Προς το περιεχόμενο

debian testing


haris013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα τωρα που εχω χρονο και ορεξη σκεφτομαι να βαλλω την debian testing που μου ειχε προταθει σε ενα παλαιωτερο τοπικ μου που ψαχνομουν γενικα με το λινουξ. μου την ειχαν προτεινει με τη λογικη οτι μαθαινεις πως λειτουργει ολο το πραμα αλλα λογο χρονου τοτε επελεξα xubuntu.

ερωτω τωρα λοιπον πως θα την εγκαταστησω? κοιταζα στο official site αλλα ειχε οδηγους μονο για την squeze. ακομα καπου ειδα οτι η debian whezee ειναι beta? τι προβληματα θα αντιμετωπισω? παρεχονται updates και support?

τελος αξιζει η μεταβαση? αρνητικα-θετικα σε σχεση με τα xubuntu που τα βρισκω πολυ καλα ως τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελπίζοντας να σε βοηθήσω θα παραθέσω όσα ξέρω για το debian.

 

Το/Η (δεν ξέρω πως λέγεται) σαν διανομή έχει τρία παρακλάδια: stable(squeeze,συνήθως για server χρήση),testing(wheeze,συνήθως για desktop χρήση),unstable(sid). Περισσότερες πληροφορίες εδώ

 

Το καθένα από αυτά ενεργοποιείται ανάλογα με τα repositories που έχεις ενεργοποιημένα. Τα stable για το stable κλπ

 

Το/Η debian είναι μια rolling διανομή. Αυτό σημαίνει ότι ξεχνάς τα 6μηνα 3μηνα και λοιπά και σκέφτεσαι περίπου σαν τα windows. Όταν μία αναβάθμιση για το οποιοδήποτε πακέτο/πρόγραμμα γίνει διαθέσιμη στα repos και εσύ πατήσεις να κάνεις αναβάθμιση θα αναβαθμιστεί. ότι και αν χρειαστεί να γίνει στο σύστημά σου από κάποια αναβάθμιση πακέτου θα στο πει κατά την αναβάθμιση ο apt λογικά(το λέω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει).

 

Αν αξίζει η μετάβαση θα μας το πεις εσύ μετά από πολύ καιρό.

 

Για εμένα μην πιέζεσαι να πας σε κάτι άλλο επειδή σου προτάθηκε(έστω και αν το είπε ο tritonas που έχει μια αλφα πειθώ, το παραδέχομαι :-D :P :P ) . Εφόσον το xubuntu σε καλύπτει για την ώρα, μπορείς να δοκιμάσεις κάλλιστα το/την debian σε ένα vbox.

 

Θετικά και αρνητικά έχουν όλες οι διανομές. Στα θετικά είναι ότι θα μάθεις παραπάνω σίγουρα για το linux. Ότι θα μπορείς να φτιάξεις ένα σύστημα όπως ακριβώς το θες και όχι όπως το σκέφτηκε κάποιος άλλος. Στα αρνητικά ότι είναι πιο δύσκολο στην αρχή να αντιμετωπίσεις τυχόν προβλήματα και ότι δεν θα έχεις κάποιες ευκολίες που έχεις στo τωρινο σου σύστημα.(πχ αυτόματες ενημερώσεις, κλειστούς οδηγούς, που δεν είναι κάτι το δύσκολο να ξεπεράσεις αλλά για αρχή ίσως σε ξενίσουν)

 

Αυτά από εμένα. Περίμενε τους guru του θέματος για περισσότερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για θεμα γνωσεων ενδιαφερομαι περισσοτερο,αλλα λιγο που εψαξα πρεπει να ειναι καπως περιπλοκο με την ενοια οτι δεν κατευαζεις ενα Iso,το καις και κανεις install ετσι?

το θεμα ειναι αμα την εγκαταστησω να ξεπερνουνται τα προβληματα γιατι δεν εχει νοημα να μην μπορω να χρησιμοποιησω το μηχανιμα.εγω δεν εχω προβλημα να κατσω να λιωσω 2-3 μερες και να λυσω οποια προβληματα υπαρξουν + να παραμετροποιησω το λειτουργικο στα μετρα μου,απλα τα xubuntu μου εκατσαν καλα με την ενοια οτι δεν εχει καποια ασταθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας εδώ διαλέγεις από τα small cd ή το amd64(αν ο επεξεργαστής σου είναι 64bitος) ή το i386. To καις κανονικά και το κάνεις install.

 

Αν θες πρώτα να είσαι σίγουρος βάλτο σε ένα virtual box(αν το αντέχει το pc σου) και δες το. Είναι καλύτερα να ξέρεις τι θα κάνεις και τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσεις καθως και τι βήματα πρέπει να κάνεις για να τις ξεπεράσεις στο vbox. Μετά θα είσαι πιο σίγουρος. Σου μιλάω από πρόσφατη εμπειρία μου με arch+openbox. Έκανα μια εικονική εγκατάσταση, την συντήρησα για λίγο καιρό, έμαθα τον openbox και μετά όταν ήμουν σίγουρος έκανα κανονική εγκατάσταση και όλα πήγαν άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας εδώ διαλέγεις από τα small cd ή το amd64(αν ο επεξεργαστής σου είναι 64bitος) ή το i386. To καις κανονικά και το κάνεις install.

 

Αν θες πρώτα να είσαι σίγουρος βάλτο σε ένα virtual box(αν το αντέχει το pc σου) και δες το. Είναι καλύτερα να ξέρεις τι θα κάνεις και τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσεις καθως και τι βήματα πρέπει να κάνεις για να τις ξεπεράσεις στο vbox. Μετά θα είσαι πιο σίγουρος. Σου μιλάω από πρόσφατη εμπειρία μου με arch+openbox. Έκανα μια εικονική εγκατάσταση, την συντήρησα για λίγο καιρό, έμαθα τον openbox και μετά όταν ήμουν σίγουρος έκανα κανονική εγκατάσταση και όλα πήγαν άψογα.

εχω το acer aspire 5720,θα σηκωσει virtual box? θα την εκανα εκανα στο desktop την δοκιμη αλλα δεν ειμαι σπιτι μου τωρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όχι...

 

Δεν μπορείς να περιμένεις να γυρίσεις. Απλά και μόνο αν τύχει καμία στραβή να μην μείνεις χωρίς μηχάνημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα απο μηχανιμα δεν μενω εχει φερει και το λαπτοπ ο αδερφος μου απλα επειδη ειμαι στο χωριο μου και βαριεμαι την ζωη μου ψαχνω να σκωτοσω τον χρονο μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά σκέψεις σου λέω. Δεν είναι και η προσεδάφιση του curiosity στον Αρη.

 

Αν έχεις τον χρόνο και την όρεξη και φυσικά τα δεδομένα σου ασφαλή(BACKUP) και θες να το κάνεις κάντο.

 

Σε καταλαβαίνω για το χωριό. Αλλά δεν βγαίνεις λίγο έξω; Τόσα πανυγήρια αυτές τις μέρες.... :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα πανυγήρια έχει amstel κουτάκι!

Να παίξεις, απλά αν πας σε debian θα έχεις λίγο διάβασμα. Google is your friend.

 

Βλέπω έχει βγει αυτό http://www.debian.org/devel/debian-installer/News/2012/20120804

αλλά δεν ξέρω από debian και πολλά.

 

Αυτό που θα έκανα εγώ θα ήταν να στήσω ένα basic σύστημα με X και μετά να ανοίξω τον browser για να μπορώ να διαβάσω/ψάξω λεπτομέριες για το καθέ τι.

Λογικά τα βασικά repos του debian θα έχουν έναν firefox (δεν ξέρω αν το policy τους επιτρέπει opera...) και από εκεί και μετά διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linux mint debian

 

είναι debian testing me gnome3/cinnamon ότι πρέπει για τα πρώτα βήματα

 

αν θες μετά αλλάζεις τα repos και με ένα

aptitude safe-upgrade το κάνεις καθαρό debian testing που είναι δλδ αλλά έτσι για ψυχολογικούς λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί υποστηρίζονται.

 

Δεν έχεις και τόσο μεγάλο δίσκο αλλά αν σε παίρνει κάνε install σε άλλο partition.

 

Σωστός ο martinoff. Δεν το θυμόμουν καν το lmde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linux mint debian

 

είναι debian testing me gnome3/cinnamon ότι πρέπει για τα πρώτα βήματα

 

αν θες μετά αλλάζεις τα repos και με ένα

aptitude safe-upgrade το κάνεις καθαρό debian testing που είναι δλδ αλλά έτσι για ψυχολογικούς λόγους

 

δεν ειναι κακη ιδεα, απλα νομιζω ειναι ολα ετοιμα,κανεις install και βρισκεσε σε ετοιμο περιβαλλον με καποια προεγκατεστημενα προγραμματα.το θεμα ειναι να στησω ολο το πραμα απο την αρχη,να βαλω εγω γραφικο περιβαλλον κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε το small cd από το site του debian

μόλις κάνεις εγκατάσταση δε βάζεις τίποτα παρά μόνο το βασικό σύστημα

όταν τελειώσεις βάζεις στο /etc/apt/sources.list testing, κάνεις upgrade και πέρασες σε testing

μετά βάζεις ό,τι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ειδα καποια βιντεακια χθες με lmde και ποροθηκα :P

αλλα πρακτικα τι καλυτερο προσφερει το debian? εχει ποιο εμπλουτισμενο-καλυτερο κερνελ? επισης μου αρεσε που ειναι rolling distro και διαβασα καπου οτι ειναι και πολυ ποιο σταθερο σε σχεση με τα ubuntu based distro. επισης το cinnammon μετραει! (αληθεια ειναι σταθερο το cinnamon? )

τελος επειδη δεν εχω καταλαβει το lmde χρησιμοποιει ως βαση την debian whezee με καποιες παραμετροποιησεις της mint team?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...