μπει σε τέτοια μονοπάτια, ας καταργήσει πλήρως τα keys. Η λογική του "πάρτε το από εμένα για να έχετε όλα τα προνόμια που έχουν και οι υπόλοιποι" είναι το λιγότερο μαφιόζικη και αρχή για πολλά άσχημα πράγματα. Αν δεν μπορείς να ελέγξεις ποιοι devs εκμεταλλεύονται το σύστημα για να ανεβάσουν το παιχνίδι τους, αυτό είναι δικό σου θέμα. Ο χρήστης/καταναλωτής της πλατφόρμας σου δεν φταίει σε κάτι για να τον τιμωρήσεις.

 

Ούτε το ότι πήρα το παιχνίδι μέσω του Humble Bundle, του Bundle Stars, του GreenManGaming, του official store του developer (όπως έκανα με το Cities Skylines) ή μέσω κάποιου καταστήματος λιανικής (καθώς πολλά παιχνίδια είναι πλέον μόνο κουτί και Steam code, πχ το MGS Phantom Pain) και όχι από το Steam Market σημαίνει πως κινούμαι σε γκρίζες ζώνες, σε γκρίζες αγορές ή ακόμη και στα σύνορα της πειρατείας. Αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό και ο μόνος νόμιμος τρόπος για να αγοράζεις games είναι μέσω του Steam Store, παρακαλώ να με ενημερώσει κάποιος.

 

Μερικές πρώτες σκέψεις, καθώς βλέπω πως σε κάτι άλλα forums πανηγυρίζουν για τα νέα φίλτρα, περνώντας στα πολύ ψιλά την παραπάνω αλλαγή.

 

 

Χωρίς να χειροκροτώ σε καμία περίπτωση μία τέτοια ενέργεια, αυτή είναι ουσιαστικά η μόνη απάντηση που θα μπορούσε να δώσει το Steam στο πρόβλημα με τα review bots.

 

Έχει παραγίνει η κατάσταση, οπότε οι επιλογές ήταν ή να αρχίζει να αφαιρεί παιχνίδια λόγω fake reviews (που το έχει κάνει σε κάποιες περιπτώσεις) , ή να προχωρήσει σε μία ενέργεια όπως η παραπάνω..

 

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι, όπως για παράδειγμα να ελέγχει από που προέρχεται το κλειδί, αλλά αυτό είναι πολύς κόπος, και όπως έχει αποδείξει πάρα πολλές φορές το Steam, πάντα προτιμάει την "εύκολη λύση".

 

edit: Να ξεκαθαρίσουμε πως δεν ακυρώνει τελείως τα reviews παιχνιδιών που αγοράστηκαν εκτός Steam, άπλα αυτά δε θα μετράνε στο τελικό rating του παιχνιδιού.

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει το γενικό rating γιατί πάντα κοιτάω τι γράφουν τα reviews πριν αγοράσω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχει τύχει να διαβάσω αρκετές κριτικές από άτομα που δηλώνουν ότι τους δόθηκε το κλειδί για review, και η κριτική να μην είναι θετική. Το ότι κάποιοι το είχαν κάνει φάμπρικα, βέβαια, για να ανεβάζουν τις βαθμολογίες, προφανώς δεν δυσκολεύομαι καθόλου να το πιστέψω.

 

Πάντως, προσωπικά, ελάχιστη σημασία δίνω στις κριτικές των χρηστών -και, γενικότερα, στις κριτικές. 

 

Η λύση που δίνει το Steam είναι ελαφρώς "προνάει κεφάλι, κόψει κεφάλι", αλλά για να είμαι ειλικρινής πρόκειται για μια παρέμβαση σε έναν τομέα που ελάχιστα με απασχολεί.

 

Για μένα, το μεγάλο -τεράστιο και ασυναγώνιστο, αυτή τη στιγμή- ατού του Steam είναι ότι σου δίνει ένα απλό και κατανοητό τρόπο να προχωράς σε early access, alpha και beta. Το λέω γιατί συμμετέχω σε κάποιες alpha-beta εκτός Steam και πραγματικά η όλη κατάσταση είναι από αχρείαστα περίπλοκη μέχρι και μαζοχιστική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

More Updates to The Steam Customer Review System

 

Μια από τις αλλαγές:

 

 

Επί της ουσίας, το Steam ακυρώνει όλους όσους αγοράζουν κλειδιά και δεν παίρνουν παιχνίδια απευθείας από αυτό, τιμωρώντας τους με αυτήν την τακτική και μετατρέποντας τους σε καταναλωτές δεύτερης κατηγορίας που η γνώμη τους δεν μετράει όσο των άλλων.

 

Αν το Steam θέλει να μπει σε τέτοια μονοπάτια, ας καταργήσει πλήρως τα keys. Η λογική του "πάρτε το από εμένα για να έχετε όλα τα προνόμια που έχουν και οι υπόλοιποι" είναι το λιγότερο μαφιόζικη και αρχή για πολλά άσχημα πράγματα. Αν δεν μπορείς να ελέγξεις ποιοι devs εκμεταλλεύονται το σύστημα για να ανεβάσουν το παιχνίδι τους, αυτό είναι δικό σου θέμα. Ο χρήστης/καταναλωτής της πλατφόρμας σου δεν φταίει σε κάτι για να τον τιμωρήσεις.

 

Ούτε το ότι πήρα το παιχνίδι μέσω του Humble Bundle, του Bundle Stars, του GreenManGaming, του official store του developer (όπως έκανα με το Cities Skylines) ή μέσω κάποιου καταστήματος λιανικής (καθώς πολλά παιχνίδια είναι πλέον μόνο κουτί και Steam code, πχ το MGS Phantom Pain) και όχι από το Steam Market σημαίνει πως κινούμαι σε γκρίζες ζώνες, σε γκρίζες αγορές ή ακόμη και στα σύνορα της πειρατείας. Αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό και ο μόνος νόμιμος τρόπος για να αγοράζεις games είναι μέσω του Steam Store, παρακαλώ να με ενημερώσει κάποιος.

 

Μερικές πρώτες σκέψεις, καθώς βλέπω πως σε κάτι άλλα forums πανηγυρίζουν για τα νέα φίλτρα, περνώντας στα πολύ ψιλά την παραπάνω αλλαγή.

 

Η ιδια η αλλαγή δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα ούτε τιμωρία. Το πρόβλημα για μένα είναι οτι αρχίζοντας με αυτό μπορεί σιγα σιγά να ξεκινήσει να διαχωρίζει τους χρήστες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Rock, Paper, Shotgun επικοινώνησε με αρκετούς developers προκειμένου να ζητήσει την άποψή τους σχετικά με τις αλλαγές στον τρόπο εμφάνισης των reviews.

 

Βρίσκω ενδιαφέρον το ότι οι αντιδράσεις τους είναι αρκετά θετικές και, παρότι επισημαίνουν ενδεχόμενα προβλήματα (όπως λ.χ. το ότι οι απόψεις ανθρώπων που υποστήριξαν ολόθερμα ένα παιχνίδι μέσω Kickstarter ή αγόρασαν από σοβαρά sites εκτός Steam) δεν φαίνονται άμεσα, αναγνωρίζουν ότι υπήρχε θέμα με το προηγούμενο σύστημα.

 

Ιδίως η αναφορά στην "πώληση" reviews από την ανατολική Ευρώπη και τη Ρωσία με αντάλλαγμα δωρεάν κλειδιά είναι ένα πολύ σημαντικό ζήτημα.

 

Πάντως, είναι αναλυτικότατο πλέον το σύστημα, μπορείς εύκολα να ενεργοποιήσεις φίλτρα για να τις βλέπεις όλες και γενικά δεν βρίσκω την αλλαγή τόσο προβληματική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρόλο που δεν γράφω reviews (και άρα το ζήτημα δεν με αγγίζει άμεσα), έχει τύχει τουλάχιστον τρεις φορές να αγοράσω games με βαθμολογία ίση ή ανώτερη του «very positive» και μετά από 10 λεπτά ενασχόλησης να πω «μα, καλά γιατί είχε τέτοια βαθμολογία αυτή η ***;» και τουλάχιστον άλλες δύο να αγοράσω games με bad reviews και μετά από 10 λεπτά ενασχόλησης να πω «μα καλά τι *** γράφουν αυτοί που βαθμολογούν, το game είναι αστέρι». Προφανώς, μιλάω ως επί το πλείστον για indies του 5ευρου (maximum) που τα μεγάλα sites δεν ασχολούνται καν να τα κάνουν review. Στα ΑΑΑ games ξέρω τι να περιμένω, δεν μου χρειάζεται να διαβάσω καν reviews.

 

Οπότε, with this in mind, εάν και εφόσον οι αλλαγές που προωθεί το Steam έχουν σκοπό να με προστατεύσουν ως καταναλωτή (που στην προκειμένη δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια κρυφή agenda από πίσω), τότε είναι οκ στο μυαλό μου. Ο διαχωρισμός των χρηστών στο σημείο να μην μετράνε κάποια reviews στις βαθμολογίες δεν είναι και τόσο σοβαρό επιχείρημα, εάν πρόκειται να καταπολεμηθούν τα review bots (που και πάλι, θα βρεθεί τρύπα να επιβιώσουν πιστεύω). Γίνονται πολύ σοβαρότεροι διαχωρισμοί που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν (το κλασικό €=$ για παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, όσο περισσότερο το σκέφτομαι, τόσο θεωρώ πως δεν υπάρχει ισχυρό αντεπιχείρημα σε αυτό που έκανε το Steam, εφόσον σου δίνει τρόπο να δεις και τα reviews από χρήστες που ενεργοποίησαν το παιχνίδι με κλειδί αγορασμένο εκτός πλατφόρμας.

 

Αυτό που με προβλημάτιζε, κυρίως, ήταν ότι η αλλαγή αυτή έθετε εκτός βαθμολογίας (πριν την ενεργοποίηση των φίλτρων) τις απόψεις ανθρώπων που υποστηρίζουν ολόθερμα ένα παιχνίδι, μέσω KS ή αγοράς από το site του παιχνιδιού με προοπτική να πάρουν και ένα κλειδί για το Steam εφόσον γίνει greenlit κτλ.

 

Όμως, εδώ ο αντίλογος είναι πως, το να αγαπάς ένα παιχνίδι και να το υποστηρίζεις ολόθερμα (όπως έχω κάνει με ουκ ολίγα project στο KS, την εποχή τουλάχιστον που δεχόταν την κάρτα μου) δεν σε καθιστά εξ ορισμού αντικειμενικότερο κριτή. Το διαπίστωσα, μάλιστα, όταν τόλμησα να ασκήσω κριτική στην επικών διαστάσεων φόλα της Double Fine που ακούει στο όνομα Massive Chalice, οπότε χίμισαν οι φανατικοί υποστηρικτές να με φάνε (και όπου οι κριτικές από άτομα που αγόρασαν τη φόλα εκτός Steam είναι αισθητά πιο αρνητικές από ό,τι οι απόψεις όσων αγόρασαν μέσω Steam).

 

Aυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι το πόσο σωστά λειτουργούν τα φίλτρα και πόσο ακριβείς είναι οι περιγραφές τους.

 

Λ.χ., στη σελίδα με τις κριτικές για την περί ου ο λόγος φόλα, οι πρόσφατες (τελευταίων 30 ημερών) κριτικές εμφανίζονται "πολύ θετικές" (91%, αστεία πράγματα) όμως όταν ανοίγεις την καρτέλα, πρώτον σου βγάζει πάμπολες αρνητικές (μία εξ αυτών, κι έχει ενδιαφέρον ως αντεπιχείρημα στο βασικό σκεπτικό του Steam, των κριτικών έναντι δωρεάν κλειδιών, είναι αρνητική κριτική από χρήστη που δηλώνει ότι του δόθηκε δωρεάν το κλειδί) και δεύτερον δεν είναι κριτικές των τελευταίων τριάντα ημερών.

 

Κατά τα άλλα, σίγουρα κι εγώ έχω βιώσει το αίσθημα να αγοράσω παιχνίδι με διθυραμβικές κριτικές και να το βρω από χλιαρό έως απογοητευτικό, και να πετύχω παιχνίδι θαμμένο στις κριτικές που να το διασκεδάσω ωραιότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα, σίγουρα κι εγώ έχω βιώσει το αίσθημα να αγοράσω παιχνίδι με διθυραμβικές κριτικές και να το βρω από χλιαρό έως απογοητευτικό, και να πετύχω παιχνίδι θαμμένο στις κριτικές που να το διασκεδάσω ωραιότατα.

Και σε εμένα αντίστοιχα έχει τύχει να παίξω παιχνίδι με αρνητικά reviews και να μου αρέσει..

Γι αυτό έγραψα και πιο πάνω ότι πάντα διαβάζω τι γράφουν τα reviews.

 

Πολλές φορές για παράδειγμα κάποιος γράφει αρνητικό review επειδή θεωρεί το παιχνίδι ακριβό/μικρό σε διάρκεια (λες και δεν υπάρχει το howlongtobeat ας πούμε) ή επειδή περιμένει το κάθε indie game να είναι masterpiece (χωρίς να σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι κακό γενικά).

Και να μη ξεκινήσω με τα αρνητικά reviews τύπου "game won't start"............................... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα θα έπρεπε να αφαιρεθεί η δυνατότητα να κάνει review κάποιος που δεν έχει παίξει καν ένα παιχνίδι ούτε 1 ώρα και μόνο κακό κάνει, παρά βοηθάει ουσιαστικά. Ας του δίνεται η επιλογή για refund, όχι για review. Δεν είναι δυνατόν να βγαίνουν συμπεράσματα που επηρεάζουν την γενική κριτική ενός τίτλου, από random τύπους που για τον Α ή τον Β λόγο δεν νιώθουν. Δεν είναι κονσόλα το κάθε pc, βάζω-παίζω-κρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άλλη λύση είναι να μην παίρνουμε τόσο σοβαρά τη γνώμη του άλλου είτε αγόρασε το κλειδί από το steam είτε όχι, επειδή απλώς είναι μία γνώμη και δεν είναι υποχρεωτικό να συμβαδίζει με τη γεύση μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το έγραψα από την αρχή, στις κριτικές δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία έτσι κι αλλιώς, περισσότερο το συζητάω στο πλαίσιο του προβληματισμού των devs ότι ενδεχομένως να στερηθούν την υποστήριξη -μέσω των κριτικών- ανθρώπων που στηρίζουν από την αρχή (εκτός Steam, δηλαδή) το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...