Προς το περιεχόμενο

Sabayon έχω κολλήσει στο login screen


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν γλώσσα έχω βάλει ελληνικά αλλά το username μου είναι στα αγγλικά οπότε είμαι στο login screen αλλά το πληκτρολόγιο είναι στα ελληνικά και δεν ξέρω πως να το βάλω στα αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το εγκατέστησα στα αγγλικά..... έχω ένα πρόβλημα όμως.... δεν είναι αυτόματα εγκατεστημένοι οι οδηγοί της nvidia να εγκαταστήσω κάποιους κλειστούς ή να μείνω με τους ανοικτούς; υπάρχει ένας οδηγός ώστε να μάθω τα βασικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το εγκατέστησα στα αγγλικά..... έχω ένα πρόβλημα όμως.... δεν είναι αυτόματα εγκατεστημένοι οι οδηγοί της nvidia να εγκαταστήσω κάποιους κλειστούς ή να μείνω με τους ανοικτούς; υπάρχει ένας οδηγός ώστε να μάθω τα βασικά;

 

το σαμπαγιον ειναι η binary μορφη του gentoo το οποιο εχει απιστευτους οδηγους...οτι ισχυει στο gentoo κατα κανονα εφαρμοζεται και στο sabayon.

 

τσεκαρε παντως στο γοογλε..υπαρχουν και οδηγοι για το sabayon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω δει και κάτι εντολές με equo..... τι είναι rolling distro ξέρω απλώς δεν καταλαβαίνω πως το sabayon είναι rolling αφού έχει βγει 5,6,7... δηλαδή εγώ τώρα εάν κάνω ότι ενημέρωση μου βγάζει θα περάσω αυτόματα στην 10 όταν βγει σωστά;

 

διάβασα τον οδηγό και κατάλαβα μερικά πράγματα.... τώρα η μόνη απορία που έχω είναι τι χρειάζεται για να κάνω update, το σύστημα ψάχνει μόνο του και με ενημερώνει έτσι δεν είναι; μόνο αυτό χρειάζεται; δηλαδή όταν βγει το sabayon 10 τι θα δώσω equo update, equo upgrade ή θα με ενημερώσει το σύστημα;

Υ.Γ. στο wiki λέει να μην χρησιμοποιούμε sudo αλλά su... η διαφορά δεν είναι ότι στο sudo παίρνεις δικαιώματα μόνο για λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...