Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με laser εκτυπωτή ( HP CP1515n )


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό έχω ένα περίεργο πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου... :mellow:

 

Το πρόβλημα είναι ότι... δεν ανάβει πάντα. Εάν τον αφήσω ανοιχτό (stand-by) μετά από 1-2 ημέρες θα κλείσει μόνος του. Μετά δεν ξανανοίγει με τίποτα! Τι που πεθαίνω τον διακόπτη στο 0-1-0-1-0-1-0-1, τι που τον βγάζω από την πρίζα και περιμένω μπας και στρώσει, τίποτα... μένει κλειστός για μέρες, ίσως και εβδομάδες. Μετά από 2-3 εβδομάδες επανέρχεται και είναι όλα οκ. Ανάβει ξανά κανονικά. Αλλά ξανακάνει το ίδιο, σβήνει μετά από 1-2 ημέρες και μετά δε μπορώ να τον ανοίξω για πολύ καιρό...

 

Όταν ελεηθεί να ανοίξει δουλεύει κανονικά, όπως πάντα, χωρίς προβλήματα. Βέβαια τόσο συχνά που ανοίγει μου είναι άχρηστος, οπότε μέχρι να βγάλω άκρη βολεύομαι με τον παλιό μου τον inkjet.

 

Έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο σε κανέναν; Διότι αρχίζω να αναρωτιέμαι αν πρέπει να πάω στο service της HP (και είναι και εκτός εγγύησης) ή σε... μάγισσα. Στο internet δε βρίσκω τίποτα, το εγχειρίδιο δε λέει επίσης κάτι σχετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγο καιρό έχω ένα περίεργο πρόβλημα με τον εκτυπωτή μου... :mellow:

 

Το πρόβλημα είναι ότι... δεν ανάβει πάντα. Εάν τον αφήσω ανοιχτό (stand-by) μετά από 1-2 ημέρες θα κλείσει μόνος του. Μετά δεν ξανανοίγει με τίποτα! Τι που πεθαίνω τον διακόπτη στο 0-1-0-1-0-1-0-1, τι που τον βγάζω από την πρίζα και περιμένω μπας και στρώσει, τίποτα... μένει κλειστός για μέρες, ίσως και εβδομάδες. Μετά από 2-3 εβδομάδες επανέρχεται και είναι όλα οκ. Ανάβει ξανά κανονικά. Αλλά ξανακάνει το ίδιο, σβήνει μετά από 1-2 ημέρες και μετά δε μπορώ να τον ανοίξω για πολύ καιρό...

 

Όταν ελεηθεί να ανοίξει δουλεύει κανονικά, όπως πάντα, χωρίς προβλήματα. Βέβαια τόσο συχνά που ανοίγει μου είναι άχρηστος, οπότε μέχρι να βγάλω άκρη βολεύομαι με τον παλιό μου τον inkjet.

 

Έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο σε κανέναν; Διότι αρχίζω να αναρωτιέμαι αν πρέπει να πάω στο service της HP (και είναι και εκτός εγγύησης) ή σε... μάγισσα. Στο internet δε βρίσκω τίποτα, το εγχειρίδιο δε λέει επίσης κάτι σχετικό...

 

Αν και δεν μου έχει συμβεί μου ακούγετε σαν κάποιο πρόβλημα με το τροφοδοτικό του. Αν το πας στο Service θα μπορούνε να κάνουνε μια εκτίμηση λογικά και να σου πούνε την τιμή για επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει να εχει σκασμενους πυκνωτες το τροφοδοτικο ή αλλη βλαβη.

Αν το πας σε service θα σου δωσουν προσφορα ολο το τροφοδοτικο το οποιο ποναει σαν τιμη.

Αν πεσεις σε καλα χερια,θα σου επισκευασουν το τροφοδοτικο,αν αυτο επισκευαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την HP μήπως και βγάλουμε άκρη. Μίλησα με μία κοπέλα του τεχνικού τμήματος η οποία μου είπε ότι θα γινόταν αντικατάσταση εάν ήταν εντός εγγύησης. Τώρα όμως... στο service και μπορεί και να μη φτιάχνεται καν. Μου είπε όμως να κάνω ένα update στο firmware για να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι θέμα λογισμικού.

 

Έκανα το update, τύπωσα 2-3 δοκιμαστικές σελίδες... και έκλεισε μετά. Όπως κάθε φορά, τώρα δε ξανανοίγει. :mellow:

 

Περιμένω να με ξανακαλέσει για να δω πως θα προχωρήσουμε. Με βλέπω να τον φορτώνω στο αμάξι και να πηγαίνω Χαλάνδρι (εκεί δεν είναι το service της HP;)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...