Προς το περιεχόμενο

AMD graphics drivers και Hybrid Graphics(Amd/intel)--Ubuntu 12.04


chisao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλοι και φίλες γεια σας!

Αυτές τις μέρες αποφάσισα να περάσω στο φορητό (hp pavilion dv6-6b19sv) το ubuntu 12.04. Υπήρξε πρόβλημα με τις κάρτες γραφικών που έχει το συγκεκριμένο laptop (intel hd 3000 και amd 6770m) και έπειτα από πολύ πειραματισμό έβγαλα άκρη και τελικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα...Επειδή στο net βρήκα διάφορα περί του θέματος που νομίζω οτί εμένα με αποπροσανατόλισαν περισσότερο είπα να γράψω εδώ μερικά πράγματα κάπως πιο καθαρά για να αποφύγουν στο μέλλον άλλοι την ταλαιπωρία (μέχρι τουλάχιστον να βελτιωθούν τα πράγματα στον τομέα των drivers για τις κάρτες γραφικών στο linux).

 

 

Μετά την εγκατάσταση το μηχάνημα λειτουργούσε με ενεργοποιημένες και τις δύο κάρτες, χρησιμοποιώντας την discrete (amd 6770m). Υποθέτω ότι χρησιμοποιούσε τον ανοικτό driver για τις ati ο οποίος ναι μεν λειτουργούσε ικανοποιητικά χωρίς tearing αλλά το ανεμιστηράκι του δούλευε στο full!!! Αυτό φυσικά είχε ως αποτέλεσμα και η διάρκεια της μπαταρίας να μειώνεται κατά πολύ και να σου παίρνει τα αυτιά από την φασαρία. Προσπάθησα να βρω τρόπο να το λύσω αυτό το πρόβλημα αλλά δεν το κατάφερα (δεν ξέρω αν το ανεμιστηράκι δούλευε στο φουλ ή αν η κάρτα δούλευε στο φουλ και γιαυτό ζοριζόταν και το ανεμιστηράκι). Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μας διαφωτίσει...

 

 

ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Να επισημάνω ότι τα παρακάτω δούλεψαν σε εμένα και υποθέτω ότι λογικά θα δουλέψουν στις πιο πολλές περιπτώσεις AMD/INTEL hybrid κάρτες γραφικών.

Θεωρώ ότι η καλύτερη επιλογή για την περίπτωση μας είναι η απενεργοποίηση του ανοικτού driver για τις AMD μιας και (θεωρώ) ο driver της INTEL είναι πολύ καλύτερος ειδικά σε 3D απαιτήσεις ενώ ο κλειστός έχει δρόμο ακόμα μπροστά του (αυτό το πράγμα με το tearing στα βίντεο...).

Σε κάθε περίπτωση τα παρακάτω είναι απλές "συμβουλές" για να διευκολυνθούν κάποιοι και όχι ακριβείς οδηγίες. Εννοείται ότι για ότι κάνετε είστε υπεύθυνοι εσείς οι ίδιοι και εγώ δεν ευθύνομαι για τίποτα!!! :)

 

 

 

 

 

 

Τώρα αυτά που δοκίμασα εγώ είναι δύο πράγματα. Σας λέω τις περιπτώσεις μία μία. Να γνωρίζετε ότι για κάθε εγκατάσταση θα πρέπει να απεγκαταστήσετε πρώτα την όποια εγκατάσταση έχετε κάνει προηγουμένως. Επίσης για να λειτουργήσει το switcheroo δεν πρέπει να έχετε εγκαταστήσει τον κλειστό οδηγό fglrx της amd. Πρώτα αναφέρομαι στην εγκατάσταση του κλειστού οδηγού μιας και ευελπιστώ πως μελλοντικά δεν θα χρειαζόμαστε το τελευταίο μέρος αυτού του κειμένου αλλά για την ώρα το σημαντικό κομμάτι είναι στο τέλος....Λοιπόν, ξεκινάμε:

 

Αναφέρομαι στην έκδοση 12.6 του οδηγού. Αν όταν το διαβάσετε έχει βγει κάποιος άλλος driver τότε στις εντολές που αφορούν τον κατεβασμένο οδηγό αλλάξτε τον αριθμό 12.6 στον τρέχων αριθμό οδηγού.

 

1ον Εγκατάσταση του κλειστού driver (12.6) της AMD

 

 

Έκανα εγκατάσταση μέσω του additional drivers, download από το site της amd και αυτόματη εγκατάσταση, manual εγκατάσταση δημιουργώντας πακέτα για το ubuntu συγκεκριμένα. Δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις μέσα στο catalyst control center και στις ρυθμίσεις του compiz όμως είχα προβλήματα με μεγαλύτερο αυτό του tearing στα βίντεο.

 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως...

 

 

***Εγκαταστήστε πρώτα τα παρακάτω πακέτα μέσω τερματικού δίνοντας

sudo apt-get install build-essential cdbs dh-make dkms execstack dh-modaliases fakeroot libqtgui4

sudo apt-get install ia32-libs-multiarch:i386 lib32gcc1 libc6-i386

sudo apt-get install ia32-libs

cd /usr ; sudo ln -svT lib /usr/lib64

 

 

Εγκατάσταση μέσω additional drivers

 

 

Πατάμε το super (το κουμπί με το σήμα των windows) και πληκτρολογούμε additional και κλικάρουμε το additional drivers. Επιλέγουμε ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver και πατάμε activate κάτω δεξιά. Κάνουμε επανεκκίνηση και είμαστε ΟΚ.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Κλειστός driver: http://support.amd.c...deon_linux.aspx

Κάνουμε κλικ αριστερά εκεί που λέει AMD Catalyst....και το κάνουμε save. Συνήθως τα αρχεία που κατεβάζουμε πάνε στο /home/user/Downloads. Όπου user βάζετε το δικό σας όνομα χρήστη. Αν έχετε ρυθμίσει να κατεβαίνουν κάπου αλλού τότε προσαρμόστε τις εντολές στον δικό σας φάκελο.

 

Αυτόματη εγκατάσταση

 

 

Κατεβάζουμε τον driver. Έπειτα μέσα από ένα τερματικό πληκτρολογούμε

 

cd /home/user/Downloads

sudo sh ./amd-driver-installer-12-6-x86.x86_64.run

 

 

Όταν ανοίξει το παράθυρο της εγκατάστασης σιγουρεύουμε ότι έχει επιλεγμένη την πρώτη επιλογή Install driver.... και πατάμε continue και μόλις τελειώσει πατάμε OK (ή finish ή ότι είναι τέλος πάντων δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα... :P ). Έπειτα στο τερματικό δίνουμε

 

 

sudo amdconfig --initial -f

 

 

Κάνουμε reboot και πρέπει να είμαστε ΟΚ.

 

 

 

 

Δημιουργία .deb πακέτων για το ubuntu

 

 

Κατεβάζουμε τον driver. Μέσα από το τερματικό δίνουμε

 

 

cd /home/user/Downloads

sudo sh ./amd-driver-installer-12-6-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/precise

sudo dpkg -i fglrx*.deb

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Έλεγχος εγκατάστασης driver

 

 

Μπορούμε σε κάθε περίπτωση μετά την εγκατάσταση να ελέγξουμε ότι όλα πήγαν καλά πληκτρολογώντας σε ένα τερματικό

 

 

fglrxinfo

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Απεγκατάσταση driver

 

 

Αν θέλουμε να απεγκαταστήσουμε τον οδηγό τότε

 

 

Στην περίπτωση που εγκαταστήσαμε μέσω του additional drivers τότε ακολουθούμε την ίδια διαδικασία απλά αυτή την φορά επιλέγουμε deactivate

 

 

Στην περίπτωση που εγκαταστήσαμε αυτόματα τον driver από το site της amd τότε πληκτρολογούμε σε ένα τερματικό

sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh

sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*

Στην περίπτωση που εγκαταστήσαμε manual τότε πληκτρολογούμε

 

 

sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev*

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Αν έχουμε μαύρη οθόνη

 

 

Σε κάθε περίπτωση αν στην επανεκκίνηση υπάρξει πρόβλημα και δεν ξεκινάει τότε πατάμε ctrl+alt+f1, κάνουμε login και έπειτα πληκτρολογούμε

 

 

sudo cp /etc/X11/xorg.conf.orig /etc/X11/xorg.conf

και κάνουμε επανεκκίνηση...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επιλογή κάρτας μέσω του Catalyst Control Center

Μετά την εγκατάσταση μπορούμε μέσω του ccc να επιλέξουμε ποια κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιούμε. Πατάμε το super (το κουμπί με το σήμα των windows) και πληκτρολογούμε catalyst και κλικάρουμε αυτό που έχει μέσα σε παρένθεση Administrator mode. Δίνουμε τον κωδικό μας και μετά στα αριστερά επιλέγουμε switchable graphics. Έπειτα επιλέγουμε την κάρτα που θέλουμε να χρησιμοποιεί και κάνουμε reboot. Εγώ προσωπικά όταν επέλεγα την intel, το ανεμιστηράκι λειτουργούσε σωστά αλλά το tearing υπήρχε ακόμα.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vsync

Μέσα στο catalyst πάλι, υπάρχει επιλογή για το vsync. Αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι που ακριβώς είναι αλλά είναι εύκολο να την βρείτε. Μόλις την βρείτε βάλτε τον δείκτη τέρμα δεξιά στο always on.

 

 

Επίσης κατεβάστε το compizconfigsettingsmanager. Έπειτα πατάμε το super και πληκτρολογούμε compiz κλικάρουμε το Compiz Config Settings Manager. Κλικάρουμε το εικονίδιο Composite και βάζουμε το refresh rate στο 60. Επίσης το detect refresh rate να είναι τσεκαρισμένο. Μετά πατάμε πίσω και κλικάρουμε το εικονίδιο openGL και έπειτα τσεκάρουμε το Sync to Vblank.

 

 

Αυτές οι επιλογές εμένα προσωπικά με ATI μου είχαν δουλέψει παλιότερα (προ-Unity) αλλά πλέον δεν μου λειτουργούν και έχω πρόβλημα με το tearing.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

2ον Απενεργοποίηση της discrete κάρτας (amd 6770m) και λειτουργία μόνο με την intergrated (intel) μέσω switcheroo

 

 

Υπάρχει κάτι το οποίο λέγεται switcheroo και προσωπικά εμένα με βοήθησε πάρα πολύ...Μέσω του switcheroo μπορούμε να ελέγξουμε μέχρι ένα βαθμό τα εναλλάξιμα γραφικά. Για να δείτε ότι το switcheroo είναι ενεργοποιημένο πληκτρολογήστε σε ένα τερματικό

 

 

sudo su

 

 

δώστε τον κωδικό σας και έπειτα

 

 

ls -l /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

 

 

πρέπει να σας δίνει κάτι σαν αυτό

-rw-r--r-- 1 root root 0 Aug 16 03:36 /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

Υπάρχουν κάποιες εντολές τις οποίες δεν τις εξηγώ όλες. Για να τις δώσετε θα πρέπει πρώτα να έχετε δώσει sudo su και τον κωδικό σας. Αυτές που χρειαζόμαστε είναι οι εξής:

 

 

------------------------------------------------------

echo DIGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

Αυτή επιλέγει την intergrated κάρτα (intel) στην επόμενη επανεκκίνηση του X server. Δηλαδή αν δώσετε αυτή την εντολή τότε κάντε ένα logout και ξαναμπείτε.

------------------------------------------------------

echo DDIS > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

Το ίδιο με την προηγούμενη με την διαφορά ότι επιλέγει την discrete αυτή την φορά.

-------------------------------------------------------

echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

Απενεργοποιεί την κάρτα η οποία είναι σε λειτουργία αλλά δεν χρησιμοποιείται

----------------------------------------------------------------------------------------

cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

Αυτή μας λέει την κατάσταση της κάθε κάρτας. Η IGD είναι η intergrated και η DSG είναι η discrete. Pwr σημαίνει power δηλαδή λειτουργεί και off σημαίνει δεν λειτουργεί.

 

 

ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!!!

 

 

Αυτές οι αλλαγές είναι όλες προσωρινές. Δηλαδή μετά από reboot δεν ισχύουν. Υπάρχει τρόπος με τον οποίο δημιουργείς ένα αρχείο κάνεις διάφορα τα οποία δεν γνωρίζω καλά (ο τρόπος αυτός υπάρχει στο site για το switcheroo) αλλά δεν τον αναφέρω διότι θεωρώ ότι είναι πιο περίπλοκος. Αυτό που έκανα εγώ και μου λειτουργεί άψογα είναι να προσθέσω 2 γραμμές στο /etc/rc.local

 

 

Πληκτρολογούμε στο τερματικό

 

 

sudo gedit /etc/rc.local

 

 

δίνουμε τον κωδικό μας και έπειτα προσθέτουμε πριν το exit 0 τις δύο παρακάτω γραμμές

 

 

echo IGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

 

 

Κάνουμε επανεκκίνηση και έχουμε ένα σύστημα με την amd κάρτα OFF και σε λειτουργία η κάρτα της INTEL!

 

 

Αυτό που μου δίνει εμένα η εντολή

 

 

cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch

 

 

είναι

 

 

0:IGD:+:Pwr:0000:00:02.0

1:DIS: :Off:0000:01:00.0

και είμαι ευτυχισμένος!!! :D

 

 

Λογικά τώρα πρέπει να μην υπάρχει tearing σε video και επίσης πρέπει να μην κάνει φασαρία ο ανεμιστήρας και να μην ζεστένεται το laptop. Τουλάχιστον σε μένα αυτά έγιναν!!! :D :D :D

 

 

Πηγές για όλα τα παραπάνω είναι οι παρακάτω σελίδες

 

 

Unofficial wiki για τις amd κάρτες

http://wiki.cchtml.c...atalyst.2Ffglrx

 

 

Σελίδα για το switcheroo στο ubuntu

https://help.ubuntu..../HybridGraphics

 

 

Ελπίζω να βοήθησα!!!

 

----------------------------------------------------------------UPDATE-------------------------------------------------------------------

 

Μόλις είδα ότι μόλις δημοσίευσα το κείμενο ανέβηκε ο 12.8!!! Αυτό θα πει συγχρονισμός! :P

Αν λοιπόν κατεβάσετε τον οδηγό από το site τότε πρέπει να αλλάξετε τον αριθμό της έκδοσης από 12.6 σε 12.8 σε κάθε εντολή που αναφέρετε στο κατεβασμένο πακέτο. Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή να δω αν είναι καλύτερος από τον 12.6 ή αν είναι μία από τα ίδια...

Επεξ/σία από chisao
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...