Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση linux σε τρίτους...


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να βάλω linux στην κοπελιά και την ψήνω σιγά σιγά. Η χρήση που κάνει στο pc εξάλλου είναι τα συνιθισμένα, κανένα zynga game, μερικά blogs για ζωώφιλους και οι φωτογραφίες της.

 

Με τα 7 είμαστε οκ και τελευταία έχει μάθει πάρα πολλά οπότε δεν υπάρχουν απορίες, αλλά τα 7 έχουν βαρύνει και θέλουν ένα format άμεσα.

 

Η ερώτηση που ακολουθεί φαντάζομαι ότι επιδέχεται πολύ μεγάλης κουβέντας:

Τι θα εγκαθηστούσαμε σε κάποιον που δεν είναι tech-savy, που θέλει έναν υπολογιστή για κάποιες ανάγκες και χαλάρωση και που καλώς ή κακώς έχει μάθει με windows (όλοι έτσι δεν αρχίσαμε?).

 

Να βάλω ένα mint? Να βάλω κάτι άλλο? Σημειώνω ότι εγώ είμαι arch-fun και θα μπορούσα να βάλω και arch.

Πιο DE είναι το πιο φιλικό άραγε για κάποιον που έρχεται από windows? Εμένα μου αρέσει το XFCE, αλλά μήπως δεν είναι ότι καλύτερο για κάποιον μέσο χρήστη?

Από σουίτες προγραμμάτων ξέρω κάποια (opera, geeqie, libreoffice, transmission-qt) που νομίζω είναι οκ για καθημερινή χρήση. Messenger θα δω τι θα κάνω...

 

Επίσης σκέφτομαι σοβαρά τον πρώτο καιρό τα αρχεία της να μείνουν σε ntfs partition, μέχρι να δω ότι όλα είναι οκ και να το γυρίσω σε ext4.

 

Ιδέες απόψεις επί του θέματος?

Έχει στήσει κανείς σας linux systems για άλλους?

Έχουμε πάντα κατά νου ότι το σύστημα ίσως να μείνει και unattented (όχι -Syu κάθε μέρα δλδ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η δικια μου, μου το ζητησε (το ειδε εδω στο desktop και της αρεσε :P ), αλλα δεν της το βαζω λογο office και κατι αλλα προγραμματα που χρειαζεται για το TEΙ της.

 

Oμως εχω βαλει στο netbook της μανας μου, εδω και 1.5 + χρονο. (καρα-ασχετη παντελως)

 

Την ρωταω, τι θελεις μανα να κανεις?

 

Να μπαινω στο internet, να παιζω πασιεντζα και να κανω βιντεοκληση με τον πατερα σου στο καραβι, μου λεει.

 

Της βαζω λοιπον:

 

arch,openbox,lxpanel,opera,kpatience και skype.

 

Επισης:

 

-autologin αυτοματα στο session - δεν χρειαζεται να πληκτρολογησει ή να κανει κατι.

-συνδεεται αυτοματα στο wifi του σπιτιου με το wicd

-autologin στο skype και της εδειξα το κουμπακι της κλησης

-google σαν αρχικη σελιδα στον opera

-autosave στην πασιεντζα της για να κλεινει και να συνεχιζει μετα - ηταν request να μην χανεται το παιχνιδι :lol:

 

Tης λεω: απο κει ανοιγει το netbook, εκει ειναι το internet, εκει η πασιεντζα, εκει το skype και απο κει κλεινει το netbook.

 

Τελος. Δεν με εχει ενοχλησει απο τοτε.

 

updates κανω μαζικα ανα ~3 μηνο περιπου.

 

Της το εχω ετσι:

 

2012_08_13_141936_1024x600_scrot.jpg

 

Απλα και ομορφα.Ουτε περιττα πραματα και σαβουρα απο "windows like" διανομες και DE's, καρα-friendly, και με σοβαρη διανομη --> αξιοπιστια σε βαθος χρονου.

 

Eχε υποψην σου οτι με mint και λοιπα * ubu, καθε εξαμηνο θα κανεις upgrades που μπορει σε οδηγησουν σε απροβλεπτο αποτελεσμα οποτε --> format και δωστου απο την αρχη.

 

Τελος νομιζω το KDE ειναι πιο κοντα σε windows φαση, για πιο ευκολη μεταβαση.

 

Αυτα.

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θέλει έναν υπολογιστή για κάποιες ανάγκες και χαλάρωση και που καλώς ή κακώς έχει μάθει με windows (όλοι έτσι δεν αρχίσαμε?).

 

Έτσι εντελώς για τα τυπικά, αλλά εγώ με cpc464 άρχισα όπου έδινα εντολές basic για να παίζω κάνα παιχνιδάκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πιστευω...

 

Ρεουσα διανομη ή διανομη που μια στο τριμηνο πχ θελει επεμβαση για κατι, οπως οι ανακοινωσεις που βγαινουν τελευταια για το arch, δεν ειναι για "τριτους".

Ειχα σε φιλους μου εγκατεστημενο debian testing και ο μεν απλα με ενοχλουσε μια φορα το μηνα (στην καλυτερη) να του κανω το update μεσω ssh. Τεραστια σε ογκο updates, αναμονη για πολλες εγκαταστασεις πακετων κλπ. Για τις περιπτωσεις που ηθελε dist-upgrade, απλα πηγαινα και το εκανα απο κοντα, μην τυχον γινει κατι απροσμενο.

Και για εναν απλο χρηστη, απροσμενο ειναι ακομα και να του ζητησει κωδκο ο dm, ακομα και αν ο κωδικος ειναι 123.

Ο αλλος χρηστης δεν με ενοχλησε ποτε, και ετσι εμεινε μεχρι πριν λιγους μηνες με debian lenny, μεχρι που του εκανα φορματ και του εβαλα 7.

 

Απο την αλλη, ειναι οι διαφορες εφαρμογες. Ξερω ατομα για τα οποια το skype ειναι πιο βασικο κομματι του pc ακομα και απο τα ιδια τους τα αρχεια! Και επειδη το λινουξοskype δεν ειναι και οτι καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-autosave στην πασιεντζα της για να κλεινει και να συνεχιζει μετα - ηταν request να μην χανεται το παιχνιδι

 

Respect στη μανά!

 

Το σκέφτηκα και εγώ για arch, αλλά δεν είχα σκεφτεί το lxde.

 

Jim_p με το skype θα την βολέψουμε, το χρησιμοποιεί πολύ αραία. Όσο για τα updates έχω σκεφτεί ότι μπορώ και να μην του τα κάνω ποτέ (δεν τίθεται θέμα ασφάλειας εξάλλου).

Ένας από τους βασικούς λόγους να μην βάλω ubuntu είναι ότι εγώ δεν το ξέρω (ενώ ξέρω το arch αρκετά).

Μπορεί να δω κάνενα Mint σε livecd, αλλά μάλλον θα ψηθώ προς arch τελικά.

Fedora ουτέ να το σκεφτώ? Έχω καιρό να δω σε τι φάση είναι.

 

@TheELF μάλλον μου ρίχνεις μερικά χρόνια, εγώ dos σε 286 πρόλαβα, αλλά η κοπελιά δεν είχε mail πριν 5 χρόνια οπότε ξεκίνησε με Vista!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα updates έχω σκεφτεί ότι μπορώ και να μην του τα κάνω ποτέ

 

Σωστο και αυτο. Το στηνεις μια φορα να δουλευει οπως θελει η κοπελα και δεν το ξαναπειραζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ζήτησε ο ξαδερφός μου να του περάσω arch.

 

Του εξήγησα πως θέλει αρκετή υπομονή για να μάθει κάποια πράγματα από την αρχη(είναι και 32 χρονών και δεν ξέρω κατα πόσο και με την δουλειά του θα είχε τον χρόνο να ασχοληθεί). Κατεληξαμε πως θα τον βοηθάω για ότι θέλει και όλα καλά από τότε. δεν μου έχει ζητήσει τπτ παραμόνο ένα πρόβλημα στον ήχο που ακόμα δεν έχω λύσει λόγω διακοπών. Υπάρχει και στο θέμα του arch αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

Τέλος νομίζω ότι αφού θα έχει εσένα εκεί και κάθε μέρα θα εξηγείς και από κάτι και θα το συντηρείς στην τελική, θα είσαι κερδισμένος μακροχρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες. Αν το περιβάλλον δεν την διώξει (και δεν με βρίσει :) ) τότε όλα τα υπόλοιπα σιγά σιγά θα τα βρούμε.

 

Ίσως το formarώ μέσα στη βδομάδα, arch it is, και θα δω και το lxpanel πέραν του XFCE, για πιο light

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xubuntu από μένα.

μάλλον το σταθερότερο από τα *buntu, υποστηρίζεται με updates για τα επόμενα 3 χρόνια

 

το arch έχει 2 μειονεκτήματα: ο "τρίτος" δεν μπορεί να εγκαταστήσει προγράμματα και να κάνει updates μόνος του.

του "δένεις" τα χέρια

 

#αντικατάσταση abiword+gnumeric με libreoffice+libreoffice-gtk

#αντικατάσταση gmusicbrowser με audacious(και ρύθμιση του να διαβάζει αυτόματα ελληνικά tags)

#απενεργοποίηση του μενού εφαρμογών στο μενού-επιφάνειας-εργασίας(αργεί)

#ρύθμιση αυτόματης προσάρτησης και αυτόματου ανοίγματος αφαιρούμενων μέσων με τον thunar

#απενεργοποίηση άχρηστων εφαρμογών-που-εκκινούν-αυτόματα

+ το catfish δεν είναι πολύ εύχρηστο για αναζήτηση αρχείων: ίσως αξίζει να υπάρχει κι ο nautilus εγκατεστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι πληροφορίες, σε ευχαριστώ twiner!

 

Δεν έχω δουλέψει το audacious (sonata user) αλλά θα το δοκιμάσω.

Σκέφτομαι και έναν mpd με sonata που να κάνει refresh μόνος του (εμένα με έχει σώσει) αλλά παίζει μόνο ότι βρει στο φάκελο που θα του έχεις ορίσει. Ίσως να είναι λίγο περίεργο για κάποιους.

To catfish δεν το ήξερα καν!

 

Γιατί όμως λες ότι είναι πιο εύκολη η εγκατάσταση εφαρμογών στο ubu από ότι στο arch? Μπορώ να βάλω και εκεί κάποιο GUI, παρά το γεγονός ότι δεν είναι καλή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...