Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
13 ώρες πριν, Commendatore είπε

Αγόρασα το Civilization VI μέσω Steam (κυρίως λόγω της χαμηλότερης τιμής σε σχέση με το dvd), χωρίς όμως να έχω ακόμη λογαριασμό στο Steam.

Υπάρχει κάποιος "οδηγός" με συμβουλές σχετικά με τη δημιουργία του λογαριασμού (τί πρέπει να προσέξω, να αποφύγω, στοιχεία, πιστωτικές κλπ);

Συγχωρήστε με αν δεν είναι το κατάλληλο νήμα γι'αυτές τις ερωτήσεις, αλλά ακόμη και μέσω π.μ. αν μπορούσατε να βοηθήσετε θα σας ήμουν υπόχρεος...

Προσωπικά δεν επιλέγω ποτέ "αποθήκευση στοιχείων" όταν αγοράζω κάτι -στο Steam ή οπουδήποτε αλλού: ο χρόνος που κερδίζεις, σε σχέση με το άγχος έτσι και υπάρξει θέμα με χάκερ, είναι ανάξιος λόγου.

Κατά τα άλλα, είναι μια σταθερή πλατφόρμα, ποτέ δεν είχα θέμα με κάρτες κτλ. Μην επιλέξεις κάτι προφανές για password και δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρειάζεται να δώσω σε κάποιο σημείο και τα πραγματικά μου στοιχεία; (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, κλπ)

Γίνεται κάποια επαλήθευση στοιχείων, για παράδειγμα με τη πιστωτική κάρτα ή την επιβεβαίωση της ηλικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες, λοιπον να πω πως ειμαι αρκετα ασχετος με το steam, πριν θεσω την ερωτηση μου. Οποτε παρακαλω, δειξτε επιεικια!!!  Και τωρα που το κανα, να η ερωτηση μου: Παλια games, τα οποια ενα συγχρονο PC θα σηκωνε ανετα ΑΛΛΑ θα υπηρχε θεμα συμβατοτητας με τα WINDOWS αν εκανα την εγκατασταση κλασσικα με (γνησιο φυσικα) δισκακι, θα παιζουν; Σκεφτομαι σοβαρα να φτιαξω λογαριασμο οχι μονο για τα νεα games αλλα και για πολλα των παιδικων μου χρονων (ατιμη νοσταλγια). Αλλα εχω αυτη την απορια. Παραδειγμα για να με καταλαβετε: Εχω WINDOWS 7 και ενα αξιοπρεπεστατο συστημα, και σκεφτομαι να φτιαξω λογαριασμο και να κατεβασω το Star Wars Racer. Oι 25+ ηλικιακα θα το ξερετε λογικα. Μηπως θα 'χω προβλημα συμβατοτητας επειδη το game ειναι αρχαιο (1999) ή δεν παιζει κατι τετοιο και να μην ανησυχω; Θα εκτιμησω αφανταστα την απαντηση σας παιδια.

Επεξ/σία από Obiwan88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Obiwan88 είπε

Παιδες, λοιπον να πω πως ειμαι αρκετα ασχετος με το steam, πριν θεσω την ερωτηση μου. Οποτε παρακαλω, δειξτε επιεικια!!!  Και τωρα που το κανα, να η ερωτηση μου: Παλια games, τα οποια ενα συγχρονο PC θα σηκωνε ανετα ΑΛΛΑ θα υπηρχε θεμα συμβατοτητας με τα WINDOWS αν εκανα την εγκατασταση κλασσικα με (γνησιο φυσικα) δισκακι, θα παιζουν; Σκεφτομαι σοβαρα να φτιαξω λογαριασμο οχι μονο για τα νεα games αλλα και για πολλα των παιδικων μου χρονων (ατιμη νοσταλγια). Αλλα εχω αυτη την απορια. Παραδειγμα για να με καταλαβετε: Εχω WINDOWS 7 και ενα αξιοπρεπεστατο συστημα, και σκεφτομαι να φτιαξω λογαριασμο και να κατεβασω το Star Wars Racer. Oι 25+ ηλικιακα θα το ξερετε λογικα. Μηπως θα 'χω προβλημα συμβατοτητας επειδη το game ειναι αρχαιο (1999) ή δεν παιζει κατι τετοιο και να μην ανησυχω; Θα εκτιμησω αφανταστα την απαντηση σας παιδια.

Καλύτερα να κοιτάξεις στο gog. Στο steam πολλά παιχνίδια είναι απλά με το latest official patch (κάποια της EA ούτε καν) και μπορεί να έχουν θέματα με windows 10 ή καινούριο hardware. Αν ψάξεις βέβαια στα forum θα βρεις unofficial patches/workarounds για αυτά τα προβλήματα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια . 

Ειμαι ασχετος με το steam και θελω να ρωτησω. Εαν αγορασω ενα παιχνιδι κανονικα απο ενα μαγαζι το κανω εγκατασταση στον υπολογιστη και μπω μετα στο steam για να κανω μια αναβαθμιση του παιχνιδιου πληρωνω για την αναβαθμιση αυτη . Για να κανω την αναβαθμιση του παιχνιδιου θα μου ζητηση τον κωδικο του παιχνιδιου . Αυτη ολη η διαδικασια μπορει να γινει μονο σε εναν υπολογιστη ? Το να το κανεις εγκατασταση σε εναν αλλον υπολογιστη απο το dvd προφανως και γινεται σε οσους υπολογιστες θελεις αλλα στο steam τι γινεται ??? Μπορεις να δωσεις τον ιδιο κωδικο απο αλλον υπολογιστη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ilos είπε

Καλύτερα να κοιτάξεις στο gog. Στο steam πολλά παιχνίδια είναι απλά με το latest official patch (κάποια της EA ούτε καν) και μπορεί να έχουν θέματα με windows 10 ή καινούριο hardware. Αν ψάξεις βέβαια στα forum θα βρεις unofficial patches/workarounds για αυτά τα προβλήματα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση οπως επισης και τον φιλο @Tobajara .  Τωρα, σχετικα με το GOG, εγω να κανω την εγγραφη εκει, αλλα ειναι πολυ λιγοτερα τα games σε σχεση με το steam. Θα προτιμουσα το steam. Kαι για να μαι ειλικρινης, δεν περιμενα να υπαρχουν προβληματα. Περιμενα να δω μονο θετικες απαντησεις, γιατι ειχα στο μυαλο μου πως ενας απο τους λογους που γινε το steam, ειναι για να παιζουν οι gamers παλια αγαπημενα games, χωρις να προβληματιζονται με την συμβατοτητα των Λειτουργικων Συστηματω. Ομολογω πως με προβληματισατε. Αλλες απαντησεις απο αλλους; Που πιθανως εχουν εμπειρια πανω στο θεμα; (ειτε αρνητικη ειτε θετικη). Ξαναλεω πως εχω WINDOWS 7. Σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις, και θα εκτιμουσα μερικες ακομα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Obiwan88 είπε

ενας απο τους λογους που γινε το steam, ειναι για να παιζουν οι gamers παλια αγαπημενα games, χωρις να προβληματιζονται με την συμβατοτητα των Λειτουργικων Συστηματω.

Αυτό που περιγράφεις είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο λόγος που άνοιξε το GOG.

Δε σου κοστίζει τίποτα να κάνεις ένα λογαριασμό και επίσης, σε αντίθεση με το Steam, είναι DRM-free. Δε χρειάζεσαι client ή σύνδεση για να παίξεις, συν το ότι κατεβάζεις το .exe του παιχνιδιού και το κάνεις ό,τι θες: το κρατάς στο σκληρό, το δίνεις σε φίλο σου, το σβήνεις κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Αυτό που περιγράφεις είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο λόγος που άνοιξε το GOG.

Δε σου κοστίζει τίποτα να κάνεις ένα λογαριασμό και επίσης, σε αντίθεση με το Steam, είναι DRM-free. Δε χρειάζεσαι client ή σύνδεση για να παίξεις, συν το ότι κατεβάζεις το .exe του παιχνιδιού και το κάνεις ό,τι θες: το κρατάς στο σκληρό, το δίνεις σε φίλο σου, το σβήνεις κλπ

με επεισες! εκανα λογαριασμο και ελιωσα στο ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ STAR WARS RACER. θα ακολουθησουν ΜΟΤΟ RACER 2, CARMAGEDDON 2, QUAKE 3. Με μεγαλη μου λυπη δεν εχουν το ΜTV SKATEBOARDING και το NY RACE, αλλα δεν μπορουμε να τα χουμε και ολα, οποτε ολα καλα. Thanks φιλε μου! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας κάνω μία περίεργη ερώτηση😎   μπορώ να ενεργοποιήσω ένα παιχνίδι του steam από το κινητό μου δηλαδή να το αγοράσω και να το ενεργοποιήσω Και όσο να φτάσει στο στο σπίτι να έχει εγκατασταθεί Στον υπολογιστή Απλώς αν γίνεται να ενεργοποιήσω τον κωδικό από το κινητό μου Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrkain είπε

 Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας κάνω μία περίεργη ερώτηση😎   μπορώ να ενεργοποιήσω ένα παιχνίδι του steam από το κινητό μου δηλαδή να το αγοράσω και να το ενεργοποιήσω Και όσο να φτάσει στο στο σπίτι να έχει εγκατασταθεί Στον υπολογιστή Απλώς αν γίνεται να ενεργοποιήσω τον κωδικό από το κινητό μου Ευχαριστώ

Νομίζω μπορείς να ενεργοποιήσεις κωδικό από browser αλλά όχι να το βάλεις και να κατέβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το εχω χρησιμοποιησει προσωπικα γιατι εχω γρηγορη συνδεση αλλα θυμαμαι πως γινεται.

ενδεικτικα,

https://www.howtogeek.com/329192/how-to-download-steam-games-to-your-pc-from-your-phone/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...