Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ρωτάω γιατί φίλος από τις ΗΠΑ μου είπε πως έγινε πανικός σε κάποιες εκπτώσεις με τα refunds παιχνιδιών που αγοράστηκαν σε flash deal και επιστρέφονταν στο ποσό της κανονικής έκπτωσης, κι εκεί σταμάτησαν τα flash.

 

Δεν θυμόμουν όμως αν χρονικά έστεκε αυτή η ερμηνεία, γι' αυτό ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε παιδια υπαρχει κανα τουλ ονλινε με το οποιο με λιγο μονο κλικς ν ααγοραζω full trading card sets?Εχω βρει το Steam trading cards bulk buy αλλα ειναι μαπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θυμάται κανείς αν το τέλος των flash sales προηγήθηκε ή ακολούθησε την απόφαση για την εισαγωγή των -υπό όρους- refunds;

 

Το τέλος flash sales όχι απλά ήρθε μετά τα refunds, more like τα refunds ήταν ακριβώς η αιτία για να πάψουν τα flash sales.

 

Για μένα το μεγαλύτερο «κακό» που προξένησε η Valve στους καταναλωτές ήταν ακριβώς αυτό: η εισαγωγή του refund system. Και για να το λέω αυτό για μία εταιρεία σαν την Valve που έχει κάνει άπειρες μαλακίες εις βάρος μας, ε δεν είναι και λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα flash sales ήταν για αυτούς που βρίσκονται 24/7 στο PC, χίλιες φορες όπως είναι τώρα, επίσης το refund έδωσε στόμα στους καταναλωτές, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το μεγαλύτερο «κακό» που προξένησε η Valve στους καταναλωτές ήταν ακριβώς αυτό: η εισαγωγή του refund system. Και για να το λέω αυτό για μία εταιρεία σαν την Valve που έχει κάνει άπειρες μαλακίες εις βάρος μας, ε δεν είναι και λίγο.

Ε δεν το έκανε και με τη θέλησή της: http://www.pcgamer.com/valve-loses-australian-legal-battle-over-steam-refunds/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και θα πρέπει να μπορείς να επιστρέψεις κάτι που αγόρασες, αν δεν σου κάνει ή δεν λειτουργεί όπως περίμενες.

 

Αλλά θα το έχω πάντα απορία: πόσοι είναι εκείνοι οι χρήστες που πραγματικά σώθηκαν από το συγκεκριμένο σύστημα, πόσα παιχνίδια έχουν στη συλλογή τους, πόσα παιχνίδια αγοράζουν από το Steam και - τελικά - πόσα από αυτά τους βγαίνουν σκάρτα ώστε να σωθούν πραγματικά από τα refunds;

 

Γιατί αν έρθει κάποιος και μου πει πως έκανε refund 10 ή 20 παιχνίδια φέτος, άρα "σώθηκα γιατί ήταν πολλά σκάρτα και θα πέταγα λεφτά", πραγματικά θα μου φανεί αξιοπερίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το θέτεις δύσκολα αλλα δεν είναι μονο εκεί το θέμα, άμα έχεις παρατηρήσει μετά την φόλα του Batman, Mortal και μερικών άλλων έπεσε τόσο refund που πολλές εταιρίες ψιλό μαζεύτηκαν και ίσως για αυτό τον τελευταίο καιρό βλέπουμε καλύτερα releases, τουλάχιστον από μεριά performance.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το θέτεις δύσκολα αλλα δεν είναι μονο εκεί το θέμα, άμα έχεις παρατηρήσει μετά την φόλα του Batman, Mortal και μερικών άλλων έπεσε τόσο refund που πολλές εταιριών ψιλό μαζεύτηκαν και ίσως για αυτό τον τελευταίο καιρό βλέπουμε καλύτερα releases, τουλάχιστον από μεριά performance.

 

Αυτή η κατηγορία είναι κυρίως η "τρέχω να κάνω το καταραμένο preorder γιατί σήκωσε το, δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω". Η συγκεκριμένη κατηγορία θα την πατάει για πάντα, με refunds ή όχι, άρα δεν "σώθηκε" ακριβώς από αυτά.

 

Αν κάποιος δεν μπορεί να κρατήσει τα 60 ευρώ του για μερικές ημέρες ή εβδομάδες ώστε να δει τι σχόλια/κριτικές παίρνει το παιχνίδι που θα πάρει, sorry αλλά μάλλον εμπίπτει στην κατηγορία με τα θύματα, οπότε δεν σώθηκε από τα refunds. Κάπως αλλιώς θα την πατήσει.

 

Αν όμως η πλειοψηφία των χρηστών που κάνει refund θέλει το συγκεκριμένο σύστημα για να μην την πατάει με τα preorders, μπορώ να έχω πίσω τα daily/community/flash deals παρακαλώ; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα flash sales ήταν για αυτούς που βρίσκονται 24/7 στο PC, χίλιες φορες όπως είναι τώρα, επίσης το refund έδωσε στόμα στους καταναλωτές, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

 

Μπορείς να φτιάξεις μία λίστα με τα χρήματα που έχεις κερδίσει από τα games που έχεις επιστρέψει και μία λίστα με τα χρήματα που έχεις κερδίσει από τα games που έχεις αγοράσει σε flash sales. Επειδή για το 90% (και λίγο μπορεί να λέω) των χρηστών του Steam τα χρήματα που έχουν κερδίσει από τα flash sales είναι περισσότερα από τα χρήματα που γλύτωσαν από τα refunds, τότε μπορούμε με ασφάλεια να εντοπίσουμε το πρόβλημα.

 

 

Αν όμως η πλειοψηφία των χρηστών που κάνει refund θέλει το συγκεκριμένο σύστημα για να μην την πατάει με τα preorders, μπορώ να έχω πίσω τα daily/community/flash deals παρακαλώ; :D

 

Μία λύση που έχω σκεφτεί είναι να μην επιτρέπονται τα refunds για όσα games έχουν αγοραστεί σε flash sales. Αλλά και πάλι θα βγουν και θα κάνουν κάποιοι σαν bitches. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα έδωσες σου επιστρέφονταν απλά το θέμα είναι ότι πολλοί αγόραζαν ένα παιχνίδι ας πούμε -50%, την άλλη μέρα το έβλεπαν σε χαμηλότερη τιμή και το έκαναν επιστροφή για να το αγοράσουν φθηνότερα. Η Valve είχε πει ότι είναι οκ με αυτό αλλά πολύ πιθανόν τελικά να έγινε μεγάλο abuse.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...