Προς το περιεχόμενο

debian testing


haris013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το τελευταίο ερώτημα ναι.

 

Τώρα όσον αφορά τα Lmde και τα λοιπά. Δεν είναι κακή ιδέα όπως έγραψα παραπάνω και στον Martinoff. Αλλά για εμένα δεν θα μάθεις κάτι παραπάνω, κάτι που είπες ότι είναι και ο στόχος σου. Θα κάνεις πάλι μία εγκατάσταση αυτοματοποιημένη όπως στο (x)ubuntu και θα έχεις πάλι ένα σύστημα φτιαγμένο από κάποιον άλλο. Βέβαια όλες τις διανομές κάποια ομάδα τις έχει φτιάξει. Απλά debian,arch.gentoo και αν μου διαφεύγει καμία σου δίνουν μόνο την βάση και εσύ φτιάχνεις τα υπόλοιπα. Μόνο αυτό βλέπω σαν αρνητικό. Κατά τα άλλα κάνεις και την αλλαγή στα repos του debian και είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραια,θα περιμενω να γυρισω σπιτι μου για να παιξω με vm αφοβα.θα τσεκαρω την debian και αμα ειναι σκουρα τα πραματα θα δω και το lmde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

back to home λοιπον και εχω κατευσει το debian whezee αλλα πριν το φορτωσω στο vbox εχω μια απορια,η testing(wheeze) ειναι μηπως beta,ασταθης ή εχει τιποτα περιορισμους ή προβληματα? ειναι καλυτερα να κατευασω την squeze?

δεν εχω καταλαβει τις διαφορες squeze-whezee και εχω διαβασει διαφορα αρθρα αλλα με μπερδευουν. καπου ειδα οτι η τεστινγ δεν περνει security updates ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

testing είναι rolling release που σημαίνει ακολουθεί τις καινούριες εκδόσεις στα προγράμματα

δεν μπορεί να έχει security update

τι σε ενοχλεί αυτό ?

 

debian 6 = stable = squeze = και να θες δεν σπάει αλλά έχει πολύ παλιά πακέτα

debian 7 = testing = wheeze = desktop χρήση, σταθερό 90%

debian 8 = sid (beta) = blending edge, σου αρέσει να ακροβατείς

debian 9 = unstable = είσαι dev

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια εξτρα ερωτηση βλεπωντας και ενα βιντεακι με εγκατασταση του debian testing..

το Lmde κατα την εγκατασταση σου εχει επιλογες τι να εγκαταστησεις,γραφικο περιβαλον,grub κλπ ή ειναι οπως τα ubuntu πχ με γραφικο installer που σε ρωταει που θα κανει εγκατασταση μονο και οτι αφορα το locale?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση έξτρα στου haris013: θα μπορούσε κάποιος να στήσει debian και να το κάνει αντίστοιχο του LMDE? είναι συμβατά όλα?

 

με αλλαγή στα repo και να περάσει το cinnamon νομίζω ναι

συμβατά είναι 100%, το lmde είναι λίγο πιο αυστηρό στα repo νομίζω, τα κρατάει λίγο παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

testing είναι rolling release που σημαίνει ακολουθεί τις καινούριες εκδόσεις στα προγράμματα

δεν μπορεί να έχει security update

τι σε ενοχλεί αυτό ?

 

debian 6 = stable = squeze = και να θες δεν σπάει αλλά έχει πολύ παλιά πακέτα

debian 7 = testing = wheeze = desktop χρήση, σταθερό 90%

debian 8 = sid (beta) = blending edge, σου αρέσει να ακροβατείς

debian 9 = unstable = είσαι dev

α τωρα το καταλαβα, ευχαριστω πολυ :)

 

εχω ξεκινησει την virtual εγκατασταση αλλα εχω κολησει στο σημειο που σεταρεις το network.

συγκεκριμενα μου ζηταει Host name και μετα domain name, τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο σπίτι δεν είσαι? δώσε ένα όνομα και τίποτα στο domain (localdomain)

 

και localhost να αφήσεις οκ θα είσαι

α δεν χρειαζεται να βαλω κατι συγκεκριμενο ετσι? ψαρωσα λιγακι στην αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 διορθωσεις

 

Sid και unstable ειναι το ιδιο πραγμα, δεν αλλαζει το ονομα του απο sid σε κατι αλλο με καθε release, και ειναι το μερος απ' οπου περνανε ολα τα πακετα ανεξαιρετως πριν πανε, αν ποτε φτασουν, στο testing. Το experimental ειναι επιπλεον κομματι των repos που συνηθως φιλοξενει "προβληματικες" εκδοσεις, μεχρι να γινουν αρκετα καλες ωστε να πανε στο unstable ή, σε περιοδο freeze, τις τελευταιες εκδοσεις πακετων που δεν μπορουν να πανε στο unstable... λογω freeze.

 

Επισης, το testing παιρνει security updates κανονικα, οπως το stable, αλλα στο unstable τα security updates περνανε σαν κανονικα updates.

 

O installer (και τα isos) του testing ανανεωνεται καθε 1-2 βδομαδες και αυτο που αναφερεται εκει σαν beta installer του wheezy ειναι απλα ο installer που προοριζεται για την τελικη, αλλα ειναι ακομα... σε beta.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα και παλί! λογο ελληψης χρονου δεν καταφερα να ολοκληροσω την virtual εγκατασταση οποτε την ξαναρχησα τωρα.μετα το βημα για τα domain Και host,εφτασα στο σημειο για παρτιτιον και φορματ του δισκου και αφου το εκανα,εγκαταστηθηκε το base system και εχω φτασει στο σημειο configure package manager.τι κανω τωρα? επελεξα χωρα την ελλαδα και εναν ftp σερβερ της debian και τωρα μου κατευαζει κατι αρχεια,τι ακριβως κανει σε αυτο το σημειο? τι πακετα κατευαζει?

 

edit: μετα απο πολλα πακετα που κατευασε με εβγαλε να επιλεξω να software για εγκατασταση με τις εξης επιλογες: debian desktop enviroment

web server

print server

sql db

dns server

file server

mail server

ssh server

laptop

standart utilites

και μου εχει προεπιλεγμενα τα εξης: debian destop env. / print server/ssh server/ standart system utilites

να επιλεξω-ξε-επιλεξω κατι? τι ειναι ολοι αυτοι οι σερβερ που μου εχει να διαλεξω?

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλτα όλα

και θα βάλεις μετά ό,τι θες με το χέρι

 

είναι διάφορα πακέτα που μπορεί να ήθελες

πχ το desktop environment σου βάζει νομίζω το gnome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλί! λογο ελληψης χρονου δεν καταφερα να ολοκληροσω την virtual εγκατασταση οποτε την ξαναρχησα τωρα.μετα το βημα για τα domain Και host,εφτασα στο σημειο για παρτιτιον και φορματ του δισκου και αφου το εκανα,εγκαταστηθηκε το base system και εχω φτασει στο σημειο configure package manager.τι κανω τωρα? επελεξα χωρα την ελλαδα και εναν ftp σερβερ της debian και τωρα μου κατευαζει κατι αρχεια,τι ακριβως κανει σε αυτο το σημειο? τι πακετα κατευαζει?

 

edit: μετα απο πολλα πακετα που κατευασε με εβγαλε να επιλεξω να software για εγκατασταση με τις εξης επιλογες: debian desktop enviroment

web server

print server

sql db

dns server

file server

mail server

ssh server

laptop

standart utilites

και μου εχει προεπιλεγμενα τα εξης: debian destop env. / print server/ssh server/ standart system utilites

να επιλεξω-ξε-επιλεξω κατι? τι ειναι ολοι αυτοι οι σερβερ που μου εχει να διαλεξω?

 

προεγκαθιστα ορισμενα πακετα αναλογα την μελλοντικη χρηση του μηχανηματος.

 

αν π.χ. θες να σηκωσεις σελιδα επιλεγεις και το "web server" (για να σου περασει apache/php/κλπ) , αν ειναι φορητο επιλεγεις και το "laptop" , αν θες να σηκωσεις mailer επιλεγεις και το "mail server" (για να περασει sendmail/dovecot/postfix/κλπ) κ.ο.κ

 

δεν ειναι υποχρεωτικα , εκτος απο αυτα που σου εχει προεπιλεγμενα..λογικα αν θες τα βαζεις και αργοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...