Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι abuse, πολλά μαγαζιά του εξωτερικού το κάνουν αυτό. Είναι δικαίωμα του πελάτη και υποχρέωση του μαγαζιού.

 

Επίσης, όπως και στην Ελλάδα σε καταστήματα με εκπτώσεις, μπορείς να ζητήσεις να σου κρατήσουν ένα κομμάτι και να το αγοράσεις με την όποια έκπτωση κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης, όπως και στην Ελλάδα σε καταστήματα με εκπτώσεις, μπορείς να ζητήσεις να σου κρατήσουν ένα κομμάτι και να το αγοράσεις με την όποια έκπτωση κάνουν.

 

Άν η τιμή πέσει μέσα στο διάστημα που έχεις δικαίωμα να το επιστρέψεις, τότε σου δίνουν τη διαφορά! Αυτά στη Γερμανία, στην Ελλάδα συνεχίζουν οι μαγαζάτορες να φέρονται απρεπώς.

Το ίδιο και στο Steam. Δεν βλέπω γιατί να υπάρχει σύγκρουση μεταξύ refund και flash sales. Για μένα καλύτερα πάντως που δεν υπάρχουν flash sales πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε παιδια υπαρχει κανα tool online με το οποιο με λιγο μονο clicks ν ααγοραζω full trading card sets?Εχω βρει το Steam trading cards bulk buy αλλα ειναι μαπα....

Παιδες κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κατηγορία είναι κυρίως η "τρέχω να κάνω το καταραμένο preorder γιατί σήκωσε το, δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω". Η συγκεκριμένη κατηγορία θα την πατάει για πάντα, με refunds ή όχι, άρα δεν "σώθηκε" ακριβώς από αυτά.

 

Αν κάποιος δεν μπορεί να κρατήσει τα 60 ευρώ του για μερικές ημέρες ή εβδομάδες ώστε να δει τι σχόλια/κριτικές παίρνει το παιχνίδι που θα πάρει, sorry αλλά μάλλον εμπίπτει στην κατηγορία με τα θύματα, οπότε δεν σώθηκε από τα refunds. Κάπως αλλιώς θα την πατήσει.

 

Αν όμως η πλειοψηφία των χρηστών που κάνει refund θέλει το συγκεκριμένο σύστημα για να μην την πατάει με τα preorders, μπορώ να έχω πίσω τα daily/community/flash deals παρακαλώ; :D

 

Συγνώμη αλλά δεν είναι υποχρέωση του πελάτη να περιμένει αλλά της εταιρίας να προσφέρει day 1 ένα όσο το δυνατό πλήρες και άρτιο προϊόν. Αντίθετα, έχουν την λογική, βγάλε το τώρα να αρπάξουμε τα φράγκα, και μετά από 2-3 μήνες θα το έχουμε φτάσει στην κατάσταση που πρέπει.

Αρά το refund είναι ένα μεγάλο όπλο στα χέρια του καταναλωτή και ευτυχώς υπάρχει και ας μην το χρειαστεί πότε. Αρκεί που ξέρει ο  ίδιος και κυρίως οι εταιρίες ότι υπάρχει.

Το κάζο με το Batman δεν θα ξαναγίνει ποτέ πιστεύω χάρη σε αυτό τον λογο

 

(Συμφωνώ όμως και απόλυτα μαζί σου ότι είναι μεγάλο λάθος-χαζομάρα να κάνεις pre-order ένα παιχνίδι, και μάλιστα digital. Λες και θα εξαντληθεί την επόμενη μέρα και δεν θα είναι πια διαθέσιμο. Περίμενε λίγες μέρες να δεις review και να λυθούν τα πρώτα bugs.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά δεν είναι υποχρέωση του πελάτη να περιμένει αλλά της εταιρίας να προσφέρει day 1 ένα όσο το δυνατό πλήρες και άρτιο προϊόν. Αντίθετα, έχουν την λογική, βγάλε το τώρα να αρπάξουμε τα φράγκα, και μετά από 2-3 μήνες θα το έχουμε φτάσει στην κατάσταση που πρέπει.

Αρά το refund είναι ένα μεγάλο όπλο στα χέρια του καταναλωτή και ευτυχώς υπάρχει και ας μην το χρειαστεί πότε. Αρκεί που ξέρει ο  ίδιος και κυρίως οι εταιρίες ότι υπάρχει.

 

Προφανώς και είναι υποχρέωση της όποιας εταιρείας να μην πουλάει προβληματικά προϊόντα. Είναι όμως και υποχρέωση του καταναλωτή να μην υποστηρίζει πρακτικές οι οποίες είναι εναντίον του συμφέροντος του (άρα και των άλλων καταναλωτών). Αυτό δεν περιορίζεται μόνο στα preorders (και μιλάω για τα games) αλλά και σε άλλες κακές πρακτικές που έχουν υιοθετήσει και εκμεταλλευτεί οι εταιρείες τα τελευταία χρόνια.

 

Όταν λοιπόν ξέρεις πως αυτά γίνονται και πως οι εταιρείες λειτουργούν για να έχουν κέρδος (άρα δεν ξέρεις πότε θα σου πουλήσουν κάτι που θα είναι σάπιο γιατί θεωρούν πως έφτασε η στιγμή να το κάνουν), είναι υποχρέωση σου να είσαι όσο πιο προσεκτικός γίνεται και να μην αγοράζεις κάτι με κλειστά τα μάτια και χωρίς να ξέρει κανένας πάνω στη Γη (εκτός από τον δημιουργό του) τι είναι εκείνο που τελικά θα φτάσει στα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτός από τότε που το Steam έβγαλε το όριο στα Summer Sale badges το τερμάτισε... 

 

Τώρα ας πούμε έχει κάνει badge level 11.000

Δηλαδή 11,000 cards sets δηλαδή έδωσε ~$10,000. Σε κάρτες...........

http://steamcommunity.com/id/palmdesert

 

Και αυτός εδώ κοντεύει... http://steamcommunity.com/id/strykery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο απολογισμός των summer sales περιλαμβάνει:

 

NBA 2k16

Child of Light

BattleBlock Theater

Transistor

Hotline Miami 1+2

Crypt of the Necrodancer

Total Annihilation (!!)

 

Τελευταία στιγμή αποφάσισα να μην πάρω τα Bioshock 1+2 (έβαλα έπαιξα το Infinite που παρότι φαίνεται γαμάτο πολύ φοβούμαι ότι με πιάνει motion sickness :/ )

 

Τελευταία στιγμή μπορεί να τσιμπήσω και τπτ άλλο μιας και μου χει μείνει κανα 10ρικο ή να περιμένω μπας και πάρω κανάν ΑΑΑ τίτλο αργότερα.. Άν καποιος έχει κάποια must buy πρόταση, καλοδεχούμενη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικές μου αγορές για φέτος (κυρίως με λεφτά από κάρτες) ήταν:

 

  • Half-Life 1
  • Dead Space
  • Trine
  • Super Meat Boy
  • Toy Soldiers
  • Alan Wake American Nightmare
  • Hotline Miami
  • Electronic Super Joy
  • Papers, Please
  • Spelunky
 
Πήρα επίσης το Shadow Of Mordor (δεν ήταν στα σχέδια μου, αλλά το πέτυχα στα 2,49 με το price glitch). Επίσης, είχα πάρει το The Long Dark. Του αφιέρωσα μια ώρα, δεν με έπεισε πως θα με ψήσει να ασχοληθώ και το έκανα refund (το πρώτο μου refund στο Steam). Αν μου έδινε μεγαλύτερο περιθώριο από 2 ώρες για το refund, ίσως να μην το είχα επιστρέψει.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι δικές μου αγορές για φέτος (κυρίως με λεφτά από κάρτες) ήταν:

 

  • Half-Life 1
  • Dead Space
  • Trine
  • Super Meat Boy
  • Toy Soldiers
  • Alan Wake American Nightmare
  • Hotline Miami
  • Electronic Super Joy
  • Papers, Please
  • Spelunky
 
Πήρα επίσης το Shadow Of Mordor (δεν ήταν στα σχέδια μου, αλλά το πέτυχα στα 2,49 με το price glitch). Επίσης, είχα πάρει το The Long Dark. Του αφιέρωσα μια ώρα, δεν με έπεισε πως θα με ψήσει να ασχοληθώ και το έκανα refund (το πρώτο μου refund στο Steam). Αν μου έδινε μεγαλύτερο περιθώριο από 2 ώρες για το refund, ίσως να μην το είχα επιστρέψει.

 

 

 

Για λίγο δεν το πρόλαβα το Shadow of Mordor αλλα δε βαριέσαι.. Το The Long Dark το έβαλα και το βγαλα 2-3 φορές στο καλάθι και ήμουν πολυ κοντά να το τσιμπήσω. ϊσως είναι η τρέλα της τελευταίας στιγμής :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λίγο δεν το πρόλαβα το Shadow of Mordor αλλα δε βαριέσαι.. Το The Long Dark το έβαλα και το βγαλα 2-3 φορές στο καλάθι και ήμουν πολυ κοντά να το τσιμπήσω. ϊσως είναι η τρέλα της τελευταίας στιγμής :P

 

Περίεργη φάση το The Long Dark. Έχει κάτι που σε τραβάει και θέλεις να το αγοράσεις/δοκιμάσεις. Όταν όμως έβαλα να παίξω (sandbox) ένοιωσα πως απλώς θα γυρίζω σε ένα περιβάλλον σε φάση walking simulator, προσπαθώντας απλώς να συντηρήσω τον χαρακτήρα/ήρωα πηγαίνοντας από το ένα σημείο στο άλλο (σε έναν χάρτη που μάλλον θα μάθω εύκολα). Βασικά, το πρόβλημα μου ήταν πως το χαρακτηριστικό της επιβίωσης ήταν λίγο forced, χωρίς κάποιον απώτερο στόχο/objective.

 

Ίσως να έχω θέμα και με τα γραφικά του και να τα ήθελα λίγο πιο ρεαλιστικά, δεν ξέρω. Είναι πολύ απλοϊκά για να μου βγάλουν το αίσθημα της επιβίωσης (αν και όμορφα).

 

Όχι πως θα έκλαιγα τα λεφτά αν δεν υπήρχε refund, αλλά ίσως αν δεν φοβόμουν μην μείνω με έναν τίτλο που τελικά δεν θα με κρατήσει και είχα περισσότερο χρόνο για το refund, να έπαιρνα και περισσότερα πράγματα από το παιχνίδι. Ελπίζω στο μέλλον να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, ειδικά αν βγάλουν και το story mode.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζηταει το μαρκετ να επιβεβαιωσω τα στοιχεια μου. Αυτο δεν ηταν μονο για τους αμερικανους πολιτες;

 

 

4125a5f0feff4dfd8fb3511562cc07b7.png

 

3be9376a1a6b42ce87a69ecb5102dea8.png

 

4506504c59184df6926ef3ff5190de70.png

 

 

Τι έκανες τελικά; Κι εμένα το ίδιο μήνυμα μου έβγαλε μόλις πέρασα τις 150 καταχωρίσεις, αλλά δε βλέπω να μπορώ να το παρακάμψω.

Εάν αντιλήφθηκα σωστά βάζοντας ό,τι να 'ναι στοιχεία δε θα προχωρήσει η διαδικασία λόγω αδυναμίας επιβεβαίωσής τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...