Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 12.04 LTS Runlevels


{import*}

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους

διαβάζω στο Ιντερνετ για τα runlevels του ubuntu και

εχω καταμπερδευτει

 

Καταρχήν υπάρχει το παλιο το σύστημα System V Scripts

και το νέο σύστημα Upstarts

 

ποιά η διαφορά του φακέλου /etc/init με τον φάκελο /etc/init.d

 

διαβάζω σε διαφόρα site αλλά ποιο πολύ μπερδεύομαι

 

Επίσης οι φάκελοι /etc/rc?.d είναι οι φάκελοι που

περιέχουν τα scripts τα οποία τρέχουν σε ένα συγκεκριμένο runlevel

οπου το runlevel είναι ενας αριθμός 0-6 στην θέση του ?

 

Το θέμα μου είναι το εξής

 

Έστω ότι έχω ένα Script το οποίο βρίσκεται στον φάκελο /etc/init και

θέλω να το τρέχω στο runlevel 2 αύτο πως ακριβώς θα το κάνω;

 

Ευχαριστώ Πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο /etc/init.d/ περιεχει τα ιδια σκριπτακια που εκτελουνται στα διαφορα runlevels.

Οι /etc/rc*.d/ περιεχουν symlinks των παραπανω σκριπτ, βαλμενα με τη σωστη σειρα, στο runlevel που πρεπει να εκτελεστουν και με το σωστο ονομα.

 

Πχ

Εστω το /etc/init.d/ssh που ανοιγοκλεινει τον δαιμονα του ssh. Για να τρεξει το ssh στο runlevel 2 υπαρχει το /etc/rc2.d/S01ssh, symlink του /etc/init.d/ssh το οποιο δειχνει

- το S το οτι θα εκτελεστει στο συγκεκριμενο runlevel. Αν δεν ηθελα να εκτελεστει, θα εβαζα αντι για S01ssh > K01ssh

- το 01 τη σειρα με την οποια θα εκτελεστει, πχ θα εκτελεστει πριν το S02lightdm (ασχετος δαιμονας :P).

 

Αυτα. Υπαρχει το runlevel S το οποιο περιλαμβανει services που εκτελουνται σε ολα τα runlevels και που συνηθως ειναι απαιτουμενα για τα runlevels των υπολοιπων, πχ το service του ssh δεν εκτελειται αν δεν εκτελεστει πιο πριν το service του δικτυου.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο /etc/init.d/ περιεχει τα ιδια σκριπτακια που εκτελουνται στα διαφορα runlevels.

Οι /etc/rc*.d/ περιεχουν symlinks των παραπανω σκριπτ, βαλμενα με τη σωστη σειρα, στο runlevel που πρεπει να εκτελεστουν και με το σωστο ονομα.

 

Πχ

Εστω το /etc/init.d/ssh που ανοιγοκλεινει τον δαιμονα του ssh. Για να τρεξει το ssh στο runlevel 2 υπαρχει το /etc/rc2.d/S01ssh, symlink του /etc/init.d/ssh το οποιο δειχνει

- το S το οτι θα εκτελεστει στο συγκεκριμενο runlevel. Αν δεν ηθελα να εκτελεστει, θα εβαζα αντι για S01ssh > K01ssh

- το 01 τη σειρα με την οποια θα εκτελεστει, πχ θα εκτελεστει πριν το S02lightdm (ασχετος δαιμονας :P).

 

Αυτα. Υπαρχει το runlevel S το οποιο περιλαμβανει services που εκτελουνται σε ολα τα runlevels και που συνηθως ειναι απαιτουμενα για τα runlevels των υπολοιπων, πχ το service του ssh δεν εκτελειται αν δεν εκτελεστει πιο πριν το service του δικτυου.

 

ωραία αυτά τα έχω καταλάβει

το όλο θέμα είναι το εξής

 

Υποθέτουμε οτι γράφω μια νέα υπηρεσία δηλαδή ενα Scriptaki με το όνομα Import.conf

Αφού δώ ότι η συγκεκριμένη υπηρεσία δουλεύει σωστά θελω να την ενσωματώσω στο runlevel 2 και Runlevel 3

 

Αυτό πως ακριβώς θα το κάνω?

 

Θα κάνω αντιγραφή το Script στον φάκελο /etc/init.d και στην συνέχεια symbolik link στο /etc/rc2.d και /etc/rc3.d ?

 

Επίσης αν μια υπηρεσία υπάρχει στο /etc/init.d αυτήν την υπηρεσία πως θα την ενσωματώσω σε οποίο runlevel θέλω εγώ ?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λες, κανοντας symlink, αλλα προσεχοντας να ειναι με S μπροστα και στη σωστη σειρα εφοσον θα τρεξει μετα απο κατι αλλο, πχ

>sudo ln -s /etc/init.d/mitsos /etc/rc2.d/S10mitsos

 

Αν αυτο δεν βολευει, υπαρχει και το sysv-rc-conf

 

sysv-rc-conf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λες, κανοντας symlink, αλλα προσεχοντας να ειναι με S μπροστα και στη σωστη σειρα εφοσον θα τρεξει μετα απο κατι αλλο, πχ

>sudo ln -s /etc/init.d/mitsos /etc/rc2.d/S10mitsos

 

Αν αυτο δεν βολευει, υπαρχει και το sysv-rc-conf

 

sysv-rc-conf.png

 

Όποτε τελείως χειροκίνητα σε κάθε Runlevel που θέλω να τρέχει "πετάω" μέσα ενα symbolic link

και κάθαρισα

 

ΥΓ: Το προγραμμάτακι το έχω στο Ubuntu άλλα δεν θέλω να το χρησιμοποιώ παπαγαλίστικα

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

{import*}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...