Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση linux σε τρίτους...


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

***μερικές φορές δεν κάνει shutdown (systemd?).

 

δοκίμασε να βάλεις επιλογή στον grub να ξεκινάει με επιλογές reboot=b ή f ή κτλ

επίσης δοκίμασε να βάλεις επιλογή noapic πάλι στην εκκίνηση

αν δεν πιάνουν αυτά κανε scriptakia για κλείσιμο επανεκκίνηση κτλ βάζοντας πρώτα να εκτελεί

modprobe -r e1000e

 

σιγουρα κατι θα πιασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx rearshooter, θα το ερευνίσω αύριο! Syslinux έχει, αλλά θα μπορέσω να ψάξω περισσότερα με βάση τα όσα μου είπες.

 

Τρίτωνα δεν είδα, το έκανε δύο φορές, την πρώτη το αγνόησα την δεύτερη δεν είχα καθαρό μυαλλό και το έκλεισα με το power. Έχω βάλει ext4 εκεί και δεν φοβάμαι όσο στο btrfs.

Και τις δύο φορές όμως το έκανε όταν είχα κάνει mount καποιο usb πρώτα. Φυσικά άλλες φορές δούλεψε οκ με usb mount. Θα το παρακολουθήσω και θα δούμε. Ενδέχεται να είναι το systemd, αλλά δεν βάζω initscripts ξανά.

 

Σίγουρα το systemd δεν είναι το ίδιο ώριμο ακόμα. Και στο wiki πολλές καταχωρήσεις δεν το αναφέρουν καν. Σε γενικές γραμμές όμως ακόμα δεν έχω δει σοβαρά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέχρις ώρας όλα καλά, και δεν τρώει και εκείνα τα σκαλώματα που έτρωγε και κρατούσαν κάνα 2λέπτο.

 

Η Χριστίνα μια χαρά τα πάει με το linux επίσης, όταν δεν της λέω να ανοίξει το terminal και να γράψει (έκανε install το teamviewer μόνη της μια μέρα που έλειπα, εμπειρία).

Έχω μόνο VLC, όπως είχε και στα windows. Θα ήθελα κάτι πιο ωραίο για ήχο αλλά σε γενικές γραμμές μόνο κάνα webradio βάζουμε (republic, loutraki) τώρα πλέον. Δεν είναι ότι διαχειρίζεται καμία μεγάλη λίστα με τραγούδια.

 

Το πρόβλημα του shutdown υπάρχει μια στις δέκα, αν τύχει σε εμένα καμία φορά θα δω το το δημιουργεί. Μπορεί να είναι και το ίδιο το systemd βέβαια.

Το πιο ενοχλητικό όλων είναι όμως η εγγραφή σε USB media. Μερικές φορές τα γράφει όλα σφαίρα (αλλά όταν κάνεις unmount δεν έχει κάνει επιτυχή εγγραφή) και άλλες κάνει ώρα που δεν δικαιολογείται, αλλά τα γράφει σωστά.

Γενικά με την εγγραφή σε usb έχω και στο desktop θέματα. Απλά έχω αδιαφορήσει λίγο.

 

Το σημαντικό της υπόθεσης είναι ότι, από ότι φαίνεται (με την μητέρα του τρίτωνα να κάνει την αρχή) μπορούμε σιγά σιγά να βάζουμε linux και σε άλλους, όχι tech-savies.

Με μια καλή επιλογή από εφαρμογές είναι οκ για daily-use. Η επιλογή της distro είναι μάλλον αδιάφορη. Η επιλογή του DE φαίνεται να είναι η πιο σημαντική παράμετρος και η δυνατότητα automount :)

Σε ότι αφορά τα δίκτυα η εμπειρία μου με τον network manager ήταν καλή πριν από 1μιση χρόνο (τώρα είμαι με καλώδιο) οπότε θεωρώ ότι και αυτό το κομμάτι είναι απλό πλέον για κάθε χρήστη.

 

Επόμενος στόχος arch στο raspberry, όταν μου έρθει (έγινε dispatch σήμερα!!!) και αντί για pc raspberry σε κάθε χρήστη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επόμενος στόχος arch στο raspberry, όταν μου έρθει (έγινε dispatch σήμερα!!!) και αντί για pc raspberry σε κάθε χρήστη :)

[offtopic mode:on]πω ανυπωνω να μου ερθει και εμενα το rasberry! το θελω αποκλειστικα για media center και για σερφαρισμα οποτε τη διανομη να του φορτωσω? το xbmc σου δινει την δυνατοτητα να κατευασεις και μετα να βλεπεις αυτα που εχεις κατευασει?[offtopic mode:off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρις ώρας όλα καλά, και δεν τρώει και εκείνα τα σκαλώματα που έτρωγε και κρατούσαν κάνα 2λέπτο.

 

όταν δεν της λέω να ανοίξει το terminal και να γράψει

 

Το πρόβλημα του shutdown υπάρχει μια στις δέκα,

 

Το πιο ενοχλητικό όλων είναι όμως η εγγραφή σε USB media.

 

:unsure:

μήπως να πάμε σε μια αναθεώρηση της επιλογής Xubuntu;

 

 

 

από την μικρή εμπειρία μου για τους "τρίτους":

 

Arch, Debian και συναφείς geekοδιανομές = καλύτερα όχι,

εκτός αν φτιάξεις κάτι πολύ συγκεκριμένο (παιχνιδομηχανή, media center, πολύ παλιό pc)

και το αφήσεις ως έχει για πάντα.

διαφορετικά ο υπολογιστής του "τρίτου" γίνεται ουσιαστικά "δικός σου" και απλά ο τρίτος τον χρησιμοποιεί περιστασιακά όντας διαρκώς εξαρτημένος από σένα.

 

το Ubuntu 10.04 ήταν άριστη επιλογή στην εποχή του, τώρα θεωρείται outdated χωρίς να υπάρχει ακόμη ουσιαστικός αντικαταστάτης.

 

το Mint: καλή προσπάθεια αλλά bugs...υπάρχουν.

 

το Xfce αυτή τη στιγμή είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για αρχάριο αλλά υστερεί πολύ σε κάποια σημεία.

 

ελπίζω στο elementary OS να φέρει ένα γρήγορο και εύχρηστο de, θα αργήσει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το elementary το πρότινες και σε κάποιον άλλο προ ημερών και το χάζεψα, θα το έχω κατά νου στο μέλλον.

 

Στις 10 μέρες που έχουμε το arch εγώ δεν έχω κάνει τίποτα. Ούτε power-up.

Το teamviewer το έβαλε για να δω κάτι με ένα προβληματικό usb-flash που είχε. Οπότε δεν βλέπω λόγο να φύγουμε από το arch.

Ούτε στα windows εγκαθηστούσε κάτι μόνη της, εμένα μου ζήταγε ότι ήθελε (και δεν μου φαίνεται παράλογο).

Το xfce είναι καλό όντως, αλλά βρίσκω το LXDE/PCManFM πιο καλό για τη συγκεκριμένη περίπτωση. (το xfce δεν έχει ούτε ημερολόγιο στο ρολόι ακόμα...)

 

Συνοψίζοντας: το terminal δεν είναι καθημερινό φαινόμενο, έγινε μια φορά και αυτό για ένα χαλασμένο usb-stick.

Η εγγραφή σε usb-media είναι γενικό φαινόμενο στο linux από όσο διαβάζω. Και εγώ τα έχω τα θέματα εδώ και χρόνια με το arch.

To shutdown είναι υπό έρευνα. Νομίζω έχει να κάνει και αυτό με τα usb media μαζί με το systemd αλλά δεν έχω συλέξει ακόμα στοιχεία.

 

Τα "προβλήματα" πάντως δεν είναι τόσο ενοχλητικά όσο το σκάλωμα που έτρωγε με τα windows (κακή διαχείριση? γεμάτη registry? δεν ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2 λόγους προτείνω xubuntu:

1. γιατί είναι "προρυθμισμένο" (π.χ. έχει ημερολόγιο στο ρολόι)

2. γιατί αν κάτι πάει στραβά, ξέρεις ότι "αποκλείεται να φταις εσύ" (σε αντίθεση με το arch)

 

Αν στο Arch υπάρχει διαθέσιμος ο PCManFM 1.x, τότε συμφωνώ, είναι πιο καλό το LXDE.

προηγούμενες εκδόσεις νομίζω έχουν πολλά bugs συγκριτικά με τον thunar.

(από τα changelogs και προσωπική πείρα: ένα ISO αρχείο o pcmanfm δεν μου το εμφάνιζε στον κατάλογο)

 

 

Για το usb μ'έβαλες σε σκέψεις. Πόσο συχνά παρατηρείς πρόβλημα στην εγγραφή αρχείων στο φλασάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

many thnx για το calendar, διάβασα και είδα ότι έχουν άλλο applet οπότε το έφτιαξα και σε εμένα (μετά από 16 μήνες επιτέλους έχω αυτό που χρειάζομαι)

 

Αρκετά συχνά ώστε να έχω μπει και εγώ σε σκέψεις ο ίδιος.

 

Το φαινόμενο είναι το εξής:

βάζεις φλασάκι

κάνεις copy μια ταινία (700mb πχ)

πας και κάνεις paste στο φλασάκι και τελειώνει σε 2-3 δευτερόλεπτα

κάνεις shutdown (συνίθως αυτό κάνω, και πάω στην τιβι)

η ταινία δεν είναι σωστά γραμμένη, έχει γράψει 50-70-100-200mb και όχι όλα

 

Αν στην παραπάνω διαδικασία εκεί που κάνει το paste (2-3sec) ξανακάνει paste ΑΠΟ ΠΑΝΩ όταν τελειώσει τότε κάνει 4-6 λεπτά.

Η ταινία μετά είναι σωστή.

Αυτό δεν το έχω παρατηρήσει τόσο με usb-hdd όσο με φλασάκια. Το έψαξα πριν κάτι μήνες και είδα ότι είναι ένα γενικότερο θέμα, δεν ήμουν εγώ ο τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το systemd που λες παραπάνω, δώσε ένα

>systemd-analyze blame 

και δες πιο service σκαλώνει πιο πολύ. Επίσης αν χρησιμοποιεί το laptop μόνο εντός σπιτιού, βάλε netcfg. Καλός ο wicd αλλά στο netbook πρέπει να κοιτάμε να είμαστε όσο πιο kiss γίνεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

netcfg έχω με ένα profile μόνο, απλά μερικές φορές δεν παίρνει ip (και για αυτό το έβγαλα σε εικονίδιο στο desktop και το τρέχει αν χρειαστεί)

 

>[root@berlaptop ctsg]# systemd-analyze blame
Traceback (most recent call last):
File "/usr/bin/systemd-analyze", line 3, in <module>
import getopt, dbus, sys, os
ImportError: No module named dbus

 

δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τι λέει, θα το δω στο google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

netcfg έχω με ένα profile μόνο, απλά μερικές φορές δεν παίρνει ip (και για αυτό το έβγαλα σε εικονίδιο στο desktop και το τρέχει αν χρειαστεί)

 

>[root@berlaptop ctsg]# systemd-analyze blame
Traceback (most recent call last):
File "/usr/bin/systemd-analyze", line 3, in <module>
import getopt, dbus, sys, os
ImportError: No module named dbus

 

δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τι λέει, θα το δω στο google

 

Ναι επειδή δεν είναι σωστό το output :P Κάπου έσκασε η python, επειδή δεν έχεις το dbus. Πχ το δικό μου σήμερα ήταν

 

>
systemd-analyze blame

 3547ms wicd.service
 3058ms systemd-vconsole-setup.service
 1753ms media-windows.mount
 1245ms dev-hugepages.mount
  978ms console-kit-daemon.service
  905ms console-kit-log-system-start.service
  801ms systemd-modules-load.service
  731ms systemd-user-sessions.service
  707ms systemd-logind.service
  349ms systemd-udev-trigger.service
  297ms systemd-remount-fs.service
  249ms boot.mount
  224ms systemd-sysctl.service
  194ms systemd-tmpfiles-setup.service
  194ms systemd-udevd.service
  192ms dev-sda6.swap
  192ms sys-kernel-debug.mount
  180ms dev-mqueue.mount
   44ms home.mount
 5ms tmp.mount

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...