Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση linux σε τρίτους...


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

#αντικατάσταση gmusicbrowser με audacious(και ρύθμιση του να διαβάζει αυτόματα ελληνικά tags)

 

 

sry για το hijack αλλα πως το κανεις αυτο ωστε να μην φαινονται κινεζικα τα ελληνικα ταγκς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα... εμείς οι του arch που είμαστε μαζοχιστές δεν θέλουμε gui για το pacman (βίτσιο και αυτό). Μόνο στο fedora έχω δει το software center, μάλλον έχω μείνει πίσω, ίσως και να πρέπει να δω κανένα mint τελικά...

 

@haris: αυτό βοήθαει? http://www.void.gr/kargig/blog/2006/11/21/audacious-12-encoding-problems-with-gentoo/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audacious: file>preferences>Λίστα αναπαραγωγής>Αυτόματη αναγνώριση κωδικοσελίδας για: Ελληνικά

 

άλλη φάση το Arch κι άλλη το Ubuntu.

το pacman είναι KISS, το software center είναι for human beings.

 

το software center του mint στην παρούσα φάση είναι υποδεέστερο του Ubuntu

και υποφέρει από κάποια bugs που επηρρεάζουν αρνητικά την ευχρηστία του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ προτείνω ένα ubuntu . . Κάψε το ISO και πες την να το εγκαταστήσει μόνη της. Επειδή το λατρεύουν και τα κορίτσια . Μοιάζει με το OSX ( προς τα κουμπιά ) και τον dash . Άμα θέλει πληροφορίες μπορεί να διαβάζει το osarena που τους οδηγούς τους έχουν κάνει να τους εκτελεί και ο πιο noob . Άσχετα ότι το 12.04 υποστηρίζεται για 5 χρόνια και όχι για 3 όπως ανέφερε ο twinner ;-) ακόμα άμα θέλει να κάνει update πετάγεται το εικονίδιο στο dash και λέει για update αρα το κεφάλι σου ήσυχο. Απενεργοποιησε στις πηγές να μην κάνει update στην επόμενη έκδοση του lts του ubuntu παρά μόνο όταν πάει στην 16.04 (προσωπικά εγώ θα έχω 12.04 μέχρι το 2017 επειδή θέλω να δείχνω ότι είμαι παλιός ) . Άμα θες βαλτην ενα arch αλλά μετά μην σε βρίζει επειδή αυτά που κάνεις δεν θα τα θεωρεί δύσκολα . Η πολύ απλά να σε πει ο τρίτωνας πως την εγκατασταση που εχεις κανει την περνας σε αλλο λαπτοπ. Προσωπικά debian testing άμα την βάλεις και ξεχαστείς να κάνεις ένα update για 3 μήνες κατά 95% θα σπάσει. Η βάλε ένα debian stable κατεβασε το firefox και thunderbird και κανε extract/ και τρέξε το από τον φάκελο . Αφού κάνεις απεγκατάσταση το iceweasel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ προτείνω ένα ubuntu . . Κάψε το ISO και πες την να το εγκαταστήσει μόνη της. Επειδή το λατρεύουν και τα κορίτσια .

Οριστε? :blink: :wacko:

Εχουμε ξεφυγει μου φαινεται... :D

 

Δεν ειναι γαλλικο μανικιουρ το linux (που το λατρευουν τα κοριτσια) ή ο Κωστας Μαρτακης, λειτουργικο ειναι.

Εδω οι περισσοτερες δεν ξερουν να πατανε "next" στα windows για να εγκαταστησουν μια εφαρμογη, και θα εγκαταστησουν linux?

Θα μας τρελανεις ρε συ jemadux? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω οι περισσοτερες δεν ξερουν να πατανε "next" στα windows για να εγκαταστησουν μια εφαρμογη' date=' και θα εγκαταστησουν linux?

Θα μας τρελανεις ρε συ jemadux? :P[/quote']

Πρώτον κάθε εφαρμογή βρίσκεται στο ubuntu software center την λες πάνε εκεί βρες την εφαρμογή που θέλεις και πατά εγκατάσταση. Δεν είναι next υπόθεση. Για πες μου έναν φιλικό εγκατάστατή σε Linux ? Δεν θα την βάλεις να στήσει ένα arch . Έχεις δει καμία γκόμενά να ψάχνει στο google για πληροφορίες ( όχι linuxou που είναι geek ) αλλά μια που φορά high heels 1τόνο makeup και τα λοιπά όταν βγαίνει έξω . Απλά δεν θα πεις ότι τρέχεις Linux και ούτε θα την εξηγήσεις περί ελεύθερο λογισμικό . Εδώ και μια άσχετη με ρυθμισμένο σωστό bios μπορεί να κάνει partition και της πεις βάλε ένα Cd θα το κάνει εκτός άμα η κοπέλες που δεν πατάνε next είναι ξανθές και είναι άλλο ανέκδοτο αυτό ( άμα είναι βαμμένη η γκόμενά έχει διαφορετικό χρώμα φρύδι άσχετα οι μερικές το βάφουν και αυτό :-o )

Off topic

Ειδικοτής μου να πας τρέλανω ενώ συμβαίνει. Εδώ το γκαγκά (lady gaga) χρησιμοποιεί ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε linux σε τριτους αν δεν θελετε να μετατραπειτε σε 24ωρη υπηρεσια τεχνικης υποστηριξης :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε linux σε τριτους αν δεν θελετε να μετατραπειτε σε 24ωρη υπηρεσια τεχνικης υποστηριξης :fear:

 

Άμα ο τύπος / τύπισσα σε πληρώνει καλά τότε το κάνεις freelance το λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ο τύπος / τύπισσα σε πληρώνει καλά τότε το κάνεις freelance το λένε

καλα ειναι βεβαια και λιγο καφριλα να τα παιρνεις απο την κοπελα σου αλλα λεμε τωρα.

 

επισης,το ubuntu ρε παιδια προτινεται για τριτους καθως ειναι αντικειμενικα πιο ευχρηστο.τωρα αν αργοτερα ο χρηστης ψαχτει πιο πολυ και του αρεσει,διαλεγει μια απο τις τοσες διανομες και τελος.ουτως ή αλλως,λες και θα κατσει τωρα η κοπελα να ασχοληθει με το αν το ubuntu πηρε το τελευταιο security patch ή αν το gnome 3 γαμιεται μπροστα στο gnome 2/kde κτλπ.

 

υγ:το οτι το λατρευουν τα κοριτσια ηταν υπερβολη σε εκεινη την φραση παραπανω.αλλα η υπολοιπη ηταν μια χαρα σωστη και συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουβέντα δεν λέει τι live-cd να δώσω στην κοπέλια σε καμία περίπτωση. Πόσο μάλλον να το εγκαταστήσει μόνη της.

Τι δεν ήταν σαφές από το "απλή χρήση" που έγραψα στο πρώτο ποστ?

 

Εγώ θα κάνω την εγκατάσταση, σίγουρα δεν θα είναι ubuntu (mint ίσως, ubuntu όχι.) και σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να κυκλοφορώ με κάποια που βάφεται 2 ώρες πριν βγει. Επίσης οι ωραίες γυναίκες δεν έχουν ανάγκη από βάψιμο :D

Τώρα που ξεκαθαρίσαμε κάποια θέματα που δεν είχαν σχέση με το topic επανέρχομαι.

 

Το θέμα "linux σε τρίτους" δεν αφορά όσους μπορούν/θέλουν/ξέρουν να βάλουν το ubuntu μόνοι τους. Αφορά όσους από εμάς σκεφτόμαστε να αρχίσουμε να εγκαθηστούμε linux σε υπολογιστές γυναικάς/κοπελιάς/γειτόνισσας ή όπου άλλου θέλει ο καθένας. Με τις πληροφορίες από το εδώ topic θα μπορούσε κάποιος να πάρει την απόφασή να το εγκαταστήσει και στην γραμματεία της επιχείρησής του και να γλυτώσει και μια-δυο άδειες.

Προφανώς και το να έχουν πρόσβαση στο app-center δεν είναι επιλογή. Έναν υπολογιστή για skype και emails θέλουν οι περισσότεροι, γιατί να μπουν στο app-center?

 

Όσο για τα $$, πέραν από εταιρίες/επαγγελματίες δεν παίρνω φράγκα για να στήσω windows. Γιατί να το κάνω για να στήσω linux? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Επίσης οι ωραίες γυναίκες δεν έχουν ανάγκη από βάψιμο

 

Επακριβως, η γυναικα πρεπει να ειναι KISS.

 

 

Και η δικια μου δεν βαζει πολλα πολλα, τσακ μπαμ ετοιμαζεται αντε και κανα ελαφρυ κραγιον, τιποτε παραπανω. :P

 

 

jemadux δοκιμασες να βαλεις ubuntu στην δικια σου και αν ναι τι σου ειπε ?

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε το cosmopolitan είναι εδώ χαχαχαχαχαχαχαχαχ

κάνε αυτό που έκανε ο tritonas να τελειώνεις

στήσε το arch που το ξέρεις, βάλε ένα wm και δεκα συντομεύσεις για αυτά που θέλει και όποτε το θυμάσαι κάνε και κάνα update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή. Αντί να υποστίριζω windows θα υποστηρίζω arch, το ίδιο εύκολο μου είναι πλέον.

 

Το να μπλέξω με ξένο σύστημα σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο. Όσο λοιπόν μένουμε στο arch (βλέπε το άλλο θέμα, περί systemd) νομίζω είναι οκ.

 

Από εφαρμογές, μιας και επί της ουσίας αυτό είναι πάντα το ζουμί λέω:

XFCE. Με ψήνει και το kde, αλλά μήπως το βαρύνω το pc χωρίς λόγο?. Αλλιώς lxpanel/lxde, θα τα καταφέρω νομίζω με το automount κτλ.

Opera

Flash (και για αυτό το λόγο θα βάλω και 32bit arch)

VLC

Audacious που είπε ο twiner

Skype

messenger θα δούμε...

 

ενδεχομενώς να βάλω και κάποιο pacman gui, το σκέφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...