Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση linux σε τρίτους...


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mandos

Το παραπάνω είναι Python traceback.

 

Σου λέει ότι όταν η python εκτελεί το αρχείο /usr/bin/systemd-analyze στη γραμμή 3 συναντά κάποιο πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής. Δεν μπορεί να κάνει import το module dbus. Πιθανότατα θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις το πακέτο python-dbus (ή ίσως το python2-dbus)

 

Edit

Με πρόλαβε ο markelos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@markelos, @psychasthenix θα το φτιάξω το απόγευμα, dbus έχει, προφανώς δεν έχει κάποιο συνοδευτικό

 

επίσης νομίζω ότι με το πιο πρόσφατο -Syu δεν το έχει ξανακάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δικια μου, μου το ζητησε (το ειδε εδω στο desktop και της αρεσε :P ), αλλα δεν της το βαζω λογο office και κατι αλλα

 

....

 

Τελος νομιζω το KDE ειναι πιο κοντα σε windows φαση, για πιο ευκολη μεταβαση.

 

Αυτα.

 

Τέλεια!!! Δεν το παίρνεις backup με clonezilla να το βάλουμε αυτούσιο... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε Τρίτωνα, αφού έχεις τοπικό repo και δικά σου images, βγάλτα σε ένα ftp να μην παιδευόμαστε!

 

Όσο για το systemd-analyze, έχει depedency το python2-dbus:

python2-dbus (optional) - systemd-analyze

http://www.archlinux.org/packages/core/i686/systemd/

 

Αλλά μάλλον είναι μόνο για το analyze.

 

Όπως και να έχει πλέον η εντολή δουλεύει σωστά:

 

>
[ctsg@berlaptop ~]$ systemd-analyze blame
 1346ms systemd-vconsole-setup.service
  866ms systemd-remount-fs.service
  745ms systemd-logind.service
  683ms systemd-udev-trigger.service
  678ms systemd-udevd.service
  658ms dev-hugepages.mount
  646ms dev-mqueue.mount
  603ms sys-kernel-debug.mount
  511ms swapfile.swap
  475ms console-kit-daemon.service
  467ms udisks2.service
  223ms systemd-sysctl.service
  223ms systemd-tmpfiles-setup.service
  191ms console-kit-log-system-start.service
  180ms psd.service
  145ms home.mount
  109ms systemd-user-sessions.service
   10ms tmp.mount
 3ms proc-sys-fs-binfmt_misc.mount
 1ms sys-fs-fuse-connections.mount

 

υγ: να κάνουμε ένα thread για το systemd? Νομίζω θα μας χρειαστεί στο κοντινό μέλλον

Επεξ/σία από mandos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω την γνώμη σας.

 

Στο netbook πρόσφατα έσπασα την εγκατάσταση του Arch που είχα κάνει. Το netbook το έχω δανείσει στην αδερφή της κοπέλιας. Σπουδάζει Γιάννενα και τώρα έχει μείνει ξεκρέμαστη. Ευτυχώς χρειάζεται το netbook μόνο για έναν ακόμη χρόνο. Η επιλογή να το συντηρώ όταν κατεβαίνει δεν παίζει γιατί δεν έχει internet στο σπίτι της στην Αθήνα.

 

Σκέφτομαι τα εξής σενάρια:

 

1) Τώρα που θα ανέβω για βόλτα ξαναπερνάω Arch και το συντηρώ με το teamviewer μία φορά το μήνα. Αλλά μπορεί να το ξεχάσω, μπορεί να βαριέμαι ή μπορεί να πρέπει να γίνει κάτι που να μην μπορώ να το κάνω με το teamviewer. Επίσης μπορεί να μην μπορεί εκείνη όταν έγώ είμαι διαθέσιμος.

 

2) Εγκαθιστώ κάποια άλλη διανομή και βάζω openbox ή lxde. Μάλλον για lubuntu με κόβω ή ubuntu minimal και openbox. To πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν τις ξέρω καλά τις διανομές και ότι πάθουν θα πρέπει να ψάξω περισσότερο για να το λύσω. Θα έβαζα φυσικά την LTS με την προοπτική του ενός χρόνου που έγραψα παραπάνω.

 

Στο Arch που είχε ήδη απλά σταμάτησε να δουλεύει ο chromium που είχα βάλει. Έτσι ξεκίνησε η ιστορία. Απλά δεν άνοιγε. Είπα να κάνω ένα update μπας και στρώσει και έγινε πανικός. Δεν είχα δηλαδή σκοπό να την πειράξω αυτήν την εγκατάσταση. Δεν θέλω λοιπόν να πάθω πάλι το ίδιο για τουλάχιστον ένα χρόνο. Είναι κρίμα να μην μπορεί να κάνει τις εργασίες της η κοπέλα επειδή εγώ τις έσπασα την εγκατάσταση.

 

Εσείς τι θα κάνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα να βαλεις καποια απο τις διανομες ubuntu ή mint που ειναι πολυ ποιο απλοικες στον τροπο λειτουργειας τους και εχουν τα παντα(σχεδον) σεταρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα, για την ιστορια, αφου εβλεπες οτι δεν δουλευε ο chromium, δοκιμασες να σβησεις το /config/chromium του για να ανοιξει καθαρος ?

 

εγω προσωπικα, θα της εβαζα μια φορα arch (ουτως η αλλως εχω ετοιμο tar image στον server μου που εγκαθισταται σε 5 λεπτα :P ) και δεν θα ξανα εκανα update.

 

Αν βαριεσαι το στησιμο κλπ, προχωρα σε lubuntu κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εβαζα σε φιλους που χανε χρεπια pc με 1200 ιους,με xp πιο παλια, να κολλάνε κτλπ

Τους εβαζα linux και αναστενονταν.

Απλα επρεπε εγω σε καθε μαλακια τους ή ερωτηση να τρεχω απο κει ή να τους απανταω ή να το ψαχνω στο google γιατι αυτοι δεν ξεραν ουτε να χειρίζονται το λειτουργικο.Τους το χα κανει τοσο απλοϊκο που δεν αλαζε καθολου.

 

Για αυτο και μολις βγηκαν τα 7 και πήραν καινουργια pc ηρεμησα.

 

Κανεις την καλη τα ακους μετα.

Γι αυτο μονο για την παρτυ μου αντε κανα δυο φιλους που νιώθουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ arch χωρίς updates, αλλιώς όταν στο φέρει Αθήνα αν θες να κάνεις updates ένα image πριν και παίζεις ελεύθερα

 

επίσης θα έκανα pacman -Rcsun chromium (εγώ το δουλεύω το Rcsun, αν και θα διαφωνήσει πολύς κόσμος λογικά) και θα τον έβαζα από την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

 

Λοιπόν λέω να δοκιμάσω να ξαναπεράσω Arch μέχρι τα Χριστούγεννα τουλάχιστον να δω πως θα πάει. Αν χαλάσει κάτι πάλι, τότε θα δοκιμάσω lubuntu. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...